TUINBOUW KLANKEN Ook Walcheren in mineurstemming Schijnt achter de wolken nog wel de zon Kan er nog méér bij DINGEN VAN DE WEEK 13 Met extra aandacht heeft uw correspondent uit WAL CHEREN ons Land en Tuinbouwblad van vorige week gelezen. We doen dit uiteraard toch reeds, om zijn veel zijdigheid van ons hele agrarische patfoon vinden we het één onzer breedst opgezette vakbladen, maar deze keer hebben we extra ons best gedaan. De reden was, dat, hoe we ook zochten er ditmaal zo weinig opbeurends in stond. De droogteperiode die in 't bijzonder in zuidweste lijk gebied fataal is of wordt, had veler belangstelling, terecht!! Maar ieder weet dat dit een normaal onder nemersrisico is, zij het van onprettige overmacht. Maar daarnaast lazen we een artikel over de varkensmeste- rij en de aardappelen, dat er niet om heen draait. Ook de appel- en bloementeelt is niet om naar huis te schrij ven, dat 't zo lekker loopt! In Dingen van de Week, een rubriek waar men zich breed opstelt en geen ongefundeerde mening van 't mo ment tegenkomt, was geen optimisme te vinden over de Achillespees van elk bedrijf: de energievoorziening van olie en gas. Ook de Tuinbouwcommissie der ZLM was nogal in mineur. Als lichtpuntje gloorde daar de rooipremie voor verouderde bedrijven, hoewel dit in wezen ook een paardenmiddel is. Ook werd in de Ttiin- bouwcommissie aandacht besteed aan de jeugd (sei- Ook op SCHOUWEN en DUTVELAND werden we 2e Pinksterdag aangenaam verrast met wat neerslag. Jam mer genoeg bleef het aantal mm beperkt. In ieder geval werden de landerijen lekker opgefrist. Het regenachtige weer was wel sneu voor de talrijke recreanten, die in ons gebied vertoefden, maar daaraan hebben we eerlijk gezegd niet zwaar getild! We hadden het er zelf heel graag voor over gehad een hele dag binnen te moeten blijven. iDe zware nachtvorst van vorige week heeft ook in onze omgeving schade berokkend aan diverse gewassen. iDe direkte schade aan de vroege aardappelen was wel het grootst. Opvallend bij deze nachtvorst is geweest, dat het schadebeeld zo enorm grillig was. Het ene perceel praktisch zwart en een ander perceel in de direkte om geving geen schade. We hebben er persoonlijk nog geen verklaring voor. In ieder geval betekent het een streep door de rekening van verschillende telers van vroege aardappelen. De levering valt later uit met daarbij nog opbrengstderving. De fruitopstanden zijn er vrij goed afgekomen. De ontwikkeling van diverse bloemzaadgewassen verloopt uitermate traag. Dat spul heeft vocht en warmte nodig 'bij de eerste aanzet. Hier en daar was de opkomst der mate dun, dat tot uitrijden is besloten. Ook de meeste witloftelers kampen met problemen. Percelen met goede opkomst zijn zeldzaam. Sommigen hebben na de regen van Pinksteren besloten tot over- zaaien. Er liggen nog tal van percelen waar de keuze overzaaien en of laten liggen twijfelachtig is. Bij'zaaien kan dit probleem meebrengen, dat gelijktij dig oudere en jongere wortels worden opgezet, met naar alle waarschijnlijkheid verschil in groei van het lof. Voor het pillenzaad heeft het zonder meer te weinig per keer geregend. Het omhulsel is bij deze vlaagjes niet genoeg geweekt om het zaad te doen kiemen. 'Er was aanvankelijk sprake van een tekort aan zaad, maar dat blijkt mee te vallen. Wel is de rassenkeuze be perkt. De geplante knolselderij blijft aardig in het leven, maar is bijzonder traag in ontwikkeling. Er moet nog heel wat gebeuren voor een knol van formaat is ge vormd! Op de zaaiuien is door sommigen de tweede bespui- ting met een bodemherbicide uitgevoerd. Hier en daar is echter nogal wat loos wat de onkruidbezetting be treft. Dat gaat op de een of andere manier veel geld kosten. Mankracht is heel duur en zware middels zijn niet zonder gevaar 'voor het gewas. We vernamen dat een enkele handelaar voorzichtige pogingen deed om wat zaaiuien te kopen op najaarslevering, rijp geoogst. De prijs lag echter maar rond de 12 ct per kg. We heb ben de indruk dat de telers nu niet bzpaald staan te drin gen om een koopbriefje in hun zak te krijgen onder deze