Meer <BP> warme bakkers gevraagd Alternatieve landbouw en voedseltekorten O' 3 Drs. J. DIJKGRAAF. L.C.C. - Goes. pR zijn nogal wat mensen, die zich druk maken over ■k het steeds ingewikkelder worden van onze samen leving. Ze ergeren zich aan de met de dag toenemende voorschriften op velerlei gebied, aan het invullen van formulieren met vaak de meest onzinnige vragen, aan ingewikkelde berekeningen en cijferopstellingen, waar de gewone en zelfs redelijk ontwikkelde leek gewoon niet meer uitkomt. U zult ongetwijfeld zo Uw eigen er varingen hebben tegen de achtergrond van ergernis, tijd en kosten, waartoe dit alles leidt. Ook de computer lijkt geen uitkomst te bieden. Integendeel denkt U maar aan nota's met vele cijferreeksen en onbegrijpelijke codecij- fers met even ondoorzichtige indelingen! Om van het woordgebruik in brieven en circulaires maar niet te spre ken. Dat lijkt doorgaans meer op geheimtaal en op ge slaagde pogingen om de leek te verwarren zo niet te pesten. MENS BAAS BLIJVEN WOOR de vakspecialisten of wel de ingewijden is al dat gedoe slechts een klein kunstje. Ze zijn vaak stomverbaasd, dat de niet-specialist zulke dingen niet begrijpt en in hun hart vinden ze, dat er toch eigenlijk steeds meer stomme mensen komen. De afstand tussen specialist en niet-specialist neemt daardoor alleen toe, zowel in hoeveelheid als in kwaliteit. Daarom zijn er mensen, die zich de vraag stellen: moet de specialisatie nu echt nog verder doorgaan? Met direkt daar achter aan de vraag: moet alles nu werkelijk steeds ingewik kelder worden? Zij vinden, dat de mens zelf de dienst uit moet blijven maken en niet de ingewikkeldheid als een soort boven ons uitstijgend zelfstandig verschijnsel. Als de maatschappij ingewikkeld is, dan is het de mens zelf die haar zo maakt en dan moet deze ontwikkeling ook te stoppen zijn. Zo ontstaat een hang naar het verleden toen de samen hang nog doorzichtig en overzichtelijk was. Een hang naar het leven in klein verband, waarin het mogelijk bleek om eenvoudig en in harmonie met de natuur te leven. Zij, die zo denken en voelen willen, dat het gezonde ver stand weer de overhand krijgt en verafschuwen de im mer doorgaande opsplitsing in vakgebieden, waardoor de visie op het geheel verloren gaat. Iemand, die binnen ingewikkelde systemen opgroeit en er ook in werkt weet zich nog wel te redden. Maar vooral ouderen en zij, die wat terzijde van systemen le ven zoals de (kleine) zelfstandigen ervaren de nadelen heel sterk aan den lijve. Zij beschikken niet over specia listen om onbegrijpelijke dingen voor hen te „vertalen" en om allerlei dreigend uitziende formulieren in te vul len! In hun eigen bedrijf is alles nog goed te overzien en niet te ingewikkeld, maar van buiten komt er een stuk systeembureaucratie op ze af. En die weten je wel te vinden als je niet tijdig genoeg antwoord geeft. Zo kun nen we toch niet om het systeem heen! GOEDE VOORLICHTING A LS U ons vraagt of we denken nog ooit een keer van die specialisatie af te komen dan kunnen we U weiig of geen hoop geven. Zeker niet in een land als Nederland, waar we van pietluttigheden aan elkaar han gen! Nu kunnen we uiteraard niet zonder specialisten. Integendeel wat zouden we zonder ze moeten beginnen! Maar wel komt de vraag naar de zinnigheid van ieder nieuw optredend specialisme aan de orde. Er zijn gren zen, zelfs aan het specialisme. Een nuchtere vraag vraagt om een nuchter antwoord. En allen, die hier wat in te zeg gen hebben roepen we hierbij op op hun teiL sen. Weet wat U de niet-specialist aandoe. Het mag toch niet zo worden, dat het specialistisme met alle waar dering de dienst gaat uitmaken! De voor het zeggen hebbers wacht een zware strijd, maar ieder succesje lijkt ons goed meegenomen. Daarom terug naar de samenhang en de overzichtelijk heid. Voor de voorlichting ligt een grootse taak om ons gewone mensen in klare en duidelijke taal te vertellen hoe het in elkaar zit en wat er precies aan de hand is. Wij willen graag allemaal warme bakkers worden dat wil zeggen mensen, die vanuit hun eigen kleine onderne ming de maatschappij om zich heen verstaan. Ook onze coöperaties zullen hun leden dienovereenkomstig moe ten zien en benaderen. (Vervolg van pagina 1) zöu moeten worden ingevoerd. Nu is op de