TUINBOUW- KLANKEN Grote gratis reclame door W.K. 74-voetbal Oppervlakte gladiolen praktisch gelijk gebleven Belangstelling voor de Thoolse aardappelteelt Appelen worden iets duurder 11 j Uw WALCHERSE schrijver woont kort bij eon grote parkeerplaat en vrij kort bij duin en strand. Dit is, ge zien de lengte der Walcherse kust, niet zo bijzonder, maar vanzelf brengt dit veel verkeer met zich mee in de omgeving van 't bedrijf. Vermakelijk was dat alle stranden en parkeerplaatsen praktisch leeg liepen bij W.K. '74. En hoewel we er zelf niet zo warm voor lopen zijn we toch wel zo chauvinistisch dat wet 't leuk gevon den hadden als ons kleine landje gewonnen had! De prestatie om tot de laatste twee te horen is werkelijk niet gering! Een ander punt is, en nu zijn we de zake lijke Hollander, is de enorme reclame die er van zo'n sportkamp uitgaat. Landen en volken die Nederland niet kennen, zelfs niet weten te liggen, zijn haarfijn voorge licht. Want we voelen ons „nogal", maar denkt u heus niet dat de „doorsnee" Europeaan (met de nadruk op „doorsnee") enig benul heeft waar ons goede landje ligt. Hoogstens heeft 'hij wel eens van Amsterdam ge hoord. Ook in grote streken van de wereld buiten Euro pa is 't niet veel anders! 't Is misschien een koude douche als u dit leest, maar vraag maar bij bereisde vrienden als u 't zelf nog niet opgemerkt heeft. We voe len ons veel groter dan we zijn! Anders ligt het bij be paalde regeringskringen. Daar zijn we wel bekend, maar dan door onze bemoeizucht met hun binnenlandse aan gelegenheden! Daarom is zo'n gratis oppoetsbeurt in het buitenland voor onze „image" ö.i. zéér welkom en ook hard nodig! We lazen dat onze Rijksfinanciën op rozen rust. Gezien de hoge lasten en heffingen en belastingen vindt uw schrijver dit niet zo'n prestatie. Wel gelukkig daar dit in kan houden dat we volgend jaar geen of weinig ver zwaring ervan te wachten hebben. De per 1 juli j.l. in gaande verhoging van lonen etc., zal toch reeds genoeg druk geven zodat verzwarende belastingen gemist kun nen worden als zieke kiezen. De nu ook in Walcheren flink, hoewel absoluut niet te grote, regenval heeft heerlijk gewerkt en in één week is alles harder gegroeid dan in één maand ervoor! Jam mer dat buiten Walcheren reeds zoveel was gevallen dat vooral klein fruit er onder leed. 't Is immers zéér bitter als men een eenmalig jaargewas, zoals aardbeien, bessen en frambozen, ziet mislukken door overmacht. Ook de vele recreanten hebben de eerste juliweek niet veel meer gehad dan regen, kou en wind. Heeft men dan een goed huis of hotel, dan is het al vervelend, maar de vele tentbewoners zien hun toch ook zuinig opge spaarde centjes maar zuur achterna. Voor hen die in de recreatie willen investeren wel een bewijs om nog eens extra te berekenen of hun, nu echt grote investe ringen, nog verantwoord zijn. Zij die kijken naar een moment drukteperiode raden we beslist aan eerst con tact op te nemen met collega's en onze voorlichters! Afgelopen week is het voor de vele recreanten die SCHOUWEN en, DUIVELAND als vakantie-oord heb ben gekozen bepaald geen strandweer geweest. Er zijn alles bij elkaar nogal wat mm neerslag gevallen. Zoda nig dat nu de grond wel even verzadigd is. Na een zoda nig extreme droge periode als we gekend hebben, kan de grond echter wel veel water bergen. Laat het weer dan wat onaangenaam aandoen, de ge wassen zullen er dankbaar voor zijn. Tevens is het met name in de tuinbouwsektor van groot belang, leegko mend land weer tijdig te kunnen inplanten. Zo zullen de telers van prei bijzonder blij zijn met de regen, die hen nu in staat stelt te planten. Deze week is een begin gemaakt met de aflevering van de eerste plantuien. De opbrengsten lopen bijzonder veel uiteen. We vernamen van collega's dat ze nu reeds tegen de 50 kg van de roe leverden. Daarentegen zijn dezer dagen ook percelen geruimd waar de 25 kg niet werd gehaald! Droogte-gevoelige grond laat het zitten dit jaar. De regen van de laatste dagen zal de kg-opbrengst uiteraard wel