ledenraad te gast bij de Kring Tholen St. Philipsland Hr was bijzonder interessant om zo'n glasbedrijf, één van de modernste en grootste in Zeeland, eens van dichtbij te bekijken. In feite is de opzet industrieel, het is een moderne tomatenfabriek. Als men het ketelhuis ziet, met de grote machines en de panelen met tientallen knop pen voor de automatiek dringt het pas enigszins door welk een technisch vernuft hieraan ten grondslag ligt. Conversatie tussen de heer Hommel en ZLM-voorzitter Becu tegen een achtergrond van tomaten. Zodra een plukemmer vol is, wordt die aan een haak opge hangen en door iemand in een tegelijk' meegevoerde voor- raadkist geledigd. De pluksters blijven dus doorlopend bezig met de pluk en hoeven niet meer naar een kist te lopen om de emmers leeg te maken. Al met al ligt de plukprestatie met de plukezel 30 hoger dan zondier ezel. Doelmatig werken staat voorop bij de heer Schenk, dat is aan alles te zien, b.v. ook aan de met beton verharde af- voerbaan en aan de machines en werktuigen die ter beschik king staan. Aparte vermelding verdient nog de afzet. De heer Schenk verkoopt zijn fruit aan een grootwinkelbedrijf zonder tussen komst van een veiling. Het wordt gekoeld zolang als de klant dit wil en geleidelijk ongesorteerd afgeleverd. De af nemer kan het dan sorteren en verpakken naar eigen inzicht en wensen. „Zolang de afzet via de veiling verloopt als tot Een verfrissende dronk op het bedrijf van de beer Stoutjesdijk. De heer Kosten staat niet met een bos bloemen gereed, maar met hartige hapjes, die aan „prik kers" zijn geregen. Het regenwater van de kas werd opgevangen in een groot, met plastic bekleed bassin, van een omvang om zwemwed strijden in te houden! Inhoud (vol) 5000 m3 oftewel 5.000.000 liter. De kas stond vol tomaten, die reeds half november 1973 waren geplant. Het gewas was nu al een eind afgedragen. Veel deelnemers aan de excursie waren verbaasd dat de vruchten zo vroeg werden geplukt, namelijk groen met een begin van een geel-oranje kleur. De bedrijfsleider, de heer Beekman, vertelde echter dat vroeg oogsten nodig is voor een exportprodukt. Het duurt een aantal dagen voor de tomaten bij de consument in WesMXiitslandi zijn en in die tijd krijgen ze de bekende oranjerode kleur. Een tomaat rijpt zeer goed en snel aan, zonder dat de smaak minder is dan van een rijp van de plant geoogste vrucht. De bedrijfsleider, de heer Beekman, wordt bijgestaan door Na afloop van de vergadering van de ledenraad der ZLM werd een excursie gehouden, die een bijzonder ge animeerd en leerzaam verloop had. De ruim 80 deelnemers en deelneemsters maakten een bustocht over de schier eilanden St. Philipsland en Tholen, waarbij driemaal werd uitgestapt om een bedrijf te bezichtigen. Onderweg werd het mooie landschap bewonderd, maar tevens werd men helaas ook regelmatig herinnerd aan het probleem van de droogte. Op veel plaatsen was de stand van o.a. sui kerbieten, uien en blauwmaanzaad matig tot slecht. Een verrassing was voor velen de spectaculaire ontwikkeling van de recreatie bij Gorishoek. VAN DORDRECHT NAAR ST. PHILIPSLAND eerste bushalte was bij het fruitbedrijf van de heer M. A. Schenk onder St. Philipsland. Dit werdi ruim 10 jaar geleden gesticht, waarbij voor een deel gebruik werd gemaakt van grote bomen van het ouderlijk bedrijf te Dordrecht Op hef bedrijf van de heer Schenk werd een wandeling gemaakt door de boom- De deelnemers luisteren naar de toelichting van de heer Baijense. Tweede van gaard, rechts de bedrijfsleider, de heer Beekman. De heer Schenk sr. exploiteerde namelijk daar een ge mengd bedrijf (akkerbouw, veeteelt en fruitteelt) aan de rand van genoemde plaats. ODdt bedrijf werd evenwel door de gemeente Dordrecht aangekocht voor stadsuitbreiding. Te St. Philipsland werd een ander bedrijf, bestaande uit ruim 20 ha grond, een woonhuis en een landbouwschuur, teruggekocht. Dit werd in 3 jaar tijds door Schenk jr. volge- plant met fruitbomen. Ongeveer 6lA ha werd beplant met 4 tot 8 jaar oude bo men van het Dordtse bedrijf. Het verplanten was een groot succes, want hoewel enkele vrachten wegens strenge vorst meer dan een maand in de schuur moesten blijven liggen, ging er slechts één boom doodi Het tweede jaar na het ver planten werd al een produktie verkregen van 15 kg per boom. Het sortiment ziet er als volgt uit: 4.50 ha Cox's, 4.00 ha Golden, 3.20 ha Winston, 1.70 ha, Rode Goudreinette en 1.50 ha James Grieve. Totaal 15 ha appels. Verder 4 ha peren, met als rassen: Beurré Hardy, Conference, D. du Cornice en Triomph de Vienne. De Cox's is op dit bedrijf het succesnummer. Ook de Win ston kan goed mee. Over de Golden is de heer Schenk niet enthousiast. Over de peren trouwens nog minder, want die hebben