Bakens in de preiteelt worden geleidelijk verzet Nieuwe plantmethoden zetten zich door in de praktijk Diploma-uitreiking H.L.S. en M.L.S. van het K.N.L.C. te Dordrecht 14 Tuinbouwconsulentschap Tilburg Ing. A. J. VAN OYEN log. W. A. VAN MULLEM F\E preiteelt is voor een groot aantal tuinders een belangrijk onderdeel van het teeltplan. Oorzaken hiervan zijn o.m. de gunstige prijsvorming van de laat ste jaren en het feit dat een belangrijk deel van de ar beidsuren in de wintermaanden kan worden verricht, waarin vaak een stille arbeidsreserve aanwezig is. Niet tegenstaande deze gunstige facetten blijft de noodzaak aanwezig allerlei ontwikkelingen rondom de preiteelt te blijven volgen. WAAROM BAKENS VERZETTEN? DEEDS eerder is gesignaleerd dat men in Nederland t.a.v. de kwaliteit nauwelijks kan concurreren met het buitenland met name België. De gevolgen hiervan demon streren zich in stabilisatie van de export naar West-r its- land, terwijl België zijn export de laatste jaren verviervou digd heeft. Bovendien blijkt bij een prijzenvergelijking dat de goede kwaliteit aanzienlijk beter wordt betaald. De rede nen waarom men in België een hogere prijs ontvangt is voornamelijk toe te schrijven aan een andere plantmethodie en een betere presentatie. HOE DAN WEL? AAST een goede bladkleur en een ziektevrij produkt is bij prei de lengtewit van de schacht enorm belang rijk. De kleur wordt enerzijds bepaald door de rassenkeuze en anderzijds door een goede ziektebestrijding. Hierover is reeds enkele malen geschreven. Lengtewit wordt bepaald door de planfcmethode. Goede resultaten kunnen worden verkregen door het gebruik van de gatenponsmachine. Ge lukkig kunnen we dit jaar constateren dat de praktijk, na aanvankelijk 2 jaar een wat afwachtende houding te hebben aangenomen, nu steeds meer overschakelt naar het planten in „open gaten". De March plantgatenmachine ponst 4 gaten tegelijk. voor deze plantmethode. Kleine, dunne plantjes vallen te diep weg en hebben daardoor de grootste moeite vlot weg te groeien. b. Na het planten dient 3 weken gewacht te worden met de onkruidbestrijding daar men anders het gevaar loopt dat het bestrijdingsmiddel in direct contact komt met de wortels van de planten. c. Gunstig is dat direct na het planten kan worden bere gend. Hierdoor wordt wat zand) op de wortel gespoeld waardoor een snelle hergroei wordt verkregen. Een nog verfijnder systeem wordt verkregen door het gebruik PLANTMETHODEN van de z.g. gietwagen (zie foto). Accord en Superpreger plantmachine. De hiermee uit te voeren plantmethode, die tot nu toe nog het meest in de praktijk wordt toegepast heeft als voordeel dat de ar beidsprestatie hoger ligt en de werkhouding gemakkelij ker is dan bij de nieuwe systemen. plantgatenmachine moet passen bij de tractor. Men moet van de trekker weten hoeveel omwentelingen de aftakas per gereden meter maakt. De rijsnelheid is sterk afhan kelijk van de plantafstand. Hoe kleiner deze afstand des te langzamer er gereden moet worden. Combinatie werktuig van de heer Knippels uit Drunen. Zoals meestal bij nieuwe ontwikkelingen zorgt de prak tijk voor verdere praktische aanvullingen c.q. verbete ringen. Tuinder Knippels uit Drunen, die thans 10 ha prei teelt, vond het ponsen van de plantgaten een te tijd rovend werk. Reeds deze winter liep hij met de gedach ten rond om het spitfrezen, rollen en plantgaten maken in één bewerking uit te voeren. In samenwerking met de Firma Klein uit Elshout en Janmaes uit België is hij hierin thans wonderwel geslaagd. Het is nu mogelijk om in één werkgang 3 bewerkingen uit te voeren. TECHNISCH GOED IN ELKAAR HET geheel wordt getrokken