bevorderen. De vraag is echter of de prijs zich zal handhaven? Zij die in de vóórverkoop heb ben verkocht en een goe^le tot redelijke opbrengst heb ben, zitten goed! In Duiveland liggen diverse percelen met winterpeen waarvan de stand per heden nog niét bepaald gunstig te noemen is. Hier en daar is nog bij gezaaid, met het ge volg van onregelmatig gewas. Bijzonder welkom was ook de regen voor de knolselderij. Tot heden was de ontwikkeling van het gewas te gering. Het is echter een laat produkt, dus kan er onder gunstige .groeiom- standigheden nogal wat gebeuren. Met de neerslag is hopelijk ook wat opruiming gehou den onder het luizenbestand. Er is dit seizoen over de hele linie al een mooie som gelds verspoten om de lui- zenschade binnen de perken te houden Het rooien en verwerken van de in onze regio geteelde tulpen is in volle gang. 'Op de lichte grond zijn de meeste tulpen al gerooid. Daar was machinaal rooien mogelijk. De op brengsten lopen bijzonder uiteen. Over het algemeen valt het nog niet tegen, in aanmerking nemende de bij zondere droogte. De bollen hebben dit seizoen geen groei-explosie meegemaakt, waardoor de groeischeuren zijn beperkt en voor kleibollen van een mooie kwaliteit sprake is. Als dit nummer verschijnt zijn de eerste tul penveilingen gehouden en zullen we weten hoe de handel zal reageren op het aangeboden produkt. De uitgeplante oppervlakte gladiolen is bekend. Met genoegen mogen we konstateren dat de uitbreiding knol len niet noemenswaard is. Hierbij in aanmerking nen e - de dat de stand van het gewas plaatselijk nogal wat te wensen overlaat, dan zit er nog een kans voor die soor ten die sterk in areaal zijn gekrompen, zal de mmde! wel geïnteresseerd raken. De komende beursdagen zul len moeten bevestigen waarop onze hoop jevesiig.1 is In ieder geval dachten we dat er thans geen reden vooi elke prijs van de hand te doen! Wanneer, zoals vorige week op één van de THOOLSE veilingen een gezelschap arriveert, bestaande uit verte genwoordigers van twee en twintig verschillende natio naliteiten, rijst wel even de vraag op, wat heeft het eiland Tholen hen te bieden? Het antwoord kan kort zijn: méér kennis opdoen van de aardappelteelt en af- zetmethode. Voor wat de vroege afzet betreft, kon men in ons distrikt terecht, omdat hier dit produkt al enige weken op de veilingen werd aangevoerd. Daar het gë- zelschap vooral bestond uit vertegenwoordigers uit tro pische- en sub-tropische landen, lag het voor de hand, dat de voedselvoorziening in de betreffende landen hier een woordje in mee heeft gespeeld. Het is dan ook al- lezins toe te juichen dat op deze wijze gewerkt wordt om de nood van deze landen te verlichten, met het introdu ceren van de mogelijkheid om in eigen land te komen tot meerdere voedselproduktie. Wanneer zulk een opzet voor de betreffende landen zou slagen, zullen zij er méér mee gebaat zijn dan met een gift aan geld van de zgn. „rijke landen"! Als leek krabben wij echter wel even achter het oor hoe een aardappelteelt in de tropische landen zal slagen met hun langdurige droogte- perioden. Uit ervaring hebben wij zo pas een schadelijke droogteperiode meegemaakt, wat nog op het nippertje deels ten goede is gekeerd met eind juni weer voldoende neerslag. Misschien dat zij daar méér gebruik kunnen maken met bevloeiingsmethoden, om ook deze teelt ef ficient te kunnen laten verlopen? In ieder geval zul len de bevoegde instanties daar wel een mogelijkheid in zien, getuige het breed opgezette plan om zoveel ver schillende landen bij ons in Nederland kennis te laten opdoen van de aardappelteelt. Misschien dat er voor de levering van Hollands pootgoed ook meer kansen inzit ten? Intussen gaat de Thoolse aardappelafzet gestaag voort, en de gemiddelde prijs is niet onbevredigend, of schoon nu wel in dalende lijn. Wat de produktie betreft, valt het op dat alleen de gronden met goede struktuur na de droogte periode de beste resultaten geven. Juist het vroege ras Doré is met zijn licht wortelstelsel zéér gevoelig voor