driemaal frezen de bouwlandmethode de dalapon-methode t.c.a. plus stoppelknollen of bladkool 9 JïOOR driemaal frezen wordt getracht de kweekwor- tels zo klein te slaan, dat de daarna uitgelopen stuk jes zodanig worden uitgeput dat geen hergroei meer plaats vindt. Telkens als na 2 a 3 weken de kweekstuk- jes het 2e tot 3e blad hebben gevormd wordt opniiuw gefreesd. De derde keer kan, afhankelijk van de oude graszode worden gefreesd met een „overtopfrees" of soms beter worden geploegd ter verkrijging van een goed zaaibed. Hierna kan herinzaai van het graszaad- mengsel en flink aandrukken plaatsvinden. By het meer dere malen frezen kan structuurbederf, en bij ongunstig weer, onvoldoende bestrijding van de kweek mogelijk zijn. VOOR rundveehouders kan het aantrekkelijk zijn om een verkweekte graszode via de teelt van snijmais te verbeteren. Wanneer in de herfst op het einde van de weideperiode op kweekpercelen met 5060 kg T.C.A. per ha wordt gespoten en ingefreesd, kan in het volgende jaar snijmais worden verbouwd. Bij een tijdige rijping van de mais ongeveer eind september begin oktober kan daarna nieuwe grasinzaai in kweek vrij land plaats heb ben. De mogelijkheden van bekalken en organische drijf- mesttoedieningen kunnen hierbii worden benut. Belang rijk bij deze herfstinzaai is de verzorging in de eerste winter t.a.v. de zaadonkruiden en de mollenbestrijding, zodat een gesloten nieuwe graszode kan ontstaan. ■JVALAPON kan tegen kweek in grasland het beste in juli-augustufc worden aangewend. Het grasland wordt dan eerst kaalgeweid of gemaaid. Een stikstofgift stimuleert de hergroei van de kweek, zodat na ongeveer 10 dagen, als de kweek 10 tot 15 cm lang is, wordt gespoten met 20 25 kg dalapon per ha. Komen tevens veel breedbladige onkruiden voor o.a. bo terbloem of paardebloem, dan kan M.C.P.A, of 2.4-D groeistof worden toegevoegd. De gespoten kweekmat wordt ca. 10 dagen na het spuiten met een „overtop frees" gefreesd en meteen of direct daarna opnieuw met gras ingezaaid. Bij een oude grasmat kan evt. ploegen de voorkeur verdienen omdat de bovenlaag veel orga nische stof bevat wat het verkrijgen van een goed vast zaaibed kan bemoeilijken. De dalaponmethode is momenteel de snelste en goed koopste methode om kweek in grasland te bestrijden. Inscharing van met dalapon vernieuwd grasland is toe gestaan. Het spuiten van dalapon dient bij droog en groeizaam weer te worden uitgevoerd. AOK bij het gebruik van T.C.A. verdient het aanbe- veling het perceel eerst kaal te weiden. H,ergroei van kweek is bij T.C.A. niet zoals bij dalapon noodzake lijk. T.C.A. werkt namelijk alleen via de kweekwortels. Er wordt gespoten met 50 a 60 kg T.C.A. per ha. Na het spuiten wordt het middel direct met een gewone frees ingefreesd en met de kweekwortels en het aanwezige vocht in contact gebracht. Voor een goede werking van T.CA. is vochtige grond een vereiste. Herinzaai van gras is niet mogelijk vanwege een vrij lange wachttijd die voor T.C.A. nodig is. Wel kunnen stoppelknollen of blad kool zonder wachttijd worden ingezaaid en in de herfst worden vervoederd of geoogst, waarna nog inzaai van gras, of bekalking of drjjfmestgiften of het volgend voor jaar snijmaisteelt kan plaatsvinden. Vindt een toepas sing van T.C.A. in de herfst plaats, dan kan geen inzaai meer plaats vinden en moet minstens 3 a 4 maanden dus tot in het voorjaar gewacht worden. Worden de che mische mogelijkheden goed uitgevoerd, dan geven deze bij de kweekbestrijding de beste resultaten. Vernieuwing van verkweekt grasland Is op veel bedrijven noodzakelijk ter verkrij ging van een betere opbrengst van het grasland. Er zijn goede methoden om de kweek af doende te bestrijden en opnieuw tot pro- duktief grasland te komen. ■fc Door te streven naar een langere levens duur van goed grasland en het vermijden van fouten die kweekvorming in grasland veroorzaken kan een hogere veebezetting per ha worden verkregen. ■fc De dalapon methode geeft in de praktijk de snelste vernieuwing om kweek in gras land te bestrijden. X De kweekbestrijding met T.C.A. op iets langere termijn is eveneens aantrekkelijk, waarbij koppeling aan een snijmaisgewas en mogelijkheden van bekalking, stoppei- knollenteelt en drijfmesttoedieningen be nut kunnen worden om tot kweekvrij pro- dukief grasland te geraken. ITALIAANS ZAAIGRAS MAAST de genoemde methoden is kweekgras nog te verdringen door de teelt van Italiaans