NIEUWE HOOP VOOR EUROPA Weinig begrip bij E.G.-Kommissie voor problemen glastuinbouw HOOFDBESTUUR VERGADERDE 4 ir C. S. KNOTTNERUS A NDERS dan in andere jaren, als de politieke bedrij- vigheid meestal tegen de zomer afneemt, is het dit jaar een en al aktie. De Verenigde Staten en Europa pro beren gezamenlijk of in concurrentie goede vriendjes te worden met olieleverende landen. Ook de overige grond stoffen, waaronder veel landbouwprodukten, hebben ruimschoots de aandacht van de politici. Onder deze om standigheden blijkt het bijzonder moeilijk de E.E.G.-land- bouwpolitiek doelmatig voort te zetten. Het heeft er zelfs op geleken dat het einde nabij was. Zoals meestal komen dan toch verschillende mensen tot het inzicht dat zij bezig zijn een kant op te gaan die zij niet willen. Ze gaan zich inspannen om vooreerst te red den wat er te redden valt om daarna te proberen weer in het goede spoor te komen. Niet dat dit laatste al duidelijk te zien is, integendeel, de organisatie van de gemeen schappelijke markt is nog steeds in disorder. VASTE GELDWAARDEVERHOUDING NOODZAKELIJK XAAAR wel is het zo dat de nieuwe regeringsleiders in Frankrijk en in de Bondsrepubliek een nieuwe koers varen. En dat nu is bijzonder belangrijk. Het is n.l. bekend dat beiden zeer intelligente mensen zijn die het verband tussen de landbouwpolitiek en de economische en monetaire politiek zeker zullen onderkennen en daar van ook al blijk hebben gegeven. Het meest belangrijke punt in deze hele materie is wel de handhaving van vaste pariteiten tussen de verschillende munteenheden en met name die tussen de Franse franc en de D-mark. Alleen als dat gelukt, zal er een Verenigd Europa bestaan en anders niet. Maar dat kan alleen lukken als de economische poli tiek van beide regeringen duidelijk op elkaar wordt afge stemd. Dan is ook te verwachten dat de Benelux en De nemarken zich hierbij uit puur eigen belang overigens zullen aansluiten. Voor het Verenigd Koninkrijk en de Ierse republiek blijft er dan geen andere mogelijkheid dan het ook te doen. LES VAN ITAUË TTALIË zou met een dergelijke constructie alleen mee kunnen doen als de overige landen het toestaan. En dat zal wel alleen gebeuren als het onder curatele wordt geplaatst. Aan dit laatste is men overigens al begonnen. De Europese Commissie is druk bezig het vrije goederen verkeer tussen Italië en overig Europa te herstellen. Ze geeft aan welke maatregelen die Italiaanse regering daar toe moet nemen. Dat gaat natuurlijk nog niet zo vlot. Italië is niet zo maar bereid de rol van onmondig kind te aan vaarden. Zo moet men het natuurlijk ook niet voorstellen, want dan wil het niet! Toch zal het geen andere keus heb ben. Overigens hebben de eenzijdige Italiaanse maatrege len ons in Nederland nog eens duidelijk aangetoond wat ons te wachten zou staan als de Europese gemeenschap pelijke marki werkelijk in elkaar stort. Ik hoop dat dit vooral ook tot de Nederlandse regering en de overige bedrijfssectoren is doorgedrongen. Ook wij zelf zullen er de consequenties uit moeten trekken dat eenzijdige nationale maatregelen de afbrokkeling van de E.E.G. in de hand werken. Die zullen alleen in uiterste noodzaak mogen worden getroffen. FEL COPA-PROTEST TEGEN ENERGIEVOORSTELLEN De Europese Kommissie heeft zich vorige week uitgespro ken over de benadering van de energieproblemen van de glastuinbouw in de Gemeenschap. Dat gebeurde in de vorm van een Memorandum aan de lidstaten. Dit Memorandum toont dermate weinig begrip voor de problemen van de glas tuinbouw, dat de Europese landbouworganisaties, verenigd in het C.O.P.A., onmiddellijk fel hebben geprotesteerd. Om dat uiteraard ook de Nederlandse glastuinbouw nauw be trokken is bij deze materie, wordt onderstaand nader inge gaan op de standpunten van de Kommissie en van het C.OJP.A. BESLUIT MINISTERRAAD AANLEIDING Aanleiding voor de opstelling van het Memorandum was het besluit van de E.G.