Fokveedag Schouwen-Duiveland 10 Ing. I. HAMMING Ing. J. J. ZONDERLAND CA.R. - Goes Op zaterdag 15 juni 1974 werd voor de 19de keer de Centrale Fokveedag voor Schouwen-Duiveland gehou den te Zierikzee. De keuringen begonnen al om 09.00 uur en er werden 's morgens rundvee, schapen en trek paarden gekeurd. Iedere afdeling had voor zich de keu ring georganiseerd en had een bepaald gedeelte van het uitgestrekte en gunstig gelegen terrein tot haar beschik king. Rond het middaguur waren de keuringen afgelo pen en kon het publiek, dat in redelijk aantal opgeko men was, zijn aandacht geheel richten op de wedstrij den en demonstraties van de daar aanwezige Landelijke Rijverenigingen. De organisatoren van deze fokveedag mochten zich namelijk getukkig prijzen dat ze de attractie van deze dgg konden verhogen met het jaarlijkse streekconcours van de Landelijke Rijverenigingen. Dat was dan mede de oorzaak dat deze dag nu op zaterdag werd gehouden. Gezien het bijzonder mooie weer, het enthousiasme van de inzenders, de belangstelling voor en de kwaliteit van de dieren mogen we zeker van een geslaagde dag spreken. pioene van het jongvee. Ze is goed ontwikkeld en vast gebouwd, imet een kleine bemerking op kruis en banden. c) De melkvaarzen wenden gekeurd in twee rubrieken. Deze rubrieken, die van vlot goedi gehalte waren, werden aan gevoerd door Dik 40 van A. Vijverberg, Ouwerkerk en Jarinkje 91 van S. Simonse. Voor de kampioenskeuring van de jonge melkkoeien wenden naast de twee genoem de dieren ook nog de Ito geplaatsten: Anneke 34 van M. O. Hanse, Haamstede en Bella 14 van W. Vijverberg, Ouwerkerk in de ring gebracht. Uit deze strijd kwam de zeer jeugdige, vast gebouwde en gelijnde Bella 14 als winnares te voorschijn. d) De oudere melkkoeien werden in 9 rubrieken gekeurd. De la geplaatsten iwaren achtereenvolgens: Grietje 19 van J. v. d. Hoek, Kerkwerve. Jarinkje 86 van S. Simonse, Kerkwerve. Albertje 9 van Duiveland van A. Vijverberg. Muis 200 van C. v. d. Houten, Kerkwerve. Jarinkje 81 van S. Simonse. Francien van St. v. d. Wekken, Haamstede. Mina 18 van Getor. Bei je. Juliana 11 van S. Simonse. Jarinkje 74 van S. Simonse. Deze dieren werden aan het eind van de keuring, samen met de Ito geplaatsten in een grote ring gebracht voor de kampioenskeuring oudere melkkoeien. Uiteindelijk werd kampioene Jarinkje 86, goed typisch en gelijnd met een best uier, het beenwerk is voldoende te noemen en de gedrukte lendenen stoorden iets. Reserve werd Grietje 19, sterk gebouwd, iets minder typisch met ook een goed uier, wat ook blijkt uit de voor haar toestemde prijs voor het mooiste uier. Nadat ook oud-kampioene Jarinkje 74, die niet aan het kampioenschap mocht deelnemen, in de ring gebracht was met de kampioene oudere en de kampioene jongere melkkoeien, behaalde Jarinkje 86 ook het erekampioen- sohap. Aan het eind van de keuring werden verschillende prijzen uitgereikt voor kampioenen en reserves. OVERZICHT TOEGEKENDE PRIJZEN (incl. groepsprijzen) RUNDVEE Inzender le prijs 2e prijs Gebr. Beije, Haamstede 8 1 A. Bolijn, Ouwerkerk 1 12 Gebr. Boot, Kerkwerve 2 2 W. C. v. d. Bosse, Kerkwerve 2 1 M. A. Brouwer, Lfuivendijke 1 J. van Damme, Oosterland 4 M. O. Hanse, Haamstede 5 1 J. v. d. Hoek, Kerkwerve 2 C. v. d. Houten, Kerkwerve 4 3 J. J. van Klinken, Nieuwerkerk 3 1 D. P. Korstanje, Noordgauive 4 6 S. Simonse, Kerkwerve 13 1 A. Vijverberg, Ouwerkerk 5 3 W. Vijverberg, Ouwerkerk 4 1 L. P. v. d. Wekken, Noordgouwe 1 St. v. d. Wekken, Haamstede 3 SCHAPEN S. Hart, Kerkwerve 3 1 