Rond de Schelde Nog niet genoeg regen voor de aardappelen Oogstverwachtingen niet hoog gespannen Al veel karwij ligt in het zwad Reeds vroeg vergelingsziekte in de bieten! Wilde haver bedreigt ook uw gewassen Geef het geen kans! 3 Met ruim 50 mm regen in juni zouden we op WAL CHEREN heel tevreden zijn, indien de opkomst van de gewassen maar volledig was geweest. Vorig jaar had den we maar 20 mm in 'juni en goede oogstresultaten. De afgelopen week viel er binnen een etmaal ruim 15 mm. Deze hoeveelheid is gunstig voor de groei en ont wikkeling van de meeste gewassen. Het is in ieder ge val aanmerkelijk méér dan het de laatste tijd, meestal teleurstellend geuitte „stoepe nat". Voor de aardappelen is de regen nog onvoldoende. De ruggen zijn nog steeds niet doorregend. Afgelopen week zagen we op zachte grond enkele zeer mooie per celen aardappelen, maar op de meeste percelen laat de stand veel te wensen over. Voldoende regen op korte termijn zal dan ook sterk bepalend zijn t.a.v. oogstver- wachtingen van de aardappelen. We kunnen nu wel constateren dat we weer in de periode met de langste dagen beland zijn. Bij gunstig weer verloopt de groei en ontwikkeling van de gewassen bijzonder snel. De wintertarwe heeft over het algemeen een goede stand. Er komt nogal wat bruine roest voor, maar met de overige graanziekten lijkt het wel mee te vallen. Ook met het voorkomen van de graanluis. We hebben van de wintertarwe wel goede verwachtingen. Op veel bedrijven is een aanzienlijk percentage van de oppervlak Het vochttekort Waaraan onze gewassen geleden heb ben, behoort in OOST ZEETJWS-VLAANDEREN tot het verleden. Wanneer we dit schrijven (29 juni) is er een regenperiode aangebroken en de verdere weersverwach tingen zijn afwisselend buien. Zonder nu al te pessi mistisch te willen zijn, zouden we wel eens een periode kunnen krijgen dat we teveel van het goede krijgen op het verkeerde moment! 'Maar voorlopig is er nog niets aan de hand en kunnen we rustig eens een voorlopige balans opmaken hoe de situatie er op dit moment uitziet. vDe eerste graszaadpercelen zijn gemaaid en het valt nu nog des te meer op, dat het stro tekort is geble ven en de verwachtingen in kg-zaadopbrengst niet hoog gespannen zijn. Eenzelfde beeld vertoont de karwij, waarbij moet opgemerkt worden dat er verschillende percelen zyn die vermoedelijk een zeer geringe op brengst zullen geven. De wintertarwe staat er over het algemeen goed voor en de zomergerst vertoont door de grote verschillen in zaaidata en grondsoort een nogal variërende stand en hier en daar komt er nogal meeldauwaantasting voor. Het vlas is op verschillende percelen heel wat opge knapt, wat echter niet wegneemt dat over het algemeen de stand zeer matig is en te kort is. De suikerbieten, op die percelen met een normale stand, en we dachten dat we dit globaal genomen op 50 konden stellen, belo ven het wel goed te doen. Door de droogte zijn de bie tenwortels diep de grond indrongen op zoek naar vocht. Dit is altijd gebleken een goede aanzet te zijn voor een goed gewas! De andere 50 vertoont zeer grote ver schillen en het is duidelijk dat die percelen met te wei nig planten per ha, belangrijk in produktie te kort zullen komen. Ook is er reeds, ondanks de intensieve bladluisbe- strijding, vergelingsziekte waargenomen. Het verdere weersverloop zal bepalend zijn voor de mate van schade die hierdoor veroorzaakt zal worden. Hoewel de opbrengst-verwachtingen van de consump tie-aardappelen niet hoog gespannen zijn, zouden deze De regen, ook nu weer plaatselijk, zeer wisselvallig gevallen, heeft toch de vruchten weer goed gedaan De grootste zichtbare moeilijkheden zijn op de meeste plaatsen nu aardig verdwenen, maar dat bete kent natuurlijk niet, dat er in de WESTHOEK nu een prima oogst staat! Neen, integendeel, het blijft een ma tige oogst, maar een feit is dat de gevolgen van de langdurige droogte in bepaalde gevallen al niet meer direkt zichtbaar zijn. Wanneer vlas bloeit en een mooie blauwe gloed domineert, dan ziet men niet meer dat het gewas tweeledig staat. Ook met aardappelen, uien en bieten is dit het geval. Komt men echter in de ge wassen, dan ontdekt men al spoedig dat het toch niet zo goed zit als het op het eerste gezicht zou lijken. Er is hier reeds vlas verkocht en naar men zegt voor zeer goede prijzen. Het aantal ha bonen lijkt ons in de Westhoek, dit jaar wel bijzonder groot. Natuurlijk een gevolg van het vele overzaaien en mislukken van ande re gewassen. Vooral de vroeg gezaaide bonen verto- van de huidige regen wel eens in hoge mate kunnen