MECHANISATIE- NIEUWS Nieuwe Hassia 2-rijige aardappelrooimachine Draineren mer behulp van „Laserplane" systeem Expoxy mortels voor reparatie van beton enz. Werken op daken asbestcement golfplaten levensgevaarlijk Rau-Kolbran sproeimachines Merkenonderzoek kunstmeststrooiers 4 Hassia brengt een nieuwe aardappelrooimachine op de markt, die de type-aanduiding „Z2>U" kreeg. Het is een tweerijige machine voor aftakasaandrijving, met afvoer- band voor het lossen van de gerooide aardappelen op een naastrijdende wagen. De ruggen rij-afstanden van 65 tot 80 cm wor den in hun geheel door de driedelige, beitelvormige rooischaren opgenomen. De rooidiepte is door middel van een spindel traploos verstelbaar, evenals onaf hankelijk van elkaar de snijschijven die een correcte opname van de ruggen bewerkstelligen en de diepte- geleidingsrollen handhaven van een gelyijmatige rooi diepte. De machine kan aan de trakhaak of aan de ga- tenbalk van de trekker worden bevestigd. De aftakas aandrijving is voorzien van een veiligheid tegen over belasting. Aan het eind van de opvoerband zijn er twee korte zeefbanden, waarachter zich in de hoogte verstelbare loofrollen bevinden om het aanwezige loof af te schei den en kluiten te verwijderen. De opvoerband is voor zien van een instelbaar schudmechanisme. Boven deze De technische ontwikkeling gaat, de landbouw weet er ook van mee te praten, bijzonder snel. De zgn. Lazer straal is reeds geruime tijd bekend, maar de toepassing ervan in de praktijk is nog in ontwikkeling. Eén van de toepassingen ervan, die in Amerika is ontwikkeld, is het ,,Laserplane"-systeem, dat bestaat uit een roterende laserstraal-eenheid en een op een grondverzet- of drai- neermachine aangebrachte ontvanger die met behulp van een elektro-hydraulische kontrole-unit de machine automatisch bestuurt. Technisch maakt dit Laserplane systeem gebruik van een laserstraal die afhankelijk van de toepassing met 5 resp. 10 omwentelingen per sec. ronddraait. Met deze straal(met een reikwydte van 300 m of 600 m) wordt een denkbeeldig vlak verkregen dat als basis fungeert voor het zuiver horizontaal werken van de machine. Met behulp van een prisma kan ook een zuiver vertikaal vlak worden verkregen. Door instellen kan een helling van maximaal 10 zowel horizontaal als vertikaal, worden bereikt. Door het monteren van een ontvanger op een grondverzet-machine als bulldozer, grader of een drai- neermachine geeft deze eenheid signalen door aan het hydraulisch systeem. Bij draineermachines blijft zodoen de automatisch de afstand tussen het horizontale „laser straal" vlak en de onderzijde van het graafmechanisme geheel automatisch constant zoals in de volgende schets schematisch is aangegeven. Bij bijvoorbeeld weg- of verzakken van de machine vindt automatisch bijstellen van het graafmechanisme plaats, zodat er geen „zak" in de drainage komt en de juiste helling van het daraineersysteem blijft behouden. Tijdens het in bedrijf zijn kan de instelling gewijzigd worden zonder dat gestopt behoeft te worden. Bij ega lisatie-werkzaamheden met bulldozers, scrapers, graders e.d. blijft de afstand tussen referentievlakken onder zijde blad geheel automatisch konstant. Dit systeem maakt het mogelijk bij het egaliseren van terreinen of het leggen van draineerbuizen van een hoge graad van nauwkeurigheid te bereiken. Tevens vindf het laserplane-systeem een belangrijke toepassing bij topografische werkzaamheden. Laserplane Europa, een op 1 januari 1974 opgerichte „jonge" dochter van Apparaten- en ketelfabriek AKF, b.v. te Goes, heeft de alleenvertegenwoordiging in Euro pa van het Laserplan-syssteem. Het levert de appara tuur, verzorgt het ontwerp en geeft de service. Inbouw op bestaande machines wordt in eigen beheer uitge voerd. Het betreft kostbare apparatuur waarvan de voordeligste uitvoering ca. ƒ40.000 zal kosten en die dus in de praktijk alleen door grote uitvoerders zal toegepast worden. In toenemende mate worden voor verschillende doel einden en voor reparatie kunststoffen op 2 of 3 compo nentenbasis toegepast die naast een bijzonder goede hechting ook zeer sterk zijn. Henkei afd. Bouwchemie te Amstelveen, postbus 657, tel. 020-^5401458, brengt in zijn uitgebreide leveringsprogramma als kleefstoffen en afwerkingsprodukten voor tegels, gasbeton, vloerbe dekking, wandbedekking, FVC-buizen en isolatieplaten in spouwmuren, koelcellen enz. ook reparatie-mortels voor beton e.d. Thomsit R 726 is een expoxy lichtge wicht reparatie-mortel, 2 componenten voor kleine re paraties aan beton, ook vertikaal en hangend, zonder bekisting. Ook geschikt voor bijwerken van beschadigd beton, uitgesleten traptreden, scheuren enz. De kleur is betongrijs. Levering droge mortel vloeistof. De onder grond moet voorgestreken worden met bijbehorende hechtprimer, gpdat goede hechting verkregen wordt. Thomsit R 726 wordt geleverd in een kunststofemmer van netto 5 kg. Ondergronden moeten schoon en het oppervlak droog. Trek- en drukvast zijn. Verharding van de mortel is bij 20 graden na 6 uur, belastbaar na ca 12 uur. oor modelleren is troffel