UIT DE PRAKTIJK Totaalbeeld akkerbouw voor Zeeland niet erg opwekkend! Zo kan het niet langer! Wilde haver - pluk ze weg! Denkend K- N- L C. aan september 10 In dit droge voorjaar is gebleken dat bij erwten precisie- zaai een zekerder opkomst geeft dan gewone zaai. Boven dien was op de rij af wel duivenschade bij gewone zaai en niet bij precisiezaai. Links precisiezaai rechts ge- gewone zaai! BEREGENING GEWASSEN OP GEHUURD LAND Tijdens en na de grote droogteperiode, zo ver namen wij, zijn hier en daar door aardappelhande laren, die land voor het telen van aardappelen heb ben gehuurd, hun aardappelpercelen gaan be regenen. Als dat op verantwoorde wijze gebeurt, zullen er van de zijde van de grondeigenaar-ver- huurder over het algemeen geen overwegende be zwaren tegen bestaan. Anders wordt het als op zodanige onverantwoorde wijze wordt beregend, dat door piasvorming verslemping en sti^uktuurver- val van de grond plaats vindt. Vandaar dat ons van de zijde van de kring Oost Zuid-Beveland der ZLM het verzoek bereikte er op te wijzen dat bij verhuur van grond beregening niet onder de in de verhuurkontrakten vastgelegde normale cultuurmaatregelen vallen. Bij huur van land mag door de huurder slechts in overleg en met toestemming van de verhuurder-eigenaar berege ning worden uitgevoerd. BI. Het totaalbeeld voor Zeeland is niet erg opwekkend. De ontwikkeling van de gewassen is in het algemeen wat ach ter en de lengte van gewassen als erwten, granen, vlas en graszaad, e.a. is aan de matige kant. Aldus het landbouw- overzicht per 17 juni 1974 voor Zeeland dat landbouwconsu- lent ir. De Wit van het C.A.R. Goes ons over de Zeeuwse situatie verstrekte. Verschillende percelen suikerbieten, blauwmaanzaad en koolzaad zijn uitgereden vanwege de slechte stand of in het geval van koolzaad i.v.m. vreterij van insecten. De opbrengstverwachtingen van de gewassen zijn matig, in enkele gevallen slecht, terwijl de kostenfactoren door o.a. veel arbeid na de dure niet werkzame bodemherbiciden slechts gestegen zijn. Het totaalbeeld is erg wisselend, waarbij het opvalt dat de problemen tot nu toe het grootst waren op de zwaardere gronden 35 a 40 afslibbaar). De problemen dreigen nu te komen op de bijna ieder jaar verdrogende zogenaamde plaatgronden, waarvan erin Zeeland 10 liggen. Naast de grote grondverschillen zijn er plaatselijk verschil len in regenval. Een strook kort langs de kust heeft minder regen gehad dan meer landinwaarts. Tel daarbij de verschil len in boer, werking van zaaimachine en bestrijdingsmidde len, en het grillige beeld is bijna compleet. Hierbij kan dan nog gevoegd worden de schade aan stamslabonen en uien, veroorzaakt door de plaatselijk hagelbuien van 6 juni. Zeeland heeft globaal 100.000 ha akkerbouw. Hiervan zijn 22.000 ha suikerbieten. 1.000 ha zijn niet overgezaaid na het uitrijden. Andere gewassen zoals bonen, mais en graszaad zijn hiervoor in de plaats gekomen. Consumptieaardappelen 15.000 ha. De verwachtingen zijn in de opbrengst niet hoog gespannen. Op de percelen waar de aardappelen reeds wortels hebben zal via verlenging van het groeiseizoen getracht worden nog een redelijke op brengst te halen. Wintertarwe 25.000 ha. Dit gewas vertoont over het algemeen een goede stand met weinig ziekten. De gewassen zijn wat korter van stro. Van de 14.000 ha zomergerst vertonen de meeste per celen een wisselende stand. Er is nogal wat meeldauwaan- tasting. Bij die peulvruchten 7.000 ha) was er een uitbreiding van het areaal erwten en door de inzaai na suikerbieten van bruine bonen. De stand van de erwten is matig tot slecht. De gewassen zijn tekort om veel bloemen te hebben. De bruine bonen moeten veel water krijgen willen ze zich tot gewassen ont wikkelen. De stand van de uien 4.000 ha) is te dun. Het gewas vertoont geen of nauwelijks eniige ontwikkeling voor de tijd van het jaar. De 5.000 ha vlas vertonen op verschillende percelen een te holle stand. Het gewas is zeer matig en vaak te kort. Door het optreden van tweewas zal de kwaliteit niet mee vallen. Voor de graszaadpercelen 4.500 ha) wordt een matige opbrengst verwacht. Het graszaadstro is vaak