zaaigras. Hiermede kunnen eveneens goede resultaten worden be reikt door intensief 4 a 5 maal tijdig te maaien en de zode gesloten te houden. In de praktijk blijkt dit vaak moeilijk uitvoerbaar. een en ander voor minder dan ƒ1.000,per melkkoe is gerealiseerd. Hierin is dan begrepen een mestschuif met een aparte mestkelder, een melkstal van 2x3 melkplaat- sen (visgraatstal) een melklokaal en de nodige appara tuur. Vrij recentelijk is er nog een kraamhok bijgebouwd met een kalveropfokruimte. Ook is het melklokaal uit- Een beeld van de ligboxenstal, die met eigen mankracht is opgebouwd. lit het melklokaal, is deze kaaspers geplaatst gebreid om plaats te bieden voor een melktank en appa ratuur voor de kaasbereiding. VEESTAPEL, VOEDERWINNING EN MECHANISATIE veestapel wordt door eigen opfok en aanwas aan gevuld en uitgebreid. Op dit moment zijn er 55 melkkoeien in produktie, terwijl in totaal 100 stuks vee aanwezig zijn. De melkproduktie ligt op ca. 4900 liter. Daarbij wordt er naar een hoog eiwitgehalte gestreefd. Dit eiwitgehalte ligt' op ca. 3,40% terwijl het vetgehalte maar op 3,70 ligt. Deze methodiek legt de heer Jonge- breur geen windeieren nu er ook naar het eiwitgehalte in de melk uitbetaald wordt. Maar zijn belangrijkste ar gument voor de eiwitproduktie rust op de kaasbereiding. Stammend uit een van oudsher bekende kaasmakers familie zal deze zienswijze wel goed gemotiveerd zijn. De voederwinning evenals het uitrijden van de mest, In de melkstal, kan door middel van deze doseerinrich- ting voor een juist afgestemde krachtvoergift worden ge zorgd. Boerekaas in de pekelbak. wordt aan een loonwerker uitbesteed. Met een opraap- wagen wordt het gras als voordroogkuil ingekuild. Deze arbeidsverlichtende methode werkt goed vanwege het geringe risico dat eraan verbonden is. Van mestover schot is er hier geen sprake. Op het maisland kan ge weldig veel worden uitgereden, terwijl gedurende de winter steeds over het land kan worden gereden. De grasmat en de mais groeit in wezen op de organische stof uit de mest. Het krachtvoer, door de ZON te Eind hoven aangevoerd, wordt middels silo's en doseerappara- tuur tijdens het melken in de melkstal gegeven. KAASMAKERIJ TA7E hebben het reeds genoemd. Op dit bedrijf wordt met name gedurende de zomerperiode kaas be reid. In de wintermaanden waarin de kaasbereiding min der goed beloond wordt gaat de melk naar Campina te De kaasmakerij. Weert. Binnenkort wort een diepkoeltank van 3000 liter in gebruik genomen. Het koelaggregaat van de ijsbank- koelinstallati^1 heeft voldoende capaciteit om de kaas tobbe van 1500 liter eveneens te koelen. De totaal capa citeit wordt 4500 liter. Alleen de zaterdagavond en zon- dagmorgenmelk wordt ook in de zomer aan de fabriek geleverd. Tot op heden had mevr. Jongebreur een grote vinger in de pap van de kaasbereiding. Nu de zoon thuis komt werken, zal dat wel vermirTderen. In het melklokaal treffen we naast de tank en de tobbe, enkele persen, een karn en een fornuis aan. Voorts wordt de wei in een grote plastic bus opgevangen en via een leiding door een pompje naar de varkenshokken gebracht. De kaas wordt tijdelijk in een apart gebouwtje opgeslagen om zijn bestemming naar de particulier of via de handel „Produ cent Gouda" te doen plaats vinden. Het is bekend, dat voor de bereiding van kaas een hoge reinheid van het grootste belang is, In z'n algemeenheid kan gesteld wor den, dat kaas maken veel arbeid en vakmanschap vraagt. Gemiddeld genomen wordt deze arbeid goed betaald. Als straks de veestapel op maximale grootte is gebracht gaat men er van uit dat minimaal een volwaardige ar beidskracht ermee de kost kan verdienen. Bij de hui dige normen is een prijs van ƒ6,per kg en ƒ5, per kg kaas resp. bij de verkoop aan particulieren en aan de handel goed haalbaar. Daarnaast wordt de wei als afvalprodukt aan de varkens gevoerd. Dit laatste kan volgens mijn zegsman ca. ƒ25,- per mestvarken kos tenvermindering aan krachtvoer opleveren. NAAR VERDERE UITBREIDING AL bij al een arbeidsintensief bedrijf met duidelijke mogelijkheden van continuïteit. Onze gastheer denkt in de toekomst nog te kunnen uitbreiden. Het pro bleem van te kort aan landbouwgronden speelt in deze regio nog niet zo mee. Vandaar ook dat er mogelijkheden bestaan eventueel meerdere zoons op te nemen in het bedrijf, als het eenmaal zover is! A. M. VERBRUGGE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 9