DE installatie zelf is van een bijzonder eenvoudige kon- struktie, met weinig draaiende delen. De armen zijn in hoogte verstelbaar. Bij weinig wind zal hoog afgesteld worden, bij veel wind! laag, zodat zo weinig mogelijk van het normale beregeningspatroon wordt afgeweken. Bij zware wind en storm behoeven geen speciale voorzieningen te worden getroffen. De machine zet zich zelf tegen de wind richting in. Plaatsing geschiedt in driehoeks verband; voor type L 110 is dit bijv. op 72 m. De roterende sproeiarmen worden hydraulisch omhoog dan wel omlaag gebracht met behulp van het hydraulisch systeem op de trekker. Beregeningsinstallatie brengt nu zijn geld op KORTE WENKEN 7 xf)angevuh roet ;\arde voortkomend uil de bOf'nQ fj/Urbu)$ Vergrote grihlmünlel Grot* tenü-oomafiipe^o^le De Wright Rain-Laureau regeninstallatie wordt op een oude trekker gemonteerd. Bij verplaatsing is de gewasbeschadi ging daardoor zeer gering. De Wright Rain-Laureau beregeningsinstallatie geeft een beregening met een bijzonder fijne verdeling zodat geen piasvorming optreedt en de structuur van de grond geen nadelen ondervindt. De „regen"-afgifte is ca. 6 7 mm per uur. Op basis van een gemiddelde verdamping per week van een doorsneegewas met ca. 25 mm moet wekelijks voor een beregening vant 1 ha ca. 3*4 uur gedraaid worden. D prijs van type L 110 bedraagt ca. 10.500,en van type L 130 ca. 17.000,Dit is dan die prijs van de regeninstallatie echter zonder pomp en aanvoerleiding. Voor type L 110 moet een pomp beschikbaar zijn die een capa citeit heeft van 40 m3 per uur en voor type L 130 van 60 m3 per uur enl een druk van 5 k 6 atmosfeer. Op weidebedrijven kan een ondergrondse leiding met vaste aansluitpunten het werk nog vergemakkelijken. Het probleem bij dit alles is natuurlijk dat men over vol doende beregeningswater van goede kwaliteit dient te kun nen beschikken. Is geen oppervlaktewater of anderszins be schikbaar dan bestaat de mogelijkheid door diepboren over een eigen put te beschikken. Van den Brand heeft hiermede de nodige ervaring opgedaan en verzorgt, volgens hun bro chure, in één dag tijd het werk dat vroeger drie weken duurde n.l. het boren tot ca. 150 m diepte. Gegarandeerd wordt zandvrij water omdat het zgn. „grindmantelsysteem" wordt toegepast, met grote toestroomoppervlakte en gerin ger toestroomweerstand. Wel dient er op gewezen te worden dat onttrekken van grondwater steeds meer aan regels wordt gebonden en dat in bepaalde gevallen met vergunningen krachtens de Gondwaterwet Waterleidingbedrijven rekening gehouden moet worden. BI. jaren 1960 en 1970 zijn de geschiedenis ingegaan als <iroge zomers met een periodiek vochttekort voof grasland en akkerbouwgewassen. Water, vaak verguisd bij overlast, is in tijden van droogte de enige ontbrekende en fel begeerde groeifaktor. Dit blijkt telkens weer opnieuw uit de rage om beregeningsinstallaties die ontstaat geduren de een aanhoudende droogteperiode. Ofschoon beregening op zichzelf niets nieuws is, betekent het toepassen van een beregeningsinstallatie voor het individuele bedrijf een be langrijke verandering en aanpassing. Wij ontlenen deze in leiding aan een bijdrage van de heer A. M. van der Veeken van C.A.R. Zevenbergen, die wij destijds plaatsten in ons landbouwblad van 27 november 1970. Daarin werd op het beregenen in het algemeen, de voor- en nadelen en de kos ten van een beregeningsinstallatie nader ingegaan. In ons nummer van 14 mei 1971 werd, naar aanleiding van een