AKKERBOUW NIEUWS De aardappelmarkt Met bieten goed fout Voorzichtig met te snelle conclusies De vlassituatie Voorlopige keuringsaangifte pootaardappelen Landbouwcijfers 1974 C.M.C. versterkte in 1975 marktpositie ledenraad bij de Kring Tholen St. Philipsland 6 Op de Westduitse aardappelmarkt was de vorige week de stemming ook voor nieuwe aardappelen opnieuw zwak. Er bestond nog steeds een zeer groot aanbod, voornamelijk van Italiaanse vroege aardappelen. De vraag van grote verbruikers gold vooral aardappelen van zeer goed kwaliteit. Aardappelen van de oude oogst werden nauwelijks meer omgezet. Ook in Frankrijk zijn de aardappelprijzen zowel voor oude als nieuwe oogst verder gedaald. En aan de Veiling Langedijk en Omstreken in Noord- Scharwoude werden vorige week vrijdagmorgen de eer ste aardappelen van de koude grond aangevoerd. Dit is veertien dagen eerder dan vorig jaar. De totale aanvoer bedroeg 120 kg, n.l. 90 kg grote en 30 kg kleine. De no teringen waren: grote 2,41 per kg en kleine 2,00 per kg. Goes, 28 mei '74. Mijnheer de Redacteur, Gaarne wil ik u een bescheiden plaatsje vragen om een kanttekening te plaatsen bij de door ons zeer ge waardeerde rubriekschrijver „Uit de Praktijk" van West Zeeuws-Vlaander en. Deze waardering is gegroeid van wege de duidelijke berichtgeving, die deze rubriekschrij ver kenmerkt. Wij zijn het met de schrijver eens, dat wij met de toepassing van de chemische middelen balanceren op „het scherp van de snee". Wij blijven ook hierin vol ledig afhankelijk van de natuur. terug te brengen tot de gebruikte apparatuur. Er is ge zaaid in de omgeving van Aardenburg en Sluis met de zelfde machine als te IJzendijke. Óp de percelen te IJzendijke is nauwelijks sprake van groeiremming ten gevolge van deze zaaivoorbehandeling, terwijl in het eerstgenoemde gebied deze schade op enke le percelen wel groot is. De hoeveelheid regen die gevallen is, blijkt in IJzendijke 6 mm meer te zijn dan in Aar denburg, Sluis en vervolgens verder langs de kust. De hoeveelheid neerslag van 3 a 4 mm heeft de Lindaancon- centratie blijkbaar te sterk doen toenemen voor die plan ten, die met hun wortels nog niet of nauwelijks door de behandelde baan waren gekomen. „Lindaan heeft mede eraan meegewerkt dat rond half mei veel bieten het bijltje er hebben bij neergelegd". Aldus de rubriek schrijver. De grote droogte, die we als een ramp dienen te beoor delen richt zeer grote schade aan. Dit beperkt zich niet alleen tot West Zeeuws-Vlaanderen. We dienen dan ook voorzichtig te zijn met snelle conclusies achteraf. Dit geldt evenzo voor de opmerking over de onjuiste toepas sing van het advies en de daarbij gemaakte berekening. We bewijzen elkaar een slechte dienst met het maken van verwijten over toegepaste methoden onder omstan digheden, die nog nimmer zijn voorgekomen. Ik dacht, dat we er ons allemaal opnieuw van bewust worden hoe afhankelijk we zijn. Deze kennis op de juiste wijze vertalen blijft ons aller opdracht! Mijnheer de Redakteur, mijn hartelijke dank voor de door u verleende ruimte. Hoogachtend, W. v't SANT, C.S.M. - Goes. „Vlasberichten" meldt dat in heel wat 'streken de groei van het jonge vlasgewas niet overal tot tevredenheid stemt. Vooral op de zware gronden, zowel in België als Nederland, is de opkomst matig en wordt gemiddeld op ca. 70 geschat, een opkomst die daarbij nog twee- en soms zelfs driewassig is. Vooral kanten van vele per celen staan zeer dun, maar ook die percelen die dun in gezaaid zijn om legering te voorkomen, en een hoge zaadoplbrengst te verkrijgen. In Frankrijk en de meeste streken van Wallonië is de stand van het vlas redelijk en op lichtere gronden beter dan op de zwaardere. ^OWEL op het terrein van de zuivelprodukten als op dat van de consumptiemelk en speciale Mona-produkten versterkte de Coöperatieve Melkcentrale g.a. (C.M.C.) in 1973 haar marktpositie. Bestuur en directie delen dit mee in het jaarverslag over 40 weken van 1973 dat op 30 mei aan de ledenraad ter goedkeuring werd voorgelegd. Wat de verwerking betreft werd het in 1969 ingezette, omvangrijke reconstructieprogramma in de West-Nederlandse melkwe- reld verder afgewikkeld. Het nieuwe distributiecentrum Amsterdam van CMC/Melk Unie kwam juist aan het eind van het verslagjaar gereed. In de 40 weken van 1973, het C.M.C.-boekjaar werd gelijkgeschakeld met het kalender jaar, werd 26,5 miljoen, vooral in de consumptiemelksec- tor, geïnvesteerd. |N het besef, dat een zo hoog mogelijke opbrengst van de grondstof melk onder de gegeven omstandigheden voor de leden een absolute noodzaak is, stelt het C.M.C.