*^uid - geluid LANDELIJKE DAG LOCHEM CANADA- STAGE SPORTDAG PJZ 10 Voorlopig: Onder redaktie van: Secretariaat ZLM - Goes 't Is weer voorbij die mooie dag in mei 't Was op de eifde en niet precies hetzelfde was de volgende „dag" toen de halve bus te slapen lag. We begonnen zéér vroeg in de [morgen niet helemaal zonder zorgen. Toen alle West Zeeuwsch-Vlamingen [er waren, kwamen we na brullen, krijsen met [koffie tot bedaren. In de bijna nog lege bus was het achterin al heel knus. In Zevenbergen kwamen met veel [plezier Tholen en Schouwen erbij met [blikken bier. In Gorkum daar stond de koffie klaar. Ondanks het te laat in Lochem [arriveren, mochten we toch nog onze volleybal [serveren. Al boden de dames goed weerstand tegen Ruurlo en Dalen waren ze niet [bestand. De voetbal van Tholen heeft 1 x gewonnen en 1 x verloren. De heren volleybaliers van [Schouwen daar kun je niet direct op bouwen. Ze verloren na veel spaanderen maar de revue van West Zeeuwsch- [Vlaanderen werd 2des in de rij en daarmee waren we erg blij. Dus één bekertje namen we mee. Toen op naar ons diner in Hotel Industrie op dé Noorderwal en dan het, voor sommigen [ongewenste, bal. Hardstikke gezellig was het daar maar om kwart voor elf inpakken [maar. We hadden toen al heel wat [„potjes vet" op de tafel gezet De PJZ kreten waren niet van de [lucht geweest het was een enorm feest. Moe, maar heel tevreden zijn we terug naar huis gereden ieder met zijn kop een bitsje naar [beneden. „De achterhoede van de bus". Cadzand In de radiorubriek Modern Plat teland" sprak mr. E. Kuylman op donderdag 9 mei j.l. over de Cana- dastage die jaarlijks door de platte landsjongerenorganisaties wordt ge organiseerd. Over enige tijd vertrekt een nieu we groep jongelui naar Canada. Vandaar dat wij de gegeven infor matie hier nog eens afdrukken. Op 30 april j.L is de eerste groep van plattelandsjonge ren 13 man per vliegtuig naar Canada vertrokken om deel te nemen aan het jaarlijkse jonge boekenpro gramma. Wat houdt dat programma in? Het is een stage voor jonge boeren en tuinders, die 618 maanden op een Canadees bedrijf gaan werken en het wordt georganiseerd door de 3 Centrale Platte- landsongeren Organisaties, in samenwerking met de Emigratie Centrale en de Canadese Regering. Dit pro gramma wordt van 1958 af elk jaar uitgevoerd en meer dan 800 jonge agrariërs hebben daaraan deelgenomen. Wat is de bedoeling? Allereerst is deze uitzending bedoeld voor degenen, die wat meer van de wereld willen zien en levenser varing willen opdoen. Tegelijk leren zij de praktijk kennen van de Canadese land- en tuinbouw, die op een zeer behoorlijk plan staat. Eb tenslotte geeft deze werktijd gelegenheid om de mogelijkheden voor een blijvende vestiging in Canada emigratie dus te onderzoeken. Wie kunnen nu hieraan deelnemen? Om vergunning te krijgen tijdelijk in Canada te gaan werken gedurende 618 maanden worden de volgen de eisen gesteld: Goede theoretische en praktische kennis van het boeren en/of tuinderswerk in de ruimste zin des woords en in staat en bereid zijn om op een Cana dese farm te werken. Voldoende persoonlijkheid bezitten om op eigen benen te (durven) staan en geschikt zijn om in een Canadees gezin te worden opgenomen. Enige kennis van de Engelse taal bezitten; hoe meer kennis van de Engelse taal hoe 'beter. Ongehuwd zijn, terwijl de leeftijd mag variëren van minimaal 18 tot plm. 30 jaar. Ook zij, die pas van de middelbare of hogere land- en tuinbouwschool afkomen, kunnen in aanmerking ko men. De deelnemers worden in Canada opgevangen) door de Nederlandse landbouw- en emigratie-attaché en op een bedrijf geplaatst, waarbij zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de wensen en capaciteiten. Men kan zelf de voorkeur uitspreken voor een bepaald be- drijfstype of provincie. Wat kost zo'n uitzending? De kosten van de heenreis, verzekeringspremie voor ziekte en ongeval ien enige bemicjdelingskosten moe ten door de deelnemers vooraf in Nederland worden betaald, de kosten bedragen 1000, De terugreis kan iéder zelf regelen: men kan van het overgespaarde verdiende geld langer blijven, maar men moet uiterlijk na 18 maanden teruggaan. Zij die nog geen 24 jaar zijn kunnen een jeugdretour krijgen: de heen- en terugreis samen kost dan 1000, 1300,afhankelijk van de plaats van bestemming. Hoeveel verdient men? Het loon bedraagt