nog bijna niet gedragen. BELANGSTELLING VOOR PLUKEZEL QPMERXELLJK is dat de heer Schenk, ondanks een krappe arbeidsbezetting (hijzelf met slechts één vaste medewerker) nog voldoende tijd kan vinden voor „doe het zelf" werkzaamheden. Zo heeft hij in de schuur twee koel cellen gebouwd, met een opslagkapaciteit van 125 en 100 ton fruit, modern ingericht met o.a. grote deuren. De kos ten, inclusief koelmachines bedroegen slechts 25 ct per kg fruit. Verder heeft hij met zijn medewerker 900 grote voor- raadkisten in elkaar getimmerd en 150 pallets voor het ge bruik van kleine kisten. Voor die opslag van de machines en fruitkisten bouwde hij een grote „nissenhut". En tenslotte knutselde hij ook nog twee „plukezels" in elkaar, om de fruitoogst vlotter te laten verlopen. Zo'n plukezel' is een zeer langzaam {lA tot 2 km per uur) voortbewogen stellage, waarop twee pluksters staan en vier pluksters naast lopen. nu toe en de samenwerking zoveel te wensen overlaat, zoek ik liever mijn eigen weg", aldus de heer Schenk. EEN MODERN GLASBEDRLIF De excursie werd na een verfrissing te hebben gebruikt voortgezet met een tocht langs Anna Jacobapolder. Daarna werd linksomkeerd gemaakt om via de nieuwe route bin nendoor naar Oud Vossemeer op het eiland Tholen te rijden. Even voortrij dit dorp werd gestopt bij een groot glasbe- drijf, waar de heer Baijense van het Consulentschap voor de Tuinbouw voor toelichting zorgde. „Vijf jaar geleden werd ik opgebeld door iemand die ver telde dat hij een modern stookbedrijf wou stichten", aldus de heer Baijense. „Het bleek een aannemer (grondwerk) te zijn, namelijk de heer Hommel te Oud Vossemeer, die van plan was een fors bedrag in de tuinbouwsector te investe ren". De bouw ging door. In 1970 kwam die kas klaar. Een op pervlakte ter grootte van één ha, dus 10.000 m2, werd met glas overdekt en er werden voorzieningen getroffen voor zware verwarming. De energiebron werd aardgas; per jaar wordt ca. 900.000 m3 gas afgenomen, dat is ongeveer even veel als heel Oud Vossemeer met 2200 inwoners! Stichtings- kosten van één en ander afgerond een half miljoen gulden! Voor dat halve miljoen heeft men dan nu ook een pracht van een kas, van alle gemakken voorzien. Zo zorgen b.v. sproeiers op het dak voor afkoeling bij erg warm zomer weer. Er is een automatische klimaatsregeling, die zorgt voor een optimale warmtetoevoer. Is er weinig licht, b.v. in de winter, dan krijgt het gewas minder warmte. Zo worden de ideale groeiomstandigheden verkregen. In het water dat in de kas wordt toegediend (automatisch) zijn de benodigde voedingsstoffen opgelost, enz. TOMATENFABRIEK twee vaste arbeidskrachten. Verder is er nogal wat los per soneel. Dat is te begrijpen, want in de volle pluk oogst men ca. 10.000 kg tomaten per week, dde bovendien nog gesor teerd warden. Het produkt wordt geveild te Zwijndrecht. De kas staat op een perceel, groot 7 ha. Er kan dus nog worden uitgebreid. Aanvankelijk was dat ook de bedoeling, maar de resultaten waren de laatste jaren niet zodanig dat uitbreiding aantrekkelijk was. Maar wie weet, wat er nog in de toekomst gebeurt! EEN PROTESTERENDE KIP yyEER de bus in en langs Poortvliet en over Sint Anna- landi naar Stavenisse, met onderweg door ieder hoog gewaardeerde toelichting van de heren Kosten. Van Nieu- wenhuijzen, Van Gorssel, (Bax, Baijense en Gakeer. Te Sta venisse de laatste stop, te weten voor een bezoek aan het bedrijf van de heer A. Stoutjesdijk. Terecht kon hier worden gezegd: last, but not least. Allereerst was daar de ontvangst, met een frisdrank of pils naar keuze en een hartig hapje toe, o.a. geserveerd door mevrouw Stoutjesdijk, met dochter en zoon. Een luid kake lende kip zorgde voor achtergrondmuziek; waarschijnlijk een protestaktie wegens te weinig inspraak bij de keuze van een haan! Daarna werd het bedrijf besproken en werden de machines en werktuigen bekeken. De beschikbare oppervlakte grond bedraagt 70 ha, waarmee het bedrijf in omvang de derde plaats inneemt op Tholen. De heer Stoutjesdijk heeft nog twee werknemers in vaste dienst. Het bouwplan is als volgt: 18 ha consumptieaardappelen, 12 ha suikerbieten, 25 ha win tertarwe, 8 ha graszaad en 7 ha zaaiuien. Typisch Thools dus, gezien het areaal aardappelen en uien. De heer Stoutjesdijk is niet geheimzinnig met zijn op brengsten. Gemiddeld waren die over de jaren 1971 tot en met 1973: 46.200 kg aardappelen per ha, 51.400 kg suiker bieten, 41.700 kg zaaiuien, 5.550 kg wintertarwe en 1.385 kg graszaad (veldbeemdi). De grond verschilt nogal in zwaarte. Het percentage afslibbaar varieert van 15 tot 45 dus de grond loopt uiteen van uitgesproken licht tot vrij zwaar. (Zie verder pag. 6.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5