Nieuwe lijst goedgekeurde spanninggevers voor schrikdraadinstallaties Sombere perspectieven voor de VEE EN VLEES varkensmesterij 12 Hieronder zijn spanninggevers met Rijkskeur vermeld, die wel het Rijkskeur mochten voeren, doch die inmiddels uit de produktie zijn genomen. Deze mogen worden gebruikt, tot zij aan vervanging toe zijn. Voor batterijvoeding Voor net voeding Fabrikaat: AFO (Wan. 3) BlessingnEtra (EHN-9) Koltec (WBW 5) Philips (PE 4601/00) El Toro (BAF 2 N) Fabrikaat: Koltec (G-Elvehoe) Koltec (G) AFO (Wab-2) Wolseley (K) Utina-/Konigstiger (K.T.1) El Toro (BAF 1) Opgave van fabrikaten spanninggevers die tot de daar achter vermelde datum in gebruik mogen worden gehouden. Voor netvoeding Fabrikaat: Afo (Wan-2) Blessing-Nervus (EHN 8) Voor batterijvoeding Fabrikaat: Horizont (Ultra-Automatic T) Philips (FE 4600) Mogen worden gebruikt tot: 19 december 1977 1 januari 1976 Mogen worden gebruikt tot: 27 april 1977 11 augustus 1978 Door de Arbeidsinspektie van het Ministerie van Sociale Zaken is onlangs de bestaande lijst spanninggevers voor schrikdraden gewijzigd. Deze wijziging bleek noodzakelijk naar aanleiding van het keuringsonderzoek, betreffende de goedkeuring van enkele fabrikaten en typen spanninggevers voor schrikdraadinstaHaties, verricht door de N.V. tot u- ring van Elektrotechnische Materialen (K.E.M.A.) te n- hem. De nieuwe bijgevoegde lijst geeft een opsomming van fabrikaten en typen spanninggevers die een Rijkskeur bezit ten of onder een zgn. overgangsregeling vallen. Houders van schrikdraadinstallaties waarin zich span ninggevers bevinden, waarvan het gebruik niet meer is toe gestaan, dienen deze te vervangen door een fabrikaat die van het wettelijk voorgeschreven merk is voorzien, zoals in bijgevoegde lijst is aangegeven. Voor eventuele nadere inlichtingen kunt u zich in verbin ding stellen met de Elektrotechnische-Dienst bij de Arbeids inspektie, Balen van Andielplein 2 te Voorburg (tel. 070 694001). Bij deze dienst en bij de Districtskantoren van de Arbeidsinspektie is een voor de praktijk waardevolle en in structieve voorlichtingspublikatie over electrische schrik draadinstallaties <P no. 121) verkrijgbaar, alsmede een pu- blikatie over koetrainerinstallaties (P no. 122). Deze publi- katies kunnen worden besteld 0,50 per stuk, bij voorkeur door overmaking op postrekening 425088 t.a.v. Arbeidsin spektie te Voorburg, met vermelding van het nr. van de Publikatie. Hier volgt de lijst spanninggevers voor schrikdraden: I. Spanninggevers met Rijkskeur (standi per 1 april 1974) Voor netvoeding Fabrikaat: Horizont Ultra-Automatic (S-IN) Koltec (WBW 5-S) Nervus (EHN 11) Nervus Master Philips (22 EA 9000) Ultra Elektrowerk (Z GN 50) voor batterijvoeding Fabrikaat: Horizont (S1-T.9V) Horizont (Sl-TD 9V) Kalo (S,6V) Koltec (G 9,7V) Utina Paether (ZGB 7,9V) Wolseley-Scorpion (Transistor 6V) Achter de naam van het fabrikaat is tussen haakjes het type van de spanninggever vermeld. Opgave van fabrikaten spanninggevers waarvan het ge bruik sinds 1963 niet meer is toegestaan; (verlengd tot 1 januari 1968). Deze fabrikaten en type spanninggevers die nen te zijn vervangen door spanninggevers die van het Rijks keur zijn voorzien. Opgave van fabrikaten spanninggevers waarvan het ge bruik sinds 1 januari 1968 niet meer is toegestaan. Deze fabrikaten en type spanninggevers dienen te zijn vervangen door spanninggevers die van het Rijkskeur zijn voorzien. Voor netvoeding Fabrikaat: Blessing-Nervus (EHN 6) Koltec <WB) Koshock (Alt) Philips (7937-01-02-03) Voor batterijvoeding Fabrikaat: Blessing-Etra (WAR 14) Nolte (B2) Wolseley (D) Deugdelijk geschoorde hoekpaal. Voor netvoeding Fabrikaat: Allert-Andela (type H) Argus (type Speciaal) Ballerup (Lijsnet) Herder (H) Stód (V.K.) Westfalia (N. 220/5) Voor batterijvoeding Fabrikaat: Argus Batumebo Blitzer Enim Fence-Master Hazet Herder Hütebub Impulsor Koltec (Walco) Koltec (Cowboy) Lewa Metronoom Nemazon Poort Stód (GG) Stód (Alt) Winpower In de nota inzake devarkensvleesprodukstie in de landen van de Europese Gemeensdhap en in de eVrendgde Staten in 1974/'75 noemt het Produktschap voor Vee en Vlees de perspectieven