m EREGALERIJ Zitdagen 2 IN MEMORIAM PROF. DR. H. J. FRIETEMA Dezer dagen overleed, in zijn woonplaats Rotter dam, op 72-jarige leeftijd prof. dr. H. J. Frietema, van 1950—1970 buitengewoon hoogleraar in de landbouweconomie aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool (nu Erasmus Universiteit) te Rot terdam. Dr. Frietema was van 1930—1967 directeur van de Nationale Coöperatieve Raad (NCR), de repre sentatieve organisatie voor de koöperaties in ons land. Als zodanig vertegenwoordigde hij de koöpe raties, in het bijzonder de land- en tuinbouwkoöpe- raties, in besturende resp. adviserende functies in diverse organisaties, nationaal en internationaal. Van 1950 tot 1964 was hij Kroonlid van de Sociaal- economische Raad. Van 1941 tot 1951 gaf hij als lector colleges aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam voor de bijzondere leerstoel van wege de Nationale Coöperatieve Raad in de ge schiedenis, de theorie en de praktijk van de coöpe ratie. Van zijn hand verschenen vele artikelen e.a. publikaties over de coöperatie, de landbouw en de landbouwpolitiek. Prof. Frietema was Officier in de Orde van Oranje-Nassau, Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, Ridder in de Kroonorde van België. Overeenkomstig de wens van de overledene heeft de crematie in stilte plaatsgevonden. WERKTUIGENDEMONSTRATIE VOOR ZOMERSTALVOEDERING Woensdagmiddag 3 juli vindt op de bedrijven van J. Dortmans, Rooyse Heide 12 en J. Schepens. Hoogstraat 23 te St Oedenrode een demonstratie met werktuigen voor zomerstalvoedering plaats. Een en ander wordt georganiseerd door het C.R.A. - Eindhoven in samenwerking met het Cons, voor Landbouw werktuigen en Arbeid) te Wageningen en de Federatie „Het Landbouwwerktuig" Volledig zomerstalvoedering wordt in ons land op slechts enkele honderden bedrijven toegepast. Veel groter is echter het aantal bedrijven waar de koeien alleen 's nachts op stal blijven en dan worden bijgevoerd met gras van percelen die verder van het bedrijf zijn gelegen. Een belangrijk motief voor toepassing van geheel of ge deeltelijk zomerstalvoedering is vaak de minder goede ver kaveling, waardoor aan huis een beperkte oppervlakte gras land voor beweiding beschikbaar is. Het gras naar de koeien brengen schept bij groter wordende melkveestapels, dan minder problemen dan omgekeerd. Deze demonstratie is bedoeld om de ontwikkelingen op methoden bij zomerstalvoedering te tonen. Importeurs en fabrikanten zullen aan de bezoekers de grote vorderingen tonen die werktuigenconstructeurs tot stand hebben ge bracht en waarmee de extra arbeid die aan het systeem van zomerstalvoedering verbonden is, kan worden opgevangen. Afhankelijk van individuele bedrijfssituaties kunnen belang- BEZOEK AAN ZOMERSTALVOEDERBEDRIJVEN 's Morgens van 10 tot 12.30 uur is er gelegenheid bedrij ven te bezoeken waar zomerstalvoedering al meerderde jaren toegepast wordt. De bedrijven zijn: 1. Gebr. Moeskops, Schijndelseweg 43, St. Oedenrode 38 ha grasland en 6 ha snijmais, 125 melkkoeien en 85 st. jongvee. 2. Mart. Tholen, Zandoerle 2, Oerle (gem. Veldhoven) 12,50 ha grasland en 12,50 ha snijmais, 70 melkkoeien, jongvee in opfok. 3. J. Cornelissen, Bus 4, Oploo, 24,50 ha grasland, 50 melk koeien met jongvee. Deze veehouders zijn bereid met belangstellenden him ervaringen en resultaten te bespreken. Bovendien zal op elk van de bedrijven een medewerker van het Consulentschap aanwezig zijn voor algemene adviezen over de uitvoering van het systeem zomerstalvoedering. LAND- EN TUINBOUWBLAD Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant Eindredaktie: Ing. J. F. Blanksma, Grote Markt 28, Goes, Postbus 46 (Tel. 01100 - 5010, huis 01185- 1422.) Technische verzorging Combinatie drukkerij Vink B V. - Axel en drukkerij Van de Sande B.V. - Terneuzen Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B.V., Nassaustraat 1, Postbus 16, Axel, Telefoon 01155-2020 Telex 55230, Postgiro 2069912 Op 1 juli (L.s. is het 50 jaar geleden dat de heer J. HEIJNSD1JK in dienst trad op het bedrijf van de heer M. Boogerd te Zaamslag. Onze hartelijke gelukwensen met dit jubileum. „ZEELAND IN CIJFERS EN FEITEN" Van de brochure „Zeeland in cijfers en feiten" is de derde