MECHANISATIE- NIEUWS Silage New Holland „253" cirkelharkschudder Autógeen-lassen voor „doe het zeivers" K-board 100 jaar Kleine Silage ia ruwvoeder, dat wordt gemaakt door fermen tatie van groenvoeder onder luchtdichte (anaerobe) om standigheden. Het chemische fermentatieproces produ ceert een zuur, dat bederf van het gewas reguleert en beperkt, doordat dit zuur als „inmaakzuur" functioneert. Het fermentatieproces duurt voort, totdat de werking van bacteriën tot stilstand wordt gebracht door de opeen hoping van zuren. Onder goede omstandigheden behoudt het geënsileerde en geconserveerde materiaal ongeveer dezelfde voedingswaarde, die het bij de oogst had. Silage kan van één gewas of van een combinatie van gewassen worden gemaakt, zoals grassoorten, vlinderbloemigen, mais, luzerne, granen, sorghum en bladkool. Bijproduk- ten zoals suikerbietenkoppen en erwtenloof kunnen ook wonden gebruikt. Het maken van een kwaliteitsprodukt Het slagen van silage is gebaseerd op fundamentele richtlijnen. Wanneer deze worden aangehouden, ont staat absoluut een goed en smakelijk voer met een hoge voedingswaarde. Van geen enkel gewas mag het vocht gehalte eigenlijk meer dan 70-75 bedragen. Mais kan iets droger zijn wanneer het wordt geoogst als het volledig rijp is en een vochtgehalte van 65-70 heeft. Gewassen met een hoog vochtgehalte moeten eerst worden voorgedroogd of met een zwadmaaier-stengel- knikker worden geoogst om het vochtgehalte snel tot het gewenste niveau te laten dalen. Wanneer het gewas met een hoger dan aanbevolen vochtgehalte wordt op geslagen, moet een stof worden toegevoegd om de pro- duktie van „inmaakzuur" te versnellen, het fermentatie- proces te bespoedigen of om de groei van bederfverwek- kende bacteriën in het gewas te stappen. Voor elk van deze drie doelen is een specifiek toevoegsel verkrijg baar. Wanneer het gewenste vochtgehalte is bereikt, is het volgende (net zo belangrijke) criterium om het gewas zo uniform en zo kort mogelijk te hakselen, zodat het Sperry New Holland kondigt een nieuwe machine aan, de „253" cirkelharkschudder. Een veelzijdige machine voor driepuntaanibouw, die het drogen van de oogst ver snelt tijdens het maken van hooi of silage. De model „253" spTeidt en schudt twee zwaden van normale afmetingen en kan in slechts enkele seconden wofden afgesteld voor het maken van luchtige, goed ventilerende, regelmatige wiersen, die goed door de op- raappers opgenomen kunnen worden. De vele afstelmo gelijkheden voor tanden en rotor maken de „253" ge schikt voor alle omstandigheden vanaf het moment, waarop het gewas wordt gemaaid totdat de opraappers of de veldhakselaar het opneemt. Afhankelijk van de eisen kan dè machine met geblok keerde of gestuurde tanden werken. Het eerste voor krachtig schudden van vers gewas, het tweede voor het gewas stevig aangedrukt in de kuil kan worden be waard, waarbij ongewenste luchtzakken niet kunnen ontstaan. Het is van groot belan'g, dat de kuil snel wordt gevuld met zo min mogelijk onderbrekingen, waarbij het gewas gelijkmatig wordt verspreid. Wanneer de kuil eenmaal klaar is, moet hij onmiddellijk worden afge sloten. licht schudden van bladrijk en bijna droog gewas. Een kenmerk van de „253" is de mogelijkheid met deze ma chine langs wegen, sloten en hekken te werken, zodat er niets van verloren hoeft te gaan. Diverse types silo's De opslag is misschien de belangrijkste factor bij het verkrijgen van een goede kwaliteit silage. Een slechte silo zal onvermijdelijk een slechte silage opleveren. Er zijn 4 of 5 soorten silo's, die elk hun eigen voor- en nadelen hebben. Elke silo moet zorgvuldig worden be handeld. Torensilo's zouden het beste kunnen blijken, omdat deze zich lenen voor een minimaal verlies en een maximale mechanisatie. In aanschaf zijn de torensilo's echter duurder dan sleufsilo's of rijkuilen. Wanneer men tot een rijkuil, sleufsilo