wereldmarkt geen suiker te koop voor een prijs waartegen de Euro pese boeren deze moeten leveren aan de Europese con sument. Uit dit alles volgt dat een landbouwpolitiek wel dege lijk nodig is om tot een zekere stabilisatie van de prij zen te komen. Een dergelijke politiek kan nooit te duur zijn ondanks geluiden die de landbouwproduktie in West- Europa willen afremmen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat men geen verbetering in de produktie hoeft door te voeren. Rationalisatie blijft nodig, verhoging van de ar beidsproductiviteit zal door moeten gaan. In dit verband wees ir. Knottnerus erop dat onderne mers die uit de landbouw zouden willen stappen van dit voornemen afgehouden worden omdat een^/achtgefd- en werkloosheidsvoorziening voor zelfstandigen ontbreekt. Ik zou voor een dergelijke voorziening dan ook willen pleiten. Een landbouwbeleid ger«cht op stabielere prij zen levert op dit ogenblik een voordeel op voor de con sument. Als de Europese suiker bijv. op de wereldmarkt afgezet zou worden, was deze suiker tweemaal zo duur. De boer vraagt zich tegelijkertijd af waarom hij met min der dan de wereldmarktprijs genoegen moeten nemen. Onder hen zijn blijkbaar velen die kort van memorie zijn, want goede en slechte oogsten wisselen elkaar af. De landbouwpolitiek zal dus óf de boeren óf de consu ment regelmatig steunen. Ik geloof dat we dit allen heel duidelijk moeten beseffen om tot een behoorlijk land bouwbeleid te kamen. O ET doet enigszins merkwaardig aan als men onder tekortomstandigheden praat over alternatieve landbouwmethoden die een oplossing zouden kunnen geven voor het milieuprobleem. Op het eerste gezicht is men geneigd te denken aan het verleden. Hoeveel produceerde de wereld toen op de oude manier, d.w.z. zonder kunstmest en gewasbeschermende middelen? Dat blijft in elk geval ver beneden het huidige produktiepeil. De hogere produktie is bereik* dank zij de kunstmest en gewasbeschermende middelen. Een teruggang naar de oiuderwetse produktiemethoden betekent dus een aantas ting van de totale landbouwopbrengsten. Velen die de alternatieve landbouwmethoden propage ren realiseren zich naar mijn mening niet voldoende dat het produktieniveau zal terugvallen. De studie is dan ook meer ingegeven door de vrees voor chemische meng sels in de voeding. Dat is een reële angst. Men kan zich ook de vraagstelling voorstellen of de weg die men in dertijd koos voor kunstmest en chemische middelen wel de goeie was. Men had misschien wel een andere mo gelijkheid kunnen kiezen, bijv. nadere uitwerking van de biologische landbouw om daardoor de produktie op te voeren. Een terugval van de voedselproduktie, die het onherroepelijke gevolg is van een landbouw zonder kunstmest en gewasbeschermende middelen, is op dit ogenblik onaanvaardbaar. Toch is het nuttig om na te gaan of dezelfde produktie op een andere wijze'gehand- haafd kan worden. In het interim-rapport Alternatieve Landbouw een rapport dat een half jaar geleden uitgebracht is wordt erkend dat men niet alles van de moderne landbouw over boord kan gooien. Opvallend zijn de voorstellen waar bij aan kunstmest wordt gedacht en zelfs sommige che mische bestrijdingsmiddelen voorlopig althans nog aan vaardbaar zijn. Er zijn voorbeelden waarbij de produk tie zonder chemische middelen haast onmogelijk gemaakt zijn. Ik noem de suikerbietenteelt. Zonder onkruidbestrij dingsmiddelen zou de suikerbietenteelt zoveel arbeid vragen dat deze produktierichting niet meer voor mo gelijk gehouden kan worden. Het is nuttig dat het interim-rapport Alternatieve Land bouw door een eind-rapport gevolgd zal worden. Vele mensen menen dat de landbouw zonder meer tegen de alternatieve landbouwmethoden is. Zij hebben de ontwik kelingen in het verleden niet meegemaakt en ook niet gevolgd. De landbouw heeft de weg naar kunstmest be wust en op wetenschappelijke gronden gekozen. Ik her inner er aan dat men vroeger ook in ons land de kunst mest 's nachts strooide omdat het duvelsspul was dat het daglicht niet mocht zien. Men zat dus echt niet te wachten op kunstmest, maar de wetenschap heeft aan getoond dat deze stoffen nodig zijn voor een grotere voedselproduktie. Kortom: ik zie de studie over de al ternatieve landbouw als een nuttige zaak. Ik hoop