C. VERMEULEN ik zeg maar zo... mei opslagen ventilatie- problemen moet u naar Iblsma Techniek TOLSMA TECHN EK Veehouderij commissie vergaderde DAMPCOMAT HOGEDRUKW ASSERS 12 I- - Onder voorzitterschap van de heer J. M. van Heyst ver gaderde dinsdag 2 juli j.l. te Bergen op Zoom de Veehoude rijcommissie der ZLM. Punten van bespreking waren o.m.: AFSCHAFFING ART. 8 VAN DE VLEESKEURINGSWET Door Minister Van der Stee is meegedeeld, dat nog dit jaar een wetsontwerp zal worden ingediend, waarbij de na dere keuring van vlees bij invoer in een andere keurings kring (art. 8) en de nadere keuring bij afzet in het binnen land van voor uitvoer goedgekeurd vlees worden afgeschaft. Maatregelen zullen worden genomen om tot een harmonisa tie van de keuring van vlees bestemd1 voor de binnenlandse consumptie en voor export te komen. De kosten va de vleeskeuringsdiensten zullen voor rijksrekening worden ge nomen. Deze kosten en die welke voortvloeien uit de door de af schaffing van de nadere keuringen te verwachten reorgani satie van de openbare slachthuizen zullen o.a. gedekt moe ten worden uit door het Rijk op te leggen heffingen op de keuring van vlees. De vergadering nam met instemming kennis van het voor nemen tot wijziging van het veelbesproken art. 8. Het be treffende wetsontwerp zal worden afgewacht, waarna de Commissie zich hierover nader zal beraden. WIJZIGING VEEWET Ten aanzien van de Veewet is een wijziging-in voorberei ding, waarin onder meer een andere vergoedingsregeling bij overname van een verdachte veestapel wordt voorge steld. Deze wetswijziging is noodzakelijk geworden ten ge volge van het ontstaan van een toenemend aantal zeer groot schalige veehouderijbedrijven. Bij overname van de veestapel van zo'n groot bedrijf komen overheid en bedrijfsleven te staan voor het uitkeren van hoge vergoedingen. In de huidige zin van de veewet immers dragen overheid OPLEIDINGEN T.B.V. DE ZUIVELINDUSTRIE De Landelijke Stichting Beroepsopleiding Levensmid delenindustrie (L.S.B.L.), Kruizemuntstraat 28 te Apel doorn, tel.05760—14265, organiseert naast de kursussen in het kader van het leerlingstelsel nog enkele opleidin gen op het gebied van de melkwinning. Deze kursussen staan onder auspiciën van de Begeleidingscommissie Melkwinning, die er borg voor staat dat de opleidingen blijven aangepast aan de nieuwste inzichten op het ter rein van het machinale melken en een hygiënische melk winning. Het betreft o.m. opleidingen tot instrukteur machinaal melken, melkwinnings-adviseur, en chauf feur rijdende melkontvangst. Nadere inlichtingen om trent vooropleiding, cursusduur, enz. op bovenstaand adres. en bedrijfsleven het volledige risico in geval van het uitbre ken van een besmettelijke ziekte. Het is de bedoeling dat in de toekomst ook de eigenaar van het vee mede een deel van het risico draagt. Het voorstel tot wetswijziging zal nog dit jaar bij die Tweede Kamer worden ingediend. De Commissie stemde ermee in, dat ten behoeve van de financiering van de schadeloosstelling bij afmaking van vee (art. 39 Veewet) en van entingscampagnes (art. 9 Veewet) bij de Wet een fonds wordt ingesteld, waarin overheid en bedrijfsleven participeren. Voor z.g. mammoetbedrijven zou den de schadeloosstellingen gestaffeld dienen te wordien, zulks aan de hand van de grootte van de bedrijven. Op de schadeloosstelling zouden in principe kortingen moeten worden kunnen toegepast, wanneer de schade te wijten is aan eigen schuld of het niet voldoen aan bepaalde eisen van inrichting en hygiëne. Een goede omschrijving van deze begrippen is dan echter wel noodzakelijk. Het be treffende voorstel tot wetswijziging zal worden afgewacht, waarna de Commissie nader advies zal uitbrengen aan het Hoofdbestuur. FINANCIERING GEZONDHEIDSZORG VOOR DIEREN D Commissie nam kennis van de begroting voor 1974 van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren, die intussen door het bestuur van het Landbouwschap is goed gekeurd. De diverse posten werden door Dr. Tesink nader toegelicht. Voor een periode van drie jaren, n.l. 1974 t/m 1976 is door Landbouwschap en Ministerie een financieringsregeling aanvaard voor het werk van de Gezondheidsdiensten, als mede voor de stamping-out-akties en die noodentingen. Daar bij zal getracht worden de kosten van de dierziektebestrij- ding zo laag mogelijk te houden door zoveel mogelijk pre ventieve maatregelen te nemen. De financiering van de preventieve gezondheidszorg ge schiedt deels uit heffingen via het Landbouwschap en Pro- duktschappen, terwijl de overheid! hiervoor een bedrag van 19 miljoen gulden heeft toegezegd. De kosten van noodentingen en stamping-out zullen op fifty-fifty-basis door overheid en bedrijfsleven worden ge