C. v. d. Houten, Kerkwerve 1 A. v. d. Weyde, EUemeet 2 1 C. H. Kuiper, Zonnemaire 2 1 J. J. A. v. d. Velde, Nieuwerkerk 9 6 A. Vijverberg, Ouwerkerk 2 C. J. Zoeter, Ouwerkerk 11 Ere-kampioene Jarinkje 86 (V. BI. Setske's Keimpe) eig. S. Sbraoose, Kerkwerve. Reserve-kampioene en koe met het mooiste uier Grietje 19 (V. Pan 92) eig. J. v. d. Hoek, Kerkwerve. Kampioene van het Jongvee: Mina 32 (V. Kolh. Keimpe 29) Coimie van Cromstrijen, eig. St. M. v. d. Velde, Zonnemaire. eig. Getor. Befje, Haamstede. RUNDVEE Twee jaar geleden schreven we dat een iets grotere deel name met meer inzenders de keuring ten goede zou komen. Dat is dan ook gebeurd. Nu waren er 16 inzenders die samen 83 dieren aanvoerden; dertien dieren meer dan in 1972. In 1973 was er geen fokveedag op Schouwen-Duiveland i.v.m. de ZLM-tentoonstelling. De kwaliteit van de aangevoerde dieren was goed te noemen, zeker wat betreft de jongere! a) Er werden 5 stieren aangevoerd; hierbij waren la prijzen voor Emmahof Piet 7 van A. Bolijn, Ouwerkerk en Frans J. A. 81 van S. Simonse, Kerkwerve. De laatste werd uitgeroepen tot kampioen van de stieren met als reserve kampioen de eerstgenoemde. Verder werden ook nog twee stierkalyeren gekeurd. b) Het jongvee, 11 stuks, werd gekeurd in twee ringen. Eerste bij de pinken werd Piekje 46 van Getor. Boot, Kerkwerve en bij de kalfvaarzen werd la geplaatst Mina 32 van Gebr. Bei je, Haamstede. De laatste werd kam- e) Daarvoor waren ook nog de verschillende groepen ge keurd. C. v. d. Houten behaalde een eerste prijs in de rubriek 3 stuks melkvee van één eigenaar, to de rubriek fokgroepen van 3 stuks melkvee was de la-plaats voor de jonge groep van M. O. Hanse. Bij de fokgroepen van 3 stuks jongvee stond de groep van Gebr. Boot la. Ook werden nog gekeurd 3 koeien met elk twee afstam- melingea De la-prijs was voor Jarinkje 72 met haar twee dochters (van dezelfde vader BI. Setske's Keimpe) Jarinkje 82 en 86. Verder was er nog een eerste prijs te behalen voor de groep dochters van de stier Friso. Een goed ontwikkelde groep melktypische dieren. Deze stier is gefokt door W. Vijverberg en gebruikt door D. P. Korstanje, Noordgou- we. 0 Zoals gewoonlijk waren erook dit jaar weer prijzen voor de best verzorgde inzendersgroepen, alsmede het voor brengen daarvan. Wederom was de eerste prijs voor A. Vijverberg, Ouwerkerk. De tweede en derde prijs was respectievelijk voor Gebr. Beije en S. Simonse. Rest nog te varmeiden dat de produktieklasse aangevoerd werd door Rika 98 van Duiveland, van Vijverberg. SCHAPEN De schapen vielen niet op door hun grote aantal. Er wa ren slechts 32 catalogusnummers, verdeeld over 9 rubrie ken. Daarentegen lag de kwaliteit van het aangevoerde ma teriaal op goed niveau. Met name de rammen, dioch ook de ooien en de lammeren, maakten een goede indruk. De lam meren vertoonden over het algemeen een zeer goed type, een aantal was niet te sterk ontwikkeld. De 2-jarige en oudere rammen vormden een beste rubriek. Eerste en tevens kampioen werd Z 2002 van J. J. A. v. d. Velde, Nieuwerkerk, een typische goed gespierde ram met sterk fors beenwerk. De lb uit deze rubriek, Z 1808 van C. J. Zoeter, Ouiwerkerk, behaalde de reserve-titel. Deze fraai typische ram met beste voorhand kreeg een bemerking op de benen. In de rubriek 1-jarige rammen kwamen enkele beste jonge rammen naar voren. Z 1916 van C. J. Zoeter kreeg de la- prijs. Het was een typische ram met beste bespiering, doch een wat zwakke bovenlijn. (Zie verder pag. 15)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10