omstandigheden. Het areaal zal waarschijnlijk zijn uitge breid, maar in feite zou het wel eens een krimp kun nen betekenen. Wanneer we landelijk alle uitgezaaide uien gingen samenvoegen tot percelen met goede tot matige stand, zouden we heel wat ha's met leeg land overhouden. De rente op de kapitaalmarkt blijft nog steeds in be weging. Het is vrijwel zeker dat per 1 juli zowel de debet- als creditrente's zullen stijgen. In een sektor als de onze zullen we bij het huidige belastingklimaat wei nig hebben aan een hoge creditrente, om de eenvoudi ge reden dat geen besparing meer mogelijk blijkt! Wel zal de verhoogde rente voor leningen en kredieten nog weer 'bijdragen tot stijging van de kosten. Als eenvoudige mensen vragen we ons wel eens af, hoe lang deze ontwikkeling door kan blijven gaan We vrezen echter dat het ons zuur zal opbreken! In beroerde situaties wordt wel eens gezegd: „Achlter de wolken schijnt de zon!" Het wachten is nu op het doorbreken van de welda dige zonnestralen. Met andere woorden; dat van O ver heidszijde nog eens daadwerkelijke aandacht zal worden geschonken aan de rechtvaardige belangen van het agrarisch bedrijfsleven. Nadat de langdurige droogte het THOOLSE land in zijn greep gevangen hield, met een overwegend misera bele opkomst van verschillende gewassen, kwam er als een laatste klap, eind mei nog een zware nachtvorst bij. Als men dan des morgens om acht uur nog de vorstbloe- men op het platglas ziet liggen, weet men wel hoe laat het is! Juist de vroege aardappelen die in het Thoolse land zo belangrijk is, is in die nacht zwaar getroffen! Zo zijn er percelen die er bij staan, of zij totaal doodge spoten zijn en waar praktisch geen produktie van te verwachten is; hoogstens misschien nog wat kriel! Naast uitzonderingen is een groot percentage van de percelen zwaar, of minder zwaar, getroffen door deze zware en wel zéér late nachtvorst. Toen de kwekers dachten dat zij al genoeg moeilijkheden met de droogte hadden meegemaakt, moest dit er óók nog eens bijko men. Juist de vroege aardappeltelers, die meestal eind juni zouden kunnen rooien, zullen worden geconfron teerd met een aanzienlijk mindere opbrengst. Uit erva ring weet men, dat een dergelijke zware nachtvorst voor de aardappeltelers funest is, omdat er van een zwaar ge troffen gewas de produktie tot de helft, of nog verder achteruit gaat. Vanzelfsprekend zullen, wanneer er bin nenkort wat méér vocht en temperatuur komt, op de minder getroffen percelen een matige opbrengst te ver wachten zijn, alhoewel wat later in de zomer. Mede in verband met de langdurige voorjaarsdroogte, zullen er zoenarbeid). We hadden juist een serie gelezen over de jeugdarbeid. Nu kan of althans is 't afwijkende wat glibberig zijn om over sociale aspekten een eigen mening te hebben, laat staan die te verkondigen zonder voor a- sociaal te worden versleten! We nemen dit risico en vinden 't wel wat erg bar, dat men zo weinig marge overlaat voor de jeugdige scholieren om er wat bij te verdienen. Eerstens de jeugminimumlonen! Is elke jeugdige capabel om voetstoots 5060 of meer procent te verdienen van volleerde vakmensen?? Tweedens: de sociale druk wordt zó groot, dat men zich wel tweemaal bedenken zal om een leerjochie aan te trekken. Nu geeft de Regering wel twee tientjes aan 't bedrijfsleven, en dit is oneindig veel groter dan alleen onze land en tuinbouw, maar we zijn bang dat voor vele jongeren zoals we lazen. Een nauwelijks triester entree in de maatschappij denkbaar is dan via de werkloosheidswet!! En we kennen er reeds die dit beleven! 50,8 van alle Nederlands inkomen is belasting en sociale lasten en de prognose is dat de sociale premies in ras tempo nog 3 a 4 zullen stijgen. Voor reële loonsverhoging, of voor onze branche's inkomensstijging, zal in zijn totali teit géén ruimte meer zijn. We zijn ook in mineur, maar we spreken veel onder nemers die het werkelijk zat worden. Daarnaast hebben we nogal wat contacten in 't bedrijfsleven, waar men ook al geen jubel hoort.Ook ons veilingswezen, om in onze branche te blijven, tobt met moeilijkheden. In Wal cheren is men zelfs overgegaan tot straffe hantering der veilingstatuten en vele collega's hebben een boete ge had voor verkoop buiten de organisatie om. 