De Vereniging voor Ziekenhuisverpleging „Zuid en Noord" in '73 BIJZONDER GUNSTIG JAAR TN ons vorig nummer konden wij nog de uitvoerige 1 agenda voor de Algemene vergadering van de Z.H.V. te Goes opnemen die op MAANDAG 27 MEI A.S. 'S AVONDS OM 19.30 UUR IN DE „PRINS VAN ORANJE" TE GOES zal worden gehouden. We ontvingen het jaarverslag ech ter te laat om daar toen nog nader op in te kunnen gaan. Ook de beschikbare ruimte in het blad van die week was in feite onvoldoende om aan de vele gegevens die in het Z.H.V.-jaarverslag 1973 zijn verwerkt aandacht te kunnen besteden. Deze week dus enige informatie om trent hetgeen in deze vergadering aan de orde zal ko men. Diegenen die nadere specifieke informatie over be paalde punten uit het financiële verslag over 1973 wen sen kunnen op het kantoor van de Z.H.V. „Zuid en Noord" aan de 's Heer Élsdorpweg 12 te Goes dit verslag in zien. BIJZONDER GUNSTIG JAAR ACHTER DE RUG MIT de verlies- en winstrekening over 1973 blijkt dat de Z.H.V. op een bijzonder gunstig boekjaar 1973 kan terugzien. Het voordelig saldo bedraagt maar liefst ruim anderhalf miljoen gulden, of wel om precies te zijn 1.513.3554I Vergeleken met 1972 toen een batig saldo van ruim 790.000,kon worden behaald dus bijna het dubbele) Achteraf bezien lijkt de noodzaak tot premieverhoging die eind 1972, op basis van eigen en landelijke verwach- ting8cijfers, plaats vond, bepaald niet nodig te zijn ge weest! Vandaar dat direktie en bestuur nu voorstellen een belangrijk deel van dit overschot te boeken op een zgn. „egalisatiereserve". Een reserve die dient, zoals het jaarverslag vermeldt, om een eventueel verdere stij ging van de kosten op te vangen waardoor een drastische stijging van de premie vermeden kan worden. Echter de eigen reserves van ƒ2.686.515 in aanmerking nemende die op de balans is opgenomen en waarmede 25 van het brutoinkomen wordt gedekt zal voorlopig geen pre mieverhogingen te verwachten zijnl Er is door de ver zekerden in feite reeds „vooraf" gespaard! Overigens willen wij niet verhelen, dat de onkosten van de Z.H.V. (6 bijzonder laag zijn, waardoor het ex ploitatieoverschot ook gunstig wordt beïnvloed. I-IET jaarverslag geeft naast de balans en de verlies- en winstrekening met toelichting informatie over o.m. specificatie algemene kosten, ledenbestand per ver zekering, exploitatieoverzichten, specificatie van beleg gingen, leningen op schuldbekentenis, alsmede een aan tal statische gegevens. Zo was ulto 1973: ledenbestand 27850; premie-inkomen ƒ10.746.057, eigen reserve ƒ2.686.515,—; „vergrijzings"-reserve 268.649,en de reeds vöffflelde egalisatie-reserve 1.293.457,—. In 1973 was „de schade" 8.209.570,en de kosten ƒ622.147,Zowel de kostprijs verzekeringen 3e klas, 2e klas, bijverzekering 2e klas, huisarts en geneesmidde lenverzekering, tandartsenverzekering en gezinsverzeke ring gaven alle een voordelig exploitatiesaldo te zien. Alleen de oude vorm van de kostprijs poliklinische ver zekering de zgn. maximale tandartsenverzekering en de N.O.Z.