profiteren, temeer omdat deze nog een flinke groeiperio de voor de boeg hebben en wel eens meer bewezen heb ben in een korte tijd veel te kunnen doen, Na de oogst verdient het inzaaien van een groen- bemester zoals hieï bijv wikken na erwten aanbeveling. nen op vele plaatsen een wat houterige stand. We dachten dat met name het koude weer, dat deze bonen in het begin hebben gehad, hier parten in heeft gespeeld. De eerste sympthomen voor de oogst 1974 zijn al waar genomen. Erwten voor de conservenfabrieken hadden de primeur, die percelen die goed stonden gaven een goede opbrengst. Graszaad en karwij zijn nu aan de beurt. Wanneer we dit schrijven, ligt er al veel karwij tegen de grond in 't zwad en ook graszaad ligt er al gemaaid. Wij zijn benieuwd wat deze gewassen voor opbrengst zullen geven. Met name van de karwij is er een stuk af en een beetje gunstig bericht omtrent de eerste dorsingen en het produkt zakt beneden de 2. Wanneer de eerste gewassen aan de 'beurt zijn voor de oogst, dan gaat de reeks van de rest te oogsten gewassen in werking en dan weten we dat er drukke weken voor de landbouw aanbreken. Laten we hopen dat het weer, dat die drukte mee bepaalt, ons goed gezind zal zijn! te bezaaid met wintertarwe. Hoewel het plezierig is dat één van de hoofdgewassen nog goede verwachtingen geeft, moeten we hier toch wel even wijzen op het feit dat geldelijk de bijdrage van wintertarwe bij het agra risch inkomen t.o.z. van suikerbieten en aardappelen maar gering is. Met andere woorden: op onze bedrijven dragen aardappelen en/of suikerbieten veel meer bij tot een goed bedrijfsresultaat dan bijvoorbeeld bij win tertarwe. Een opbrengstverschil van één ton tarwe ver tegenwoordigt een waarde van ongeveer 350. Een op brengstverschil van 10 ton suikerbieten of aardappelen geeft een inkomstenverschil van ƒ7501000! In de suikerbieten zien we op verschillende percelen al tamelijk ernstige vergelingsziekteverschijnselen. Haar den met een doorsnee van 2 m. zijn niet zeldzaam. Ge vreesd moet worden dat de verschijnselen van deze ziek te zich in de komende weken nog zullen uitbreiden, vooral in die gevallen waar te laat met de luisbestrij- ding is begonnen! We hebben de indruk dat dit ook in ons gebied nogal eens het geval is. Op die percelen waar tijdig is begonnen is het perecentage vergelingszieke planten nog gering. Gevreesd moet worden dat er nog al wat leergeld betaald zal worden aangaande deze ziekte en dat de stugge aanhouders van tijdig spuiten nu weer dubbel en dwars beloond worden! Op SCHOUWEN-DUIVELAND, we schrijven 1 juli, heeft de wat mildere temperatuur en neerslag, variërend van 2040 mm, in de 2e helft van juni een gunstig effekt veroorzaakt ten aanzien van de stand der gewas sen. Naast alle problemen in dit voorjaar staan de gra nen er over 't algemeen nog vrij goed voor. Legering treedt tot nu toe niet op en de meeldauwaantasting heeft zich niet noemenswaard uitgebreid, mede een gevolg van de veelal toegepaste chemische beschermingsmiddelen. Dit laatste geldt ook t.o.v. 'blad- en aarziekten. Toch moeten we constateren dat er nogal wat lichte percelen voorkomen. Luizen op tarwe is ook meegevallen! De suikerbieten groeien goed. Overgezaaide perce len vertonen een duidelijke achterstand. In dit gewas kwamen reeds vroeg luizen voor n.l. de perzikl?ladluis. De overbrenger van de vergelingsziekte. Jammer, dat vele telers de eerste waarschuwing niet serieus geno men hebben, evenals de controle op aanwezigheid van luizen. Er is wel plaatselijk gespoten met een systhe- misch middel, maar veel te laat en de tweede keer even eens te laat. Momenteel is op veel percelen vergelings ziekte te constateren en dit in eind juni is wel vroeg, m.a.w. er kon nog wel eens een tegenvaller bijkomen t.a.v. de opbrengst. Verder: haal de vroege schieters er uit. De aardappelen op de lichtere grond vertonen een vrij goede stand. Op de zwaardere gronden zijn de ge volgen van de droogte nog terug te vinden. Over 't alge meen lijkt het boven de grond momenteel beter dan in de grond! Let goed op regelmatige bestrijding van „het kwaad". De eerste sympthomen van deze ziekte zijn r eedswaargenomen! De schokkers zijn zowat uitgebloeid. Knopmade-aan- tasting is minder dan andere jaren, zodat daar vermoe delijk geen nadelige invloed op de opbrengst te ver wachten is. De eerste percelen graszaad zullen (zijn) gecombined en de enkele percelen 'karwij zullen gemaaid zijn. Ho- penlijk helpt 't weer een beetje mee! De uien, hoewel in vele gevallen een dunne stand groeien goed. Denk hierbij aan bestrijding van meel dauw, 