Op bezoek bij Iz. J. RISSEEUW te Oostburg 10 40 HA AKKERBOUW SCHAPENFOKKERIJ MESTVEE EEN onafhankelijke, strikt zakelijke en rationele opstelling in de bedrijfsvoe ring zijn, als we het zo mogen stellen, de sleutels die op de sloten van het bedrijf van de 48-jarige Iz. J. Risseeuw in de Sophiapolder bij Oostburg passen. Een 40 ha groot akkerbouwbedrijf met daarbij schapenfokkerij met ca. 15 fokooien en 4 rammen en wat mestvee. Om het werk rond te krijgen moet doelmatig gewerkt worden. Het aantal arbeidsuren ligt toch nog zo'n 200 uren boven het gemiddelde. De heer Risseeuw houdt in zijn zakagenda dagelijks precies bij wat er elke dag aan verschillende werkzaamheden op het bedrijf uitgevoerd en hoeveel tijd er aan besteed moet worden. Nog van jaren her kan hij terugvinden hoe een en ander ver lopen is, want alles staat netjes en precies genoteerd! Hij zegt van zichzelf een echte individualist te zijn met de instelling zelf, zoveel als mogelijk is, de zaken af te willen doen. Vandaar ook dat hij bijvoorbeeld ide afzet van zijn produktén geheel1 in eigen hand houdt. Hij wil, zo vertelt hij, ook bij de laatste fase van het bedrijfsgebeuren volledig betrokken blijven en geeft dit niet graag uit handen. Vandaar dat hij voor poolverband, telersgroeperingen of der gelijke (afzet)samenwerkingsvormen en kontraktteelt weinig voelt en er eerlijk voor uitkomt dat dit voorlopig niets voor hem is! De wekelijkse marktdag in Oostburg zal dan ook door hem slechts bij hoge uitzondering worden overgeslagen; niet om dat daar zoveel direkte zaken kunnen worden gedaan maar wel om zo goed moge lijk geïnformeerd te blijven en de nodige kontakten te kunnen leggen AKKERBOUW WAN de totale bedrijfsoppervlakte van v bijna 40 ha is ca. 36 ha bouwland, 2/2 ha weiland, de rest voor gebouwen, erf en afval. Grondsoort zware klei, 30 57/58% afslibbaar, kalkhoudende moei lijk te bewerken grond met een humus- gehalte dat loopt van 2,2 tot 3,8. Om de bodemvruchtbaarheid op peil te houden en te verbeteren worden alle bietenkop pen en zoveel mogelijk grasgroenbemes- ter als Italiaans raaigras of klaver onder- geploegd. Van het bouwland is ca. 26 ha op 60120 cm diepte gedraineerd. Voor 10 ha, met een bouwlaag van ca. 35 cm klei op grof zand, is geen draineren no dig. Al enkele jaren heeft de heer Ris seeuw zijn bouwplan globaal als volgt op gezet: 1/4 suikerbieten (leveringsplicht) aandelen S.U. 1/8 aardappelen 1/8 bruine bonen 1/3 tarwe 1/12 erwten 1/12 vlas De verhouding in oppervlakte aan aard appelen-bruine bonen kan iets wisselen, afhankelijk van de omstandigheden. Een bouwplan, zo zegt de heer Risseeuw er zelf van, dat met de beschikbare arbeid rond is te zetten en waarmede gemiddeld een redelijk financieel resultaat is te beha len. Op deze grond geven de suikerbie ten normaliter topopbrengsten. Dit jaar, in verband met de droogte en.de daarmee samenhangende mindere opkomst, zullen de opbrengsten echter beduidend lager zijn! Door de zachte winter '73/74 kon geen voorbewerking van de grond over de vorst worden uitgevoerd. Daardoor moest 'de voorjaarsbewerking wat dieper dan ge woonlijk worden gedaan en is er iets te ondiep gezaaid. Een euvel waar ook an deren met dit uitzonderlijke droge voor jaar mee te kampen hebben! 7IJN aardappelpootgoed wordt altijd zeer tijdig, al in juni, juli besteld. Op de dag van ons gesprek was dit juist gebeiurd. Het moet aan hoge eisen vol doen en kleipootgoed 35/45 uit het noor den zijn. De kwaliteit van het pootgoe'd, zo stelt de heer Risseeuw, is bijzonder belangrijk medebepalend voor de op brengst en zodoende van groot belang voor het uiteindelijke financiële resultaat. De prijs van dit pootgoed zal dan wellicht wat hoger zijn, de opbrengst is echter zo danig dat de meerdere kosten er altijd uit komen! Een goed resultaat heeft hij gehad met de bestrijding van de aardappelopslag. Dit voorjaar werd na het cultivateren, op het vroegere aardappelland vlas inge zaaid. Een prima gewas is opgegroeid met praktisch geen aardappelopslag. HET RONDZETTEN VAN HET WERK QM al het werk van zowel het akker bouwbedrijf als van de schapen fokkerij op tijd rondgezet te krijgen neemt de loonwerker een deel ervan uit handen. Op het bedrijf werkte 'de laatste jaren in de drukste tijd, zo'n 7 maanden per jaar en in de winter dus niet, een arbeids kracht mede. Wegens pensionering op 65-jarige leeftijd is die ermee gestopt, al heeft hij dit voorjaar met het wieden in de suikerbieten nog wel een handje ge holpen. Een niduwe kracht aantrekken acht de heer Risseeuw niet verantwoord. Zijn 15-jarige zbon, die nu pp de tech nische school in Oostburg zit wil later boer worden en helpt op het bedrijf, wan neer mogelijk, mee. (Ook mevrouw Ris seeuw en zijn zoon helpen waar nodig is vooral bij de vlasoogst en de verzorging van de schapen). Het lijkt de heer Ris seeuw verstandiger de ontwikkelingen in de akkerbouw eerst eens aan te zien en naar gelang de omstandigheden dit dan vragen de bedrijfsvoering zonodig aan te passen. Vandaar dat dit jaar voor het eerst voor het rooien van de bieten de loonwerker zal worden ingeschakeld. Bekijken we de werkverdeling van de verschillende gewassen dan krijgen we het volgende beeld. De suikerbieten wor den door de loonwerker gezaaid, gene tisch éénkiemig zaad op 10 cm afstand in de rij. Op eindafstand zaaien durft de heer Risseeuw nog niet aan wegens het te grote risico dat dit met zich mee kan brengen, zoals dit voorjaar overduidelijk tot uiting kwam. Dit jaar is de stand zoda nig dat niet gedund behoefde te worden. Het wieden gebeurt nog met de hak. Het spuiten wordt door de heer Risseeuw zelf verzorgd. Tot nu toe rooide hij de bieten ook zelf maar, omdat hij een arbeidskracht moet missen, zal dit jaar de loonwerker voor een deel het rooien verzorgen. Af voer van de bieten naar de verharde op slagplaats op het erf wordt door de heer Risseeuw zelf gedaan. Bij de aardappelen wordt het poten, spuiten en verdere ver zorging van het gewas ook door de heer Woonhuis, bedrijfsgebouwen en hangar mooi in het groen gelegen. WÊÊÊÊÊÊÊÊÏI Een ruim erf rond de waning., De heer Rïsseeuw voelt niets voor gewassen tot bij de voordeur I De heer Risseeuw met een aantal van zijn fokschapen, hoogwaardig uitgangs materiaal waar eer mee te behalen valt I Het mestvee, bescheiden in aantal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10