Voorlichtingsdagen «Veiligheid in de landbouw" UIT DE PRAKTIJK Regen dringend nodig! Echte meeldauw in onze zomergerst Aardappelmarkt in de EEG Op donderdag 6 en vrijdag 7 juni a.s. worden in de gebouwen van de Landbouwpraktijkschool te Schoon- dijke voorlichtingsdagen georganiseerd op het gebied van veiligheid in de landbouw. Deze voorlichtingsdagen wor den georganiseerd door de studieclubs in Zeeuwsch- Vlaanderen in samenwerking met de Arbeidsinspectie en het C.A.R. te Goes. Op genoemde dagen zal vooral aan dacht worden besteed aan het veilig werken en het voor komen van ongevallen in de landbouw. Enkele punten waarop de aandacht zal worden geves tigd zijn: goede afscherming van machines; het gevaar van het werken aan draaiende machines; remsystemen met luchtdruk en oliedruk op landbouw- wagens; verlichtings- en herkenningstekens op het langzaam verkeer in de landbouw; het gebruik van veiligheidscabines op trekkers, waar bij tevens aan de lawaaidoofheid van de chauffeur extra aandacht wordt besteed; geluidswerende materialen en persoonlijke beschut tingsmiddelen voor gebruik in lawaaierige cabines; dia- en/of filmserie over veilig werken in de land bouw. Bovendien zal worden gedemonstreerd met enkele van de genoemde remsystemen, het achteroverslaan van een trekker met een veiligheidsbeugel, doorstroombegrenzer op een kipwagen en geluidsmetingen in trekkercabines. De voorlichtingsdagen zijn toegankelijk op donderdag 6 juni 's middags van 1317 uur en 's avonds van 19 21 uur en op vrijdag 7 juni 's middags van 1317 uur. DEZE DAGEN ZIJN VOOR EEN IEDER TOEGANKELIJK I Het aantal ongevallen in de land bouw ie ieder jaar nog bijzonder groot. Aan het veilig werken in de landbouw kan nog bijzonder veel worden gedaan. Laat daarom deze gelegenheid niet voorbij gaan om u voldoende te oriënteren omtrent het voorkomen van ongevallen. Vorige week maandag leek het er op dat we op ZUID- BEVELAND regen van betekenis zouden krijgen, maar al bij al is dat met een sisser afgelopen. West Zuid-Be veland kreeg 8 tot 12 mm, meer naar het oosten werd •het minder en daar viel plaatselijk slechts 4 mm. Al met at was het vocht daarna weer snel verdwenen en hebben we er voor «gewassen als bieten, uien en aard appelen nog niet eens zoveel aan gehad! Op dit moment kunnen we alleen zeggen dat de win tertarwe er goed voorstaat. Verder is bij dit gewas er nog de mogelijkheid om middels een overbemesting de opbrengst nog gunstiig te beïnvloeden. Wel zijn er hier en daar enkele percelen waar dit voorjaar de N te laat of te weinig is gegeven. Iedere dag wordt nu het verschil tussen de percelen bieten met een goede en een slechte opkomst duidelijker zichtbaar. Waar van een goede opkomst sprake is, zijn er al heel wat gedund. Zelfs zijn er nog enkele perce len met de Monomat gedund. Met dit warme weer groei en de bieten goed. Op de zwaardere gronden en ook wel op andere waar bij de voor j aars bewerking foutjes zijn gemaakt of waar te ondiep is gezaaid, zijn er grote pro blemen. Op deze percelen kan men wel enkele vroeg gekomen bietenplantjes terugvinden, maar veel te wei nig voor een voldoend aantal per ha. Nadien zijn er nog jonge planten bijgekomen, maar todh dikwijls nog te weinig. Jammer genoeg zou het aantal percelen met minder dan 45000 planten per ha, wel eens te groot kunnen blijken. Hoever we nog kunnen rekenen op op komst van nu nog in de grond aanwezige zaadjes, wordt de kans op kieming iedere dag toch kleiner! De waarde van deze achteraankomers moeten we ook niet te hoog aanslaan. Een bijkomend probleem is verder nog de on- kruidbestrijdimg. De aardappelen komen op de lichtere gronden in een vlot tempo boven. Ook hier zien we op de zwaardere gronden een vertraagde en wat minder regelmatige op komst Een deel van de vlaspercelen staat er regelma tig, goed en gezond voor. Andere percelen zijn onregel matig opgekomen en 'geven door tweeërlei opkomst een minder aantrekkelijk beeld te zien. Ook bij de erwten en zomergranen zijn er percelen waar duidelijk tekort komingen aan zijn. Het komt niet dikwijls voor dat we bij deze gewassen te maken hebben met een zo onregel matige opkomst. Geleidelijk aan wordt ook bij het gras zaad zichtbaar dat dit ook geremd wordt door een ge brek aan vocht. AI met al komt het er op neer, dat, om van ons bouw plan een redelijke opbrengst te kunnen verkrijgen, spoe dig regen (liefst enkele dagen) hard nodig hebben. Valt er zeer binnenkort geen