minimaal 200250 dollar per maand (dat is 530640 gulden) plus kost en inwoning. Het is duidelijk dat de kosten van de heen- en terugreis ma- kelijk kunnen worden verdiend. En het overgespaarde geld kan de deelnemer gebruiken om tussentijds maar dan natuurlijk in overleg met de werkgever of na afloop te gaan reizen om meer van Canada te gaan zien. ET vertrek van de tweede groep ls vastgesteld op 9 juli om ook degenen die nog eindexamen doen gele genheid te geven de reis te maken. Wie belangstelling heeft hiervoor, kan inlichtingen vragen bij de PJ.G.N., Prins Mau- ritsplein 23, Den Haag, telefoon 070512541, dan wel bij het secretariaat van de PJ.Z. te Goes, tel. 011005010. Hoewel we ons realiseren dat het voor menig plattelands- jongere niet eenvoudig is om er eens een tijdje tussenuit te breken, menen we toch te mogen stellen dat hier voor jon- ZATERDAG 8 JUNI 1974 OP HET „RED-BAND"- SPORTCOMPLEX TE ROOSENDAAL AANVANG 9.25 UUR PROGRAMMA MORGENGEDEELTE Voetbal- en volleybal wedstrijden Teamsporten PROGRAMMA MIDDAGGEDEELTE (tussen 14.00 en 18.00 uur): Kogelstoten dames 1500 meter heren Kogelstoten heren Hoogspringen dames 100 meter dames Hoogspringen heren 100 meter heren Estafette 4 maal 100 meter Verspringen dames (gemengd) Verspringen heren Touwtrekken 40Q meter dames Damesvoetbal DES AVONDS: PRIJSUITREIKING MET SPORTBAL MET DE „SUN-SET BAND" Inleggeld individuele wedstrijden (Ie onderdeel): inclusief entree Sporthal 1,50 Voor elk volgend onderdeel f 1, Entree Sporthal leden 2,50 Entree Sporthal niet leden f3,50 Voor de deelnemers zijn beiegde broodjes aan- <- wezig. AFD. GOES EN NOORD-BEVELAND VRAGEN GASTGEZINNEN Van 18 tot en met 21 juni komt er een groep van 28 jongeren uit Amerika op bezoek bij onze afdelingen. Het is de bedoeling dat wij voor deze groep een programma maken om hen kennis te laten maken met Zieeland en de Zeeuwse landbouw. Geef je daarom op als gastgezin voor één of liefst twee van hen! Br wordt van de gast gezinnen verwacht: dat ze de gasten op 21 juni om ongeveer 18.00 uur ophalen in motel „De Caisson" te Kapelle; dat ze hem/haar drie nachten onderdak geven; dat ze hem/haar 's morgens naar Goes of Kortgene brengen. Een nader programma ontvangt men nog. De gastge zinnen kunnen de excursies waarschijnlijk meemaken. Kunt u niet aan alle voorwaarden voldoen, geef je dan toch op, wij kunnen altijd bekijken wat er te kombine- ren valt. Opgave bij: Oees van der Maas, Huisdjjk 1 te Kats, tel. 01109217 en Leo Wabeke, Hoogeweg 18 te Wemeldinge, tel. 01192302. geren een unieke mogelijkheid is een stuk levenservaring op te doen, waarop zij later met dankbaarheid terug zullen zien. Juist in deze tijd is enige buitenlandse ervaring voor hen die zelfstandig willen worden en een goede plaats in de maatschappij willen veroveren, van niet te onderschatten betekenis. Tot slot willen wij er voor alle duidelijkheid op wijzen, dat het geen vakantie-uitstapje is: men moet normaal op het bedrijf werken. Maar dat is geen bezwaar: uit een enquête onder de deelnemers uit de jaren 1967 t/m 1971 blijkt dat zij in 't algemeen van mening waren dat deze stage een leer zame en prettige ervaring was, die blikverruimend heeft gewerkt en de deelnemers tot grotere zelfstandigheid heeft gebracht. kUiS het veel regent, zoals deze morgen, is het voor mij een geschikte tijd om wat te schrijven. Het gaat me echter deze keer niet helemaal van harte, want van het stukje dat ik voor de maand april had geschre ven, had de redaktie bijna de helft afgeknipt. Dat is natuurlijk niet zoleuk! De oorzaak zal wel zijn dat ik "buiten mijn boekje ging. Het kan ook zijn dat de re- dakteur plaatsgebrek had, want hij moet toekomen met zijn budget. Een Nederlander is van huisuit degelijk; hij past op de centen. Dat is ongetwijfeld een goede eigen schap. Toch ervaar ik dat er ook iets valt te zeggen voor een wat gemoedelijker instelling. Een Ier leeft ge makkelijker, hij is gastvrij en rekent niet tot achter de komma. Dat komt bijvoorbeeld tot uiting in zijn wijze van geld opbergen! Een Nederlander heeft een porte- monnaie. Hij houdt zijn geld netjes bij elkaar. Soms is die portemonnaie nog verdeeld in vakjes. U kent het systeem. En nog een aparte portefeuille voor het pa pieren geld. Als men zo voorbereid ergens naar toe gaat, voel je je toch een beetje klein worden, als je Ierse metgezel