<jr®> Waarom koopt Cebeco-Zuidwest kA^ anderen op? Kontrakttelers vereniging Kring Zuid-West gaat door! ZLO's dringen aan op aanvullende maatregelen droogteschadegevallen (Vervolg van eerate pagina) 4 Drs. J. DIJKGRAAF, L.C.C. Goes. V IJ ET is beslist niet de eerste keer, dat Cebeco-Zuid- west een niet-coöperatief bedrijf in haar sektor en werkgebied overneemt. Kort geleden was dat weer het geval op Schouwen-Duiveland en eveneens met een ge deeltelijke overname van een landbouwvereniging op Goeree-Overflakkee. Vooropgesteld moet worden, dat deze coöperatie beslist geen aktief, laat staan een agres sief, overname-beleid voert! Er is sprake van aktie van de kant van het bedrijf, dat de zaken wil beëindigen. Waarom?, is dan de vraag die zich onmiddellijk aandient. Veruit in de meeste gevallen is de aanleiding het opvol- •gingsprobleem bij het terugtreden van de eigenaar-ex ploitant. Meestal hebben we namelijk te maken met fa miliebedrijven en als de vader vanwege zijn leeftijd terug wil treden is de zoon of zijn zonen niet bereid wegens de te geringe perspektieven het bedrijf voort te zetten. Met de voortzetting alleen is de zaak namelijk nog niet bekeken. Om het bedrijf up to date te brengen en te houden moet er nogal wat gefinancierd worden. En wat nog belangrijker is dan de financiering, hoe is het rende ment van de investeringen? Wel, die kunnen slechts zeer matig genoemd worden, want de marges in de graan- en kunstmesthandel zijn dusdanig krap, dat er beslist geen bokkesprongen gemaakt kunnen worden.' Hetgeen bete kent, dat financiering voor derden ook verre van aantrek kelijk is. VRAAGTEKENS TA/IJ weten, dat zowel leden als niet-leden van coöpe- raties over het algemeen bepaaldelijk niet staan te juichen als er weer een niet-coöperatief bedrijf in han den van de coöperatie meestal uit gebrek aan belang stelling van afidere gegadigden overgaat. Ten eerste, omdat boeren zelf zelfstandigen zijn en daarom de pijn goed kunnen meevoelen van het afstand doen van het eigen bedrijf. Daarnaast leeft een beetje de angst, dat door al die overnamen de concurrentie voor de coöpera tie te gering wordt, waarmee ze ook niet gelukkig zijn. Dat overname tot kostenbesparingen leidt spreekt ze niet zo erg aan, ondanks het feit, dat ze in hun eigen bedrijf eveneens met schaalvergroting van doen heb ben. Maar ook leden van coöperaties zetten zo hun vraag tekens. Wat kost zo'n overname en wat moeten we met al dat personeel van het overgenomen bedrijf. Kort ge zegd: is overname nu wel zo'n goede zaak voor ons als leden van Cebeco-Zuidwest? Deze vraag hebben we voorgelegd aan de heer S. Silvis, algemeen direkteur van Cebeco-Zuidwest in Zierikzee. BEOORDELING DOOR CEBECO-ZUIDWEST TT ET proces van het verdwijnen van bedrijven In de sektor aan- en verkoop is al jaren aan de gang. Dat valt bijzonder te betreuren en onderstreept weer eens de harde noodzaak om ook binnen de coöperatie orde op zaken te blijven stellen. Als op Cebeco-Zuidwest een bedrijfsovername af komt is de eerste vraag die aan de orde komt: heeft het bedrijf nog een funktie? Om deze vraag te beantwoorden is de vestigingsplaats van groot belang. Deze moet gunstig gelegen zijn binnen het stelsel van servicepunten, waarover Cebeco-Zuidwest op dat moment beschikt. Dit geldt in het bijzonder voor de ontvangst van de granen. Past de plaats dan komt de overname-prijs aan de orde. Die wordt goeddeels be paald door de rendementsmogelijkheden, die uiteraard aan de voorzichtige kant worden geschat. Het aantal me dewerkers, 'dat met de overname annex is, is meestal niet groot. Doordat binnen het totale personeelsbestand van Cebeco-Zuidwest vanzelfsprekend sprake is van natuur lijk verloop van medewerkers, die elders gaan werken vallen de problemen in de praktijk bijzonder mee. OPTIMALE BENUTTING 70'N overgenomen bedrijf wordt ingepast in het to- tale bedrijfsgebeuren, waardoor gebouwen, appa ratuur en medewerkers optimaal benut kunnen worden. Hieruit mag blijken, dat Cebeco-Zuidwest een eventuele overname van alle kanten bekijkt en vooral nagaat of het bedrijf een nuttige en rendabele funktie kan vervullen. Daarbij wordt