Bent u tevreden KOELSERVICE? Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap vergaderde VEE EN VLEES Bestuur Landbouw-comité in N.W.-Utrecht 14 KOELTECHNISCH INSTALLATIEBEDRIJF VAN DE REPE In de onlangs op 27 juni j.l. gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap zijn een aantal onderwerpen aan de orde gekomen waarvan we de volgende vermelden. SPAARBEKKEN WATERMAATSCHAPPIJ ZEELAND De raad stelde zich op het standpunt dat de voorlopig ge kozen plaats voor een te bouwen spaarbekken in Zuid-Beve land zowel landbouwkundig als landschappelijk gezien on gunstig is en dat moet worden getracht een voor de land bouw aanvaardbare plaats te bereiken. Aan de W.M.Z. zul len voorstellen worden gedaan voor alternatieve mogelijk heden in het ruilverkavelingsgebied Kapelle-Wemeldinge. Zoals bekend zal de W.M.Z. over een aantal jaren water uit de Brabantse biesbosch gaan gebruiken in het bijzonder voor de watervoorziening van de industrie. Gezien de kwets baarheid van de ca. 100 km lange aanvoerleiding zijn er plannen om aan het einde van de Biesboschleiding een vr »r- raadbekken te bouwen met een inhoud van ca. 2V& mil, -en m3 water. De plaats van dit spaarbekken dient aan enkele voorwaar den te voldoen als: niet te ver van eind van de aanvoerlei ding, niet te dicht bij de milieuverontreinigende industrie in Vlissingen-Oost, een redelijk afsluitende kleilaag om aanmer kelijk waterverlies van het basin te voorkomen en geen lan ge afvoerleidingen. W.M.Z. heeft de direkt belanghebbende instanties, als gemeenten, landbouwschap, provinciale- en rijksdiensten, het waterschap, de dienst landinrichting en de stichting het Zeeuwse landschap, gevraagd om op de plannen op- en aanmerkingen zodat daarmee bij het verder uitwerken rekening gehouden kan worden. De Gewestelijke Raad heeft hierop nu gereageerd. NALEVING DISTELVERORDENING De raad constateerde dat er kennelijk misverstanden be staan over een juiste naleving van de distelverordening. Dui delijk werd gesteld dat eventuele klachten met betrekking tot deze verordening direct dienen te worden doorgegeven aan het secretariaat van de raad, waarna met de contro lerende instanties contact kan worden opgenomen. BESTRIJDING AARDAPPELKNOLZIEKTEN De ontwerp-verordening voor bestrijding van aardappel- knolziekten in Z.W.-Nederland werdl door de raad goedge keurd. Middels deze verordening kan worden bereikt dat met name de Phoma zo doeltreffend mogelijk kan worden bestreden. In deze verordening is vastgesteld dat elke ondernemer in Zuid-West Nederland verplicht is voor de teelt van aard appelen pootgoed te gebruiken dat blijkens afgegeven cer tificaten of schriftelijke verklaringen van de Keuringsdienst Delta-Nederland is onderzocht en goedgekeurd terzake van het vóórkomen van Phoma en eventueel andere aangewezen knolziekten. In deze verordening onder ondernemer te ver staan de natuurlijke of rechtspersoon die in Zuid-West Ne derland een landbouwonderneming drijft en aldaar aard appelen teelt. Elke ondernemer die voor de aardappelteelt pootgoed ge bruikt, dat niet officieel door de Keuringsdienst is goedge keurd in één der klassen S t/m C, danwel is goedgekeurd voor eigen gebruik, is verplicht om overeenkomstig de aan wijzingen van de Keuringsdienst Delta-Nederlandi, tijdig een monster te laten nemen en te laten onderzoeken door deze dienst. Het is verboden om bedoeld pootgoed uit te planten voor dat van de Keuringsdienst Delta-Nederland een schriftelijke verklaring is ontvangen, waaruit blijkt dat in dit materiaal geen Phoma of andiere aangewezen ziekten zijn geconsta teerd. Elke ondernemer is verplicht op vordering van de bevoeg de opsporingsambtenaar de certificaten resp. de schriftelijke verklaringen over te leggen. In