Fruitteelt- notities Goede kwaliteit appelen uit de c.a.-cellen 13 DE OUDE OOGST Per 1 mei j.l. waren de appelvoorraden groter dan voor gaande jaren, aldus een bericht van het produktschap voor groenten en fruit. Dit komt tot uiting in de onderstaande cijfers: totale EEG produktie Voorraad per 1 mei 1971-'72 6.869 miljoen kg 494 miljoen kg 1972-'73 5.868 miljoen kg 397 miljoen kg 1973-*74 7.079 miljoen kg 594 miljoen kg Zoals men ziet, gaat het om beperkte verschillen. Vorig seizoen (1972-73) was de oogst vrij klein, n.l. nog geen 6 miljard kg. Het laatste seizoen was de oogst ruim 7 miljard kg groot. Dat ene miljard meer of minder was beslissend voor het prijspeil zoals men heeft gemerkt! De grootste appelvoorraad zit momenteel in Italië: 304 miljoen kg. Dat is meer dan de helft van het E.E.G. totaal, frankrijk volgt met 146 miljoen kg. Er werd tot 1 mei in totaal 300 miljoen kg appels via interventie uit de markt genomen, waarvan 223 miljoen kg in Frankrijk. Er wordt wel be weer dl dat een deel van die Franse appels daarna nog bij de industrie is terecht gekomen maar de moeilijkheid is om dat te bewijzen. ook geen Goldien crisis, maar een kwaliteitscrisis. De handel klaagt dat veel partijen Nederlandse Golden te vlug bruin worden. In Belgische vakbladen is te lezen dat men daar kampt met hetzelfde probleem. Men wijt het aan te lang bewaren in de hoop op een betere prijs. Ook in eigen land zijn velen van mening dat de kwaliteit dikwijls onvoldoende is door te lang bewaren. Vandaar dat het marktbericht van het Produktschap voor Groenten en Fruit eindigt met het volgende citaat, overgenomen uit het NFO boekje „Koelen en bewaren van Fruit": „Het is een vaststaand feit dat de smaak en het aroma van het fruit minder wordt naarmate de bewaring langer gerekt wordt. Regelmatig komt het voor dat er aan het eind van het bewaarseizoen hardfruit ten verkoop wordt aange boden dat er ogenschijnlijk nog prachtig uitziet maar in feite volkomen smakeloos is. Wanneer er dan gelijktijdig vers fruit van het Zuidelijk Halfrond wordt aangeboden, wordt dit nog sterker geaccentueerd. De moderne consument in de welvaartsstaten waarin ons fruit geconsumeerd moet worden wordt steeds sterker kwa- liteitdtowust. Steeds minder zal men genoegen gaan nemen met fruit van een pretentieloze smaak. Het internationale vrachtvervoer wordt sneller en neemt jaar na jaar toe. Vers fruit uit andere werelddelen kan daardoor gemakkelijker op de Westeuropese markt komen. Al enige jaren zien we dit proces doorgaan. Het trachten om dit tegen te gaan door het opwerpen van handelsbelemmeringen is een verouderde denkwijze die in de toekomst geen enkele kans meer maakt. De huidige consument is niet meer geïnteresseerd in het feit of een produkt van eigen bodem komt danwel ingevoerd wordt. De kwaliteit en bij fruit zeer sterk de smaak, zal meer en meer de bepalende faktor worden in de groeiende concurrentiestrijd. Voor het Nederlandse bewaarfruit zal daarom het accent gelegd moeten worden op een optimale bewaarmethode met een afzet over een kortere periode. Tot op heden wordt een belangrijk deel van het Neder landse fruit te lang bewaard en aangeboden wanneer de in terne kwaliteit reeds ver onvoldoende is. Wanneer men deze methode blijft volgen zal dit fnuikend werken op de afzet van ons fruit." DE NIEUWE OOGST Hoewel het nog te vroeg is voor een goed oordeel is het thans wel mogelijk om voorlopige verwachtingen betreffen de de nieuwe fruitoogst weer te geven: De pereoogst zal waarschijnlijk groot zijn. Sommige ras sen, zoals b.v. Beurré Alex Lucas lijden zelfs onder de mas sa jonge vruchtjes; de bomen worden er door uitgemergeld. De rui kwam dit keer vrij laat, pas deze week lijkt er dui delijk afscheiding te komen tussen wijkers en blijvers. Wel licht was deze late rui een gevolg van het droge schrale weer, want rui krijgt men