demonstratie betreffende arbeidsbesparende methoden bij beregening nog eens op verschillende facetten ervan inge gaan en besproken. Zo kan het toepassen van losse slangen een grotere capaciteit van een huisberegeningsinstallatie een aanzienlijke arbeidsbesparing en arbeidsverlichting beteke nen. Want alhoewel uit beregeningsproeven gebleken is dat, afhankelijk van droogte, grondsoort en struktuur van de grond, door het toepassen van beregening opbrengstverho gingen tot 20 mogelijk zijn (om over opbrengstderving door droogte maar niet te spreken) een van de nadelen van beregening is dat het werken met de installatie nogal wat (vrij zware) arbeid vraagt. QEBR. DE SCHUTTER te iDinteloord werken met een nieuw type, de Wright Rain-Laureau, regeninstallatie, een Franse vinding van Engelse makelij. Importeurs voor de Benelux zijn de Gebr. Van den Brand B.V., Past. van Breughelstraat 1, Bosschenhoofd, tel. 016523350, specia listen in o.m. beregenings- en nachtvorstbestrijdingsinstalla- ties en ddepboringen. Het voordeel van de Wright Rain-Lau reau beregeningsinstallatie waarvan er een 4-tal typen in de handel zijn, zo vertelde ons de heer Van den Brand van de Afd. Verkoop, is dat met dit systeem grote arbeidsbespa- Roterend diepboren kan een oplossing zijn voor het water- probleem. Een boortoren in werking. Schematische tekening van de boorput en het toepassen van de vergrote grindmantel. ring verkregen kan worden. Eensdeels wordt dit bereikt door de grote reikwijdte die met deze apparatuur bereikt wordit. Zo kan met type L 110 - 0.9 ha in éénmaal beregend worden, met L 130 - 1.3 ha, L 150 - 1.7) ha en L 170 - 2,3 ha. Daarnaast kost het verplaatsen van de installatie zelf die, voor wat de typen L 110 en L 130 betreft, op een oude gebruikte trekker worden opgebouwd bijzonder weinig tijd en moeite. De typen L 150 en 170 zijn zelfrijdend en laten we verder buiten beschouwing omdat de investeringskosten verhoudingsgewijs erg hoog zijn. Voor wat de voor de op bouw te gebruiken oude trekker betreft is het vermogen minder belangrijk, wel het gewicht ervan. Naast de aanschaf van de beregeningsinstallatie moet over een pomp met voldoende capaciteit en aanvoerleiding wor den beschikt Pompaan sluitlnq f» f 0 0 iratervoc/Cflde /oog C.A.R. Zevenbergen AKKERBOUW ALVORENS U BESLUIT TOT KONTRAKTTEELT van fijne zaden, zoals b.v. wittekool, verdient het aanbeveling eerst inlichtingen in te winnen bij kollega's, die hiermee ervaring hebben opgedaan of bij neutrale deskundigen. Ook het vragen van een minimum garantiebedrag per ha kan U tegen al te grote teleurstellingen beschermen. Wanneer U echter gunstige ervaringen met een bepaalde kontraktteelt heeft, moet U niet van teelt veranderen. BIJ VLAS DAT DUIDELIJK te schraal staat, kan een overbemesting met stikstof opbrengstverhogend werken. De kans op legering en een lager lintgehalte neemt hier door toe. Per ha niet meer geven dan 10 a 15 kg N in de vorm van Ureum, die U in water kunt verspuiten of als kalksalpeter, die U moet strooien. Een overbemesting met N bij 25 cm lengte van het vlas geeft een beter resultaat dan bij 40 cm. WANTSEN IN KNOLSELDERIJ lijken veel op blad luizen, maar ze zijn veel beweeglijker. Ze beschadigen de hartblaadjes, die hierna niet meer groeien en zwart wor den. Zodra schade wordt waargenomen, dient U te spuiten met 1 kg Undeen, 1,5 kg malathion 25 of 0Ji l mevinfos. De bespuiting na 10 a 14 dagen herhalen. DE BESTRIJDING VAN PHYTOPHTHORA in vatbare