Bavistin M(aneb) werkt vlekkeloos voor uien en sjalotten! BASF KORTE WENKEN Lagere prijzen op fruitveilingen It's a long way to tipperray Schimmelbestrijding in uien en sja lotten? U hoeft maar één naam te onthouden. Bavistin M(aneb). Weer zo'n uitgedokterd BASF produkt. Een afdoend middel tegen bladvlek kenziekte en kop-, bodem- en wor- telrot. Toepassen als infectiekansen groot zijn. Dus in regenrijke perioden en als het loof vroegtijdig gaat strij ken. Dosering: 4 kg per ha. Bavistin M(aneb) houdt uw gewas in top conditie. Vraag informatie: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem. Tel.: 085-71 71 71. Weer zo'n uitgedokterd BASF produkt! 10 C.A.R. Zevenbergen AKKERBOUW VOOR HET DOODSPUITEN VAN AARDAPPELEN op klei- en zavelgrond mag u slechts éénmaal met maximaal 20 l natrium arseniet spuiten. Op lichte zavel en zand grond kan natriumarseniet schade doen aan het volgende gewas. Voor een goede werking is het nodig natriumarse niet te spuiten bij een hoge luchtvochtigheid. Veel water gebruiken bevordert het afsterven van het loof. Vervan gers van natrium arseniet zijn o.a. D.N.O.C. in olie en di- noseb in olie. DE NORMALE BESTRIJDING van bladvlekkenziekte en meeldauw in uien kan plaats hebben door om de 7 tot 10 dagen te spuiten met 3 kg Maneb/zineb. Bij uien die vroegtijdig het loof strijken isl het in een regenperiode ge wenst 0.5 kg Benlate 50 aan het spuitmengsel toe te voegen. Met Benlate mag hooguit twee keer worden ge spoten. De veiligheidstermijn is 4 weken. KGPROT IN UIEN wordt veroorzaakt door Botryis- allii. Deze schimmel dringt vanaf het blad via het hals- weefsel in de bol. Tijdens de bewaring kan een groot deel van de uien verrotten. U kunt nu al de bestrijding ter hand nemen door de uien bij 20 cm gewaslengte vlak voor het strijken van het loof te spuiten met het systemisch fungicide Benlate 50 tegen 0,5 kg per ha. Dit is te kom- bineren met een bespuiting tegen meeldauw en bladvlek kenziekte. OP EEN VROEG VRIJKOMENDE STOPPEL bevalt wikken als groenbemestingsgewas ter verbetering van de grondstruktuur zeer goed. Voor buitenlandse rassen moet U zijn bij een betrouwbare handelaar in zaaizaden. Wik ken kunt U tot 5 augustus zaaien. Hierna zaaien geeft vaak teleurstellende opbrengsten. De zaaizaadhoeveelheid bedraagt afharikelijkjyan de zaadgrootte en de struktuur van het zaaibed 90 tct 130 kg per ha. Na erwten is het nodig de bladrandkevers vooral tijdig met 2 l parathion per ha te bestrijden. Op de fruitveilingen vond vorige week voor vrijwel alle produkten die werden aangevoerd, een soms aan zienlijke prijsdaling plaats. Dat was met name het ge val bij de Golden Delicious, waarvan men midden en eind vorige week een beste kwaliteit moest hebben om voor de grote maten aan 50 ct per kg te komen. Veel klasse I 70/80 mm werd verkocht rond en iets 'boven 40 ct per kg. Klasse I 65/70 mm kwam dikwijls niet verder dan 85 ct. De klasse II was nog wat goedkoper en hier van vond zelfs heel wat doordraai plaats. De langbe- waarders zitten op dit moment wel heel slecht! Niet best was het ook gesteld met de aardbeienprij zen. De eerste kwaliteit die in de voorgaande week tot 4 gulden per kg deed, zakte in het begin van de vorige week tot ƒ1,30 tot ƒ1,40 per kg en de klasse II deed dikwijls weinig boven 1 per kg. In het eind van de SCHIETERS IN SUIKERBIETEN zijn nadelig voor de totale suikeropbrengst per ha en geven moeilijkheden bij de oogst. Zolang u bij het lopen in bieten daaraan niet te veel schade doet, verdient het aanbeveling de schieters zo diep mogelijk weg te hakken. Het verwijderen van alleen de zaadstengel geeft weer nieuwe schieters. RUNDVLEESPRODUCTIE IN ITALIË Bij het artikel „Rundvleesproduktie