vooral bij sterke groei. Jonge, sterk groeiende bomen ruien altijd zeer sterk, zwak groeien de bomen ruien daarentegen meestal betrekkelijk weinig. Dus het schrale weer, met de droogliggende, niet werkende kunstmest kan de rui hebben vertraagd. Het is nog niet te zien of de rui erg sterk zal zijn. Zal b.v. de Beurré Hardy nog met de hand nagedund moeten worden? De pruimen staan er goed voor. Na een paar vorige jaren lijkt het nu weer eens een vet jaar te worden; met name d' Ontario doet het dit jaar erg goed. Ook die zure morellen staan er (eindelijk) weer eens best voor. De appels zijn nog moeilijk te beoordelen, de Goudreinette is n.l. zeer onregel matig, soms, prima, meestal matig, soms uitgesproken slecht. De Cox is vrij goed, de Grieve is goed, de Golden meestal redelijk tot goed maar vooral op matig sterke onderstammen is de zetting op het oudere hout soms onvoldoende en dan is de room er af. Op sommige bedrijven zal chemische dun ning moeilijk zijn omdat er goed gezette en op het oudere hout slecht gezette bomen naast elkaar voorkomen. De roe bessen hebben erg lang gebloeid en er is daardoor veel ver schil in korrelgrootte. De rui was vrij sterk en er zijn vee' graterige trossen. Bij de frambozen laat de stand van de Malling Promise vaak veel te wensen over. Het ras gaf toch al veel problemen en de positie wordt nu nog verder ver zwakt. Vooral voor het kleine fruit (aardbeien, frambozen) kan de aanhoudende droogte nadelige gevolgen hebben, het moet dan ook nodig flink gaan regenen. Het abnormaal droge weer heeft de appelmeeldauw sterk in de hand gewerkt Omdat het schurftgevaar gering was en de bloei erg lan? duurde, is er meestal met nogal grote tussenpozen gespoten daardoor heeft de meeldauw extra goede kansen gekreger en benut. Zoals gewoonlijk is er goeds en minder goeds tc melden. Het belangrijkste nieuws moet echter uit West Duitsland komen want de omvang van de appeloogst in dat land is bijna altijd bepalend voor het prijsverschil in om land. Na de topoogst van vorig jaar is te verwadhten dat onze oosterburen thans een belangrijk lagere produktie zul len hebben, tevens zijn er vage berichten over vetel nacht vorstschade in het belangrijke Bodenseegebied. Dit is nie* prettig voor onze kollega's daar, maar anderzijds moedge vend voor de telers hier. En dat is nodig gezien het ongun stige verlopen laatste fruitseizoen. A. v. O. Goede kwaliteit wordt toed betaald. GOLDEN-KWALTTEITSPROBLEMEN Het prijsverloop is erg teleurstellend geweest, vooral de Golden-Delicious noteerde doorlopend laag. Er wordt dan ook wel gesproken van een „Goiden-crisis". Merkwaardig is echter dat de laatste weken in ons land Golden-Delicious uit Frankrijk worden ingevoerd voor 80 ct per kg en hoger. Uit Zuid-Afrika worden verse Granny Smith en Golden-Delicious geïmporteerd, die beide ca. 1J26 per kg noteren. De beroemde Granny Smith wordt dus niet of nauwelijks hoger gewaardeerd dan de verguisde Golden! Daarom wordt er wel gezegd dat het geen appelcrisis is en Het aantal klachten oVer bruinverkleuring bij Golden Delicious die uit de c.a.-cellen komt gaat hand over hand toenemen. In ons gebied valt het tot op heden gelukkig mee. Hier en daar zijn of komen er wel klachten en we zijn van mening dat het belangrijk is om de ontwikkeling goed te volgen, maar tot nu toe is de kwaliteit van de Golden Delicious uit de c.a.