-Ministerraad van 23 maart, dat vóór 1 juni j.I. de invloëd van de overheidsmaatrege len op het terrein van de energie nagegaan zou moeten worden. Over het resultaat van deze studie en de voor stellen van de Kommissie naar aanleiding hiervan zou de Ministerraad vóór 30 juni een besluit willen nemen. De bedoeling van dit besluit was met name om grote verschillen in konkurrentiepositie tussen de tuinders in de lidstaten, als gevolg van nationale steunmaatregelen, te voorkomen of weg te werken. De Copa-Vakgroep en Fruit, waarin ook de Nederlandse organisaties vertegen woordigd zijn, was het deze doelstelling eens. Daarom werd bij de Europese Kommissie onlangs voorgesteld, de oliestokende tuinders via een aflopende E.G.-steun- maatregel te helpen zich aan te passen. Die steun zou moeten beginnen met 60 van de door de oliekrisis veroorzaakte prijsstijging en zou in zes jaar moeten wor den afgebouwd. Tegelijkertijd zou volgens het C.O.P.A. de kommunautaire preferentie versterkt moeten worden om te voorkomen, dat de noodzakelijke marktprijsstij ging wordt verhinderd door importen uit derde landen. Tenslotte bepleitte het C.O.P.A. hulp van de Gemeen schap voor het onderzoek naar energiebesparende me thoden. KWETSENDE TOON MEMORANDUM De Europese Kommissie heeft zich van dit Copa-stand- punt weinig aangetrokken. In het nu gepresenteerde Memorandum wordt erkend dat groepen gebruikers in een moeilijke situatie zijn geraakt met name de glas tuinbouw en de visserij. Gekonstateert wordt, dat verschillende lidstaten daarom nationale hulpmaatregelen hebben getroffen, die kunnen leiden tot nieuwe verstoringen in de gemeen schappelijke mankt. Daarom zouden deze maatregelen kort moeten duren en aan strenge voorwaarden moeten worden gebonden. Gesproken wordt over een maximale looptijd van 1 jaar. Uiterlijk zouden ze moeten aflopen op 30 juni' 1975. Maximaal zou het halve prijsverschil vergoed mogen worden. Als voorwaarden worden onge veer dezelfde genoemd die de Nederlandse Minister van Landbouw hanteert; een grote aandeel energiekos ten in de totale kosten, het niet kunnen doorberekenen ep het dreigen van ernstige sociaal-economische proble men bij het verdwijnen van de bedrijven. Het meest kwetsende voor de glastuinbouw is echter de toon waarop in het Memorandum over deze bedrijfs tak wordt gesproken. Het zou volgens de Kommissie in strijd met de gemeenschappelijke belangen zijn, om het voortbestaan van een bedrijfstak middels permanente hulpmaatregelen te bewerkstelligen, die drijft op goed kope energie en energie verspilt! Het is met name deze uitlating die in de Copa-Vak groep tot grote verontwaardiging heeft geleid. Alle de legaties waren het erover eens, dat deze toon ronduit schandalig genoemd kan worden. COPA-RESOLUTIE De Copa-Vakgroep heeft daarom een resolutie aan genomen waarin zij deze onrechtvaardige veroordeling van de glastuinbouw weigert te aanvaarden. Met na druk wordt gewezen op de grote ekonomische en sociale betekenis van deze sektor en op de miljarden guldens die erin geïnvesteerd zijn. Het zou in niemands belang zijn, ook niet van de konsument, om deze bedrijfstak te laten vallen. „Met het oog hierop en gelet op de dringende nood zaak om de handhaving van de glastuinbouw in Europa te verzekeren, dringt de Vakgroep er met klem op aan, dat de autoriteiten van de Gemeenschap rekening hou den met de voorstellen van het bedrijfsleven, zoals die eerder naar