Op bezoek bij F. Dees Cadzand 10 J^EEDS jaren her is in de kuststreek van bijv. Schouwen-Duiveland, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen het samengaan van landbouw en recreatie de ge woonste zaak van de wereld. Naarmate de belangstelling daarvoor toenam, kwa men steeds meer agrariërs er toe gelegenheid te bieden enkele tenten of caravans op het erf te plaatsen dan wel logies gelegenheid te bieden of zomerwoningen te verhuren. In de loop der jaren is de verblijfrecreatie echter uitgegroeid tot een zo danige omvang dat het een gespecialiseerde bedrijfstak is geworden, die er niet „zo maar" bij gedaan kan worden. De eisen die dienaangaande gesteld worden zijn -*odanig zwaar geworden en vergen zulke hoge investeringen dat de agrarische ondernemer op een zeker moment moest gaan beslissen naar welke kant zijn voor keur uitging want de combinatie van een volwaardig landbouwbedrijf en een vol- 'odig kampeerbedrijf is in feite voor één ondernemer (met zijn gezin) in de huidige -ijd niet meer te realiseren. Vroeger dacht ik ook dat een landbouw- en kampeer bedrijf best te combineren zou zijn. De laatste jaren ben ik op deze mening terug gekomen. A AN het woord is de 49-jarige heer F. Dees te Cadzand waar wij on langs een bezoekje brachten. Het top- seizoen, aldus de heer Dees, ligt voor beide bedrijfstakken grotendeels gelijk en vooral in de zomermaanden vraagt juist een camping, die dan veelal vol bezel is, de gehele dag (en avond) de volle aan dacht. Vandaar dat wij de exploitatie van het landbouwbedrijf en de camping in hoofdzaak gesplitst hebben. Mijn oudste zoon, die de Middelbare en Hogere Land bouwschool heeft gevolgd, heeft het land bouwbedrijf onder zijn hoede genomen en ikzelf met mijn vrouw het kampeerbe drijf. Niet dat er hier sprake is van een streng scheiden van het bedrijfsgebeuren, waar nodig en mogelijk springen we el kaar bij. Dat doet trouwens de gehele fa milie, kinderen en aangetrouwd. Met zijn allen samen zijn we bij het ge heel betrokken en helpen bij het vele werk dat een kampeerbedrijf nu eenmaal met zich meebrengt. Zo zit ik op de trekker om bij de oogst bij te springen, maar sta even later in de fritespan te roeren cm frites aan de gasten te verkopen! Sta je er alleen voor om het werk op een landbouwbedrijf en camping van 4 ha rond te zetten, ook met behulp van een loonwerker, dan heb je nergens geen tijd meer voor en gaat dat ten koste van je eigen gezondheid en je gezin. Anders ligt dat indien zowel landbouwbedrijf en kam peerterrein klein van omvang zijn of dat het slechts een beperkt aantal tenten of caravans op of bij het erf betreft. HET LANDBOUWBEDRIJF I-IET landbouwbedrijf van de Fa. F. Dees en Zn. is ca. 40 ha groot, eigendom en pacht. Ca. 15 ha ligt onder Zaamslag dus bepaald niet naast de deur! Vandaar dat een ruilverkaveling de heren Dees zeer welkom zou zijn. De grote af stand van 50 km die overbrugd moet wor den kost tijd dus geld. Daarbij komt nog het risico van het transport van de werk tuigen over de openbare weg van Cad zand naar Zaamslag en terug. Wel is er een tijdelijke „stallings-mogelijkheid bij de schoonouders van de heer Dees te Zaamslag zodat niet iedere dag ermee op en neer gereden behoeft te worden. Het ziet er echter niet naar uit dat binnen af zienbare tijd een ruilverkaveling daar tot stand zal kunnen komen. Wellicht