voor de vleesmarkt somber. Wat slachtvarkens betreft is te verwachten dat de prijzen na lxk jaar gunstig te zijn geweest nu een tijd lang verliesgevend zullen blijven. Al enige tijd worden, althans in ons land, de arbeid en die vaste kosten van de varkensmesters niet meer vergoed, maar de laatste tijd worden ook de voederkosten niet meer door de opbrengstprijs gedekt. Bij de fokkers worden de arbeids kosten grotendeels niet meer in de biggenprijzen terug gevonden, laat staan dat er een beloning voor de be drijfsleiding zou zijn. De continuïteit van de varkensmesterij is hiermee in gevaar gebracht. Daardoor ontstaat tevens .e kans dat VERGADERING PRODUKTSCHAP In de openbare 'bestuursvergadering van het Produkt schap voor Vee en Vlees op woensdag 17 juli zijn de moeilijkheden op de markten voor slachtrunderen en slachtvarkens onderwerp van uitvoerige discussie ge weest. Wat de slachtveemarkt betreft is de situatie dui delijk gekenmerkt door de laatste maatregel van Brus sel om tot 1 november alle invoer van rundvlees uit derde landen geheel op te schorten. Het GATT-contin- gent valt daarbuiten. Naast deze maatregel zijn nog enkele maatregelen genomen. Zo mogen van nu af geen z.g. veredelingstransacties meer plaats vinden. Daarvoor werd, zoals bekend, wat rundvee/vlees uit derde lan den gebruikt. De mogelijkheid is geopend, dat aan be paalde instellingen en personen vlees tegen verlaagde prijs beschikbaar gesteld wordt. Nederland zal daar aan niet meedoen. In een moderne economie hoort zo iets niet meer thuis, aldus de algemene opvatting. Bovendien wil men een premie verlenen bij het lan ger aanhouden van slachtrijpe dieren. Voor Engeland en Ierland gaat dat eerder in dan voor de overige lidstaten, n.l. op 1 augustus, terwijl voor de overige lidstaten de datum is vastgesteld op 1 november. De financiering van deze premies dient te geschieden voor 50 aflo pend tot 30 uit nationale middelen en voor 50 op lopend tot 70 uit het Europees Fonds. Voor dit „opschuiven" komen voor Nederland alleen in aanmerking vaarzen en stieren van le en 2e kwali teit. Betaling van de premie vindt plaats na slachting. Uit de discussie kreeg men de indruk dat men van deze maatregelen, door de heer De Veer gekwalificeerd als „het voor zich uit schuiven van de moeilijkheden", niet bijster veel effekt verwachtte. De heer J. Oosterom vestigde er de aandacht op, dat de consumenten na de huidige periode van goedkoper vlees een periode van duur vlees tegemoet gaan in de tweede helft van 1975 en 1976. Naast een groot aanbod van slachtvarkens is er ook een groot aanbod van slachtrunderen in de Europese Ge meenschap. In de komende maanden zal dit, in verband met de najaarsuitstoot, nog stijgen. REAKTIE De hoge Varkenspr ijzen in het tweede halfjaar van 1972, maar vooral in 1973 en het eerste kwartaal van 1974 hebben ondanks de gestegen voerkosten er toe ge leid, dat de fokkerij gedurende de laatste anderhalf jaar in alle EG-landen nogal is toegenomen. Het thans be schikbare cijfermateriaal wijst er op dat het huidige mééraanbod van slachtvarkens (vergeleken met een voor Nederland de situatie in de varkenssektor meer aanleiding geeft tot maatregelen dan in de rundveesek- tor, zonder daarbij te willen ontkennen dat ook daar de moeilijkheden groot zijn. Het is echter zo, aldus voor zitter Meijer, dat elders in de EEG het rundveevraag- stu'k zwaarder weegt. De heer H. Griffioen sprak met weinig waardering van de „aanhoudpremie". Wat gaat straks de afzet van de extra aanwas kosten? Er is één effectieve maatregel en dat is dat het vlees weg moet uit de Europese Ge meenschap. De maatregelen tot aanhouden zal mogelijk meer aan administratie kosten dan dat het werkelijk effekt heeft- MOED NIET VERLIEZEN De heer Homburg, mede sprekende over de varkens sektor, zag drie mogelijkheden die tot een effektieve verlichting van de situatie kunnen bijdragen. 1. De produktie moet omlaag. Voor varkens is dat te realiseren door voor een bepaalde periode het ge middelde slachtgewicht te verlagen. 2. Overschotten af te zetten, zo mogelijk 'buiten de Europese Gemeenschap. 