-cellen in ons gebied overwe gend goed geweest en soms zelfs zeer goed. Wel is be langrijk gebleken dat het tijdstip tussen het openen van de cellen en de uitslag niet te lang moet zijn. Wat de bruinverkleuring betreft komen er steeds meer meningen dat de voorraadkist zoals wij die kennen hier bij een belangrijke rol speelt. De ervaring zou zijn dat in het midden van de 'gesloten voorraadkist de bruin verkleuring aanzienlijk erger is dan bij vergelijkbare partijen in standaarctfruitkisten. We vernamen dat er reeds telers en ook wel veilingen zijn die in de voor raadkist een luchtgat gaan zagen. Het zou belangrijk zijn indien hierover tijdig voor het nieuwe bewaarsei zoen meer bekend zou zijn. Wat de prijsvorming betreft kan worden opgemerkt dat het de vorige week in ons gebied in hoofdzakk ging om de Golden Delicious. De goede kwaliteiten Werden duurder, dat wil zeggen dat de grote maten omliepen tot eVen boven 50 cent per kg. Voor de klasse I 6570 mm werd tot rond en iets boven 45 ct per kg betaald en de klasse I 60-65 mm deed rond 35 cent. Het zijn veel te lage prijzen maar gezien in het licht van wat tot nu toe steeds betaald is geworden, liggen ze toch wat hoger Het aanbod van kasaareübeien werd groter maar bleei toch aanzienlijk achter bij dat van voorgaande jarón, in hoofdzaak door de vermindering van het areaal. De prijs liep belangrijk terug toen het Moederdageffect vo rige week verdwenen was. Werd op de vrijdag Vóór Moederdag rond f '1,25 per doosje betaald, vorige week maandag lag de prijs rond 80 ct. Later in de week vólg de weer een herstel tot rond 90 ct per doosje. In Kapelle-Bieaelinge worden regelmatig kasframbo zen aangevoerd waarvoor een prijs wordt betaald vin ƒ2 tot ƒ3 per doos met 200 gram inhoud. DINGEN VAN DE WEEK fruittelers houden zich op het ogenblik druk bezig met de oogstverwachtingen. Voor wat ons gebied betreft is de situatie op het ogenblik zo dat verwacht mag worden dat er een grote pereoogst komt. Een uit zondering op deze regel zullen vormen rassen als Doyenné du Cornice en Clapps Favorite. Elders in het land zijn de berichten over de pereoogst wat meer ge varieerd. Zo zou de Betuwe gemiddeld een wat minder grote produktie verwachten dan in Zeeland het geval is; ook uit het gebied Noord-Holland komen berichten over een minder grote oogst. Wat het buitenland betreft zijn er veel berichten over schade aan de peren door nachtvorst. Deze komen zo wel uit Frankrijk als uit West-Duitsland en Engeland. Hoe ernstig het straks allemaal zal blijken te zijn moet worden afgewacht. Voor dit moment lijkt er beslist geen aanleiding om al te zeer in zak en as te zitten vanwege de goede vruchtzetting bij de peren. Dat is trouwens toch geen al te beste houding ten opzichte van een goede vruchtzetting. Wanneer men fruitteler is probeert men alles te bevorderen wat een goede vruchtzetting kan geven en het is dan ook niet logisch om ach en wee te roepen wanneer die goede vruchtzetting er werke lijk is gekomen. De laatste tijd ontmoeten we nog al wat mensen die bijzonder somber gestemd zijn over de grote vruchtzet ting bij de peren. Wanneer men op die manier teler moet zijn dachten we dat men er het beste maar mee kan stoppen want dan is er van de vreugde rond dit vak weinig over. Men werpt ons, wanneer we dat opmerken, wel tegen dat de ervaring heeft geleerd dat het fout gaat bij een grote oogst maar zich blijvend daarop instellen is toch wel een zeer ongelukkige zaak. Uit het buitenland zijn op dit moment nog weinig offi ciële berichten beschikbaar over de komende fruitoogst maar wel weten we dat in de Rhöne-vallei in Frankrijk zeer ernstige nachtvorstschade is opgetreden bij de per ziken de peren. De schade zou in dit gebied minstens 100 miljoen kg produkt bedragen, dat wil zeggen dat er gerekend wordt op een oogstderving van een derde tot de helft van normaal. Ook appelen, kersen en aardbeien hebben schade op gelopen. Voor wat betreft de overige produkten uit ons gebied is het op dit moment eigenlijk nog te vroeg om wat te zeggen over de appels. Het algehele beeld zoals het zich op dit moment aan ons voor doet is dat we rekenen op een overwegend matige appeloogst. James Grieve lijkt wel redelijk te zullen worden maar Stark Earliest valt op veel bedrijven tegen evenals Discovery. Cox's Orange Pippin is wisselvallig maar zal gemiddeld toch geen grote produktie geven en dat geldt in nog sterkere mate voor de Goudreinette. 