- bestuur voor om 1 miljoen te reserveren op ledenreserve rekening. Het eigen, risicodragend, vermogen van de CM.C. Dit is geen wetenschap achteraf, maar voordien bij onderzoek en praktijkervaring vastgesteld. Bodemherbi ciden werken nauwelijks of niet onder extreem droge weersomstandigheden. Werken soms te fel, wanneer het veel regent. De gevarenzone is voor de gemiddelde weers omstandigheden in ons klimaat van de door de rubriek schrijver genoemde middelen wel bekend. Dit geldt ook ooor het middel Lindaan en de in Zeeuws-Vlaanderen veelvuldig toegepaste zaaivoorbespuiting. Tot dusver hebben zich in de gebieden, waar deze me thode al diverse jaren wordt toegepast nimmer ernstige cergiftigingsverschijnselen geopenbaard. Ook in Zeeuws- Vlaanderen blijken er grote verschillen te bestaan in het optreden van vergiftigingsverschijnselen met Lindaan zaaivoorbehandeling in bieten. Dit verschil is o.i. niet komt daarmee op bijna 35 miljoen van het totale beschik bare vermogen op lange termijn ad. 213 miljoen, waarvan 171 miljoen is vastgelegd in duurzame produktiemiddelen en 24,5 miljoen in deelnemingen. Vergeleken met het resultaat over dezelfde 40 weken van 1972 komt de C.M.C. bij het gemiddelde vet- en eiwitgehalte van 3,86 en 3,35 van de aangevoerde melk in de ver slagperiode 1,74 cent per kg hoger uit, totaal 45,23 cent per kg melk ten gunste van de ledea Dit wordt een redelijk niveau geacht in een moeilijk jaar. De concurrentieverhou dingen op de afzetmarkt verscherpten, de overheid greep verschillende malen diepgaand in op de kosten/batenverhou ding in de consumptiemelksector ten nadele van de onder neming en de reconstructiewerkzaamheden vergden aan zienlijke inspanningen. In de 40 weken van 1973 haalde de onderneming, 24 fabrieken, 3.590 medewerkers, melkaanvoer 772 miljoen kg melk waarvan 630 miljoen van ruim 8.000 leden-veehouders, een omzet van 514 miljoen. De kwaliteit van de aangevoerde grondstof verbeterde verder. Daarvan ging 55 in de consumptiemelksector. Volgens een voorlopig overzicht van de N.A.K. Wagenin- gen zijn voor oogst 1974 de volgende voorlopige keurings aangiften pootaardappelen aangegeven (in ha). Behalve dit areaal voor handelsdoeleinden werd nog ongeveer 470 ha uitsluitend ter keuring voor eigen gebruik aangegeven. Keuringsgebied 1974 (voorlopig) 1973 (definitief) Groningen 3.010 2.396 Friesland 4.000 3.267 Noordoost-Nederland 2.000 2.200 NOP en Flevoland 6.480 6.162 Grote-rivierengebied 240 285 Noord JHoll and 4.140 3.762 ■Delta-Nederland 2.120 1.988 Totaal 21.990 20.080 SUIKERBIETENAREAAL IN FRANKRIJK UITGEBREID Het suikerbieteriareaal zal in Frankrijk, volgens een schat ting van de Franse vereniging van suikerbietentelers, dit jaar ca. 530.000 ha bedragen tegen 506.000 ha in 1973. Van het totale areaal zal ca. 495.000 ha zijn bestemd voor de suiker- produktie tegen 480.000 ha in 1973. De vereniging verwacht echter als gevolg van droge weer geen grote oogst. In een gezamenlijke uitgave van het L.E.I. en het C.B.S., beiden te Den Haag, is wederom de jaarlijks verschijnende publikatie „Landbouwcijfers" verschenen, waarin een groot aantal économisch-statistische gegevens betreffende de Nederlandse landbouw zijn opgenomen. De prijs bedraagt 10,50\£ranco per post. Te bestellen bij het L.E.I., Conrad- kade 175, Den Haag, giro 41.22.35. Bij de overmaking te ver melden: Verzoeke toezending Landbouwcijfers 1974. Het hart van het stookbedrijf, namelijk het ketelhuis. Een en ander ziet er indrukwekkend uit. De heer en mevrouw Stoutjesdijk in gesprek met de dames Bom en Van Oeve- ren, die als vertegenwoordigsters van vrouwenorganisaties deelnamen aan de excursie. MECHANISATIEKNOBBEL J£EN diepe indruk maakten de voorhanden zijnde machi nes en werktuigen op het gezelschap. De variatie was enorm en alles zag er prima uit. Naar we hebben begrepen heeft de heer Stoutjesdijk een mechanisatieknobbel. Waar schijnlijk een van zeer fors formaat. Want het is zonder meer indrukwekkend wat hier zelf werd ontworpen en ge- rigens wordt alles vrijwel alleen op het eigen bedrijf ge bruikt. Al met al een waardig slot van de bedrijfsbezoeken. Te St. Maartensdijk werd de avondmaaltijd gebruikt. De heer M. C. Kosten, voorzitter van de als gastheer optredende Kring Tholen en St. Philipsland zei bij het afscheid dat hij hoopte dat de deelnemers en deelneemsters een goede in druk van het gebied hadden gekregen. Uit de reacties bleek duidelijk dat zijn wens in vervulling was gegaan. De kring had voor een interessante, zeer goed voorbereide excursie gezorgd, waaraan ieder met genoegen zal terugdenken! A. v. O. fabriceerd. Terecht werd opgemerkt: .Alleen op de R.A.I. is nog meer te zien". Trouwens, ook de voorzieningen voor opslag van aardappels, graan, e.d. konden de toets der kri tiek doorstaan. De heer Stoutjesdijk is inventief en actief, daar waren allen het over eens! Alle werkzaamheden worden dan ook met eigen machines uitgevoerd, tot en met het maaidorsen. De aardappelteelt wordt gezamenlijk met een buurman uitgevoerd, doch ove-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6