voren zijn gebracht en die betrekking heb ben op bepaalde tijdelijke steunmaatregelen, te verlenen aan glastuinders om hen in staat te stellen, een moeilijke periode te overbruggen en hen voldoende tijd te geven om zich aan de nieuwe omstandigheden aan te passen", aldus het slot van de resolutie. Het residium van het Copa heeft deze resolutie vrij dag j.I. ongewijzigd overgenomen en voorgelegd aan de Kommissie en de Ministerraad. Daarbij is gevraagd om een spoedig gesprek met beide organen. KONKLUSIES De eerifte konklusie van dit artikel kan zijn, dat de E.G.-Kommissie met dit memorandum bar weinig be grip heeft getoond voor de grote problemen waar de glastuinbouw mee te maken heeft gekregen. In de twee de plaats kan gekonkludeerd worden, dat weer gebleken is, dat het samenwerkingsorgaan van de Europese Land bouworganisaties, het C.O.P.A., snel en slagvaardig de belangen van boeren en tuinders kan verdedigen. Dat is trouwens ook noodzakelijk, want de houding van de Kommissie zal „omgeturnd" moeten worden door de nationale regeringen en het Europees Parlement. Ook in Nederland zal zo gauw mogelijk zekerheid ver kregen moeten worden over de vraag hoe onze rege ring over de Kommissie-voorstellen denkt. In de derde plaats kan gekonkludeerd worden, dat het blijkbaar in Brussel even noodzakelijk is als in Den Haag dat het bedrijfsleven zelf voldoende vertrouwen in het voortbestaan van de glastuinbouw demonstreert en dat ook over weet te brengen. Het centrale punt hierbij is, dat de glastuinbouw deze „hobbel" kan nemen mits er voldoende tijd is voor de aanpassing van de markt en de bedrijven. VAN DER VEEN. (Vervolg van pagina 1) de bedrijfsuitkomsten worden slechts op pachtbasis berekend. bij de ramingen van het inkomen over het lopende jaar wordt niet tijdig een herziening gepubliceerd, in dien de werkelijke prijs- en inkomensontwikkeling sterk blijkt af te wijken. Daardoor is het mogelijk dat de overheid nog met inkomensgegevens werkt voor 1973/74 die gebaseerd zijn op reeds lang achterhaal de prijzen der produkten. Dit heeft ertoe geleid dat, mede op basis van deze on volledige gegevens, door het ministerie van Landbouw in :èaar voorlichting aan het parlement een volkoimm ver tekend beeld van de werkelijke inkomenspositie van de landbouw is gegeven! Besloten werd via het Landbouwschap aan te dringen op herziening op korte termijn van een aantal uitgangs punten, waarop de LE.I.-berekeningen zijn gebaseerd, zodat in de toekomst gesproken kan worden van werke lijke representatieve inkomensberekeningen en ramin gen. Tevens zal het Landbouwschap worden gevraagd er bij de minister op aan te dringen in de komende land bouwbegroting onzorgvuldig gebruik van deze L.E.I.-ge- gevens te vermijden, AKKERBOUW TN zijn akkerbouwoverzicht besteedde voorzitter J. B. Becu met name aandacht aan de positie van de tar we en de suiker in Europees verband. Hij konstateerde dat het E.G.-beleid voor tarwe het afgelopen seizoen ver onder de maat is gebleven. Blijkens recente uitspraken van ondermeer E.G.-commissaris Lardinois moet gekon- stateerd worden dat er bij de Commissie wel bijzonder weinig begrip bestaat voor de situatie, waarin de praktijk zich bevindt. Gevreesd moet worden dat de prijs voor de tarwe dan ook doorlopend onder druk zal blijven staan en nauwe lijks boven het interventieniveau zal weten uit te komen. Herinvoering van een denaturatiepremie, gekoppeld aan een soepel exportbeleid blijkt de enige kans om tot een acceptabele prijsvorming te komen. Absoluut onaanvaardbaar noemde de heer Becu de voorstellen van de Commissie om de C-suiker zo nodig als A-suiker te behandelen via het opleggen van een ho ge