TUINBOUW- KLANKEN Groie aanvoer drukt de groenteprijs Onkruidbezetting na regen zorgt voor veel extra werk Op de grens van twee fruitseizoenen Geen vakantie voor vollegrondstuinder DINGEN VAN DE WEEK 11 Uw schrijver uit WALCHEREN las de haast onver mijdelijke melding van ons Centraal Bureau aan de „grote pers", dat de zomergroenten dieze maand goed koop zijn en in grote hoeveelheden aangevoerd worden op de Nederlandse veilingen. In 't bijzonder werden ge noemd sla, komkommers, andij'vie, spitskool en tuin bonen. De tomaten en paprika's kregen eveneens dit „eervolle" predicaat mee. Ook 'de 'keuze van fruit is groot, maar hier zijn de prijzen wat beter. Het is natuurlijk dat bij grote aanvoeren een prijs- druk ontstaat, maar als producent word je daar niet beter van. Ook de fruitinvoer uit 't buitenland gaat weer naar een hoogtepunt met massale perzakaanvoeren. ,Hier zullen straks weer de drui'ven bij-komen en dan is het kringetje weer rond. De groot-grondstoffenprijzen tonen een dalende ten dens. 't Is te hopen dat dit zich doorzet, want dit is wel een eerste eis om de prijzen in de hand te houden. Eén der andere middelen is renteverlaging en minder be lastingdruk. Het eerste zit er nog niet in, want de hoge rentegevende leningen worden voor 100 toegewezen, wat volgens de deskundigen een mislukking betekent. Met andere woorden, men verwacht een nog hoger ren tepeil. De tijd zal leren of dit uitkomt! Zelf geloven we niet aan een hogere rente, uitzonderingen daargelaten. De belastingverlaging lijkt wel mogelijk, want onze grote en financieel zéér sterke buurman Duitsland, gaat volgend jaar de belastingdruk met 13 miljard verlagen. Verhoudingsgewijs zou dit voor Nederland circa 314 miljard gulden zijn. Stel dat men dit Duitse voorbeeld zou volgen, dan zou dit een verlaging zijn die zoden aan de dijk zet. Echt geen kruimelwerk! De bedoeling is duidelijk: de koopkracht omhoog brengen, wat meer werk en dus minder werkloosheid betekent. Ook de ani mo bij het bedrijfsleven om weer wat extra risico's te nemen zou worden vergroot, 't ls te hopen, maar we zien het hder nog niet gebeuren! Overigens zijn dit zulke grote problemen, dat we ons beter tot onze eigen stiel kunnen bepalen. Zo breekt weer ras de tijd aan om bij'v. de aardbeien voor vol gend jaar te planten. En als ergens geldt, dat goed plantgoed een goed begin is, dan is het wel bij deze teelt. Ook de zorgen voor de te velde staande gewassen blijven de volle aandacht vragen, want na de extreem droge periode, is er nu Wel overal, zelfs bij ons, voldoen de water gevallen. De gewassen groeien dan ook als de beroemde kool en het onkruid doet 'hier beslist niet voor onder. Hier komt nog bij, dat vele onkruidbestrij- dingen niet voldoende tot hun recht zijn gekomen. Men ziet dan ook allerwege mensen op het land en op de tuin bezig om, veelal met de ouderwetse hak, de boel nog eens door te lopen, want bij de vele oogstderving, die er toch als is, kan men geen onnodig risico meer nemen. Afgelopen week zijn we op SCHOUWEN en DUIVE- LAND rijkelijk bedeeld met donker, nat en koud weer. Slechts één dag met volop zon hebben we mogen mee maken. We hebben diit Voorjaar met z'n allen met in tens verlangen uitgezien naar de regen, maar voor de meesten mag het nu zomers worden. Naast het gunstige effekt van de regenval wat betreft de groei en ontwikkeling Van de gewassen, heeft hier en daar het onkruid zich ook niet onbetuigd gelaten. Daar chemische bestrijding vaak niet meer mogelijk blijkt, betekent het talrijke jonge onkruid veel extra werk. Jammer genoeg Verloopt de oogst en aflevering van de plantuien niet zo vlot als we wel graag zouden zien. Daarbij komt nog dat de prijs geleidelijk terugvalt. Nu is het vrij normaal dat de prijs van een produkt wat onderuit gaat bij groter aanbod. Voor de telers die een best perceel hebben staan, is een dalende prijs, als het tenminste niet te