en/of plamuurmes voldoende. Thomsit R 727 is een 3 componenten expoxy-reparatie- mortel voor grote reparaties aan beton, waarbij wel van bekisting moet worden gebruik gemaakt. Thomsit R 728, een snel afbindende 2 componenten gietmortel, bijv. voor het aangieten en vastzetten van bouten, ankers, leuningen enz. band zijn rubber pennen aangebracht om de aardappelen van het loof te scheiden. De afvoerband die de aard appelen tot op een hoogte van 3 meter lost kan voor het transport worden ingeklapt. Het liohten van de rooischaren en de hoogte-instelling van de afvoerband geschiedt hydraulisch. Beide wielen rijden over het ge rooide veld; dus geen beschadiging van de ruggen door wielen van machine of trekker. Enkele verdere technische gegevens: lengte 7.85 m (transport 8.70 m), breedte 4.85 m (transport 2.83 m), hoogte 3.15 m (transport 2.95 m). De bandenmaat is 10.80 18 en het gewicht van de machine bedraagt ongeveer 29.00 kg. Van Driel en Van Dorsten B.V. brengt hem in de handel. De Arbeidsinspectie wijst er met nadruk op, dat het betreden van een dak, dat is afgedekt met asbestcement golfplaten, een levensgevaarlijke zaak kan zijn. Dit blijkt onder meer uit vier dodelijke ongevallen in 1973, die het gevolg waren van een val door een dergelijk dak. Dakdekkers zijn doorgaans wel bekend met deze ge varen; anderen vaak niet. Slachtoffers zijn dan ook meestal mensen die toevallig werkzaamheden op zo'n dak verrichten, zoals een sloper, een onderhoudsmon teur, een landbouwer of een doe-het-zelver. Indien dit soort daken niet reeds op andere wijze doelmatig is be veiligd, bijvoorbeeld door stalen netten of door een hou ten dakbeschot onder de golfplaten, gelden met het oog op de veiligheid de volgende aanwijzingen: een dak, dat is afgedekt met asbestcement golfpla ten mag slechts worden betreden met gebruikma king van loopplanken; de loopplanken moeten voldoende sterk zijn en van zodanige lengte, dat ze op doelmatige wijze door de dakconstruktie worden ondersteund. De breedte moet ten minste 60 cm bedragen; op de loopplanken moeten om uitglijden te voorko men looplatten zijn aangebracht op een onderlinge afstand van ten hoogste 40 cm; de loopplanken moeten onmiddellijk vanaf de lad der, trap of dergelijke, die toegang geeft tot het dak, kunnen worden betreden; tegen het wegglijden van loopplanken moeten voor zieningen zijn getroffen. Mill, Onderbladbesproeimg Van Driel en Van Dorsten te Hoofddorp geeft in een nieuw verschenen propectus een aantal bijzonderheden betreffende het Rau-Kolbran sproeimachineprogramma. Als gedragen machine op de driepuntsheffing van de trekker, worden deze sproeiwerktuigen geleverd met een tank van resp. 330, 440, 660 en 880 ltr. Daarnaast zijn er speciale modellen voor opbouw of getrokken met een inhoud van 1250 en 2000 ltr. In het algemeen zijn de Rau-Kolbran sproeimachines veelzijdig te gebruiken zowel met sproei boom of als band- of rijenspuit. Dit zo wel voor gewasbehandeling en boomgaarden, maar ook voor kalken van stallen, afspuiten van machines, ont smetten en voor het sproeien van vloeibare meststoffen. Wel moeten dan manometer en sproeiplaatjes aange past worden. De grote diameter en het grote aantal van de toevoerleidingen naar de sproeiboom voorkomen ver mindering van druk en dus sproeihoeveelheid, zodat een gelijkmatige verdeling over de gehele breedte plaats vindt. In standaarduitvoering kan uit werkbreedte van 6, 8, 9, 10, 12, 15, 16 en 18 m gekozen worden. Zowel sproeidoppen van messing, als roestvrij-staal zijn ver krijgbaar, maar ook werveldoppel. De brochure geeft nog bijzonderheden over de bediening, werking en de verschillende uitvoeringen. In de serie publikaties van het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie (thans opgenomen in het IMAG) is verschenen: Merkenonderzoek kunstmest strooiers. Zoals in alle sectoren van de land- en tuin- bouwmechanisatie het geval is, staat ook de ontwikkeling van het uitbrengen van kunstmest niet stil. Regelmatig verschijnen er nieuwe of verbeterde versies van kunst meststrooiers op de markt. Voor de Afdeling Merkenon derzoek van het ILR is dit aanleiding om op gezette tij den deze nieuw ontwikkelde machines in een merken onderzoek te betrekken. Tijdens dit onderzoek wordt in de eerste plaats de strooiregelmaat met de diverse mest stoffen, de capaciteiten en de werkbreedte(s) beoordeeld, terwijl daarnaast ook in ruime mate aandacht wordt be- besteed aan de constructie en de afstellingsmogelijkheden. Als resultaat van het in 1973 uitgevoerde merkenon derzoek zijn twee bulletins verschenen, n.l. Bulletin 580 Vicon kunstmeststrooier type P.S. 600 S en Bulletin 581 Teagle kunstmeststrooier type D 1200. De beide bulletins zijn in de publikatie ongewijzigd op genomen. Publikatie 184: „Merkenonderzoek kunstmeststrooiers" ls verkrijgbaar bij het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, Mansholtlaan 12 te Wageningen door storting of overschrijving van 3,75 te verhogen met ƒ0,90 portokosten op postrekening 80018 t.n.v. ILR, Wa geningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 4