exportheffing. Slechts bij voldoende voorraden zou de export van C-suiker dan weer zonder heffing vrijge laten kunrten worden. De heer Becu was van mening dat of de C-süiker vol ledig vrij het hele seizoen door geëxporteerd moet kun nen worden óf volledig, maar dan ook voor het hele sei zoen als A-suiker behandeld moet worden. Ongetwijfeld zal, gezien ook de reacties vanuit Frank rijk, het laatste woord over de C-suiker nog wel niet ge zegd zijn. Voorts was de heer Becu van mening dat de Europese Commissie, na het totstandkomen van een overeenkomst tussen de suikerproducenten in de E.G. en gemenebest- landen, toch wel erg ongeloofwaardig zou handelen in dien ze haar plannen om de bietsuikerproduktie in te krimpen weer ter tafel zou brengen. VEEHOUDERIJ T^E heer P. Lous deelde in het veehouderij-overzicht mee dat de rundvleesprijzen zowel van vet- als ge- bruiksvee slecht zijn, hetgeen zijn oorzaak vindt in de krappe grasgroei en de grote bezetting op de bedrijven waardoor de aanvoer op de markten groot is. De E.E.G.- commissie heeft hiertegen een aantal maatregelen ge nomen, zoals de verscherping van het invoerregime en exportrestituties op levend vee en vers vlees, hetgeen de afzet van interventievlees ten goede komï. De varkensprijzen zijn op het ogenblik zeer laag en er worden dan ook grote verliezen geleden. Door middel van exportrestitutie op levende varkens naar derde lan den wil men hiertegen maatregelen nemen. Voorts deelde de heer Lous mee dat ten aanzien van de veewet een wijziging in voorbereiding is, waarbij on der, meer een andere vergoedingsregeling bij overname van een verdachte bedrijfsveestapel wordt voorgesteld. Met het Landbouwschap is over de uitgangspunten over leg gepleegd. De wetswijziging is noodzakelijk geworden ten gevol ge van het ontstaan van een toenemend aantal zeer grootschalige veehouderijbedrijven. Bij overname van de veestapel van een dergelijk bedrijf komen overheid en bedrijfsleven voor het uitkeren van hoge vergoedingen te staan. In de huidige zin van de veewet dragen immers overheid en bedrijfsleven het volle risico in geval van het uitbreken van een besmettelijke ziekte. Het is de bedoe ling dat in de toekomst ook de eigenaar van het vee me de een deel van het risico draagt. Het voorstel tot wets wijziging zal nog dit jaar bij de Tweede Kamer worden in gediend. De prijs van de vette lammeren is ook slecht. Indien een interventieprijs vastgesteld zou kunnen worden zou wellicht een bodem in de markt gelegd kunnen worden. Betreffende de melkprijs kan de heer Lous meedelen dat het voorschot vermoedelijk met 1 cent zal worden verhoogd met terugwerkende kracht tot 1 januari 1974. TUINBOUW T}E heer M. J. Goud, voorzitter van de Tuinbouwcom- missie, deelde in zijn overzicht mee dat de oogst van verschillende kleinfruitprodukten op het ogenblik in volle gang is. De aardbeien en frambozen hebben veel van de droogte geleden en zijn dan ook overwegend klein van stuk. De prijsontwikkeling moet onbevredigend genoemd worden. De stand van de bessen is goed, hoe wel door de lange bloeiperiode de trossen onregelmatig zijn, vooral bij de rode bessen komen rijpe en onvol groeide korrels op een tros voor. De bramen staan er goed voor en beloven een goede oogst. Ook dit jaar werd echter weer veel schade aangericht door de vo gels. De oogstverwachting van de appel is matig, het geen vooral een gevolg is van de hagel en nachtvorst. De heer Goud acht het subsidiëren van een hagelpremie wel op zijn plaats. De stand van de peren is goed; de oogst is voor de meeste rassen veelbelovend. Ook voor de morellen wordt een goede oogst verwacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 4