of overdekte sleufsilo besluit, moet men een geschikte, droge plaats bij de boerderij zoeken en ervoor zorgen, dat de silage goed tegen grond, water en lucht wordt beschermd. Een sterke plastic afdekking is nodig om oppervlakteverlie- zen bij dit type kuilen tot een minimum te beperken. Machinekeuze iDe snelst uitbreidende sector van de landbouwma- chinemarkt betreft ongetwijfeld de veldhakselaars en andere machines voor de silage. Van de vele modellen hakselaars, die tegenwoordig op de markt verkrijgbaar zijn, biedt de kooihakselaar veel meer voordelen dan de maaikneuzer of de radhakselaar. De voordelen van een kooihakselaar wegen ver op tegen de extra kosten van zo'n machine. Alleen de kooi hakselaar staat in voor een goede kwaliteit silage en stelt de gebruiker in staat uniform en kort te hakselen voor een goede anaerobe fermentatie van het gewas, d.w.z. voor een conserveringsproces onder zuurstofarme omstandigheden. Kuilvoer is een veelomvattend, veel besproken onder werp, dat nog steeds op landbouwproefbedrijven (over de gehele wereld) op zijn vele mogelijkheden wordt on derzocht. Sperry New Holland heeft een „Silage Handboek", dat 30 pagina's telt, samengesteld, dat richtlijnen voor de produktie geeft en verder informeert over het gebruik van silage, gewassen voor silage en de machines, die voor het oogsten van deze gewassen verkrijgbaar zijn. Aan te vragen bij G. W. van Driel Van Dorsten B.V., Hoofddorp, Postbus 1. Sinds de komst van de eerste auitogeen-lasapparaten is er in de professionele apparatuur eigenlijk weinig ver anderd. In het bijzonder de benodigde gas- en zuurstof- flessen en de kostbare en moeilijk te bedienen reduceer ventielen maakten dat de aanschaf van een en ander een nogal kostbare zaak bleef en minder geschikt voor de „Doe het zeiver". In Amerika is het revolutionaire Solidoxygeen lasap paraat ontwikkeld, waarmee op betrekkelijk eenvoudige wijze, zonder langdurige ervaring, hardsolderen, auto- geenlassen, zilver solderen, uitgevoerd kan worden. Met temperaturen van 2750° C. snijdt men door middel van een zuivere zuurstof straal bouten van 15 mm door! De „Solidox" autogeenlasapparaatset wordt geïmporteerd door Bakker Junior Postbus 34 Genemuiden, tel. 05208—'1885. Een set die bestaat uit een handzame doos met: het lasapparaat; een wegwerpgastankje; Solidox zuurstofstaven (100 minuten branduren en in diverse maten); Solidox staafhouder; synthetische rubberslangen, bestand tegen gas, zuurstof, chemicaliën en hitte; twee mrandertips van lVz en 2 mm; voor de staven de 2 mm lastip voor dunne staven de IV2 mm lastip te gebruiken; las- en soldeermateriaal; llasbril met doorlopende zij kant; reserve filter en branderpuntreiniger; duidelijke gebruiksaanwijzing en tips; .garantiebewijs. iHet ei van Columbus, in dit geval is de manier waarop de fabrikant erin geslaagd is zuurstof te produceren uit vast materiaal. Deze wordt n.l. verkregen uit de Solidox zuurstofstaaf, die de vorm heeft van een gewone kaars en die per 121V2 mm lengte, gedurende 1 minuut zuivere zuur stof produceert. Deze zuurstofstaaf wordt aan het gloeien gebracht door de van een zwavelkop voorziene top langs het strijkvlak van een lucifersdoosje te halen. Als het werkstuk klaar zou zijn en de staaf nog niet geheel opge brand, kan het gebruikte gedeelte met een korte tik ver wijderd worden. Het restant kan later weer gebruikt wor den door hem in een gasvlam tot gloeien te brengen. In dien droog bewaard zijn de stuurstofstaven onbeperkt handbaar. Met Solidox kan zowel horizontaal als verti kaal gewerkt worden. Het gewicht van het apparaat is slechts 3 kg en het is dus gemakkelijk verplaats- en mee- neembaar. De importeur stelt dat de onderhoudskosten van het apparaat laag zijn. Het werken met de Solidox is snel te leren en vraagt geen langdurige ervaring. De prijs van de Solidoxdoos geheel compleet bedraagt