te kort. Door de teelt na wintertarwe is de opslag vrij groot of de bescha diging door de bestrijding van deze opslag van het graszaad zal op vrij veel percelen opbrengstdierving geven. Van de kleinere gewassen als karwij, blauwmaanzaad, koolzaad, etc. zijn de verwachtingen in kg-opbrengst niet hoog gespannen. In de akkerbouw zal op 10 25 opbrengstdepressie ge rekend moeten worden t.o.v. het gemiddelde. Van het grasland, 20.000 ha is een goede kwaliteit hooi en kuilgras gewonnen. De nagroei laat echter te wensen over. Indien er niet spoedig voldoende regen komt zal de graslandprodiuktie onvoldoende blijken voor de hoeveelheid voer voor de zomer, maar zeker te weinig voor de winter- voe rvoorz iening ir. L. Th. J. M. DE WIT. Natuurlijk kwamen de gewassen veel vocht tekort. Warmte was echter ook een faktor die de groei belem merde. De laatste week zijn de gewassen in de WEST HOEK dan ook goed bekomen. Wat te dun stond blijft natuurlijk te dun staan, maar wat maar niet doorgroeien wilde is nu toch eindelijk goed van start gegaan. De witte oogst zal zich dit jaar vermoedelijk niet laat pre senteren en ook karwij, graszaad en koolzaad doen hieraan mee. Veel hangt er natuurlijk nog van af hoe het weer zich in de komende weken gaat ontwikkelen. Ondanks de groei hopen we toch nog op regen. Vooral de aardappelen zouden er in dit groeistadium enorm dankbaar voor zijn. De hooibouwers ('t zijn er niet veel in onze hoek) hebben het weer wel mee gehad. Zij, die zo gelukkig zijn dat ze hooi kunnen verkopen, maken er een goede prijs voor. Degene die graszaad telen, kun nen met deze hooiprijs straks zeker wel rekening hou den. Vooral van soorten die anders waardeloos zijn, lijkt het helemaal niet uitgesloten dat er nu toch een prijs voor te maken valt. Zo zachtjes aan wordt bet voor de boer eventjes komkommertyd. Veel komt daar meestal niet van terecht, net als met vakantie gaan! Terwijl iedereen zich opmaakt om met vakantie te gaan, heeft de boer nog zijn zorgen. Voor hem geen extra vakantie geld en vrije dagen, neen hij ploetert maar door. Ook in onze streek zien vele het niet meer zitten, met name bij de jongeren is de ambitie om in het boerenbedrijf zijn toekomst te zoeken tot nul gereduceerd. Zou er nu wer kelijk nu eens, niets kunnen gaan gebeuren dat extra de aandacht op de boerenstand zou kunnen vestigen? Moe ten we in onze organisaties wellicht eens aandringen op samenwerking met andere groepen die het ook niet te best afgaat? We denken hier met name aan de midden stand! Zou het niet mogelijk zijn wanneer hier een samenwerking mee tot stand kon worden gebracht, dat men tot daadwerkelijke akties zou kunnen overgaan? Het zijn allemaal maar vragen. Eén ding weten we, zó kan het niet langer; we worden met een kluitje in het riet gestuurd, en al verdovend sterven we een langzame dood! 't Is een ware, oneerlijke, marteling. Moeten we dit over ons laten gaan? Ons dunkt van niet en we wachten op daden! (Vervolg van pag. 3) Ook de Italiaanse noodmaatregelen en wat erop volgde toonden de gevoeligheid van een landbouw als de onze. Brussel probeerde tegenover de Italiaanse concessie van een hoger binnenlands prijspeil (tegenover de Europese reken-eenheid een hoger aantal gedevalueerde lires) en dus lagere invoersubsidies te bereiken, dat ook Duitsland en de Benelux een stukje grenscompensatie (uitvoersub- sidie vanwege vroegere revaluatie) lieten vallen. Maar deze officiële prijsverlaging was hun niet te verkopen. En als de Fransen proberen hun invoersubsidie (wegens de valuatie van de franc) lager berekend te krijgen, moeten Duitsland en de Benelux zich weer verzetten; het bete kent een prijsverlaging voor hun uitvoer (varkensvlees b.v.) die ze zich niet kunnen veroorloven. ZWAKKEN, STERKEN EN INFLATIE J-JET valt buitenstaanders moeilijk om te vatten waarom bij een muntopwaardering land en tuinbouw niet ge woon voor- en nadeel kunnen hebben als het overige be drijfsleven, dat veel met in- en uitvoer te maken heeft,, n.l. gemakkelijker invoer en moeilijker uitvoer. Het alom aan wezige, hardnekkige inflatoire klimaat doet daar veel toe. Alom in de westerse wereld