TUINBOUW- KLANKEN Tulpenoogst is van start gegaan! Behoorlijke start met nieuwe aardaopelprijs Toch liever geen Franse toestanden Wil< iluk ze weg! DINGEN VAN DE WEEK 11 Voor zover we na hebben kunnen gaan, is de hagel- schade op SCHOUWEN en DUIVELAND vrij beperkt gebleven. Wel werd in een minimum van tijd aanmer kelijke schade toegebracht aan een fruitteeltbedrijf op Duiveland. Afgelopen "week heeft het er flink op los gedroogd. Een doorstaande wind en vrij zonnig, dan verdampt er nogal wat, terwijl om deze tijd de gewassen ook nogal wat onttrekken, voor zover er althans nog vocht te ont trekken valt! De doperwten op kontakt voor de zaadteelt hebben een mooie bloeiperiode achter de rug. De bezetting per peul is vrij redelijk. Het zal er nu om gaan hoelang het ge was het volhoudt. Een week langer groen betekent een aanmerkelijk beter duizend korrelgewicht. De meeste telers hebben inmiddels de bespuiting tegen peulboorder en kwade harten uitgevoerd. De laatste dagen is van de zijde van de handel wat meer belangstelling gekomen voor de plantuien of veel orders zijn afgesloten betwijfelen we echter nog. Voor levering le week juli werd 30 ct per kg geboden. Voor eind 2e week 25 ct. Er moet echter nog heel wat gebeuren voor er van een behoorlijke kg-opbrengst spra- Vorige week zijn op de THOOLSE veilingen, de afzet van de nieuwe aardappelen ook weer begonnen. Gaf de eerste veilingdag een kg-prijs van ruim ƒ0,61 te zien, na twee dagen, steeg die naar het niet verwachte 0,78 per kg. Zonder chauvinistisch te zijn, kan men toch wel stellen dat het „ATvantihoprodukt", tot in alle uithoeken van ons land, een goede bekendheid geniet! Het beschot is van de specifieke vroege aardappelpercelen niet slecht te noemen, maar het moet dan wel van de zeer lichte opdrachtige grond zijn. Het merendeel van de percelen zullen dit jaar een klein tot zéér klein beschot geven, mede in verband met de droogte en opgelopen vorstscha- de. Gelukkig dat de prijs tot hiertoe goed te noemen is, zodat dit nog veel goed kan maken. De enkele regen buien die half juni nogal plaatselijk gevallen zijn, heb ben toch1 nog wat verbetering gebracht in de stand van de diverse gewassen. Zo hier en daar zijn er plantuien verkocht voor 10 per roe met verdere werkzaamheden voor de koper. Minder mooi is, dat nogal wat plantuien- percelen aangetast zijn door de gevreesde schimmel. Vanzelfsprekend dat dit soms catastrofaal kan zijn voor de opbrengst en soms waardeloos worden. Het schijnt dat er toch nog door de teler te weinig aandacht aan geschonken wordt of het perceel vrij is van deze ziekte. De start van de zaaiuien is sterk wisselend, van vrij goed, tot zeer slecht en enkele percelen zijn uitgereden! Een gelukkig feit is het, dat door het gebruik van Fhy- tosol tot bestrijding van de uienvlieglarve, ook de aan tasting van het uienaaltje wordt teruggedrongen. Het zit er echter dik in dat 1974 in Z.W.-Nederland géén hoge uienproduktie te zien zal geven. De eerste bestrij ding tegen meeldauw in de uien is bij de behoorlijke percelen ook reeds uitgevoerd en alles bij elkaar is de teelt van de zaai-uien nog niet zo goedkoop met zijn ver schillende ziekte- en onkruidbestrijdingen. Door de klei- neruitvallende produktie van diverse tuinbouwgewas- sen, bewegen de prijzen zich op een behoorlijk niveau om de zaak alsnog enigszins lonend te maken. Wanneer snij- en stambonen van onder 't glas een prijs laten zien tussen ƒ4 en ƒ6 per kg, maakt dit toch nog veel goed. Ondanks de minder goede stand van de verschillende bloemzaadteelten, worden er weer veel kontrakten af gesloten voor overjarige teelten met oogstjaar 1975. De kontraktprijs beweegd zich gelukkig in een opgaande lijn. Juist in vroeg leegkomend aardappelland past deze teelt aardig goed, ofschoon er ook nog behoorlijk risico