dat het eindrapport op wetenschappelijke basis samenge steld wordt en dat het vele mensen die de landbouwach- tergronden missen ervan kan overtuigen dat de landbouw geen verkeerde dingen wil doen. Een en ander spoort ons aan om eens kritisch na te gaan of we als landbo-uw hier en daar niet overdrijven. Aldus ir. Knottnerus. PLOEGWEDSTRIJD De regelingscommissie „Streekploegwedstrijd Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" tracht op 31 augustus a.s. de jaarlijkse ploegwedstrijd te organiseren in de omgeving Zaamslag-Terhole. De commissie roept een ieder op die interesse heeft om deel te nemen zich op te geven bij de secretaris van zijn vereniging, voor 25 juli a.s. Wij v hopen op voldoende deelname en een leerzame wed strijd waar leuke prijzen voor beschikbaar zijn. DE REGELINGSCOMMISSIE. Z^NIGE tijd terug hebben wij geschreven over de voorgenomen wijzigingen in de bepalingen betref fende het erfrecht zoals dit is geregeld in de artikels 888920 van het Burgerlijk wetboek. Het meest opmerkelijke daarin is de positie van de echt genoot. Deze wordt als alles doorgaat zoals nu het ont werp luidt enig erfgenaam, ook als er kinderen zijn. Maar en het is een grote maar dat enig erfgenaamschap is heel wat minder dan het lijkt te zijn. De overlevende echtgenoot wordt toch indien geen testament wordt gemaakt volgens de voorgestelde regeling eigenaar van alle baten en tevens schuldenaar van alle schulden die de erflater nalaat op voorwaarde evenwel dat die enige erfgenaam, echtgenoot, een uitkering in contanten aan de kinderen verricht van een bedrag dat overeenkomt met het aandeel in de waarde van de nalatenschap, indien de wet niet alleen de overlevende echtgenoot als enig erf genaam had geroepen, maar de echtgenoot tezamen met de kinderen voor gelijke delen. De kinderen worden dus niet in hun aandeel gekort, maar zij hebben recht op een bedrag in geld en kunnen geen eisen stellen om b.v. onroerende of roerende goede ren uit de boedel te krijgen. De voorgestelde regeling is dus meer een nieuwe juri dische constructie dan een wezenlijk verandering in het aandeel in de nalatenschap. Geen wettelijk recht meer op goederen, alleen recht op een uitkering in contanten! TJOEWEL wij de voorgestelde regeling in hoofdzaak acceptabel achten hebben wij, ten aanzien van de bepaling dat binnen 6 maanden de uitkering in contan ten dient plaats te vinden, grote bezwaren. Veronderstellen wij eens dat het vermogen geheel in het bedrijf belegd ist, of dat het is samengesteld uit een effectenportefeuille die op korte termijn na het over lijden een scherpe koersdaling ondergaat, dan is de langst levende echtgenoot in een onaanvaardbare positie ge bracht In deze situatie is de omzetting van het erfdeel in een vordering op de langstlevende echtgenoot tot uitke ring in contanten binnen 6 maanden na het overlijden van de erflater maatschappelijk onaanvaardbaar. Het is naar wij menen niet behoorlijk dat op zo korte termijn zulk een vergaande beslissingen worden afgedwongen, die kunnen leiden tot het likwideren van een of een belangrijk deel van een bedrijfsvermogen of het reali seren van een effectenbezit op een ongunstig tijdstip. Dit terwijl de koersdaling alleen komt ten laste van de langstlevende echtgenoot, omdat de kinderen recht heb ben op hun aandeel in contanten dat op het moment van het overlijden van de erflater wordt bepaald! OK de wetgever heeft ingezien dat het op korte tijd contant maken van een deel van de nalatenschap ter voldoening van de uitkeringen aan de kinderen tot moeilijkheden aanleiding kan geven. Op verzoek van de erfgenaam kan de rechter op grond van gewichtige redenen bepalen, dat een uit te keren bedrag, vermeerderd met rente, eerst na verloop van zekere tijd, hetzij ineens, hetzij in termijnen moet worden voldaan. Deze opmerkingen nu reeds over een wetsontwerp wat nog in de Kamer moet worden behandeld en waarin dus nog wijzigingen kunnen worden aangebracht! Wijzigin gen die naar wij hopen er toe zullen bijdragen dat het uit keringsrecht van de kinderen niet kan betekenen dat de langstlevende echtgenoot in een zwakkere positie kan ko men dan de thans nog van kracht zijnde wettelijke bepa lingen het geval is! PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 3