4 PN dan het hoofdras van onze bedrijven, de Gol- den Delicious. We durven hierover op dit moment enkel zeggen dat we er van uitgaan dat er sprake zal zijn van een tegenvallende produktie. Er komt van de Golden beslist niet een oogst als we het afgelopen jaar hebben gehad. De eerste bloesems, vooral die op het oudere hout, zijn op veel bedrijven niet gezet. Daar zal men het moeten hebben van het jarige hout en we we ten dat hiervan niet direct de beste vruchten worden geoogst. Elders uit het land komen wat berichten over een re delijke appeloogst. Over enkele weken weten we of dat gerechtvaardigd is. Met name uit de Betuwe hoorden we over een goudreinette produktie die toch wel redelijk kan worden. Dat zien we voor ons gebied beslist niet zitten op dit moment. Verder hebben we nog de pruimen. Ze zijn niet meer zo van betekenis als enkele jaren ge leden maar er is toch nog een flink areaal, vooral in Kapelle en omgeving. Zoals het zich op dit moment laat aanzien krijgen we dit jaar weer eens een behoorlijke pruimenoogst. De belangrijkste rassen zijn goed gezet en dat was de laatste jaren meestal niet het geval. Al met al kunnen de vooruitzichten over de komende fruitoogst voor peren en pruimen als redelijk tot goed worden ge noemd en voor de appels als matig tot goed. De fruittelers kunnen dus weer leven op hoop van ze gen. De telers van kastomaten hebben dat ook gedaan maar voor hen gaat het de laatste weken alles behalve goed want de prijzen zijn sterk gedaald. Vanaf begin mei ligt de prijs van de kastomaten aanzienlijk beneden de prijs van het vorig jaar in dezelfde periode en dat terwijl de kosten en met name die van het stoken, zoveel hoger zijn geworden. Vorige week was de prijs gedaald tot een dieptepunt dat niet eerder omstreeks half mei is voorge komen. Er is op dit moment een grote ontevredenheid over de toepassing van de EE.G.-interventieregeling voor tomaten. Op het moment dat we dit schrijven is het refe- rentieprijsstelsel voor tomaten in de E.E.G. nog steeds niet in werking getreden. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft haar ernstige bezwaren tegen deze gang van zaken uitgesproken. In mei 1973 lagen de prijzen van tomaten hoger dan op het ogenblik en de E.E.G.-referentieprijs was lager dan die van dit jaar en er golden wel compenserende invoerheffingen. Met name was dat toen het geval voor Roemeense tomaten. QP het ogenblik is er op de Europese tomatenmarkt een zeer grote concurrentie. Dat de E.E.G. nog steeds geen compenserende heffing heeft ingesteld is iets wat de Nederlandse tuinbouw bijzonder zwaar op de maag ligt. In de eerste helft van mei lag de gemid delde prijs van de tomaten op de Nederlandse veilingen ongeveer 30 cent per kg lager dan het vorig jaar in de zelfde periode. Op 16 mei heeft het Landbouwschap met de voorzitter van het C. Bureau Tuinbouwveilingen met de minister van landbouw hierover een spoedoverleg gevoerd. Daarbij is met klem bepleit te bewerkstelligen dat het referentie- prijsstelsel naar letter en geest wordt uitgevoerd. Het tuin bouwbedrijfsleven heeft op zeer grote spoed aangedron gen, aangezien het geldelijk verlies groot is en de on rust onder de tuinders snel groeit. De minister deelde toen mee de ontwikkelingen zeer nauwkeurig te hebben gevolgd. Ook bij hem wekken som mige aspecten van de uitvoering van het referentieprijs- stelsel bevreemding. Hij vertrouwde er op dat de afspra ken met het Duitse ministerie van landbouw op de juiste wijze zullen worden toegepast. De minister zegde toe op korte termijn contact te zullen opnemen met het Duitse ministerie van landbouw. Hopenlijk zal ondertussen door compenserende hef fingen een eind zijn gekomen aan de zeer zware con currentie van de Oostbloklanden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13