zijn er mettertijd mogelijkheden in het kader van vrijwillige kavelruil zo zegt de heer Dees. De andere 25 ha liggen, alhoewel ook enigszins gespreid, om en in de naaste omgeving van de bedrijfsgebouwen. Door de gespreide ligging van de kavels va rieert de grondsoort tussen de 25 en 65 afslibbaar. Gemiddeld 40 De grond leent zich over het algemeen niet voor de aardappelteelt en die ontbreken dan ook in het bouwplan. Globaal is de opzet daarvan: 9V2 ha suikerbieten ±z 91/2 ha wintertarwe 2 ha brobwgerst -f- 3 ha vlas 5 ha karwij ztz 21/2 ha erwten 1% ha blauwmaanzaad =fc 3 ha bruine bonen 4 ha weiland Over de opbrengsten vallen geen bij zonderheden te vermelden. Ze liggen ge middeld op het niveau dat voor deze grondsoort en in de kuststreek gebruikelijk is. Zoon Joop regelt zelfstandig de nood zakelijke werkzaamheden, ook met de loonwerkers. Het zijn er in dit geval twee waar hij mee te maken heeft, één te Cad zand en één te Zaamslag. Door de aard van het „gemengde" bedrijf en de ligging worden ze voor verschillende werkzaam heden nogal veel ingeschakeld. De bie ten worden door hen op eindafstand ge zaaid, gesproeid en gerooid. Het vlas wordt door de loonwerker getrokken, de graanoogst gecombined, en de andere gewassen gemaaid en gedorsen. Door Dees jr. zelf worden de gewassen ver zorgd, het vlas gestukd en geschelfd, het graan en de bieten afgevoerd enz. enz. Is het op de camping druk en op het land weinig te doen dan springt de heer Dees jr. op de camping bij. De 4 ha weiland zijn vanaf 1973 verhuurd voor het inscharen van vee. Er werd voorheen zelf vee ge houden doch de huidige bedrijfsopzet laat dat niet meer toe. De schuur met stal is geheel verbouwd en geschikt gemaakt voor campingaktiviteiten. En in het voor jaar vee kopen dat in het najaar van de hand moet worden gedaan is, omdat de huisvesting ervoor ontbreekt, geen lonen de zaak. Nog daargelaten het werk dat de verzorging toch vraagt is deze opfok fi nancieel niet aantrekkelijk. De afzet van de iandbouwprodukten gaan deels naar coöperatie (in Zaamslag) en handel (in Cadzand). De bieten gaan naar de Suiker Unie. Het bedrijf neeft twee trekkers, één van 35 pk en één ven 65 pk met daarnaast de normale werktui geninventaris gebruikelijk voor een der gelijk akkerbouwbedrijf waar de loonwer ker voor een belangrijk deel bij wordt in geschakeld. Alhoewel de omstandigneden vanzelfsprekend kunnen veranderen heeft zoon Joop nu nog het idee het landbouw bedrijf voort te zetten; hij heeft daarvoor de opleiding genoten! DE CAMPING „HOOGDUIN" p IJZONDER gunstig gelegen vlak achter de duinen ligt de camping „Hoog duin" onderdeel van het bedrijf van de Fa. F. Dees Zn. Al voor de oorlog in 1934 zijn in feite de vader en de moeder van de heer Dees met de recreatie be- Gezicht op Camping „Hoog-Duin" vóór de uitbreiding met 2 ha die in 1973 zijn beslag kreeg. LANDBOUW EN RECREATIE BOER-ZIJN KAN JE TOT JE 65e JAAR - CAMPINGHOUDER NJET Het woonhuis met daarachter het kantoortje en de wasserette, vlak achter de duinen gelegen. De toegang tot de Camping met de schuur waarin kantine en snackbar zijn ondergebracht, de winkel en erachter één van de toiletgebouwen. WC's en wasgelegenheid in de destijds omgebouwde koeienstal. Toen modern met tegels nu in feite alweer een verouderde opzet.,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10