droogte en minder goede struktuur. Zeer veel van deze percelen zullen dan ook géén hogere pro duktie laten zien dan 6070 van normaal. Daarbij heeft ook de zware nachtvorstbeschadiging van 28 mei nog een rol gespeeld. Alleen een niet te ver terug vallende prijs kan deze teelt nog rendabel doen verlo pen. Juist de minder goede percelen zijn nog niet ge rooid, maar gelukkig trekken die nog met voldoende laat gevallen regen nog wat bij. Ook alle andere produk- ten, zoals zaaiuien, witlof, bloemzaden, enz. kunnen met hun dikwijls te holle stand nog wat bijkomen om nog enigszins tot een redelijke produktie te komen, ofschoon ze niet te min ver van een gemiddelde opbrengst af zul len blijven. In ieder geval is het voor de telers weer een wat fleuriger gezicht wanneer een gewas groei kracht vertoont na de opgelopen grote achterstand in de afgelopen voorzomer! Op de fruitveiling in Terneuzen is het nu volop sei zoen. Op woensdagmiddag om half drie wordt er geveild en de laatste weken is er dan steevast rond 250 ton Golden Delicious te koop van overwegend goede kwa liteit. Over het algemeen trokken de prijzen de vorige week weer iets aan, vooral voor de betere kwaliteiten waarvan het aanbod toch ook groot was. In de veiling noteringen stonden de grote maten tot 70 ct per kg. Dat werd betaald voor een uitzonderlijk mooi partijtje. Over het algemeen deed de klasse I 70/80 mm rond en enkele centen beneden 60 ct per kg. Klasse II in deze maat werd verkocht voor 5055 ct als meest voorkomende prijzen. Klasse I 65/70 mm rond 45 ct en klasse H rond en iets boven 40 ct per kg. Voor de kleinfruittelers was het een slechte week. Het moest de topweek voor de frambozen worden, maar maandag brachten regen en storm reeds veel schade, zo wel in de vorm van afgewaaide stengels als beschadigde vruchten en verder een dalende prijs. Klasse I frambozen deden tot ƒ4,50 per kg maar het aanbod hiervan was te verwaarlozen. Klasse I en II industrie in doosjes de den aanvankelijk rond ƒ2,70 per kg, maar liepen tijde lijk terug tot ƒ2 en dat is veel te weinig om van een enigszins redelijk teeltresultaat te kunnen spreken. Met de aardbeien liep het snel terug nadat de regen het rottingsproces had bevorderd. Goede kwaliteiten no teerden vorige week rond 3 per kg. De aanvoer van rode bessen nam sterk toe. De vraag was goed en eind vorige week werden de betere kwaliteiten n en de klas se I verkocht voor 1,70 tot 2 per kg. Ook bij de rode bessen had de kwaliteit te lijden van regen en wind. Hier door was er veel klasse II industrie waarvoor tussen 1,15 en 1,20 per kg werd betaald. DINGEN VAN DE WEEK K^ET overweldigende meerderheid is vorige week vrij- dag in Kapelle en Terneuzen besloten tot samen werking in een topvereniging door de veilingsverenigin gen in deze twee plaatsen. Vorige week schreven wij over het voornemen om hiertoe te komen en over de af spraken die de besturen hadden gemaakt. In de discus sies op beide vergaderingen kwam duidelijk naar voren dat bijkans alle leden overtuigd zijn van de noodzaak dat er een samenwerking op grotere schaal komt voor de Zeeuwse fruittelers en er was nog al wat ongenoegen over de houding van de fruittelers in Krabbendijke die er de oorzaak van zijn dat deze samenwerking er tot nu toe niet is gekomen. Voorzitter B. Leys van de veiling in Kapelle heeft dat duidelijk naar voren gebracht naar aanleiding van een vraag of de samenwerking tussen Kapelle en Terneuzen in aanmerking komt voor de 3-2-1 regeling. De heer Leys zei dat hierover besprekingen zijn gevoerd met het de partement en dat deze nog voortgezet zullen worden. De samenwerking voldoet aan alle eisen die hiervoor door de E.E.G. worden gesteld en wat dat betreft zouden er geen belemmeringen zijn maar van de kant van het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft men gesteld dat er dan een totale samenwerking van de fruitveilin gen in Zeeland dient te komen! De heer Leys noemde het een bijzonder kwalijke zaak dat een groep van misschien 4050 fruittelers in Krab bendijke en omgeving in staat zijn de Zeeuwse fruitteelt een E.E.G.