MECHANISATIE- NIEUWS Merkenonderzoek ventilatoren International presenteert de Perfect Serie Benamingen land- en tuinbouwtechniek Technische Gegevens Wieltrekkers' Uitbreiding categorieën motorrijtuigen die laag belaste gasolie mogen gebruiken 6 Eveneens verzorgd door het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie verscheen onlangs publikatie no. 180: „Merkenonderzoek ventilatoren". Het merkenonderzoek aan ventilatoren gaat elk jaar gestadig door. Voor een goede overzichtelijkheid worden de nieuw verschenen bulletins van zowel stal- als landbouwventilatoren, gebundeld in een publikatie. In deze publikatie zijn opgenomen: Bulletin 559 Tolsma schroefventilatoren type TD5, TV2 en TV3 568 Stork schroefventilatoren type RDP 50/29 D 560 Stork schroefventilatoren type RiD 64/14 570 EMI stalventilatoren type WLA 440-4PA 571 EMI stalventilatoren type DLA 450-6P 572 EMI schroefventilatoren type KEA 4/72 en KEA 4/80 573 EMI schroefventilatoren type DVA 4/90 en DVA 4/100 Deze publikatie moet dan ook warden beschouwd als een aanvulling (of deels vervanging) van de reeds verschenen bulletins, al of niet gebundeld in publikaties: 107: Groepsbeproeving ventilatoren (landbouw); 119: Be proeving stalventilatoren (in groepsverband); 140: Beproe- In een volledige nieuwe uitvoering presenteert Internatio nal drie top-tractoren, de 644, 744 en 844 voorzien van een aantal technische nieuwigheden, aldus Boeke Heesters te Amersfoort. Uitgevoerd met een moderne gesynchroniseerde IH-versnellingsbak, licht schakelbaar en met goed gekozen versnellingen. Er is voldoende kracht om tegelijkertijd meer dere werktuigen te gebruiken. Wij denken b.v. aan front lader, maaiapparaat etc. Ook het gewicht en de gewichts verdeling spelen een grote rol bij een perfeote tractor. Van daar ook de bijzonder grote wielbasis. Dit betekent een betere aanpassing aan de bodem, een hoog trekvermogen en bovenal veiligheid. Standaarduitvoering bij de International perfect tractoren is de IH-gesynchroniseerde 8+4 versnellingsbak met onaf hankelijk doordraaiende en tijdens het werk schakelbare af- takas. Deze versnellingsbak is in alle versnellingen geheel gesynchroniseerd en wordt door stuurschakeling bediend. De groepenschakeling zit links van de bestuurderszitplaats en is gemakkelijk bedienhaar. Hier zit ook het bedieningshandel van de IH-gesynchroniseerde 16+8 versnellingsbak met on afhankelijke aftakaskoppeling. Het handel voor het schake len van de onafhankelijke aftakas bevindt zich links van de motorkap terwijl aan de rechterkant het bedieningshandel voor de 12+4 versnellingsbak zit. De IH-agriomatic S 12+4 versnellingsbak met hydrauli sche snelschakeling en onafhankelijk doordraaiende aftakas geeft werkelijk sensationele voordelen. Het biedt een groot aantal snelheidsmogelijkheden en is desondanks veel een voudiger en gemakkelijker te bedienen dan een normale versnellingsbak. Het handel voor de hydraulische snelschakeling is heel gemakkelijk te bedienen. De tractor gaat soepel en zonder schokken voor of achteruit, langzaam of snel. (Dit alles ge schiedt moeiteloos zonder te koppelen of te schakelen. Iedere snelheid kan in de gewenste volgorde gekozen worden. De hydraulische snelschakeling kan men onder belasting bedienen. Het komfort is een begrip voor deze perfect uitgevoerde tractoren. Werkkomfort is vanzelfsprekend. Het opstappen is gemakkelijk. Op lengte en gewicht verstelbare zitting. Gemakkelijk bereikbare bedieningshandels, moderne stuurversnelling. Overzichtelijk uitgevoerd instrumenten paneel. ving stal- en dakventilatoren en thermostaten en de bulle tins 434 t/m 436: stalventilatoren; 437 t/m 439: landbouw ventilatoren; 473 t/m 478: stalventilatoren. Publikatie 180 is verkrijgbaar bij het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie, Mansholtlaan 12 te Wage- ningen door storting of overschrijving van 4,te verhogen met ƒ0,90 portokosten op postrekening 880018 t.n.v. ILR, Wageningen. Er komen steeds nieuwe land- en tuinbouwwerktuigen aan de markt. Worden deze uit het buitenland geïmporteerd dan wordt dikwijls de naam meer of