aardappelen dient een aanvang te nemen zodra de plan ten in de rij elkaar gaan raken. Let wel, de aardappel- rijen raken elkaar dan nog niet. Afhankelijk van het weer moet de bespuiting om de week of 14 dagen worden her haald. Middelen tegen phytophthora, die het gehele sei zoen kunnen worden gespoten, zijn maneb-fentin, propi- neb-fentin of Daconil. De eerste twee bespuitingen mogen echter ook gebeuren met dithio-carbamaten zoals zineb af maneb. IEDERE AARDAPPELTELER is verplicht de colora dokever zo gauw mogelijk te bestrijden. Het beste tijdstip voor een bestrijding is, wanneer de jonge larven op het gewas worden aangetroffen. De bestrijding kan gekom- bineerd worden met die tegen de phytophthora. Midde len zijn: 1 l Birlane, 0,35 kg endosulfan 50 0,7 l lindaan 21 1 kg Imidan, 2 kg fosalone of nog enkele andere middelen. Gebruik bij menging bij voorkeur poedervor- mige middelen. RUNDVEEHOUDERIJ HEBT U PLANNEN om dit jaar een jongveestal met roositervloer te bouwen? Als dit inderdaad zo is, bestel dan nu reeds deze roosters, zodat U nog enkele maanden levertijd kunt verdragen. UIT ANDERE BRONNEN PROTEST BELGISCHE SUIKERBIETENTELERS Op 26 mei hielden de Belgische suikerbietentelers een grootse protestvergadering te Langemark. Redenen: de steeds verder stijgende produktiekosten en de veel te geringe E.E.G.-prijsverhoging, waardoor de bietenteelt verliesgevend wordt. Een onrechtvaardige behandeling I NAAR DE 11 RENTESTAND De recente ontwikkelingen op de obligatiemarkt heb ben het effektief rendement bij zowel lang- als kortlopen de leningen van Staat en Bank voor Nederlandsche Ge meenten thans boven de tien procent doen stijgen. Bij de obligaties uitgegeven door banken en industriële onder nemingen, schommelt het effektief rendement momenteel in de buurt van 10,7%. Ongeveer in overeenstemming hiermede is het rendement van de jongste 10y2 kapi taalobligaties van de Algemene Bank Nederland, dat zich HET IS WEER ZO VER dat er gras gemaaid moet wor den voor hooi of kuil. Op veel bedrijven gebeurt dit met een landbouwcirkelmaaier. Vaak wordt er te kort mee gemaaid, waardoor de hergroei te traag op gang komt. Zorg voor een stoppellengte van 5 cm. BOVENDIEN IS HET BELANGRIJK, dat U roosters koopt, die voldoende sterk en ook goed afgewerkt zijn. Eis daarom een schriftelijke garantie of dat ze worden gemaakt volgens de richtlijnen, die staan vermeld op het standaardisatie-blad van de Bond van fabrikanten van Betonwaren. op basis van de uitgiftekoers van 99 laat becijferen op 10,67 In feite ligt dit percentage gunstiger als men bedenkt dat bij het berekenen van het rendement op reeds uitstaande obligaties geen rekening is gehouden met aankoopkosten. BURGERLIJKE ONGEHOORZAAMHEID 7 Als de boeren zouden willen zouden ze via hun co- operaties en eigen fabrieken het hele economisch leven van Nederland kunnen ontwrichten. Ondanks hun steeds kleiner wordend aantal. Want in de jaren na de oorlog daalde het aantal agrariërs van een half miljoen tot min der dan tweehonderdduizend. Een kwart tot een derde van onze inkomsten uit de export is echter afkomstig van agrarische produkten. Zevenhonderdduizend niet-agra- riërs zijn voor hun dagelijks werk afhankelijk van de agra rische wereld: van transportbedrijven tot reclamebureaus. Aldus de mening die in Elseviers Weekblad van 11 mei 1974 naar voren wordt gebracht en waarin de slechte situatie in de agrarische sector wordt belicht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 7