druk verschenen. Het boekje, samengesteld door het bureau voorlichting van de provincie, geeft in kort bestek een groot aantal zakelijke gegevens over de provincie Zeeland zoals oppervlakte en bevolking, arbeidsmarkt en industrie, Delta werken, verbindingen, landbouw, recreatie en toerisme, so ciaal-culturele voorzieningen en milieuhygiëne. Een herdruk was nodig om die informatie op een groot aantal punten te kunnen actualiseren. De brochure is vooral geschreven met het oog op degenen in en buiten de provincie, die zich glo baal en in kort bestek over Zeeland willen oriënteren. He: boekje is voor belangstellenden gratis verkrijgbaar bij het bureau voorlichting ten Provinciehuize te Middelburg. stellenden zich een oordeel vormen omtrent de bruikbaar heid voor hun omstandigheden. Aldus de toelichting op het programma van deze demonstratiemiddag waarin de volgen de onderdelen zijn opgenomen. 13.00 uur Opening door Ir. P. P. Koks, C.R.A. te Eindhoven. 13.15—14.30 uur: Demonstratie maaien, laden en doseren. 14.4515.30 uur: Demonstratie maaien, laden en lossen. 15.30—16.00 uuir: Toelichting door Ing. L. van Loo van het Consulentschap i.a.d. voor Landbouw werktuigen en Arbeid te Wageningen. 16.30 uur Nabespreking in hotel Van Eijk, Markt 13, St. Oedenrode. De demonstiratiepercelen zijn bereikbaar vanaf de weg van St. Oedenrode naar Son. In die naaste omgeving zal rij- route met richtingsborden worden aangegeven. Bij het de monstratieterrein is parkeergelegenheid aanwezig. Indien door ongunstige weersomstandigheden de demonstratie op 3 juli geen doorgang kan vinden, wordt deze verzet naar 4 of 9 juli. Dit zal in de radiobulletins van 6.40 uur en 12.30 uur bekend worden gemaakt. GOES rAOMiNi- STfcATIK KM, iDVirS&UREAu Zin <11 IU.lt I HOLST: maandag 1 juli in „The Clipper". WESTKAPELLE: maandag 1 juli in „Kasteel v. Bata via", van 9.1512.30 uur. KOUDEKEiRKE: woensdag 3 juli in hotel „Walche ren", van 9.001.00 uur. OOSTBURG: woensdag 3 juli in café „De Windt". MIDDELBURG: donderdag 4 juli in hotel „De Een dracht", van 1.004.00 uur. ZIERIKZEE: donderdag 4 juli in hotel „Huis van Nassau". THOLEN: zaterdag 6 juli in hotel „Hof van Holland", van 10.3013.00 uur. De zitdag Oostburg van 10 juli a.s. komt te vervallen. IN HET LANDBOUWHUIS dinsdag 2 juli van 13.3017.00 uur. VERPLICHTE DAGEN BOEREN- EN TUINDERSHULP ZEEUWSCH-VLAANDEREN Oost Zeeuws-Vlaanderen: 21, 24 en 25 juni: J. de Deckere, Clinge; 26 en 27 juni J. de Deckere, Nieuw Namen; 28 juni, 1 en 2 juli: mevr. A. van Duysse, Nieuw Namen. Bedrijfs- verzorger: S. J. Steyaert, Hulsterseweg 149, Terhole 01140—2181. West Zeeuws-VIaanderen: 21, 24 en 25 juni: R. Calon, Hoofdplaat; 26, 27 en 28 juni: H. Dekker, Hoofdplaat; 1. 2 en 3 juli: D. Dekker, Hoofdplaat. Bedrijfsverzorger: P. P de Visser, Oranjepolder 24, Biervliet, tel. 01152293. Nadere inlichtingen: J. J. M. Kips, tel. 01143—278 of 330. JAARVERGADERING ADMINISTRATIEBUREAU ZLM Op 17 juni werd de algemene vergadering gehouden van de vereniging Administratiebureau ZLM. De belang stelling voor deze vergadering was gering. Uit de uitge brachte verslagen over 1973 bleek dat het verschil tussen kosten en opbrengsten klein is. De opbrengsten bedragen slechts 103 van de kosten. De kostenstijgingen voortvloeiende uit loonstijgingen, speciaal op het gebied van de vastgestelde minimumbe loningen tot 23-jarigen doen hun invloed gelden. Alleen door mechanisatie en andere gerichte maatregelen kan het uit de hand lopen van de kostenstijging worden be dwongen. Dit is één van de hoofdpunten van het beleid. Op het technisch vlak bleken de voortdurende wijzigin gen van de bestaande wetgeving, de moeilijkheden te ver groten. Allerwege is er een roep om vereenvoudiging, maar het wordt steeds ingewikkelder op het fiscale vlak! Dit eist veel van alle medewerkers op het bureau. Er zijn belangrijke procedures voor het Hof lopende. De fiscale gevolgen van de bijschrijving op de aandelen Sui kerunie ad f 250,per aandeel komt in een eindstadium. De uitslag wordt optimistisch beoordeeld. De verkiezingen voor een nieuw lid voor de Commissie van Toezicht geven als uitslag een benoeming van de heer C. J. v. d. Velde te Yerseke. De heer P. Scheele te