3. Stimuleren van de binnenlandse consumptie. De heer Hamburg waarschuwde voor een te sterke in krimping van de mesterij. De dekkingen van nu leveren varkens op die in het 2de halfjaar 1975 op de markt zul len komen en dan zal zeker de vleesmarkt een geheel ander aanzien hebben dan thans. Hij was van mening dat in de ons omringende landen men nog sterker op de lage varkenspr ij zen zal reageren dan in Nederland. STIMULERING AFZET Door de Europese Gemeenschap is een bedrag van 3 mio R.E. beschikbaar voor bevordering van het ver bruik. Voor Nederland zou dat neerkomen op 150.000 R.E. of ongeveer 500.000 te betalen door Brussel. Aan de minister van landbouw zal gevraagd worden dit be drag met eenzelfde "bedrag te vermeerderen. De heer Homburg had enig vertrouwen in de ontwik keling van de varkenspr ij zen. De eerste wijziging die zal komen in de prijzen zal geen verlaging maar een verhoging zijn, zo meende hij. De heer Louwes evenwel was ten aanzien van de prij zen minder optimistisch. Hij voorzag in het najaar nog lagere prijzen. jaar geleden) in1 de zes afzonderlijke EG-landen in het jaar juli 1974juli 1975 zal blijven aanhouden en mo gelijk nog verder zal oplopen. Het Produktschap verwacht dat pas in het tweede halfjaar 1975 de produktie op een lager peil zal komen. Uitvoerige discussies in het bestuur over deze nota heb ben ertoe .geleid dat de nota met enkele volzinnen zal worden aangevuld. Daarin wordt tot uitdrukking ge bracht dat met maatregelen op korte termijn, zoals b.v. verlaging van het slachtgewicht en bevordering van het verbruik de problemen voor de varkenssektor in 1974 zullen moeten worden aangevat. Op langere termijn gezien zou een inkrimping van de varkensmesterij funest zijn. Er dient echter een var- kensbeleid gevoerd, dat er toe kan ledden dat al te scher pe fluctuaties in de varkenscyclus vermeden kunnen worden! v. d. W. LICHT GESTEGEN SLACHTPRIJZEN In de week tot 19 juli is de gemiddelde marktprijs voor slachtvee dm de EG, zowel als in Nederland, licht gestegen. De gemiddelde EG-prijs ligt op 88,16 en de gemiddelde Nederlandse prijs op 80,9 van de oriëntatieprijs. Het betreft een uiterst geringe prijsstij ging en verreikende condusies kan men hieruit niet trek ken. Er zijn inmiddels wat maatregelen uit Brussel afgekomen, die ten doel hebben de markt te steunen. In de eerste helft van juli lag de aanvoer op de 9 grote veemarkten niet minder dan rond 80 boven vorig jaar. In de eerste vier maanden bedroeg de produktie van rundvlees 82.500 ton vergeleken met 59.475 ton in 1973 (afkomstig van binnenlandse slachtdieren). Het is een produktie die een fraktie lager is dan die in de eer ste vier maanden van 1971. In de week tot 12 juli werd 589 ton rundvlees uitge voerd, terwijl 267 ton vers/gekoeld en 356 ton bevroren vlees werd ingevoerd. Per 10 juli was 3547 ton rund vlees in de interventie in Nederland opgeslagen, waar van 3302 ton vlees van stieren van le kwaliteit. In Duits land was per ultimo juni 45.000 ton en dn Frankrijk 57.000 ton opgeslagen. In Ierland was dat 21.400 ton. Overzicht prijsverloop EG: gemiddeld EG-prijs 292,66 (292,22); Nederland 268,55 (267,48); België 293,40 onver.); Luxemburg ƒ298,72 299,83); Duitsland ƒ286,18 (282,79)Frankrijk ƒ310,58 (310,12); Italië ƒ319,97 (318,95); Denemarken 247,37 (onver.); Ierland ƒ257,88 (280.27) en Engeland ƒ284,49 287,48). KALVERPRUZEN OMLAAG De gemiddelde EG-marktprijs voor kalveren en de gemiddelde marktprijs in Nederland daalde iets in de week tot 19 juli. De Nederlandse marktprijs ligt op 95,3 van de oriëntatieprijs. In de week tot 12 juli werd 2445 ton kalfsvlees uit gevoerd, waarVan 1292 ton naar Italië; 842 ton naar Duitsland. Aan mestkalveren gingen 570 stuks naar Italië, terwijl naar Duitsland 432 nuchtere kalveren en 26 slachtkal'veren werden afgeleverd. Overzicht prijsverloop: EG-gemiddelde ƒ405,04 (407,18); Nederland 370,62 (373,82); België 367,32 (onver.); Luxemburg ƒ426,22 (onv.); Duitsland ƒ427,30 (441,09); Frankrijk ƒ451,13 (454,96); Italië ƒ484,35 (485,32); Ier land ƒ250,84 (248,70); Denemarken ƒ274,63 (onver.); En geland ƒ368,88 (358,87). (Zie verder pagina 13.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12