't Is ook moedeloos dat elke financiële sanering gevolgd wordt door een rits verhogingen, zodat ons bestuur weer voor 't blok staat! In schrille tegenstelling met onze maatre gelen is wel het regeringsbesluit om de boeren vrijheid te geven hun melk aan de deur te mogen verkopen. Hoe de melkfabrieken hierop zullen reageren zijn we wel be nieuwd naar!! Het spijt ons dat we zo negatief zijn, maar bij 't ook goede dat er is, mogen o.i. de kritische kanten toch niet vergeten worden. En negatief vinden we de kwesties van jeugd en jeugdwerkloosheid en een belemmering van het vrije ondernemerschap. In onze branches kan het van jaar tot jaar en in de tuinbouw van week tot week anders liggen. Dit zijn moeilijk of niet te herroe pen feiten, tenzij de wat het schip keert. Maar hier mag men ook niet naar verlangen. Het feit dat uw correspondent ras zijn pensioen nadert en dan wel de tijd rijp acht om te stoppen met schrijven verandert geen zier aan zijn mening! vóór de 28ste juni niet veel aardappelen gerooid kun nen worden. Nogthans konden deze week de „bij uitzon dering" niet getroffen vroegste telers, een begin maken met het rooien van hun produkt, welk geteeld zijn op lichte grond met goede struktuur. In andere aren stond in de maand juni het Thoolse land op zijn mooist, met zijn diverse snel groeiende gewassen, maar dit jaar is het op veel plaatsen nog een miserabel gezicht. Er zul len nu percelen tussen liggen, die dit jaar braak blij ven liggen, omdat de tijd voor een plaatsvervangend ge was voorbij is, want tijdens de droogte had overzaaien geen enkele zin. Voor de telers van witlofpennen is net ook een moeilijke zaak, wanneer een groot gedeelte van hun witlof perceel geen voldoende planten bezit om een regelmatige produktie te verkrijgen. Een en ander kan ook tot gevolg zijn, dat het winterwerk van witlof- trekken, óók gedeeltelijk in de knoei komt te zitten, wanneer de pennen te laat beschikbaar zijn. Ondanks dit sombere voorjaarsbegin moge de ondernemers niet bij de pakken neerzitten, maar blijven streven om er weer van te maken, wat er van te maken is. Juist wan neer de inkomens in gevaar komen, is het van het grootste belang om op de kleintjes te passen, en absoluut niet Gods water maar over Gods akker te laten stro men. Een bekende oudere bollenteler heeft eens in peni bele omstandigheden gezegd: „Ook dit zullen wij door staan", waardoor juist ook het nodige optimisme weer de boventoon gaat voeren, die wij dit jaar zo hoog nodig hebben, in ons bedrijf met zijn telkens terugkerende ups and downs. „Wat zijn we toch ontzettend afhankelijk van omstan digheden waarop we geen enkele invloed hebben, zoals b.v. de weersgesteldheid". Deze opmerking is de laatste tijd dikwijls gemaakt in tuinderskringen. Daar was ook alle aanleiding toe. Het is half maart begonnen met een droog te die voor grote delen van ons gebied ongekend groot is en niet zal nalaten grote schade te veroorzaken. Juist voor de Pinksterdagen, in de nacht van 29 op 30 mei, daalde de temperaturen tot voor de tijd van het jaar extreem lage waarden en opnieuw kwam er grote schade aan tal van produkten. Eind vorige week, op donderdagavond, sloeg de natuur opnieuw toe. Tijdens een onweersbui viel er op tal van plaatsen in Zeeland zoveel hagel dat opnieuw zwa re schade ontstond aan verschillende produkten. Wan neer we dit alles zo bekijken is het geen wonder dat er soms een angst leeft voor hetgeen de natuur kan bieden. Wat dat betreft is er dan niet zoveel verschil met de vol ken in verre landen waar we wel over lezen en die ook ken nen de angst voor hetgeen de natuur kan bieden. Geluk kig kunnen wij daar iets anders tegenover staan, daar „honger" bij ons geen rol speelt. Toch hebben veel onder nemers in onze sektor in de afgelopen weken ervaren hoe afhankelijk ze zijn van de weersomstandigheden en hoe weinig men kan doen wanneer het tegen zit. Over de droogte en de gevolgen daarvan hebt