ƒ189 (excl. BTW); Zuurstofstaven voor IV2 uur lassen 11,95 en Gas voor 4 uur lassen 6,25 (excl. BTW). In 1874 startte ene familie Kleine in Salzkotten (gele gen in de driehoek EssenKasseiHannover, Duitsland) een machinefabriekje en maakte daar onder andere aller lei onderdelen voor bruggenbouw, landrollen, eggen en diverse andere kleine landbouwwerktuigen. Daarna is het steeds crescendo gegaan, getuige 't aantal mensen dat er nu werkt, alsmede het aantal activiteiten. In 1920 waren er 20 medewerkers,- in 1053 350 en in 19-74 600. Van laatst genoemd aantal werken er thans 250 in de fabricage-, 300 in de handélsafdeling en de ovrige 50 bij de UNIMOG- vertegenwoordiging. Uit deze gegevens blijkt al dat de fa. Kleine niet alleen fabrikant, maar ook een handelson derneming is. In 1947 werd in Salzkotten een nieuwe fabriek gebouwd, waarin in hoofdzaak de bekende Kleine bietenrooiers en precisiezaaimachines worden geproduceerd. Daarnaast wordt er speciaal voor Zweden hydraulische apparatuur gemaakt. Tot 'heden werden er in totaal 17.000 bieten rooiers en 100.000 precisiezaaimachines gefabriceerd, het geen overeenkomt met een huidige jaarproduktie van resp. 1.2O0 -en 6.000. Het marktaandeel bedraagt voor eerstgenoemde 30 en voor laatstgenoemde 25 Het aandeel in de export bedraagt voor beide 40 Met de handelsafdeling vertegenwoordigt de fa. Kleine in Duitsland een groot aantal Duitse fabrikanten van landbouwwerktuigen waarvan Weiger - Eicher - Claas - Schluter - Daimler Benz Unimog en Ford wel de belang rijkste zijn. In de loop der jaren zijn 10.000 trekkers, 3.000 Unimogs, 2.000 maaidorsers en 2.500 persen verkocht. In deze afdeling houden zich 25 mensen bezig met de ver koop. Er wordt geëxporteerd naar 20 verschillende Europese landen, alsmede naar Chili, Japan, Nigeria en Uruquay. In Nederland is de naam Kleine bekend en gewaardeerd met de Kleine Autatic bietenrooier en de Kleine Unicorn en Maxicorn precisiezaaimachines, die door Cebeco-Han- delsraad worden geïmporteerd. De fa Kleine is een veel zijdige onderneming en dat men in Salzkotten aan het 100-jarig jubileum aandacht wil schenken is t'e begrijpen. Intolas brengt een nieuw bouwmateriaal, genaamd K- Board, op de markt voor het uitvoeren van allerlei bou\ werkzaamheden. Dit materiaal, dat gemaakt is van kunst stof waarin afvalpapier is verwerkt, wordt geleverd in platen van 1,21 m x 2,42 m. Het kan op de boerderij wor den gebruikt voor alle bouwwerkzaamheden zoals: wand- bedekking in koestallen; tussen varkenshokken; op de vloer in varkenshokken; tussen kalverhokken; in voeder- trogkleppen en nog vele andere mogelijkheden. Het bij zondere van K-Board is dat het gebruikt kan worden v o wand-, dak- en vloerbedekking. Men kan er deuren, hok- afscheidingen, betonbekistingen, wanden, enz. van ma ken. Het is rotproof, sunproof en waterproof, zelfs na langdurig in het water liggen neemt het maximaal 3 °7c water op. Ratten en muizen blijven er af. Alhoewel het zeer taai is en tegen stoten en schuren kan, is het zeer gemakkelijk te verwerken met de normale gereedschap pen. Het kan gezaagd (met een houtzaag), geboord, ge schaafd 'en met een beitel bewerkt worden. Het is spijker- baar en kan geschroefd worden. Het is zeer gemakkelijk schoon te maken, ook met een stoomcleaner. De platen kunnen met polyethyleen lasdraad gelast worden. Het is ongevoelig voor meeldauw, micro-organismen, zwammen en insecten en zeer goed bestand tegen mest en gier. Het is zeer sterk; sterker dan hardboard of asbestcement. Daarbij is de isolatiewaarde van K-Board zo hoog dat dit board in varkensstallen op de vloer gebruikt kan worden inplaats van stro. En dit tegen een concurrerende prijs. Nadere inlichtingen bij Intolas, Rijksstraatweg 78, Voorst, tel. 05758544, die op aanvraag een folder en een stukje materiaal toezendt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5