minder juist vertaald, niet altijd gebruiken de verschillende importeurs dezelfde naam voor hetzelfde werktuig. In eigen land ontwikkelde werktuigen, worden veelal be noemd zonder voldoende rekening te houden met reeds in gebruik zijnde overeenkomstige benamingen. Dit alles heeft tot gevolg dat in sommige gevallen ver schillende namen aan hetzelfde werktuig worden gegeven of dat de duidelijkheid van een naam in twijfel kan worden getrokken. Om deze verwarring tegen te gaan, heeft de Commissie Benamingen Land- en Tuinbouwtechniek zich sinds 1952 bezig gehouden met een goede naamgeving voor vele land en tuinbouwwerktuigen. In verschillende gevallen werden reeds meer of minder ingeburgerde woorden overgenomen, waarop taalkundig wel iets aan te merken valt. In een publikatie zijn de tot nu toe behandelde land- en tuinbouwwerktuigen alfabetisch vermeld. Bovendien is van elk opgenomen werktuig een definitie gegeven. De publikatie is verkrijgbaar door storting van 3,40 op giro 88.00.18 t.n.v. Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen, onder vermelding van: Bena mingen Land- en Tuinbouwtechniek en wordt dan zonder verdere kosten toegezonden. Alweer enige maanden geleden verscheen de 9e druk van de uitgave „Technische Gegevens Wieltrekkers" van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie. In feite een droge en dorre opsomming van een zeer groot aantal technische gegevens van de vele trekkermerken en typen die in ons land leverbaar zijn. Voor de aspirantkoper echter een leiddraad bij het doen van een verantwoorde keuze! Naast motorgegevens worden o.m. over vermogen, aftakas, trekinrichting, remmen, besturing, hydraulische pomp, hef- inrichting, snelheden, gewicht en niet te vergeten het gepro duceerde geluid, bijzonderheden verstrekt. In het algemeen wordt opgemerkt dat bij de mechanisatie in de landbouw de trekker nog steeds een sleutelpositie inneemt. De ver schuiving naar grotere vermogens gaat door. De eerste 200 pk vierwielaangedreven trekkers zijn op de Nederlandse akkers verschenen. Het is gebleken dat deze trekkers, mits uitgevoerd met dubbellucht, zelfs uitermate geschikt zijn voor voorjaarswerkzaamheden en minder insporen dan een conventionele trekker. De evolutie in de techniek gaat in een snel tempo verder. Er valt een algemene tendens naar snellere, efficiëntere, gemakkelijker te bedienen en te onderhouden eenheden te bespeuren. Een groot gedeelte van de aandacht van de con structeurs gaat uit naar het comfort van het bedienend per soneel, teneinde deze het zo aangenaam mogelijk te maken en zodoende een belangrijke produktiedrukkende factor de menselijke vermoeidheid zoveel mogelijk uit te schakelen. Stuurbekrachtiging noodzakelijk voor zware trekkers dringt door tot de middelzware klasse. Bekrachtigde remmen en koppelingen worden steeds meer standaarduit BESTEMMINGSPLANNEN voering. Trekkers zonder een comfortabele zitplaats zijn uitzonderingen. De plaatsing van de pedalen en handels zijn vaak al ergonomisch verantwoord. Airconditioning in cabi nes wordt minder zeldzaam. De bestrijding van het lawaai teveel herrie is schadelijk voor de gezondheid en een wezenlijke moeheidsfactor staat in het middelpunt van de belangstelling. Met „geluiddichte" cabines zijn op dit punt opmerkelijke resultaten geboekt met geluidswaarden die rond de 80 d BA liggen. Samenvattend kan worden gezegdi, dat deze uitgave van „Technische Gegevens Wieltrekkers" wederom in een be hoefte voorziet. Het boekje geeft met zijn schat aan gege vens een duidelijk beeld van de ontwikkelingen in de trek kerwereld en is op grond daarvan een nuttige en waarde volle informatiebron. Publikatie 181 „Technische Gegevens Wieltrekkers" is verkrijgbaar bij het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, Mansholtlaan 12 te Wageningen door storting of overschrijving van 6,te verhogen met 1,75 portokos ten op gironummer 880018 tn.v. I.L.R., Wageningen. Het aantal categorieën motorrijtuigen dat laag-belas- te gasolie (voorzien van herkenningsmiddelen) mag ge bruiken (bijvoorbeeld: landbouwtraktoren, motorrijtui gen ingericht