inzit, voor wat betreft goede opkomst en kans op uit- winteren. Het bloemkoolzaad voor kool- en zaadteelt is zo rond 26 juni, óók in het plantenbed gezaaid, zodat 6 weken later deze kool geplant kan worden. Opgelet dient te worden dat men voor deze teelt een perceel land beschikbaar heeft met een goede struktuur en waterhuishouding, omdat een storing hierin direkt ge volgen zal geven. Het is te hopen dat de goede prijs van de vroege aardappelen nog wat zal aanhouden, zodat de telers met droogte of vorstschade, óók nog aan hun trek ken kunnen komen. Laten wij met deze wat meer opti mistische geluiden dan voorheen, nogthans wat geleerd hebben in wat door ons in het afgelopen moeilijke voor jaar, dikwijls onbedoeld, fout is gedaan! ke zal zijn! Behoudens dan een enkel perceel op opdrach tige grond. Om flink door te zetten, heeft het met name in Duiveland te weinig geregend. De gladiolen zijn de laatste paar weken vrij goed gegroeid, voor zover het geen percelen betreft waar plantgoed droog heeft gelegen. Hier en daar is ook in dat gewas weer al luis waargenomen. De meeste telers hebben dan ook bij de eerste bespuiting tegen schim melziekten reeds een luizenbestrijdingsmiddel toege voegd. De gladiolenstatistiek 1974 is op dit miment nog niet bekend gemaakt. We zijn oprecht benieuwd hoe die er uit zal zien. Mocht er een teeltuitbreiding inzitten, dan betekent dat nog geen alarm omdat er, wat de groei betreft, nog heel wat moet gebeuren. Het Zuid-Westelijk kleigebied, inclusief de Zuid Hol landse Eilanden, is landelijk gezien een belangrijk teelt- gebied voor de gladiool. Over de hele linie liggen dan ook nog al wat percelen met een matige tot slechte stand. De handel blijft echter nog rustig. Men wacht kennelijk de areaalcijfers af. De telers van vroege tulpensoorten zijn met de rooi- werkzaamheden gestart. De kwaliteit van het rooiwerk verschilt van perceel tot perceel. Toch zal het zaak zijn om rooibeschadiging zoveel mogelijk te voorkomen. Bij de huidige prijsontwikkeling zal een afwijkende kwali teit zeker in de goot komen te liggen. In onze regio zal het aantal leverbare bollen p. roe niet hoog uitvallen. Daarin belangrijke teeltgebieden van ons land gesproken wordtover een goede tulpenoogst, zullen we er ernstig rekening mee moeten houden, dat voorzover niet verkocht, de prijs van de tulpen onder druk zal komen staan. Hoewel de grond bijzonder droog is, blijkt hier en daar in de Darwin-hybriden toch weer al zuur voor te komen. Wie het treft, kan tot de pijnlijke ervaring ko men, dat uiteindelijk een klein beetje goeds van een dergelijke parij overblijft. Daarvoor zal alle aandacht moeten worden besteed aan de mogelijkheden die zuur kunnen beperken. Gaarne zou uw WALCHERSE schrijver' beginnen met „en eindelijk is de regen gevallen en zijn de gewassen bekomen!" tot dat, wat men er van verwachten mag; n.l. een oo'gst om mens en dier te voeden. Helaas, dit be gin kan niet en dus zullen we voorde zoveelste keer ver zuchten dat de droogte lang is en erg wordt. We zijn reeds zeef lang in 't bedrijf, maar elk jaar is 't wel eens te nat, te droog, te koud, enz.! Maar zoals dit voorjaar, weten we ons niet een ander te herinneren. Toch moe ten we niet verwachten dat de prijsvorming erg begun stigd wordt door deze droge periode.. Op de veilingen is de prijs van vele groenten danig in de war. Zo is an dijvie en bloemkool erg goedkoop. Er is wel eens een uitschieter maar de prijs voor een produkt is nooit meer dan een veilingdag hoger of lager. Door de snelle com municatie via telefoon en telex en het snelle vervoer per as is het heel gewoon dat een produkt in één dag van 't ene naaf 't andere deel van Nederland vervoerd kan worden. Het gevolg is dan ook dat men globaal tegen woordig alleen kan spreken van een landelijke markt. Zo waren