drastisch is, nog gedeeltelijk op te vangen door de aanwas. Er liggen in onze regio echter nog veel percelen, waar opdanks de regen geen grote kg-aanwas te verwachten valt. Als er geen hals op zit, is het met de groei gauw gebeurd. De zaai-uien profiteren volop van de neerslag. Van de weg af zien' vele percelen er nu aardig uit. Het weer is afgelopen week gevaarlijk geweest voor meeldauw- aantasting, althans bij volle stand. In onze omgeving liggen nog hoeken met witlof waar pillenzaad is gebruikt, die nog steeds een zeer trage ontwikkeling vertonen. Met de neerslag van betekenis is het omhulsel Wel geweekt, maar naar het schijnt heeft de kiem toch geleden. Het gewas wil niet van dc grond. Al met al gaat het er naar uitzien dat in Zuid- West-Nederland heel wat minder wortels voor de trek- kerij beschikbaar zullen zijn dan vorige jaren het ge val was. Hopelijk resulteert dat in een goede prijs voor het eindprodukt. De leveranciers van vroege aardappelen, tomaten en komkommers moeten vandaag helaas genoegen nemen met matige tot slechte prijzen. De moeilijke zaak bij steeds stijgende lasten! Je vraagt je nogal eens af hoe lang het nog stand houdt. Er valt ndets door te berekenen! EEG-commissaris Lardinois dreigt met aftreden als de Franse regering op nationaal niveau tegemoet zal ko men aan de verlangens van de boeren, voordat ze hun eisen op straat hebben afgedwongen. Laat dan de EEG- landbouwcommissie er eens een keer voor zorgen dat rechtvaardige eisen van hun zelf uit worden ingewil ligd of ondersteund. We mogen toch wel aannemen, dat de prijsvoorstellen van onze overkoepelende organisa tie. n.l. de Copa, redelijk zijn geweest. Maar ze zijn voor de zoveelste keer van tafel geveegd! Is het dan zo verwonderlijk dat menslen in nood grij pen naar maatregelen die zogenaamd „buiten-parlemen tair" zijn!? De invloed van het -natte weer was vorige week groot op de bedrijven van hen die het moeten hebben van kleinfruit. Regen en wind zorgden er voor wat de kwa liteit van frambozen en bessen terugliep, terwijl ook de pruimen hadden te lijden van de overvloed aan regen, hetgeen resulteerde in veel gescheurde vruchten. Toen eind vorige week de eerste partijtjes Earley Laxton op de veiling kwamen weer reeds duidelijk te zien dat de kwaliteit ongunstig was beïnvloed door het weer. Ook de rode bessen vertoonden ernstige bescha digingen, waardoor het percentage dat kon worden aan geboden voor darekte consumptie aanzienlijk terugliep. Voor de goede bessen werden redelijke prijzen betaald van 2 tot 2,60 per kg, maar degenen die een mindere kwaliteit moesten aanbieden, kregen hoogstens 1,20 uitbetaald. Bij de frambozen werd het kleine percentage klasse I kwaliteit duur betaald. Voor de beste kwaliteit werd in de tweede helft van vorige week tot 6 per kg be taald. Voor de verse consumptie zijn er elke dag wat no dig en bij de centrale veiling KapelleTerneuzen zijn deze meestal wel te koop. Het afnemende aanbod van frambozen in doosjes voor de industrie deed tussen./3,75 en 3,90 per kg. De prijs van .de zwarte bessen liep terug tot rond 2,50 pér kg, nadat hiervoor in de eerste aanvoerweek steeds rond 3 per kg betaald was. Er zijn vooral vanuit Zee land dit jaar weer heel wat zwarte bessen gegaan naai de .distilleerderijen. Verder zagen we op de veilingen de eerste partijtjes van de nieuwe oogst appelen. Yellow Transparant no teerde in de .grote maten rond 1 per kg en de kleinere maat werd rond 80 cent per kg voor wat de klasse I betreft, verkocht. Stark Earliest boven 65 mir klasse I deed 1,07 tot 1,18 per kg en de maat 60/65 mm werd op de eerste aanvoerdagen rond 90 ct per kg verkocht. In Terneuzen veilde de Centrale veiling Ka pelleTerneuzen vorige week nog 300 ton Golden De licious van overwegend zeer goede kwaliteit. De grote maten deden tussen 73 en 85 ct per kg; de maat 65/70 6376 ct en de maat 60/65 mm 6070 ct per kg. Deze weken