tevens rekening gehouden met het feit in hoeverre de oude klanten van het over te nemen bedrijf in de nieuwe situatie zaken zullen doen met Cebeco- Zuidwest. Maar het funktioneren ten behoeve van de boer blijft voorop staan en dat is nu juist de hoofdop dracht voor Cebeco-Zuidwest. Wij hopen, dat overname van bedrijven metterdaad onze boeren en tuinders ten goede komt. Inflatie en de daarmee gepaard gaande kos tenstijgingen vragen nu eenmaal om schaalvergroting en specialisatie om de opgaande kostenlijn af te zwakken door doelmatig te werken! ZOALS bekend nam de algemene vergadering van de Kring Zuid-West van de N.K.T.V. in februari van dit jaar het principebesluit om als gewestelijke kontrakt telersvereniging het werk voort te zetten, toen landelijk besloten moest worden er mee te stoppen. In nauw over leg met de N.C.B., ZLM en C.B.T.B. heeft het bestuur van de Kring Zuid-West zich nader beraden welke organisa- tievorm bij de voortzetting van de vereniging de voorkeur verdiende. Enige aanpassing werd wenselijk geacht zoals een nauwere binding tussen kontrakttelersvereniging en standsorganisaties en daarbij een meer produktgerichte opstelling van de vereniging. HET bestuur van de Kring Zuid-West heeft nu, in overleg met de standsorganisaties de volgende voor stellen uitgewerkt: de bestuurssamenstelling: Elk van de standsorganisa ties krijgt het recht rechtstreeks een bestuurslid aan te wijzen. Bovendien mag elk van de standsorganisa ties vanuit 'hun sekretariaat resp. voorlichtingsdienst een adviseur aanwijzen. Het bestuur bestaat verder uit 4 bestuursleden, die gekozen worden uit en door de leden, terwijl no!g 2 adviseurs vanuit de Landbouw voorlichting kunnen worden benoemd. Aan de standsorganisaties worden de verslagen van bestuursvergaderingen ter inzage toegezondenalsme de jaarverslagen en financiële verslagen. De stands organisaties op hun beurt hebben toegezegd zich vol ledig achter de nieuwe Kontrakttelersvereniging te scharen en deze te stimuleren en propageren. Ter advisering van het bestuur en om een betere be langenbehartiging bij de kontraktteelt van bepaalde produkten te kunnen geven wordt voorgesteld drie werkgroepen in het leven te roepen, namelijk voor peulvruchten, granen en zaden en aardappelen en uien. De standsorganisaties hebben zich bereid ver klaard daadwerkel yk inbreng te leveren door het voe ren van de sekretariaten van deze werkgroepen en/of door het geven van financiële steun. AANVULLENDE MAATREGELEN BEPLEIT \700R de individuele bedrijven die uitzonderlijk zwaar door de droogte getroffen zijn en daardoor in financiële moeilijkheden dreigen te geraken, werd overigens door de 3 ZLO's aangedrongen op aanvullen de maatregelen om deze bedrijven door de moeilijke pe riode te helpen. In veel gevallen zal het inkomen name lijk zo laag zijn dat de overheid de helpende hand moet bieden Met namê kan daarbij gedacht worden aan een soe- Uitgangspunt van de gewestelijke Kontrakttelersver eniging moet zijn de individuele belangenbehartiging van de kontrakttelers. Voorgesteld wordt dat de leden eeni vaste kontlributie van ong. 25,betalen. Hier voor ontvangen zij regelmatig informatie over kon-, traktteelt via de Nieuwsbrief, terwijl ze verder betrok ken worden bij alle aktiviteiten van de vereniging als informatievergaderingen, algemene vergaderingen, gratis adviezen en bemiddeling, kontraktbeoordeling enz. De konklusie is duidelijk: DE KONTRAKTTELERSVERENIGING GAAT DOOR! Het bestuur rekent op aller medewerking en wil graag in een bijzondere algemene vergadering in het najaar nadere informatie geven en de hiervoor gedane voorstellen aan de leden ter goedkeuring voorleggen. Aldus namens het bestuur B. van Dueren den Hollander, voorzitter, en ir A. J. Latijnhouwers, sekretaris. pel beleid voor deze ondernemers in de belastingsfeer en toepassing van de Rijksgroepsregeling zelfstandigen. Ook zonder droogteschade en met normale opbrengsten dreigt 1974 met steeds stijgende kosten en dalende prij zen voor veel ondernemers in land- en tuinbouw een te leurstellend jaar te worden. Met klem zal dan ook moe ten worden gepleit voor het bevorderen van een