Ka- pelle-Biezelinge wordt herkozen in het bestuur, terwijl de heren S. C. Glerum te Werkendam en J. W. Scheele te Zaamslag worden opgevolgd door de heren A. M. Schaap te Woudrichem en Jac. Scheele JWzn. te Zaamslag. De aftredende bestuursleden alsmede het aftredende lid van de Commissie van Toezicht de heer Iz. de Hullu- Basting worden dank gezegd voor het werk in het belang van de vereniging verricht. Tenslotte worden nog enkele fiscale problemen be sproken, mede daaronder begrepen te verwachten maat regelen op fiscaal gebied. Verwacht wordt dat het werkgebied van ons bureau geen inkrimping zal ondergaan en dat de problemen op fiscaal, administratief en economisch gebied eerder zullen toe- dan afnemen. HET BESTUUR SCHADE AAN GEWASSENREGISTRATIE RUILVERKAVt De Plaatselijke Commissies voor de ruilverkavelingen Koewaoht en Kieldrecht maken bekend dat een ieder die schade heeft aan gewassen, tengevolge van ruilverkave- lingswerken dit kan opgeven tijdens daartoe ingestelde zit dagen. Voor de ruilverkaveling Kieldrecht wordt deze zitdag ge houden op het ruilverkavelingskantoor te Terhole - Hoofd straat - (tel. 01140—2178) op maandag 1 juli van 912 uur en van 13.3016.30 uur. Voor de ruilverkaveling Koewacht wordt deze zitdag ge houden op het ruilverkavelingskantoor te Koewacht - Vlas straat 24 - (tel. 01146—685) op woensdag 3 Juli van 912 uur. Op te geven: op welke percelen, welk gewas en de ge schatte oppervlakte. Welke gewassenschaden komen voor de schatting in aanmerking? 1. Alleen die schaden welke tijdens de zitdag worden opge geven en die een gevolg zijn van de uitvoering van de ruilverkaveling. 2. Gewassen die naar verwachting daardoor minder dan de gemiddelde opbrengst van dat jaar zullen opleveren. 3. Drainageschade wordt als regel niet vergoed. 4. (Percelen of gedeelten daarvan, waarvoor 2y2 maal de pachtwaarde wordt verstrekt en die alsnog voor eigen risico zijn ingezaaid, komen eveneens niet voor beoor deling in aanmerking. 5. Waar sprake is van overbedeling in grond, kan bij het vaststellen van de vergoeding, een aftrek worden toege past. Na deze schaderegistratie zullen de schatters het veld in gaan om de omvang van de schade vast te stellen. Die grondgebruikers zullen binnen een paar dagen na de schatting bericht krijgen omtrent het resultaat van de schat- RADIO Dinsdag 2 Juli a.s„ Hilversum I, 12^012.40 uur: „Het landbouwkundig weeroverzicht", de heer M. Scharringa van het K.N.M.I. in de Bilt en „Aktualiteiten van het Proefstation voor de Groente- en Fruitteelt onder Glas in Naaldwijk". Vrijdag 5 juli a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur. „Indruk ken van de Royal Show het Engelse Liempde", mun.v. ir. D. Vries, Landbouwraad te Londen. ING KOEWACHT EN KIELDRECHT ting. In de laatste kolom op het kaartje met de schattings uitslag wordt het percentage aangegeven dat naar verwach ting het betreffende gewas nog zal opbrengen in vergelijking met de gemiddelde opbrengst voor dit jaar. Is de geconstateerde schade aan het gewas, mede veroor zaakt door factoren buiten verantwoording van de ruilver kaveling, dan wordt bij de uitslag vermeld in hoeverre de schade voor rekening van de ruilverkaveling komt, behou dens goedkeuring door de Plaatselijke Commissie. Is men het met deze schatting niet eens, dan dient men binnen twee werkdagen na ontvangst van de schattingsuit slag bezwaar in te dienen. Deze bezwaren te sturen aan het desbetreffende ruilverkavelingskatoor te Terhole dan wel te Koewacht Om een zo goed mogelijk beeld te verkrijgen zal de schat ting zo koirt mogelijk voor de oogst plaats hebben. Dit be tekent dat voor late gewassen zoals aardappelen, bonen en bieten (zo nodig) een tweede schatting zal plaats hebben. BESTEMMINGSPLANNEN Rosmalen. Vanaf 19 juni ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan „Hondsberg le wijzi ging". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwa ren worden ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven. Vanaf 19 juni ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „De Roosten". Gedu rende kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. BESTEMMINGSPLANNEN (Zie verder pag. 15)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 2