zullen daar de laatste partijen Golden Delicious uit de c.a. cellen zijn verkocht. Deze veiling hield in Kapelle een voorverkoop van 80 ton zure morellen. De prijs lag tussen 1,78 en 1,84 per kg met een gemiddelde van 1,83. Gezien de produktie van dit jaar is dat een bevredigende prijs, wanneer al thans de weersomstandigheden het mogelijk zullen ma ken de oogst die aan de bomen hangt binnen te halen. Bij de Centrale veiling GoesKrabbendijke waren da gelijks mooie partijen dubbele princessebonen te koop tegen 33,50 per kg. Kasaardbeien komen er ook nog steeds. Per doosje van 250 gram werd hiervoor eind vorige week tussen 1,10 en 1,25 per doosje betaald. Wanneer men in THOLEN in de 'julimaand de stroom vakantiegangers ons eiland ziet doorkruisen, valt het weer sterker op dat dit voor de agrarische werkers in de oogsttijd niet is weggelegd. Zeer zeker geldt dit voor de vollegrondstuinder, wiens produkten met hun oogst en onderhoud vanaf juni tot november iedere werkdag van de ondernemer opeist. Het zaaiplan moet er geheel op ingesteld zijn, om deze maanden voor de volle 100 zo produktief mogelijk te besteden, om het rendement van het bedrijf zo goed m-gelijk te laten zijn. Door bui tenstaanders wordt wel eens geopperd dat een boer of tuinder óók zijn vakantieweken maar moet nemen wan neer een ander dat doet. Vanzelfsprekend zou dit ook mooi en nuttig 'zijn. maar in de praktijk is dit niet zo gemakkelijk te versieren. Het steeds kleiner wordende aantal bedrijfsgenoten is steeds meer op elkaar aangewe zen, om bij het gemechaniseerde arbeidsproces elkaar te helpen en vervangers zijn moeilijk, of alleen tegen zwart geldi, te verkrijgen. In de zomermaanden kan men er niet langer dan een weekend uit en dan moet men dit nog extra uit zijn rug halen. De enige mogelijkheden zïitten nog in de maanden mei en september, althans wanneer het werk wat meezit. Verder heeft de welkome regen van de laatste tijd gezorgd dat het onkruid in de te velde staande gewassen óók flink gegroeid is, zodat dit zijn extra aandacht en zorg vraagt. Enigszins teleurstellend is de prijsvorming van de vroege aardappelen. Wanneer er geregeld ge rooid kan worden, kan er niet meer gebeurd worden dan 0,25 per kg. Het schijnt dat België ons wat dwars zit doordat zij hun produkt in Nederland voor nog lager prijs willen afzetten. Ook Duitsland met zijn invoerver bod van 1 juli is hier debet aan. Juist doordat de droog- tegebieden van Zuid West-Nederland een kleiner be schot geven dan vorige jaren, komt men dan niet aan een bevredigend roegeld. Alleen wanneer men eind juni enkele goede percelen had gerooid, zit het gemiddelde nog wel aan de goede kant. Het oogsten van de verschil lende overjarige bloemzaadgewassen vergt ook weer zijn nodige arbeidsuren, evenals het opnieuw uitzaaien van dit gewas in vroeg gerooid aardappelland. Dit is wel een gewas dat een rond jaar op het land onze aan dacht vraagt en dan ook wel past in ons zaaiplan, met zijn vroeg leeg land. Juist de teelten die in het grotere akkerbouwplan met zijn weinige arbeidskrachten niet te verwezenlijken zijn, kunnen door de kleinere bedrij ven ten nutte komen aan zijn beschikbare werkuren. Juist hierdoor hoeft het kleine bedrijfstype op het eiland Tholen voorlopig nog niet te verdwijnen, ofschoon ge zien de weinige animo om agrarisch onderwijs te vol gen, er een vermoeden groeit, dat binnen 25 jaar een nóg sterkere vermindering zal ontstaan in het aantal bedrijfsgenoten. Dit zal echter, gezien onze leeftijd, ten laste komen van ons nageslacht, en die dan leeft, die dan zorgt! Op de internationale grondstoffenmarkten is het laat ste jaar nogal wat gebeurd. Er is op het eind van het vorig jaar en het begin ✓an dit jaar een geweldige stij ging van de prijzen geweest. De laatste maanden komen er steeds opnieuw berich ten over dalende prijzen op deze markten en we horen nogal eens de vraag of we voor