dragen. Overtreffen deze kosten een totaal van 24 miljoen gulden, dan komen de meerdere kosten voor Rijksrekening. Voor het jaar 1974 werd reeds meer dian 16 miljoen gulden uitgekeerd ten behoeve van stamping-out. SCHADELIJKE STOFFEN IN MENGVOEDERS QE ervaring heeft geleerd, dat de vervoedering van vee voeders, waarin zich sohadelijke stoffen zoals H.C.B. en D.D.T. bevinden, ernstige gevolgen kan hebben voor de afzet van veehouderijprodukten. In de loop van de laatste jaren zijn aparte verordeningen tot stand gekomen om die gevolgen van ongewenste stoffen in veevoeders tegen te gaan. Zo heeft het Produktschap voor Vee en Vlees uitvoe ringsbesluiten afgekondigd voor de veehouderijbedrijven. Hierbij zijn o.a. eisen gesteld aan de maximaal toegestane gehalten aan schadelijke stoffen in mengvoeders. Voor wat de ruwvoeders betreft (hooi, stro, aardappelen, bietenloof, e.d.) treedt de Bestrijdingsmiddelenwet en de krachtens deze wet vastgestelde residubeschikking regelend op, terwijl op dit terrein ook een intensieve voorlichting wordt gegeven. Een verordening zoals t.a.v. mengvoeders bestaat op dit terrein echter niet. De Commissie vroeg zich af, of ook hier regelend zou die nen te worden opgetreden. Gedacht zou b.v. kunnen worden aan één totale Landbouwschapsverordening, diie het voor komen van schadelijke stoffen in veevoeder en grondstoffen regelt. De Commissie concludeerde, dat voorlopig beter eerst de werking van de bestaande regeling kan worden af gewacht. Daarnaast wordt aan regelmatige, goede voorlich ting op dit terrein grote waarde gehecht. STUDIEDAG UITBETALING BOERDERIJMELK Wat de uitbetaling van boerderijmelk betreft heeft in ons land gedurende de laatste 15 jaar een prijsverschuiving plaatsgevonden van voor het melkvet en voor het melkeiwit, naar f2 voor melkvet en V2 voor melkeiwit. Moet deze opschuiving nog verder door gaan ten gunste van het melkeiwit? Waar ligt de grens, mede i.v.m. het wereldtekort aan eiwit? Aan deze problemen zal op 23 augustus a.s. te Utrecht een studiedag worden gewijd. Dit initiatief van de Commis sie Melkveehouderij van het Landbouwschap werd door de Commissie toegejuicht, al heeft zij voorshands de indruk, dat het commercieel gezien niet verantwoord lijkt om de verschuiving ten gunste van eiwit nog verder door te voeren. Fokken in de eiwitriohting kost bovendien tijd en is een moeizame weg, waarbij vast moet staan, dat de produktie van eiwit ook betaald kan worden. DE STUDIE VAN DE STIERENMESTERIJ De Commissie wijdde uitvoerig aandacht aan de positie van de rundvleesproduktie op de akkerbouwbedrijven, zulks aan de hand van een modelbegroting. Als voorbeeld hiervoor werd gebruik gemaakt van de modelbegroting uit het artikel „Rundvleesproduktie op een akkerbouwbedrijf" in „Landbouwaktualiteiten in Zeeland en West Noordi-Brabant 1972". Model I en II van onderstaande begroting hebben betrek king op 50100 af te leveren dieren per bedrijf, waarbij I betreft MRY-dieren en II F.H.-dieren. De eerste worden ge mest tot 16 maanden, de tweede tot 14 maanden. Model III is van toepassing op de tot nu toe meest voorkomende vorm n.l. qua omvang beperkt tot b.v. maximum van 50 dieren in bestaande gebouwen en met bijprodukten van de akker bouw. (Zie verder pag. 15) Wij verkopen voor Zeeland in roestvrijstalen uitvoering. Drukken van 40 - 75 atm. Demonstratie op aanvraag: M echanlsatiebedrijf B.V. Postbus 52 Hennequinstraat 1,OOSTBURG, 01170 - 3255 AXEL: Crijns<;nsstraat 1 Tel. 01155-1845 leder in zijn vak, zeggen we altijd maar. Tolsma Techniek is al jarenlang lucht behandelingsadviseur. Ze hebben zich bekwaamd in de problematiek rond de opslag, de droging, de koeling en de ventilering van bijv. aardappelen. Maar dat kunnen voor hetzelfde geld uien zijn. Of bieten. Of knollen. Of bollen. Ze hebben daarvoor een ronduit uniek systeem ter beschikking. Dat enerzijds bestaat uit vrijstaande, vrijdragende, demontabele Tolnop keerwanden met net zo veel schepluiken als u wilt. En anderzijds uit het Tolsma driehoek ventilatiesysteem, bestaande uit samen- klapbare, driehoekige luchtkokers met bijpassende ventilatoren iri alle denkbare kapaciteiten. De praktijk bewijst keer op keer dat akkerbouwprodukten bijzonder veel baat hebben bij dit systeem. Evenals bij het ondergrondse bewaarsysteem, waarvoor Tolsma ventilatoren met vierkant voorfront levert van 1 tot 15 P.K. En niet alleen hiervoor maar voor alle voorkomende ventilatieproblemen. Voor u wellicht voldoende reden om eéns kontakt met, Tolsma op te nemen. Bel éven of stuur een lege envelop met uw naam en adres aan antwoordnummèr 18 in Emmeioord. r '3 if. i v Havenstraat 18 Emmeioord Tel. (05270) 4755* I'S-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12