'bladvlekkenziekte en preimot. De mais zowel korrel- als snijmais bekomt wel maar er is in de groei een duidelijke achterstand. Ho penlijk laat deze maand zich van een betere zijde zier dan de vorigen! Ook op de landbouwschool zijn de diploma's weer uitgedeeld. Voor de jongelui is het een spannende tijd geweest en ook evenzo voor de ouders, want ook zij hebben in al die studiejaren intens meegeleefd met het wel en wee van hun kinderen. De Mammoetwet heeft een hele ommekeer in het systeem teweeg gebracht, want reeds op vrij jonge leeftijd moet de jeugd een keu ze maken. Een eenmaal gekozen studiepakket is later niet meer te wijzigen en blijft daarom van invloed op de studierichting in de verdere toekomst. Het is daarom van groot belang een weloverwogen keuze te maken en niet met een feestpakket in zee te gaan. Een paar jaar geleden heeft de ZLM een vraagpunt aan het landbouwonderwijs gewijd. Dat is wel een goed geko zen onderwerp gebleken, want terwijl vele landbouw scholen gesloten moesten worden, zien we nu geluk kig het leerlingenaantal op de lagere landbouwscholen vooral erg toenemen. Voor de praktische jonge boer is dit een zeer goede basis-opleiding en het opent tevens de Weg naar het middelbaar- en hoger niveau. Ook de gemeentelijke plantsoenendiensten hechten grote waar de aan deze opleiding en zo krijgen de jongens een diploma in handen waarmee ze meerdere kanten uit kunnen. Veelal horen we negatieve geluiden over de toekomstmogelijkheden van de boer, maar het schort in deze niet aan kennis of arbeidszin, doch slechts aan de te lage prijzen waarmee hij beloond wordt. Primair is een reële prijsvorming voor de gezondmaking van de boerenstand brood nodig en het is te hopen dat dat ook van hogerhand wordt ingezien. Bij herhaling lezen we in de landbouwpers, dat 1974 een rampjaar wordt voor de boer. In het voorjaar wordt de basis gelegd voor de oogst, maar de omstandigheden voor een vlotte groei en een goede ontwikkeling waren nimmer aanwezig. De extreme droogte heeft de gewas sen zo lang parten gespeeld, dat we nu het zomer ge worden is, toch wel van een misoogst op meerdere per celen kunnen spreken. We zitten dus met een grote ca lamiteit en wat doen we er mee? Buiten hun schuld zijn vele collega's in grote zorgen komen te verkeren en de tijd is nu toch wel rijp om ons af te gaan vragen: wie de kat in deze de bel zal aanbinden? 'Veel meer dan in andere jaren wordt er dit seizoen gehooid. Dijken en wegbermen worden gemaaid en het gewonnen hooi in pakken verzameld. A.s. winter zal er weer voer in de ruiven moeten zitten en daarom is ook hooi van' misschien iets mindere kwaliteit dan toch zeer welkom. Ook het graszaadhooi en het graanstro kan nog een welkome aanvulling betekenen op het voe derrantsoen. Deze week hebben we in verenigingsverband de proefboerderij weer bezocht. Zoiets willen we niet graag missen, want er is altijd wel iets nieuws te zien en ook weer wat te leren. Vele nieuwe chemische middelen worden (in proeven) weer op de onkruiden in de diverse gewassen beproefd en duidelijk blijkt hieruit de grote selectiviteit van deze middelen en ook het tijdstip en de omstandigheden waaronder deze middelen werden toegepast. Door de droogte hebben vooral de bodem herbiciden niet volledig gewerkt en de gedachte, dal deze nog een lange nawerking zouden hebben is niei geheel uitgekomen. Gewassen zoals bieten en aardappe len krijgen hierdoor plaatselijk nog een flinke onkruid bezetting aanmelding en zwartenachtschaden en dil zijn bepaald geen sieraden in de streek. Op dit tijdstip staat de boer echter machteloos tegen deze flora en het zou daarom gewenst zijn, dat er ook voor dit stadium nieuwe chemische middelen gevonden zouden kunnen worden. Grote onkruiden geven zo hun problemen, maar evenzo ook groter wordende kinderen. Buurmans pas geslaagde zoon heeft thans de wens geuit om met een gloednieuw vriendinnetje een paar weken in een tent te gaan kamperen boven in de bergen. Ons soort mensen is aan deze vorm van vrije tijdsbesteding in het geheel niet gewend en daarom wordt ijverig gestreefd om de plannen te wijzigen en om gezamenlijk als gezin een week op vakantie te gaan in de buurt van de nieuwe polders. Zo'n vakantieplan is ook meer op de toekomst gericht en misschien wordt het probleem van de be drijfsopvolging hierdoor nog wel ondervangen. Buur mans gezegde: „van wie hoog klimt, kan diep vallen", is op een trip in de bergen in deze bepaald ook wel van toepassing, maar het is de vraag of de zoon daar net zo over denkt!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 3