een crisisperiode staan en deze vraag is dan niet alleen gebaseerd op de grond- stoffenprijzen. Economische deskundigen houden ons echter steeds opnieuw voor dat er geen sprake is van een economische terugslag, al moeten de hogere energie- en andere prijzen wel verwerkt worden. Wat de prijzen op de grondstoffenmarkten betreft moe ten we overigens toch wel opmerken, dat deze ondanks de daling van de laatste maanden nog steeds aanzien lijk hoger zijn dan in de periode voor de hausse begon, dus zeg maar een jaar geleden. Deskundigen gaan er van uit dat op wat langere ter mijn gerekend moet worden op prijzen van produkten die aanzienlijk hoger zullen zijn dan we tot nu toe steeds gekend hebben. In hoeverre we daarvan ook in onze sektor de gevolgerj zullen ondervinden moet maar wor den afgewacht. We zullen ons wel moeten instellen op blijvend hogere en nog steeds hoger wordende prijzen voor hetgeen we nodig hebben voor onze bedrijven. We maken melding van deze ontwikkeling op de grond- stoffenmarkt omdat we de laatste tijd nogal eens de op merking hoorden dat deze wel eens tot gevolg zou kun nen hebben dat we weer naar belangrijk lagere prijzen in deze sektor gaan. Wanneer we alles op de keeper beschouwen blijkt, dat de omvang van de daling beslist niet overdreven moet worden. Veel produkten kosten nog steeds het dubbele van wat er een jaar geleden voor betaald werd. Op de internationale markt van b.v. granen en plant aardige oliën is inmiddels na een tijdelijke daling weer al een krachtig herstel opgetreden als gevolg van slech te weersomstandigheden bij de inzaai in de Verenigde Staten en Canada. Het is hier niet de plaats om de algehele ontwikke ling op de internationale grondstoffenmarkt uitvoerig te analyseren maar een blik buiten de grenzen van ons eigen gebied kan nooit kwaad en wat zich daar afspeelt wekt beslist niet de indruk dat we naar lagere prijzen gaan. Steeds opnieuw worden we bepaald bij de stij gende kosten maar wanneer we de deskundigen mogen geloven dan steekt het inflatiebeloop in ons land nog gunstig af bij de meeste andere landen. Nederland zit met West-Duitsland, Zweden en Luxem burg in de groep van landen die in de afgelopen periode van 12 maanden het percentage van de gemiddelde prijs stijging beneden de 10 heeft kunnen houden. De Europese Commissie verwacht dat voor wat E.E.G. betreft het prijsstijgingspercentage voor heel 1974 wel ongeveer 13 zal zijn, terwijl voor Nederland op ongeveer 12% gerekend wordt. Verwacht wordt dat Italië de Westeuropese koploper zal zijn met een inflatiepercentage van 18%. Het werd in verschillende publikaties een goede beurt voor Nederland genoemd wanneer het inderdaad zou ge lukken op 12% prijsstijging te blijven hangen. We zien hieruit maar weer eens, dat er veel kan veranderen want het is nog niet lang geleden dat een dergelijk percentage prijsstijging als onoverkomelijk zou zijn ervaren. Nu is het een goede beurt en staan we niet meer geboekt als inflatiekoploper. Een andere zaak waar we ook wel mee te maken heb ben is die van de ontwikkeling van de rente. Vorige week mislukte de uitgifte van een 10.5% obli gatielening van ons grootste Nederlandse verzekerings concern en thans is de Bank voor Nederlandse Gemeen ten aan de markt met een 11 obligatielening. Het zijn rentepercentages die we tot voor kort voor onmogelijk hadden gehouden maar ze moeten nu betaald worden om geld te kunnen aantrekken. Wanneer we dan b.v. in een L.E.I.-publicatie lezen dat in 1972 in het gespe cialiseerde fruitbedrijf in ons land gemiddeld ƒ250.000, vermogen was geïnvesteerd dan wil dat wat zeggen bij de huidige rentestand, zeker wanneer we bedenken dat het te investeren vermogen voor een bedrijf sindsdien nog geweldig is gestegen. „Waar moet dat toch naar toe?" is een veel gehoorde opmerking. Er zal wel niemand zijn die het weet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11