de prijzen van de vroege aardappelen nogal naar boven, maar dit zal landelijk zijn anders is het een ééndagsvlieg. En niet alleen dat we landelijk op de snelle toer zijn, ook internationaal is 't zelfde liedje. Nu zijn we bezig om in EEG-verband naar een grote markt te groeien. Dit zou als het konsekwent doorge voerd wordt betekenen dat we een soort Amerikaans areaal zouden krijgen qua grootte en zeker qua inwoner tal. Eén der gevolgen van zo'n supermogendheid is, dat men een land heeft met een niet-beschermende markt. Nu is een werelddeel zo immens groot, dat er bijna altijd een overvloed van een produkt is, waar elders een ern stig tekort is. Hier dachten we eens over na toen we lazen van onze Franse collega's boeren en tuinders die door ernstige vorstschade met diverse produkten te laat zijn of te weinig aan de mafkt komen. Nu zijn de colle ga's in Frankrijk minder meegaand dan wij; want in een plaats in midden-Frankrijk overgoten ze een wagonla ding Isrëalische uien met petroleum en staken de fik er in. Ook miljoen kilo aardappelen uit Marokko werden vernield, eveneens treinwagons Spaanse perzik ken werden vernietigd, terwijl zo'n 20.000 kg artisjok ken ergens op een binnenplaats van een politiebureau uitgestrooid. Dit als gevolg dat de kwekers niet meer op kunnen tegen de lage transportprijzen van de in overstelpende massa's ingevoerde produkten. In 1961 is dit ook gebeurd en heeft men toen in Bretagn enorme onlusten gehad. Door de boerenleiders is nu anno 1974 een ultimatum aan de regering gesteld. Dat het daar ernstig genomen werd, moge wel blijken uit 't feit dat er momenteel grote fondsen beschikbaar gesteld zijn voor d'e eerste no'od. Dit zou niet kunnen als we een land waren zoals Amerika, t Is overigens wel erg dat er in 1974 zulke zaken voorkomen. "We hopen niet dat wij dit in Nederland mee zullen maken! Het is altijd moeilijk te beoordelen in hoeverre in ons land het gevoerde regeringsbeleid ten aanzien van de agrarische sector tot dergelijke akties aanleiding zou den kunnen geven. Het kan echter o.i. geen kwaad dat men in Den Haag dergelijke berichten leest en niet ver geet! Want als men ziet hoeveel er gespendeerd wordt aan de Wereldkampioenschap voetbal 1974, zien wij niet in waarom de index bijv. door de landbouw produkten en groenten en fruit laag gehouden moet worden! Zij die aan die oververdWazing meedoen klieren 't hardst als de dagelijse levensbehoeften niet geoedkoop zijn. We zijn echt niet anti-sport. Integendeel. Maar er zijn gren zen en voor ons, althans privé, zijn die allang overschre den. Zo lazen we van een internationale lelietentoonstel ling in Noord-Holland dat er tijdens de wedstrijd inge schakelde TV-toestellen aanwezig zijn! Al met al is er een half jaar voorbij en zullen velen met bezorgdheid hun halfjaarlijkse balans bekijken. Er kan nog veel veranderen, maar momenteel ziet 't er naar uit dat de voorlopige aanslagen te hoog zijn en ons onnodig onze laatste liquiditeiten zullen aantasten en bij een rente van 912 is dit nog eens een extra eco nomische domper. T*WEE weken geleden schreef onze Walcherse mede werker over het optreden van de veiling tegenover leden die produkten buiten de veiling om verkopen. We hebben daar eens over nagedacht en we kwamen tot de conclusie dat het toch wel een zeer kwalijke zaak is wan neer een veilingbestuur hiertoe moet overgaan. Wanneer we lid worden van een vereniging dan onderschrijven we het doel en door toetreding nemen we op ons te doen wat een goed lid betaamt. Een veilingvereniging is een groep van tuinders die zich aaneengesloten hebben om de afzet van hun produkten zo goed mogelijk te realise ren. Daarvoor hebben zij een apparaat in het leven ge roepen dat door de tijden heen zeer belangrijke diensten heeft bewezen bij het tot waarde brengen der