-subsidie van 11/2 miljoen te onthouden terwijl duidelijk is dat de fruitteelt deze goed zou kunnen ge bruiken. Overigens zei hij, evenals zijn collega Kind in Terneuzen, nog altijd goede hoop te hebben dat de no dige grotere samenwerking in Zeeland er eens zal ko men. Over de details van de samenwerking tussen Kapelle en Terneuzen konden geen mededelingen worden ge daan. Het nieuwe topbestuur, waarin beide veilingen gelijkelijk zijn vertegenwoordigd, zal de zaken energiek aanpakken en doen wat noodzakelijk is om te komen tot een zo gunstig mogelijke afzet van de produkten der aangesloten leden. In Kapelle werden de bestuursvoor stellen aangenomen met 172 stemmen voor en 13 tegen en in Terneuzen met 193 stemmen voor en 3 tegen. ("WER het weer is dit jaar al veel gezegd en geschre- ven. Tot voor kort was de algemene jammerklacht de droogte die veel geld kostte voor alle sektoren van onze bedrijfstak. Vorige week is dat radicaal omgesla gen en was het de regen die spelbreker werd. Aanhou dende regen, soms gepaard met zware tot zeer zware storm, bracht veel schade aan de frambozen. De toch niet florisante stand werd er nog eens ernstig door aangetast en door de kwaliteitsachteruitgang kon den de fabrieken niet de prijs betalen die ze over heb ben voor een kwaliteitsprodukt. In Zeeland moest het de hoofdweek voor de frambo zen worden. Het werd een week met veel matigheid. In Noord-Brabant begint de oogst iets later maar ook hier was eind vorige week veel schade te constateren in de vorm van door regen en wind beschadigde vruchten en soms een sterke aantasting door de botrytisschimmel met als gevolg lagere prijzen. Met de restanten van de vollegrondsaardbeienoogst was het al niet beter gesteld. In Zeeland was de oogst een heel eind afgelopen. De uitloop die er in andere jaren kan plaats vinden, was er nu niet. In Brabant was de oogst vorige week- nog in volle gang met aanvoeren van vele tienduizenden kilo's per dag. Door de regen gingen de vruchten snel rotten en er kwam veel schade. De prijs van de industrie-aard beien liep door de kwaliteitsachteruitgang terug en hier door werd het bij dit produkt evenals bij de frambozen een strop naar twee kanten. De oogst van rode bessen kwam op gang. De oogst is niet bijzonder groot en de schade door de regen viel mee, maar door het zeer'koude weer werd de vraag naar bessen niet gestimuleerd en hierdoor viel de prijs tegen. De beste kwaliteiten deden tot 2,per kg maar ge zien de omvang van de oogst is dat toch geen top-prijs. T)E hoop van de kleinfruitelers is gevestigd op beter weer waardoor er voor de restanten van de fram bozen en rode bessen nog wat kwaliteitsherstel kan ko men maar vast staat nu reeds dat het een zware tegen valler wordt voor veel telers die hierin hun bestaan moe ten vinden. Ondertussen zal de oogst van zure morellenkersen weldra gaan beginnen. Eind vorige week gingen de vruch ten kleuren. Dan zal de teler weer de bekende strijd tegen de spreeuwen moeten aanbinden. Dit jaar is er bijna overal sprake van een goede oogst van deze kersen. Vooral in Limburg is de teelt van betekenis. Vorige week werden daar voorverkopingen van zure morellen gehou den tot in totaal 750 ton. De prijs lag rond f 1,75 per kg en dat viel niet tegen. In Zeeland is het areaal de laat ste jaren sterk teruggelopen. Er hangen veel vruchten aan de struiken zodat er een redelijk kwantum kan ko men. In de groentesektor is het de laatste weken ook al niet te best gesteld. De tomatenprijzen zijn sterk gedaald en de aanvoeren zijn niet geweldig. De komkommerprijzen vertoonden vorige week een redelijk herstel na een slech te prijsvorming in de laatste week van juni. De omzet ten van de groenteveilingen zijn hierdoor de laatste twee weken nadelig beïnvloedt. In het eerste halfjaar schijnt er in deze sektor van een omzetstijging nauwelijks sprake te zijn. Over de kostenstijging spreken we maar niet!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11