regen, dan zal dit voor meer dere bedrijven kwalijke financiële gevolgen kunnen hebben. Ook voor de veehouders is regen gewenst. Willen deze naast voldoende gras voor het weidende vee ook nog voldoende kuilgras, gedroogd gras of weidehooi voor de aanstaande winter kunnen winnen. EXCURSIEGIDS PROEFBOERDERIJEN 1974 De Stichting Bureau voor Gemeenschappelijke Dien sten, Bornsesteeg 53 te Wageningen, heeft voor 1974 weer een nieuwe excursiegids van de vier proefboerde- rijen, die het B.GD. in exploitatie heeft, samengesteld. Het betreft de proefboerderijen „De Bouwing" te Rand wijk; „Droevendaal" te Wageningen; „De Eest" te Na- gele(N.O.P.) en „De Ossekampen" te Wageningen. .De gids bevat de bedrijfsgegevens, bouw- en bemestingsplan 1974 en geeft een overzicht van de proeven die dit jaar genomen worden van elk van de proefboerderijen. Be zichtiging en rondgeleiding, mits een tijdige afspraak, wordt gemaakt met de betreffende bedrijfsleider, bij voorkeur op dinsdag. De excursiegids kan aangevraagd worden bij «het Bureau, tel. 0837019020. DROOGKOSTEN COÖP. GRASDROGERIJEN GESTEGEN Niettegenstaande een sterk verhoogde produktie van ca 60.000 ton droog naar 75.000 ton droog van de bij de Vereniging van Coöperatieve Grasdrogerijen in Neder land aangesloten leden, is de gemiddelde kostprijs van het drogen gestegen van 15,54 in 1972 tot 15,81 in 1973. Bij vergelijking van de cijfers van verschillende bedrijven, blijkt dat bij sommige bedrijven de totale kosten aanzienlijk gestegen zijn. Alhoewel onderlinge vergelijking zonder meer (loondrogers, kwaliteit, enz.) niet mogelijk is, zal het, aldus het jaarverslag, noodzake lijk zijn grote aandacht aan de kostenbewaking te be steden. De milde winter en de warme, zonnige periode in de laatste week van maart en de beide eerste weken van april zijn gunstig geweest om de meeldauw een dreigen de uitgangspositie te verschaffen. Met name op vroeg gezaaide percelen zomergerst worden omstreeks half mei vooral op de geile gedeelten reeds flinke infectiehaarden gevonden. Voor de meeldauwgevoelige rassen moet met ernstige schadekansen gerekend worden. Controleer daarom Uw percelen met name op geile plekken en op de lagere bladétages op het voorkomen van de grijsbruine poederige meeldauwvlekken. Van de goedgekeurde middelen heeft Calixin eveneens een dui delijke curatieve werking op gele roest. Het middel kan gemengd met MCPA en andere milde groeistoffen wor den toegepast. Aldus schrijft ons BASF Nederland BV, die tevens de volgende bijzonderheden over de meeldauw situatie geeft. De eerste ziektesymptomen van meeldauw verschijnen op de bladeren als een witachtig pluis, dat naar de zo mer toe bruinachtig-grijs verkleurt. In gerst kan meel dauw zeer veel schade doen. De schimmel kan zich slechts ontwikkelen op groene plantendelen en is zeer soort specifiek, ze gaat dus niet over van gerst op tarwe of graszaad. Bij gunstige omstandigheden zoals o.a. een combinatie van warm weer, een gewas dat lang nat blijft en snel groeiend zacht bladweefsel kan dit er toe leiden, dat de meeldauwaantasting in relatief korte tijd een epidemisch karakter aanneemt. VOORJAAR 1974 Aangezien meeldauw zich slechts kan vermenigvuldi gen op groene plantendelen en de kieming der sporen bij hogere temperaturen zeer snel verloopt is het duide lijk, dat de kans op een flinke meeldauwaantasting tij dens een warme periode sterk toeneemt. De basis voor een nieuwe aantasting is in fëite reeds gedurende het afgelopen jaar gelegd. Mede via de per celen met graanopslag zijn met name diverse vroeg ge zaaide percelen gerst reeds met meeldauw besmet. De warme zonnige periode vanaf ca. 25 maart tot 12 april is gunstig geweest voor een vroege ontwikkeling van de meeldauw, maar de aanhoudende koude droge periode vanaf goede vrijdag tot 12 mei heef de ontwikkeling af geremd. De uitgangsvoorwaarden voor een snelle uitbrei ding van meeldauw lijken momenteel aanwezig, nu de weersomstandigheden een meer zomers karakter krij gen. VOERGERST EN BROUWGERST Vooral in het Oosten en Zuiden van ons land lijken de omstandigheden gunstig voor infectie. Behalve aan de teelt van wintergerst moet dit worden toegeschreven aan het ontbreken van de koele zeewind, waardoor de temperaturen hier overdag in het algemeen hoger lig gen en 's nachts lager, zodat eerder condensvorming op treedt en het blad 's morgens langer nat blijft. Voor de droogtegevoelige zand- en dalgronden komt daarbij