in Italië" in ons num mer van de vorige week, is tot onze spijt de naam van de schrijver weggevallen. Dit was de heer C. Kop te Oud- Gastel van het L.E.L week werd voor de klasse I met dop weer rond 2 per kg betaald. Op de Brabantse veilingen nam de aanvoer van aardbeien in pondsdozen sterk toe. Eind vorige week werd hiervoor 2 tot 3 per kg betaald. Het aan bod van industrie-aardbeien werd vooral bij de veilingen in Brabant van grote betekenis. Al naar gelang van het ras werd tussen 1,30 en 1,60 per kg betaald. In Zeeland nam het aanbod van frambozen wat toe. De kwaliteit viel niet mee, overigens geen onbekend ver schijnsel in de eerste week van het plukseizoen. De prijs van de klasse I kwaliteit lag rond 4 per. kg en voor de klasse II betaalde de industrie rond 2,40. Zeer goed deden de rode bessen het, waarvan in Zee land het aanbod op gang kwam. De klasse I kwaliteit werd vorige week geregeld verkocht voor 1,20 tot ƒ1,60 per doosje met 250 gram inhoud. Het aanbod van aardappelen van de nieuwe oogst werd overal wat groter. De prijs van de klasse I middelmaat kwam op 60 tot 70 ct per kg. HOE ver het is naar Tipperary weten nu verschillende ZLM-leden die een reisje hier naar toe maakten! Zelf heb ik het genoegen gehad de heer Markusse en zijn groep te ontmoetten. Ze hadden ons uitgenodigd om met hen een avond van wat ontspanning te genie ten; een goede maaltijd, wat show en een lekker biertje achteraf. Mijn vrouw kon niet mee vanwege de thuiswacht. Jammer, want de ZLM heeft mij buitengewoon hartelijk onthaald! Wij hadden het gezelschap nog half en half op ons bedrijfje ver wacht; ik had zelfs nog een poging gedaan om de ergste rommel wat op te ruimen. Toen ze echter bij ons in buurt waren en de reis leider ons opbelde, hebben we de telefoon niet gehoord. Waarschijn lijk was mijn vrouw in de groentetuin bezig en ik was niet thuis. Een volgende keer beter! TIJDENS het praten onderling met de ZL/M-leden en 't reisgelschap uit Gelderland, die met de mensen uit Zeeland, één reisgroep vormden, werd vaak gevraagd hoe het hier met de prijzen en met de opbrengsten ligt. Na een beetje omrekenen van ponden naar gul dens, komen we dan vaak tot de konklusie dat de prijzen in Neder land nog zo slecht niet zijn! Wel is de algemene klacht dat een zelfstandige het in Nederland extra moeilijk wordt gemaakt en dat vrijwel iedereen zich toch zorgen maakt over de toekomst van het bedrijf op de wat langere termijn! De Nederlandse boer of tuin der voelt zich bedreigd omdat er in Nederland vrijwel geen re kening meer met hem wordt gehouden. Ik kreeg de indruk dat men financieel nog wel aar dig boert, maar dat men zich toch onbehaaglijk voelt door heel het economisch en sociaal klimaat in Nederland. Uiteraard vergelijk ik dan on ze gevoelens met die van de mensen waarmee we spraken en dan voel ik me ook wel eens on zeker in ons bestaan, maar toch met een wat meer vertrouwen als achtergrond, want als Neder lander in Ierland moet het toch lang zijn'vol te houden, omdat die nu eenmaal geneigd is beter en harder te werken! En vooral ook meer planning en organisa tie in het werk heeft. De „con currentie" van je eigen collega's is hier minder sterk, dus meer kans om bij „de blijvers" te zijn! N tweede vraag is altijd: kunnen jullie het hier wen nen? Ja, inderdaad, we zijn het aardig gewend, maar het heeft moeite gekost! Trouwens het kost nog steeds moeite! We we ten nu aardig hoe de Ieren zijn, maar begrijpen doen we ze eigenlijk meestal niet! Misschien dat we over 25 jaar (als we dat halen) ook geestelijk meer con tact hebben. De Ieren hebben door de lange Engelse overheer sing een mentaliteit ontwikkeld die een Nederlander niet goed begrijpt. In feite