en aangedreven door een trekker van 50 pk met vierwielaandrijving. Eerst wordt de grond bewerkt met een spitfrees die een werk- breedte heeft van 1.80 m. Hier achter zit een aangedreven harkrol die de grond aandrukt en verkruimelt. Direct hier achter is een plantgatenmachine gemonteerd. De aandrijving van deze machine gebeurt via een aftakking van de boven- aandrijving van die spitfrees. Tevens kan de plantgatenma chine onafhankelijk van de spitfrees hydraulisch bediend worden. Er worden 4 rijen tegelijk geponst waarbij de rijen- afstand 32 cm is. Om de werksnelheid te verhogen worden i.p.v. 4, 8 pinnen gebruikt. De afstand op de rij is gemiddeld 11V2 cm (resp. 11 en 12 cm) wat neerkomt op ruim 200.000 planten per ha. De snelheid waarmee gereden wordit be draagt 1000 m per uur. VOOR- EN NADELEN VAN DE NIEUWE SYSTEMEN ^E teelttechnische voordelen van de nieuwe plantmetho den zijn reeds gememoreerd. Door de heer J. Hen driks van het P.G.V. te Alkmaar zijn tijdwaarnemingen ver richt van de diverse bewerkingen. Het combinatiewerktuig van de heer Knippels geeft een arbeidsbesparing van 10 uur per ha. De totale tijd voor spitfrezen, rollen en plantgaten maken bedraagt slechts 7V£ uur per ha. Het met de hand planten van de prei in deze plantgaten vergt bij een goede organisatie en afstemming 0.72 uur per 1000 planten ofwel 156 uur per ha. Volledigheidshalve moet gesteld worden dat dit in de praktijk door organisatiever- liezen hoger kan liggen. Naast deze plantmethode wordt op dit bedrijf nog een plantwagen gebruikt waarop 6 planters zitten. De prestatie met dit hulpmiddel ligt niet hoger (extrj trekkerchauffeur). Wel kunnen als voordelen genoemd wor den dat men de planten niet in het veld hoeft te verdelen men een gemakkelijker werkhouding heeft en gebonden i: aan een constant tempo. Met de traditionele plantmachine ligt de arbeidsbehoeftt bij 4 elementen op 118 uur per ha en bij 2 elementen op 131 uur per ha. Bij deze plantmethode is men altijd gebonden aar' een vaste bezetting. Nieuw Combinatiewerktuig van de Firma Knippels uit Drunen. In één bewerking spitfrezen, rollen en plantgaten maken voor prei Plantwagen voor het planten van prei in geponste gaten. WAAROP LETTEN? NATUURLIJK vraagt elke methode zijn eigen aanpak. Uit ervaringen van de 75 ha die in Nederland met behulp van de gatenponsmachine geplant zijn komen de vol gende praktische wenken naar voren: a. Uitgegaan dient te worden van goed plantmateriaal welk verkregen kan wordien door bij het zaaien maximaal 3 gr/m2 zaad te gebruiken. De periode tussen zaaien en planten dient 12 weken te zijn. Men verkrijgt dan plan ten die een doorsnede hebben van een potlood. Alle planten die deze afmeting niet halen zijn minder geschikt Waarom we naar andere plantsystemen toe willen hebt U reedsi kunnen lezen. De Masch plantgatenmachine. Van deze machine staan er reeds enkele tientallen in de praktijk. Nadat eerst de grondbewerking is toegepast (ploegen c.q. spitfrezen en rollen) worden middels pinnen de gaten „geponst". Voor het maken van de plantgaten worden pinnen gemonteerd op een balk. Voor prei zijn diit pinnen die gaten ponsen van 20 cm diepte en een doorsnede van 2l/2 tot 3 cm. De rijenafstand is te regelen van 32 tot 102 cm. De piant afstand in de rij kan men variëren van 12 tot 40 cm door het verwisselen van kettingwielen. Essentieel is dat de Al met al kunnen we vaststellen dat de praktijk om di verse redenen meer belangstelling krijgt voor de nieuwe plantmethoden. Het bezwaar dat dit iets meer werk vraagt wordt enerzijds opgevangen door technische verbeterin gen van de machines en aangepaste hulpmiddelen en an