nog, dat de gewassen bij aanwezigheid van vol doende bodem vocht en bodem warmte snel groeien, maar bij afwezigheid van voldoende vocht ook snel verdro gen. Een combinatie van meeldauw en droogte kan hier snel tot bladverdorring leiden en zo tot rigoreuze schade aanleiding geven. In het Oosten en Zuiden heeft men zijn heil tegen meeldauw voornamelijk gezocht in de verbouw van meeldauwresistente voergerstrassen. Deze resistentie bleek het afgelopen jaar reeds op zeer veel plaatsen te zijn doorbroken. In 1974 zullen de schadekansen tengevolge van meel dauw met name in de bovengenoemde gebieden waar voornamelijk voergerst wordt geteeld niet mogen worden onderschat. In de zeekleigebieden ligt de situatie anders. De klimatologische en bodemfactoren zijn hier minder gunstig voor het optreden van schadelijke meeldauw. Daarbij komt, dat de stikstofgiften in brouwgerst aan merkelijk lager liggen dan in voergerst. Deze gunstige omstandigheden hebben er toe geleid, dat zelfs meel dauwgevoelige brouwgerstrassen zich in deze teeltge- bieden kunnen handhaven. Men kan zich concentreren op de verbouw van hoogwaardige brouwgerstrassen zon der dat een snelle wisseing van het rassenassortiment met meeldauwresistente of meeldauwtolerante eigen schappen noodzakelijk is. Er kan niet gezegd worden, dat meeldauw een perma nente bedreiging oplevert, maar ook in deze teeltgebie- den zijn op de vroeggezaaide percelen met meeldauw gevoelige rassen reeds grote haarden met meeldauw waargenomen. Vandaar het advies om uw gerstpercelen met name op de geile gedeelten en het oudere blad regel matig op het voorkomen van meeldauw te controleren. De schimmel is herkenbaar aan de grijsbruine poeder achtige vlekjes op het blad. Op meeldauwgevoelige rassen zoals Zephyr, Delisa, Volla en Berac dient een bestrijding te worden uitge voerd zodra enkele meeldauwvlekjes op de hoger gele gen bladeren worden waargenomen, terwijl op wat min der gevoelige rassen zoals Mazurka, Julia, Drossel en Valeta gewacht kan worden tot 10 a 15 van het 3e blad (gerekend van boven) is aangetast. Van de toegela ten middelen is Calixin eveneens goedgekeurd voor toe passing in veldbeemd voor zaadwinning. Verder heeft dit middel met sterk curatieve en syste- mische eigenschappen eveneens een krachtige werking op gele roest en een nevenwerking op strepenziekte; menging met MCPA en andere milde groeistoffen (com binaties) is mogelijk alsmede vliegtuigbespuiting. Aldus het BASF-advies. In België is voor frites-aardappelen no-g een goede prijs te maken, namelijk rond 1819, terwijl voor de 35/50 mm mm Bintjes nog geen 10 te maken is door de groothandel. Er gaan wat aardappelen in de sorte ring 35/50 mm naar Nederland. Ruimer aanvoer van Italiaanse aardappelen drukt de markt ook voor nieuwe aardappelen. Het areaal vroege aardappelen in België is wat groter dan vorig jaar. Uit Arras (Frankrijk), de toonaangevende markt voor Bintjes, wordt een prijs gemeld van 23,2524,50 Fr. (rond 13ƒ15) voor Bintjes 35 mm opw., waarbij men de idee heeft dat een verdere stijging wel zeer moeilijk zal zijn. Dit Vooral door de verruiming van de aanvoer van vroege aardappelen uit Spanje. Spanje heeft een contigent van 15.000 ton, dat moet" worden benut voor de 15de mei. De idee bestaat dat men het gehele contingent niet heeft kunnen benutten. Invoer uit Noord-(Afrika is mogelijk, voorzover de mi-v nimumprijs dit niet al te zeer belemmert. Overigens zouden Algerije en Tunesië nauwelijks in staat zijn be hoorlijke hoeveelheden te leveren. Uit Engeland wordt een iets vaster markt gemeld. Voor de voorraadhouders is er de gunstige beslissing van de Potato-Board reste rende heoveelheden oude oogst over te nemen, als com pensatie voor verliezen die door de exportstop zouden zijn geleden. Een eerste aanvoer uit Cypres is gemeld. Voorts zijn aardappelen aanwezig uit Egypte, de Cana- rische eilanden en Malta. In Duitsland vertoonden de prijzen nogal sterke schommelingen. Een aanvankelijk vaste oplopende markt werd gevolgd door een duidelijk afbrokkelen van de prijzen, voor Duitse zowel als voor Nederlandse aard appelen. Oorzaak is mede de verruiming van de aanvoer van vroege aardappelen uit Italië. De industrie koopt nauwelijks meer, omdat elders voordeliger aangeboden wordt. De aanvoer uit Italië wordt af en toe gehinderd door blokkering van de wegen door stakende arbeiders in het district Napels.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 7