-verzekering hadden een nadelig saldo van te- samen van bijna ƒ173.000, De koersverliezen op effecten bijwaardering op de beurswaarde bedroeg ƒ251.387,—. Door de stijgende rente waaraan nog steeds geen einde lijkt gekomen te zijn, is ook het beleggen in obligaties een verliesgeven de zaakl ^ENSLOTTE nog enige bijzonderheden omtrent het in de algemene vergadering aan de orde komende voorstel van het bestuur om ingaande 1 juli 1974 de ver goedingen van de gezinsverzekering te wijzigen. Dit be treffen: 1. Gezinsverzorging. De vergoeding bedraagt thans 7,50 per dag gedurende max. 12 weken per kalen derjaar. Voorstel: De vergoeding te verhogen tot ƒ8,per dag. 2. Kraamhulp. De vergoeding bedraagt ƒ7,50 per ver zorgingsdag gedurende maximaal 10 dagen. Voorstel: De vergoeding te verhogen tot 10,per dag. 3. Kunstgebitten ec. De vergoeding voor een volledig gebit of het overzetten daarvan is thans maximaal 75*—Voor een onder-boven- of partieelgebit of het overzetten daarvan maximaal 37,50. Voorstel: De vergoeding te verhogen tot respektieve- lijk 100,— en ƒ50,— Tevens toevoegen: 75 van de kosten tot een maxi mum van 100,per kroon of stifttand en bij brug- werk tot een maximum van 50,per dummy. Deze uitkering zal alleen worden verleend indien hieraan vooraf goedkeuring is verleend. 4. Steunzolen. De vergoeding bedraagt thans ƒ15, hoogstens éénmaal in de twee jaar. Voorstel: De vergoeding te brengen op 75 met een maximum van 20,hoogstens éénmaal in de twee jaar, 5. Haarprothese. De vergoeding bedraagt 75 tot een maximum van 300,éénmaal in de 5 jaar.. Voorstel: De vergoeding blijft ongewijzigd met dien verstande, dat éénmaal in de 5 jaar- wordt gewijzigd in „éénmaal in de twee jaar". V ANDBOUW en ruimtelijke ordening. In wezen twee begrippen die in onderlinge samenhang beschouwd zouden moeten worden. Helaas is de werkelijkheid an ders! Er zyn enkele f abtoren in de ruimtelijke orde- ningsaspekten die de landbouw de grote verliezer doet zijn. Cultuurgrond die moet worden prijsgegeven, bedrij ven die moeten verdwijnen, beperkingen en belemme ringen die binnen het raam van de ruimtelijke ordening aan de land- en tuinbouw worden opgelegd! Het is in de eerste plaats de boer die het offer moet brengen, de boer die gedupeerd wordt. Het vorenstaande slaat niet op de ruimtelijke ordening van Nederland maar op dat van België in het algemeen en ditmaal in het bijzonder op de landelijke ruimte van Waasland. Een prachtig landbouwgebied op de linker Schelde-oever (Doel, Kallo, Kieldrecht, Meerdonk, Ver rebroek), dat van de „Belgische'' landbouwkaart wordt geveegd. Reeds sinds 1965 voert de georganiseerde land bouw strijd tegen de overheid opdat aan gerechtvaardig de verlangens als billijke onteigeningsvergoedingen recht op vervroegde en integrale onteigening duidelijk tijdschema liging van wederzijdse overeenkomsten maatschappelijke begeleiding onteigenden tegemoet wordt gekomen. duideliji eerbiedii kunnen toeroepen, heeft men- wel verschillende initia tieven ontwikkeld om in brede kring aandacht op de strijd van de Wase boeren te vestigen. Een vlugschrift, een brochure en een „2Wart"boek, in de vorm van een „Dossier Linkerscheldeoever", wordt o.m. gewezen op de onbevredigende gang van zaken. Daarnaast heeft men nu het initiatief genomen om in bet bijzonder de stedeling, de niet-agrariër, op een bijzondere manier te benaderen, DUIM 6000 ha of 60 km2 beste poldergrond zijn door het ontwerp gewestplan Sint NiklaasLokeren van bestemming veranderd: dit uiterst vruchtbaar en goed gestruktureerd agrarisch gebied zal onder zand worden gespoten ten behoeve van de haven- en industriële ont wikkeling op de Linkerscheldeoever. De eerste plannen dateren van 1965. Sedert mei 1968 is een totaal bouwverbod van kracht op dit gebied dat wordt begrensd in het noorden en het oosten door de Schelde, in het zuiden door de expressweg Antwerpen Zeekust en in het westen door de provinciale baan en de Nederlandse grens. De industrialisatie heeft reeds op