kende men grote economi sche groei (goeddeels gebaseerd op goedkope energie), toenemende collectieve voorzieningen, werkgelegen heidsbeleid, etc. Men ging boven zijn stand leven en men wil dat nog blijven doen (Italië). De energiecrisis liet dui delijk zien wie zich dat eigenlijk het minste konden ver oorloven in Europa b.v. Italië, Engeland, Frankrijk, Dene marken). Prijs- en kostenstijgingen bleven dan ook over al, of een land revalueerde of devalueerde. De energiecrisis doet de zwakker broeders eerder naar handelspolitieke wapens grijpen: verdere munt-devalua- tie, exportsubsidies. Over het ontstellende probleem van zwaar lijdende ontwikkelingslanden zullen we het dan nog niet eens hebben. Internationale samenwerking en hulp is natuurlijk bit tere noodzaak. En de nodige discipline. Allereerst verso bering in alle opzichten bij de zwakkere broeders, maar tegelijk offers van de sterkere: meer invoer toelaten en minder uitvoer, kredieten, etc. Alles eerder gezegd dan gedaan. Maar dat er iets in deze richting moet gaan gebeluren is zeker. Zo niet, dan gaat niet alleen de Europese Gemeenschap ten onder, maar is er sprake van wereldwijde schade. 1 En het landbouw-inkomen in een land als Nederland? We hebben te maken met de realiteit dat het E.E.G.-prijs beleid nog niet volledig afgestemd wordt op objectieve maatstaven van behoud van een relatief goede inkomens positie. Het marktbeheer blijkt ook te lijden onder dezelf de soort politieke en financiële problemen. Ondanks alle pogingen van de Europese georganiseerde landbouw. Daarbij komt dan nog de kwetsbare positie van een land bouw in een sterk" land. DADEN OP DE DERDE DINSDAG? IJET zou een goed ding zijn, als de prijsstijging hier dit jaar maar 10 zou zijn in plaats van de eerder ver wachte ongeveer 12 Optimisme is zeker wat de posi tie van land- en tuinbouw betreft voorbarig. Naast de be richten over gunstiger algemene economische vooruit zichten zijn er ook over mogelijke arbeidsonlusten, om te beginnen in de havens. Inflatie blijkt overigens ook goed te kunnen worden geïmporteerd („zuigkracht" van landen, waar die nog iets groter is). Land- en tuinbouw blijven dus in een guur kostenkli- maat: veevoer mag dan iets goedkoper worden, energie wordt slechts duurder. Ook anderszins werkte het klimaat nog tegen! (droogte, nachtvorst). Helaas ervaren we dat doorberekening in E.E.G.-prijzen of anderszins te weinig of niet geschiedt. Inflatiebestrijding, het tegengaan van het boven zijn stand leven is een gemeenschappelijke en internationale zaak, die samenwerking en samenspel vereist. Door de energiecrisis zijn in de wereld, en in Europa, de verschil len tussen zwak en sterk verscherpt. De gemeenschappe- pelijke toekomst zal niet in het minst van de sterkere lan den offers vragen. De landbouw zo'u daar ook de gevol gen van kunnen ondervinden. Afbrokkeling is mogelijk van nu nog bestaande ïnvoerheffigen en uitvoersubsidies om officiële prijzen in opgewaarde munt overeind te hou den (getuige het Italiaanse noodgeval en door Frankrijk verlangde herzieningsprocedures). Die landbouw zou daar wel toe in staat moeten zijn, hij is dat nu niet. Vooral redenen als deze hebben onlangs het dagelijks bestuur van het K.N.L.C. nog eens doen wijzen op dë noodzaak de weerstand van de Nederlandse land- en tuin bouw te versterken. Dat zou door een serie maatregelen op nationaal vlak moeten gebeuren. In de eerste plaats in de sfeer van belasting en sociale verzekering (verlichting bij inkomsten-, vermogens-, successie- en overdrachtsbe lasting, verzekering tegen arbeidsongeschiktheid en ziek tekosten), overigens voor alle persoonlijke ondernemin gen van levensbelang. En verder maatregelen die land en tuinbouw in staat stellen tot voortgaande versterking van de eigen concurrentiekracht: uitbouw van b.v. be- drijfsontwikkelingsbeleid, het „merkbaar" toepassen van eisen vanwege milieu en landschap, meer mogelijkheden voor hen die willen afvloeien of „uit-freewheelen". Straks in september vernemen we of de regering dat ook zo ziet, het moet haast wel! STRUIKENKAMP

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10