hebben ze bijna allemaal een minderwaardig heidsgevoel en praten en hande len overeenkomstig. De vrijheid van Holland hebben ons meer open en rechtuit gemaakt. Soms zelfs een beetje te vrij en te weinig omgangsvormen. Naast dus de gewone aanpassings moeilijkheden, hebben we dan hier nog de politieke onrust. De ontvoering van de Lord en Lady Donoghmore stelt je nu ook niet direkt op je gemak! Als ik er gens een revolver kan kopen, zal ik het niet laten. Je hebt dan tenminste het gevoel dat je alle stappen genomen hebt voor on voorziene omstandigheden. Zio is er dus overal wat en men moet zeker niet emigreren met de ge dachte hier het paradijs te vin den! En als men wil veranderen van woonplaats, moet men dat doen als men jong is. Het aan passen kost dan minder moeite. ANZE kinderen zijn in Ierland geboren en zijn straks in doen en laten echte Ieren. Zij hebben nu al een hekel aan de Nederlandse taal en worden via de school opgevoed in de Ierse traditie. Ik geloof niet dat ze veel van Nederland missen. Ze hebben vriendjes en spelen m.i. zo gelukkig als het maar kan. Wij hebben de neiging om ze wat te verwennen. In de schuur laat ik ze maar wat rondromme- len. Ze slaan overal spijkers in en de spijkers lagen overal toen ik de schuur opveegde. Dat ver klaarde ook meteen de twee lek ke achterbanden van de traktor in de laatste drie weken! De jongste, nog geen 3 jaar, moet maar timmerman worden. Hij liep met een zaag rond en we lieten hem maar wat doen. Maar eerst zaagde hij een zak of vijf kunstmest ermee open. Dat is niet voordelig en boven dien zijn alle zakken na een poosje vies van de natte kunst mest. Vervolgens zaagde hij een sport van de ladder zo goed als door. En tot slot probeerde hij de betonnen vensterbank door te zagen! Daar knapt de zaag ook niet van op! En dat is maar een klein voorbeeld van de schade die kinderen soms kunnen aanrich ten. „Daar kun je nu voor gaan werken", zei mijn vader vroe ger. Inderdaad, maar stel dat men nu geen kinderen heeft, voor wat moet men dan gaan werken? Voor een tweede auto, een zeilboot of een zomerhuisje? Dat spul kunnen ze van mij ge stolen krijgen! Als je die toeris ten ziet die er hier ook veel rondrijden. Een boot op of ach ter de auto en verder alles in dezelfde stijl, dan ben ik beslist niet jaloers en ga liever achter het huis een poosje in de zon zit ten of als het weer niet goed genoeg is in huis mét een boek en een kop koffie. iIIET enige waar ik thans niet graag kom is op één van de twee bietenpercelen! De bieten zouden er goed kunnen zijn als de wilde haver me niet had ge dwongen drastische maatregelen te nemen. Auntex dialaat voor de be strijding was niet verkrijgbaar, de importeur, verzekerde me dat Avatex trialaat ook goed was en geen schadegaf aan de bieten. Inderdaad, dat was ook zo. De bieten kwamen goed op en ston den redelijk. Maar toen met Py- ramin-Betanal erover. Nou, dat was wat! Eerst dacht ik dat alle bieten kapot zouden gaan, maar ze hebben zich nog wat hersteld. Echter zoals ik een Nederland se boer eens hoorde zeggen: een koe kan er zo hier en daar in gaan liggen zonder dat hij op de planten ligt. Dus maar niet te vaak gaan kijken, er is toch niets meer aan te doen voor deze tijd van het jaar! Hope lijk geeft Shellstar (de impor teur) nog wat schadevergoeding. En gedeelde smart, is halve smart, als ik lees dat in Neder land de bieten ook veel proble men geven! Eén ding is duidelijk: we zijn zoals een rubriekschrijver in het ZLM-blad schreef, aan of over de schreef gegaan met het spui ten van chemische stoffen op de gewassen, speciaal op de bieten. We zijn dit jaar weer een ervaring rijker geworden!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10