bepaalde gevallen en voor bepaalde categorieën waarin geen afzonderlijk onderzoek van Phoma of andere aange wezen ziekten plaats vindt, kan al dan niet onder voorwaar den ontheffing door de betrokken Gewestelijke Raadi ver leend worden. TARIEVEN LOONWERK ZEELAND Gelet op de hoge kostenstijgingen werd op verzoek van de B.O.V.A.L. besloten het tarief voor het persen van hooi en stro algemeen te stellen op 0,45 tot 0,50 per pakje. Het gearceerde geeft de plaats aan waar de W.M.Z. het spaarbekken voorstelt te situeren, terwijl gestippelt (buiten het kaartje vallend) globaal een alternatief voorstel van de landbouw is aangegeven. Grootte en vorm zullen echter anders zijn dan hier schematisch is weergegeven. Het eerder overeengekomen tarief van 0,40 per pakje van minder dan 20 kg is komen te vervallen. OVEREENKOMSTEN ZAKELIJKRECHT Besloten werd een uniforme redaktie aan te houden voor de af te sluiten zakelijkrecht-overeenkomsten voor te leggen riool persleidingen. RICHTLIJNEN BESTEMMINGSVOORSCHRIFTEN VOOR DE BUITENGEBIEDEN De raad formuleerde een aantal wensen met betrekking tot de nieuw op te stellen richtlijnen bestemmingsvoorschrif ten voor de buitengebieden. Voor eventuele vrijstellingsmogelijkheden achtte de raad de instelling van een adviescommissie gewenst, waarin de diensten landinrichting, bedrijfsontwikkeling en de geweste lijke raad zijn opgenomen. LUCHTVERONTREINIGING Met voldoening werd kennis genomen van de wijze waar op de schade door luchtverontreiniging aan landbouwgewas sen over het seizoen 1972/1973 door de Ned. Stikstof Maat schappij te Sluiskil is afgewikkeld, tot een totaalbedrag van ƒ93.142,62. Het instellen van werkgroepen voor de gladiolenteelt en de veehouderij in het Zuid-Sloe, waarover met de indus- strieën en het provinciaalbestuur overeenstemming is be reikt, achte de raad van groot belang voor een goed func tioneren van de schaderegeling. BIGGENPRIJZEN Het Landbouwschap gaf voor de week tot 29 juni een biggenprijs uit van 59,40 voor biggen van 22 kg (64,85). Binnen het traject van 1727 geldt een meer/minder- prijs van 1,75 per kg voor zwaardere/lichtere biggen. Voor het zuiden was de richtprijs ƒ62,45 (6r. ,60)aftrek beneden 22 kg 1,90 per kg, toeslag 22—24 kg 1,90 per kg; toeslag boven 24 kg 2,00 per kg. VARKENSMARKT De Coveco heeft per 28 juni de uitbetalingsprijzen aan de mesters voor de in de week tot 28 juni overgenomen varkens achteraf met 12 cent verlaagd. Uitgangsprijs voor de Coveco is 2,75 met de gebruikelijke kortingen, zoals die ook elders worden toegepast. Daarboven wordt IV2 gekort voor dekking van kosten van transport en commissie. De NCB-coöperatie (Boxtel) en de inkooporganisaties voor de industrie VAKO (Oss) en HOVA (Cuyk) heb ben per 28 juni de uitbetalingsprijzen aan de mesters voor de in de week tot 5 juli over te nemen varkens niet gewijzigd. De uitgangsprijs blijft 2,71 per kg voor geslachte varkens van 75/90 kg, kl. I, af mesterij. Voor varkens van de kl. E geldt een toeslag van 5 ct., voor varkens van de kl. II, III en IV gelden de gebruikelijke kortingen van 15, 25 en 30 ct per kg. Voor varkens van 91/100 kg geldt een korting van 2 ct per kg voor elk kg boven de 90. In de week tot ongeveer 23 juni werden ongeveer 194.000 varkens geslacht, 3000 minder dan voorgaande week. In de week tot 28 juni werden 14.562 levende en 33.323 geslachte varkens uitgevoerd. Da hervatting van de uitvoer naar Italië heeft tot een zekere stabiliteit van de prijzen geleid. De prijzen die men overigens in Italië kan realiseren zijn weinig bevredigend. Niettemin bete kent het een verbetering van de marktsituatie. Alleen al wegens de ontlasting van de markt. In de week tot 29 juni waren in de vleesgroothandel de prijzen voor in dustriële