onuitwisbare wijze haar stempel gedrukt op dit rijk natuurgebied: ruim 2000 ha zijn momenteel onteigend, een drietal petroche mische bedrijven zijn reeds in werking, het graven van het eerste kanaaldok is begonnen en einde 1975 zal de zeesluis te Kallo operationeel zijn. Te Kallo is de polder niet meer te herkennen! ALHOEWEL de georganiseerde landbouw in het Land van Waas aan deze ontwikkeling geen halt heeft Stapel van voordelen n.l. door een „opendeurdag". Voor de laatste maal wil men iedereen in de gelegenheid stellen dit prachtige landbouwgebied, dat geheel gaat verdwijnen, te door kruisen en dat op een ogenblik dat de polder door de na tuur het prachtigst getooid is, eind mei, begin juni. Be doeling is dat de bezoeker zich onder meer daardoor zal realiseren dat land- en tuinboitw een volwaardige economische aktiviteit is die mede instaat voor de voedselvoor ziening van de bevolking; i dat een uitzonderlijk landbouwgebied, tevens een prachtig natuurgebied, onherroepelijk verloren gaat; dat de omschakeling van een dergelijk gebied van 6000 ha gepaard gaat met enorme menselijke pro blemen; dat de landbouwsektor van groot belang is voor de landschapsverzorging. PROGRAMMA „OPENDEURDAG" NE „opendeurdag" Wase (Polders start op zondag 9 juni om 10 uur vanaf het gemeentehuis /te Kallo. Van daaruit is een route van «a 40 km (door het gebied uitgestippeld. Daaraan gekoppeld is de mogelijkheid van een aantal bedrijfsbezoeken In de volgorde van de route zijn het een zestal bedrij ven, waaronder een specifiek akkerbouwbedrijf van 50 ha, een gemengd bedrijfstype akkerbouw, mestvee, fok- zeugen, een mestVeebedrijf annex slagerij en direkte verkoop aan de consument, een bedrijf van 40 ha met laagstamfruitteelt, akkerbouw en intensieve melkvee houderij. En tenslotte een gespecialiseerd fruitteeltbe- dryf van 15 ha. DE INWENDIGE MENS ALS centrale restauratieplaats om de inwendige mens te kunnen versterken is gekozen voor de „Prosper- hoeve", ongeveer op de helft van de route, in het dorp Kieldrecht liggende. Vermeldenswaard is dat de „Pros- perhoeve" één van de vier hoeven was toen de Hertogen van Arenberg, die de Prosperpolder hebben ingedijkt in de jaren 1847184/8, een bedrijf uitbaatten van circa 1.0511 ha. Enkele andere gebouwen dateren eveneens van deze datum en zijn gebouwd rond de „binnenkoer" van Prosperpolder. Vanaf 12.00 uur zal in deze restauratie gelegenheid worden geboden iets te drinken en te eten. Een overdek te ruimte biedt aan 400 personen plaats en de „binnen koer" nog eens 500 plaatsen, maar dan in de open lucht. Als bijzondere attraktie wordt vanaf 13.00 uur os aan 't spit aangesneden. Daarnaast zijn er aan het bezoek aan de Wase Polders verschillende evenementen ook voor kinderen verbonden als rondvlucht met helikopter, ballonwedstrijd enz. enz. Om de kosten van een en ander te dekken worden door het sekretariaat die de organisatie van deze „open deurdag" verzorgt toegangskaarten verkocht. Deze kos ten per persoon 30 B. frc; kinderen onder de 14 jaar zijn hiervan vrijgesteld. Men ontvangt daarvoor een route kaart en een korte beschrijving van de bedrijven die bezocht kunnen worden. Nadere inlichtingen sekreta riaat „Opendeurdag" Wase Polders, Dorpsstraat 35 B, Kieldrecht. Al met al een goed initiatief van de Belgische land bouworganisaties om de problemen, waar de landbouw in het kader van de industrialisatie mee te kampen heeft nog eens voor een breder publiek te benadrukken!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 4