het geld los uit zijn zak pakt. Als hij toevallig niets in één bepaalde zak vindt, dan gaat hij de rest van zijn zakken na en vindt ongetwijfeld hier of daar nog wel een paar verkreukelde ponden. Het verschil in mentaliteit tussen Ieren en Nederlan ders komt ook tot uiting in andere punten. De meeste Nederlanders gaan ook bij een samenkomst waarbij ze het prima naar de zin hebben, omstreeks twaalf uur naar bed, want „morgen is er weer een dag". Daar is de Ier het helemaal mee eens en daarom gaat hij rustig door met de gezelligheid! In Kapelle had iemand op zijn bungalow geschreven: „Carpe Diëm": dat betekent: „iPluk de dag" Ik heb nooit precies begrepen of dat inhoudt, dat je de dag moet ge bruiken om wat te presteren of om van de dag te genie ten! r zagen dat de ZLM een reisje naar Ierland heeft georganiseerd. Ik denk dat toch wel iedere deelne mer (ster) de andere sfeer aan zal voelen. Voor een kort bezoek is Ierland rustgevend; het gejaag valt van je af. Voor een langer bezoek is het wennen aan de atmosfeer en aan het landschap In Kapelle-Hiezelinge was alles vertrouwd. Je hoorde de trein rijden op de regelmatige tijd, de torenklok slaan en op een gegeven moment luiden. Als je je ogen op sloeg zag je het bekende beeld van de bomen die je bijna stuk voor stuk kende (in de oudere struikenaan- plant), het riet in de sloten en de hemel met de buien, dié praktisch altijd dezelfde koers namen. Deze beelden worden niet vlug uitgewist. Ze zijn een beetje als je dromen, ze zitten stevig in het onderbewustzijn vast gelegd. De eerste drie jaar droomde ik alleen maar over het verleden. Over aardbeien en frambozen die hard nodig geplukt moesten worden. Soms had je helemaal vergeten om ze te plukken. Ja zelfs over de kersenboomgaard, regen en spreeuwen inbegrepen. Vaak over de veiling, met de keurmeesters. De jeugd van een mens moet toch wel erg belangrijk zijn als al deze dingen zo muurvast in je hersenpan liggen „opgeslagen". TOCH gaan de nieuwe indrukken hun rol meespelen. Als ik nu opkijk van mijn arbeid, zie ik het golven de landschap met de bomen en de koeien en schapen; een oude ruïne van een kasteel. Op verdere afstand de heuvels. Wat dreigend nog, maar niet meer beanstigend. Als je op een mooie avond over je landje loopt, dan besef je plotseling dat je niet meer los bent van het land. Men gaat vastgroeien, onverwachts voel je je gelukkig! En men krijgt contact met de mensen. Met de ene buurman die toch zo'n ellende heeft met reumatiek; met de andere buurman die getrouwd is toen hij ongeveer 55 jaar was en nu jonge kinderen heeft, terwijl hij bijna 70 is. Zijn zorg is of hij wel oud genoeg zal worden om zijn kinderen te helpen met volwassen worden. Met een aardige vrouw, niet te ver weg, die al een operatie heeft moeten ondergaan, waarschijnlijk voor kanker. Met een familie verder op die een achterlijk jongetje van vijf jaar hebben. Dat zijn allemaal mensen die hun zorgen hébben. Zijn er dan hier geen mensen die vrijwel rim- peloos door het leven gaan? Waarschijnlijk wel, maar ik moet er toch echt naar gaan zoeken. Maar moet u dat ook niet in uw eigen omgeving? Het meeste plezier en geluk ontmoet ik op de operette - vereniging, waarvan ik lid ben. Je kunt er hartelijk lachen. Vooral ook omdat hét gemengd is. Juist deze week hebben we onze uitvoering van „Orpheus in de onderwereld". Het is leuk en onschuldig vermaak en er is teamgeest, waarin ik me ook voel opgenomen. Voor mij is het bovendien iets nieuws. Nog nooit eerder heb ik officieel in een koor gezongen en nooit eerder heb ik toch de niét onaangename spanning achter het toneel meegemaakt. Gisteravond kwam ik in de dameskleed kamer terecht omdat ik absoluut de weg niet wist en na eerst even al het moois te hébben opgenomen, word je door de dames naar je eigen afdeling geduwd! In kostuums en bijgeschilderd stonden we op tijd ach ter de coulissen te wachten tot het gordijn open zou gaan. Juist voordat dit ging gebeuren, deed iedereen z'n gebedje (letterlijk), sloeg een kruis en we waren er klaar voor! Het liep goéd. Musicaal gevoel en acte ren zijn talenten van een Ier om jaloers op te worden. Dat gaat zo zes avonden achter elkaar duren. Dat zal vermoéiend worden, dus voorlopig gedurende de dag maar geen werk doen wat een beetje hersenwerk vraagt!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 19