u de laat ste weken in dit blad geregeld kunnen lezen. De gevolgen van de nachtvorstschade leken aanvankelijk voor wat ons gebied betreft mee te vallen, maar in de loop van de vori ge week kwamen toch steeds meer schademeldingen. Niet alleen van zwarte aardappelen en bonen dat was al gauw te zien maar ook en vooral in de fruitsektor. In tal van plaatsen zijn er boomgaarden waarin bevroren appelen zijn te vinden. Soms is dat in erge mate het geval. Het beeld dat we zien is grillig, maar degenen die het trof zitten met de brokken. Veel groter dan de direkte schade door bevroren appe len lijkt op dit moment te worden de schade die is ont staan door vermindering van de kwaliteit. Vooral de appe len hebben in veel boomgaarden ernstig geleden. Cox's Orange Pippin en James Grieve hebben dikwijls veel vorstringen en we zagen bedrijven waar de appelen com pleet gescheurd waren van de koude. Die vruchten gaan thans niet meer van de bomen af, maar straks wordt daar enkel industriefruit van geoogst. Het totale beeld voor de komende appeloogst was voor wat Zeeland betreft toch reeds niet zo best en daar is nu door de vorst nog een extra domper bovenop gekomenl Dat bleek echter nog het einde niet te zijn want vorige week donderdag, aan het eind van een koude dag, ont laadde zich boven grote delen van Zeeland en vooral van Zuid-Beveland een hevig onweer, waarbij plaatselijk veel hagel viel. In enkele gebieden, zoals in de omgeving van Nieuwland, de Zak van Zuid-Beveland, Kapelle-Biezelinge en plaatselijk in Oost Zuid-Beveland viel zoveel hagel, dat er sprake is van ernstige schade aan het fruit. Ook hierbij is het beeld weer bijzonder grillig en zijn de scheidslijnen tussen geen en veel schade soms scherp getrokken, maar de tientallen telers die het trof weten dat zij hoogstens een tweede klas produkt zullen oogsten en er zijn gevallen waarin aangenomen moet worden dat zelfs dat niet meer het geval zal zijn. Geen wonder dat heel wat ondernemers geen beste tijd hebben. I-IET is ons in diverse gesprekken in het eind van de vorige week ook op opgevallen dat het aantal fruit telers dat niet tegen hagelschade is verzekerd, vrij groot is. Wanneer we opmerkingen maken over de noodzaak om dat toch te doen, komt steevast naar voren dat de bedrijfs resultaten het de laatste jaren beslist niet toelaten de pre mie voor de hagelverzekering op te brengen. We willen direkt aannemen dat dit zo is, maar moeten er dan toch op wijzen dat het een heel trieste zaak is dat het zo ligt. Ver zekering tegen hagelschade is een kostenfactor waar we in feite niet buiten kunnen. De moeilijkheid is alleen, dat we in onze branche geen mogelijkheid hebben om deze kosten door te berekenen. Integendeel zelfs, de afgelopen maanden hebben we met zware verliezen onze appels moeten verkopen. Regelmatig komen de berichten over kostenstijgingen op ons af. De minister van Economische Zaken heeft de mogelijkheid om kostenstijgingen door te berekenen voor het bedrijfsleven verzacht. Er kan nu sneller worden ge reageerd. We nemen direkt aan dat dit nodig is. Het is alleen niet te verteren voor degenen, die geen doorbe rekening kunnen toepassen! Maar we hebben over dit probleem de laatste tijd reeds bij herhaling geschreven en ook deze week zullen we de oplossing ervoor, niet kunnen aangeven. Op dit moment mogen we alleen maar hopen dat het dit seizoen wat de appels betreft beter zal lopen met de prij zen dan we de laatste tijd gewoon waren. Er zijn aanwij zingen dat er in elk geval een veel kleinere produktie in Europa gaat komen. We vernamen dat er weer handelaren in het Zeeuwse zijn gesignaleerd om zaken te doen met de fruittelers. Er is een groep die altijd op het hout ver koopt en die zal er blijven. Toch willen we ieder aanraden om zich te bezinnen en te oriënteren alvorens het besluit tot verkoop te nemen. De wegen om dat te doen zijn vol doende bekend. Het zou jammer zijn wanneer men door te vroeg en ondoordacht handelen op basis van de ervaring van dit jaar, zichzelf schade zou berokkenen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13