derzijds door de betere kwaliteit prei die men hiermee verkrijgt. De eerste stappen zijn gezet (plantgatenmachi ne en combinatie werktuig van Knippels). Er moet ech ter nog een heel stuk gelopen worden middels aange paste cultuurmaatregelen, aangepaste rooimethoden en een betere verzorging van het produkt. Een goed be gin is echter reeds het halve werk! Op 26 juni en 28 juni j.l. vond op de H.L.S. resp. de MX.S. van het K.N.L.C. de uitreiking plaats van de diploma's aan de geslaagden van beide scholen te Dor drecht. Tijdens de diploma-uitreiking aan de geslaagde H.XS.-ers kon de heer W. H. Jas, behalve de geslaag den, hun ouders en vrienden als genodigden welkom heten de vertegenwoordigster van de gemeente Dor drecht, de commissie van Advies en oud-personeelsleden van de school. H. L. S. Ir. C. S. Knottnerus reikte als voorzitter van het schoolbestuur de diploma's uit aan 15 geslaagden. Hij memoreerde daarbij de onderbrenging in het nieuwe gebouw van drie agrarische scholen van het 't K.N.L.C., hetgeen tot vele onderwijskundige voordelen heeft ge leid. Hij toonde er zich verheugd over, dat een aantal geslaagden op het agrarisch bedrijf terugkeert, en acht te het van belang dat zij in de agrarische organisatie een rol zullen gaan spelen. Aan de heer Brandwijk werd vanwege de geleverde prestaties de dr. ir. D. S. Huizin- ga-medaille uitgereikt. Namens de Commissie van Ad vies van de H.L.S. sprak drs. S. L. Louwes, voorzitter van de commissie, de geslaagden toe. Hij stelde dat men met de opgedane kennis lange tijd toe zal moeten. Van daar dat hij de geslaagden vroeg hun ervaringen met deze opleiding als basis voor de praktijk te gelegener tijd aan de school te melden: de school kan daarmee zijn voordeel doen. De heer ir. W. T. Rinsema stond stil bij de ervaringen, die met deze klas waren opgedaan en bij de bestemming, die de geslaagden hadden gekozen. Van diegenen die slaagden dan wel bevorderd werden, vermelden wij van Zeeland en West-Brabant: Van le naar 2e klas: P. de Haan, Steenbergen; mej. P. M. A. C. Nel en en N. A. v. Nieuw enihuyzen, beiden te Dinteloord; J. P. Risseeuw, Retranchement; mej. B. L. M. Koch, Zundert; A. M. Manneke, Breskens en A. J. J. M. Snoeijs, Standdaarbuiten. Van 2e naar 3e klas: P. J. Dhont, IJzendijke en L. Zwemer, Serooskerke (W.) Gediplomeerd: M. A. Blok, Nieuwdorp; L. J. van Gas tel, Zierikzee; mej. A. Ramft, Schuddebeurs en M. I. Verhulst, Nw en St Joosland. M. L. S. De diploma-uitreiking aan de M.L.S.-ers stond even eens onder leiding van de heer W. H. Jas, voorzitter van de Beheerscommissie van het Opleidingscentrum. De heer drs. N. A. Vaandrager reikte de diploma's uit, waarbij hij er op wees dat deze afsluiting niet het ein de is van de opleiding, maar het begin, dat in de maat schappij wordt voortgezet. Hij verwachtte van de afge studeerden die in het agrarisch bedrijfsleven terecht ko men, dat zij aktief zullen zijn in het landbouworganisa- tieleven. De direkteur, de heer ir. T. U. Wietsma, wees er op dat deze klas in vele opzichten de eerste is ge weest: in het nieuwe gebouw en als driejarige cursus. Hij was vol lof over het prettige karakter van deze klas. Van Zeeland/Brabant werden o.m.: bevorderd van le naar 2e klas: W. de Groot, Gorinchem; G. P. M. den Biggelaar, Zevenbergen; J. A. F. M. v. d. Bosch, Zeven- bergschenhoek; A. H. van Nieuwenhuyzen, Dinteloord en A. A. J. M. den Ouden, Zevenbergen. Bevorderd van 2e naar 3e klas: C. A. Mars, Zevenbergen; J. C. Moer land, St. Annaland en op 28 juni werden gediplomeerd: J. Verhoeven en J. J. J. Groeneweg, beiden te Strijen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 14