hoeveelheden weer lager dan voorgaande week, waarbij buikspek overigens op prijs bleef. De binnen landse afzet wordt overigens door de groothandel on bevredigend genoemd. Het is onduidelijk hoe in de naaste toekomst het ver bruik zich zal ontwikkelen. De opvattingen daarover lopen uiteen. Enerzijds spreekt men van de zekerheid van een herstel in de consumptieve vraag, anderzijds meent men dat de daling wijst naar een veranderde consumptie-mentaliteit bij het publiek. In de week tot 28 juni werden uit Duitsland 370 slachtvarkens, overwegend beren ingevoerd, alsmede 307 biggen. Naar Duitsland gingen 82 biggen. De invoer had voorts nog betrekking op 123 ton spek en een 90 ton varkensvlees. In de week vanaf 10 juni was de EG- referentieprijs ƒ3,04 (onver.). In de lidstaten waren de prijzen de volgende: Nederland ƒ2,72 (2,77); België ƒ2,89 (2,99); Luxemburg ƒ3,59 (onver.); Duitsland ƒ2,81 (2,83); Frankrijk ƒ3,43 (3,44); Italië 3,70 (3,67); Denemarken ƒ2,98 (2,99); Ierland 3,20 (3,19); Engeland ƒ3,04 (onver.). Voor het tweede werkbezoek van het dagelijks bestuur van het Kon. Ned Landbouwcomité van dit jaar aan één van de aan gesloten provinciale landbouwmaatschappijen werd de beproefde werkwijze gevolgd. Het Utrechts Landbouwgenootschap zorgde ervoor dat het bezoek in alle opzichten een succes werd. Op 24 juni j.l. 's avonds een gezamenlijke vergadering met het hoofd bestuur van het U.L.G. en de volgende dag een interessante en goed voorbereide excursie door het N.W. van de provincie. Die voorbereiding was al in de avondvergadering opgenomen. De U.L.G.-voorzitter, Jhr. J. W. Steengracht van Oostcapelle, heette n.l. naast de K.N.L.C.- en U.L.G.-bestuurderen een keur van des kundigen welkom die korte, duidelijke inleidingen hielden over belangrijke zaken van de Utrechtse land- en tuinbouw, waarover straks meer. De rest van de avond werd besteed aan een bespreking van actuele zaken van landbouwbeleid. De K.N.L.C.-voorzitter, ir. C. S. Knottnerus, had op vele vragen een antwoord te geven. De veehouderij is van overwegende betekenis in het Utrechtse en die kwam dan ook ruimschoots ter sprake. Om te beginnen de slechte vleesmarkt Het dieptepunt is nog niet bereikt, zei de neer Knottnerus, om (handels)politieke redenen worden niet (tij- fl'g) de .tuiste maatregelen genomen, zoals een importstop voor slachtvee en vlees uit derde landen en extra uitvoerrestituties; de Nederlandse rundveehouderij heeft en houdt echter altijd nog een voorsprong op die in partnerlanden. De achterstand in de aanpassing van de binnenlandse consumptiemelkprijs kwam ter sprake; men was het erover eens dat de onderlinge concurrentie over uw Wat betaalt U hiervoor per jaar? I Betaalt U een groot deel hiervan aan relsuren en reiskosten? Heeft U misschien daardoor een duur service-kontrakt? Indien U niet van ons bestaan afweet, vergelijkt U onze ligging eens ten opzichte van uw vestiging. Tevens kunnen wij U bij aanschaf van koel- en vriesinstallaties,- meubels,- cellen enz. van dienst zijn. Kloetinge - Willemstraat 35 Telefoon 01100 - 5671 - Postbus 245, Goes in deze sector van de zuivelindustrie een hele kwalijke zaak is. Het rentesubsidiebeleid had ook de belangstelling. Worden wel de juiste prijzen inberekend, b.v. voor omzet en aanwas onder de huidige omstandigheden? De aanwezige heren van de dienst Be drijfsontwikkeling bevestigden dat men inderdaad wel zo goed mogelijk de markt volgt. Realisering van een ontwikkelingsplan in fasen werd van groot belang ge acht. Zijn er straks niet meer acties van de landbouworganisaties nodig? Misschien, zei ir. Knottnerus, maar dan graag op het juiste tijdstip en massaal, niet zo'n eenvoudige opgave.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 14