voor de aanleg en het onderhoud van we gen), is uitgebreid met een andere categorie motorrijtui gen. Hiertoe behoren motorrijtuigen van een zodanige samenstelling en met een zodanige uitrusting dat kan worden gesproken van zelfbewegende (zich op eigen kracht verplaatsende) toestellen, machines of werktui gen. Deze motorrijtuigen plegen te worden gebruikt voor het uitvoeren van werken in een industriële inrichting of op een daartoe behorend terrein, maar ook wel daar buiten, en maken in meerdere of mindere mate gebruik van de openbare weg. Bij het gebruik van deze motorrij- Woensdrecht. Vanaf 14 mei ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Heiakkers", welke goedge keurd is door G.S. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend kunnen binnen een maand beroep bij de Kroon instellen. Bergen op Zoom. Vanaf 14 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan „Streekschool Rin- gersweg". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke be zwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Oploo, St. Anthonis en Ledeacker. Vanaf 15 mei ligt ge durende een maand ter inzage het ontwerp bestemmings plan „Begraafplaats St. Anthonis". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de ge meenteraad. tuigen mag het accent dus niet liggen op het vervoer van personen of goederen op de openbare weg. Voor beelden van deze motorrijtuigen zijn: graafmachines, laadschoppen, bulldozers, rijdende kranen, betonpomp- installaties en hefplatforms. Vuilnisauto's, betonmixers, vrachtwagens met daarop gemonteerde laad- en losin- stallaties, takelwagens e.d. 'behoren niet tot deze cate gorie van uitzonderingen, omdat deze motorrijtuigen in de eerste plaats bestemd zijn voor het vervoer van goe deren. Voor de nieuw-aangewezen motorrijtuigen zal voorals nog een afzonderlijke vergunning nodig zijn. De houders van deze motorrijtuigen kunnen de inspecteur der in voerrechten en accijnzen hierom verzoeken. Aldus een mededeling van Verkeer en Waterstaat in de Ned. Staats courant van 3 mei j.l. Puttershoek. Vanaf 15 mei ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Dorp". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot die gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij GS. Woensdrecht Vanaf 15 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan „Onderstal". Gedu rende dieze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Geldrop. Vanaf 16 mei ligt gedurende een maand ter in zage het gedeeltelijk door G.S. goedgekeurde bestemmings plan „Midden-Beekloop". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, als mede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Helmond. Vanaf 17 mei liggen gedurende een maand ter inzage de door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmings plannen „de Bus II" en de „Eeuwsels II". Gedurende deze termijn kunnen zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen binnen een maand beroep in stellen bij de Kroon. Tholen. Vanaf 17 mei ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „Sportcomplex Zoekweg". Gedurende deze termijn kunnen zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend en een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Dongen. Vanaf 20 mei ligt gedurende een maand ter in zage het bestemmingsplan „Bungalowpark". Zij, die bezwa ren hebben tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij GS. Kapelle. Vanaf 20 mei ligt gedurende een maand ter in zage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmings plan „Stormezandepolder". Gedurende deze termijn kunnen zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend alsmede ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Vanaf 20 mei giltgedurende een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan „Kom Wemeldiinge". Gedu rende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Westerschouwen. Vanaf 20 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan gebied ten zuiden van de Hoogenboomlaan. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeente raad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6