beter ondernemersklimaat in ons land, waaruit meer begrip en waardering blijkt voor het zelfstandig ondernemers schap, alsmede voor een drastische herziening van het Brusselse markt- en prijsbeleid! KORTEWEG. Op 1 juli 1974 zijn in werking getreden de nieuwe Al gemene Handelsvoor waar den voor de koop en verkoop van aardappelen door telers aan handelaren en is een nieuw arbitragereglement vastgesteld. De voorwaarden werden vastgesteld door het Landbouwschap, die de te lers vertegenwoordigt en de V.B.N.A., Vereniging ter Be hartiging van de Nederlandse Aardappelhandel. Het is voor elke aardappelteler en voor elke aardappel handelaar van grote betekenis kennis te nemen van deze voorwaarden, omdat zoveel mogelijk en voorzienbaar be paalde regelen zijn gesteld. De werkingsgrens is beperkt tot aardappelen niet zijnde pootaardappelen en voorschrift is dat de over eenkomst tussen teler en koper schriftelijk moet worden bevestigd. Deze bevestiging wordt genoemd koopbevesti ging. De overeenkomst kan betrekking hebben op een ge- wichtshoeveelheid aardappelen, maar ook op een nauw keurig aangeduide partij/, b.v. de inhoud van een bepaalde koelcel, of een aangeduid perceel aardappelen. Als kwa liteitseisen wordt gesteld dat deze op het moment van levering, tenzij anders is overeengekomen, moeten vol doen aan de door de overheid voorgeschreven eisen van kwaliteit en hoedanigheid voor consumptieaardappelen voor het binnenland. Dit geldt ook voor de sorterings- eisen. OELANGRJJK is de bepaling dat indien de overeen- komst betreft een plus minus of circa verkochte ge- wichtshoeveelheid b.v. de inhoud van een koelcel of kuil of de opbrengst van een bepaald perceel de verkoper aan sprakelijk is voor het tekort voorzover dit 10 van die hoeveelheid overschrijdt. Indien de hoeveelheid meer be draagt dan 10 is de koper niet verplicht het meerdere te ontvangen. Aan de levering zijn 7 artikelen gewijd. Om enkele voorwaarden te noemen: Bij levering op auto of wagon dient de verkoper te leveren op de rand van het vervoermiddel. Indien is overeengekomen échter de rooier van daan" moet de afname tijdens 't rooien plaats vinden en dienen de aardappelen tijdens de afname door par tijen te worden getarreerd. Indien is overeengekomen levering „direkt na het rooien" moet de afname binnen 2 x 24 uur na het rooien plaats hebben. Wat het risico betreft is bepaald dat indien een nauw keurig aangeduide partij of perceel aardappelen in haar geheel is verkocht tegen een vaste geldsom, het risico van de aardappelen van de verkoper overgaat op de koper op het moment dat de overeenkomst van koop en verkoop tot stand komt. Indien op andere wijze wordt verkocht gaat het risi co van de aardappelen van de verkoper op de koper over bij de overgave van de aardappelen door of na mens de verkoper aan: a. de koper, of iemand namens hem, op de plaats waar de aardappelen overeenkomstig de leverings conditie door de koper worden afgehaald resp. door de verkoper worden gebracht. b. de vervoerder, op de plaatst waar de aardappelen overeenkomstig de leveringsconditie door de ver koper voor de koper worden verladen. JN de voorwaarden zijn voorts bepalingen opgenomen over sortering en bewaring en voor koop voor ex portdoeleinden. Dit laatste dient uitdrukkelijk inl de koopbevestiging tot uitdrukking te worden gebracht. Ten aanzien van de betaling is voorgeschreven dat de koper verplicht is de koopprijs van de teler te rx>ldoen binnen 14 dagen na de levering of in geval van levering in gedeelten binnen 14 dagen na elke deellevering. Meerdere bepalingen betreffende b.v. koop te velde, koop in de kuil of cel, keuring en expertise, ingebreke stelling, gevolgen van overmacht en arbitrage zijn in de algemene handelsvoorwaarden opgenomen, maar dit al les laten wij rusten. Ook ten aanzien van de besproken punten kunnen wij geen aanspraak op volledigheid maken. Gaarne bevelen wij aardappeltelers aan het boek je met deze Algemene Handelsvoorwaarden bij het Landbouwschap te kopen. Kennisnemen van de voorwaarden kan soms vele misverstanden en moei lijkheden voorkomen! PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 4