geteelde produkten. Dat is mogelijk geworden door het gezamenlijk optre den van hen die op vrijwillige basis lid worden van een veiling. Het lid zijn houdt ook in, dat men alle produkten via deze veiling verkoopt. Dat kan geen zaak van vrij blijvendheid zijn, want de organisatie is gebaseerd op de bedrijven der telers. Wanneer men, om welke reden dan ook, een partij tuinbouwprodukten tot waarde brengt zon der de bemiddeling van de veiling, dan toch is men ver plicht dit aan de veiling op te geven en er de verschul digde kosten over te betalen. Deze verplichting is er op grond van de statuten der veiling, waar men mee accoord is gegaan toen men lid werd. Deze verplichting is er ook moreel gezien tegen over de andere leden, waarmee men samen een vereni ging heeft gevormd. PR zijn tuinders die niets van een veiling willen weten. Hun aantal is niet groot en het is ons inziens niet verstandig deze houding aan te nemen. Maar het komt voor! En voor een dergelijke houding kunnen we nog wel begrip opbrengen. Iets anders is het dat men de veiling gebruikt voor die gevallen waar men zelf niet met het pro dukt weg kan. Voor die situatie zal niemand een goed woord over kunnen hebbn! Het bestuur van een veiling heeft onder meer tot taak toe te zien op het naleven van de voorwaarden van het lid maatschap. Wanneer zij, zoals onze Walcherse medewer ker meldde, constateert dat leden van een veiling hun produkt verkopen zonder hun organisatie daarbij te be trekken, dan heeft dat bestuur de plicht daar werk van te maken. Dat er dan soms tot het opleggen van een boete over gegaan moet worden is toch wel een droevige zaak! Wij vragen ons bij het horen hiervan af of die leden toch wel een juist inzicht hebben in wat hun veiling is. In deze rubriek hebben we al meer geschreven dat een veiling geen doel op zich is, maar onlosmakelijk hoort bij het tuin bouwbedrijf. We kunnen de veiling niet zien als iets waar we heel vrijblijvend mee te maken hebben. Voor ons als tuinders is het een verlengstuk van ons bedrijf, nodig om onze produkten tot waarde te brengen. Het buitenland is jaloers op ons om de veilingorganisatie, die wij hebben opgebouwd! Het leek ons nuttig dit nog eens een keer naar voren te brengen naar aanleiding van het trieste bericht dat een veilingbestuur genoodzaakt wordt de boetebepaling toe te passen vanwege het niet voldoen aan de verplichtingen die men vrijwillig is aangegaan. Het moet voor een veiling bestuur wel deprimerend zijn als een soort politie te moe ten gaan fungeren teneinde er voor zorg te dragen dat de vereniging krijgt waar ze recht op heeft. Maar genoeg hierover. Hopelijk hebben we hier te maken met inciden tele gevallenl 1JET gaat voor de meesten van ons weer druk worden. In de groenteteelt zijn veel gewassen oogstrijp en in de fruitteelt vragen de dunwerkzaamheden nog steeds alle aandacht. Op het kleinfruitbedrijf is de drukte helemaal compleet, want daar is de oogst van aardbeien en frambozen in vol le gang en zullen de rode bessen weldra volgen. In verge lijking met voorgaande jaren moet er weer meer loon wor den uitbetaald. Dat zou niet erg zijn wanneer de opbreng sten maar dienovereenkomstig stijgen. De loonsverhogin gen voor de plukkers op het tuinbouwbedrijf liggen over het algemeen nog wat boven het gemiddelde van het loon der anderen. We hebben hier immers te maken met jeug digen en de jeugdlonen zijn het afgelopen jaar nog eens extra hard opgetrokken. Dat er een wijziging is gekomen in de verzekeringsplicht van gelegenheidswerkers is, naar we dachten, wel bekend. Het is verstandig de rege ling goed te bekijken. Misschien kan dit kostenbesparend werken als er bepaalde afspraken worden gemaakt. Kom u er zelf niet uit, raadpleeg dan in elk geval uw boek houder!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11