o°k bij deze ruilverkaveling oude stijl is veel aandacht besteed aan het landschap. Al spoedig bleek, dat struikbeplanting langs de wegbermen ongunstig was voor de verkeersveiligheid. Ruilverkaveling „Het Land van Heusden en Altena" eindpunt bereikt Balans van 15 jaar ruilverkavelen Bouw hoofdkantoor Suiker Unie in Breda 8 7 mei j.l. vond in „Het Wapen van Emmickho- ven" te Almkerk een bijeenkomst plaats, die een mijlpaal aangaf in de ontwikkeling van het land van Heus den en Altena. Op die dag werd namelijk de akte gepasseerd voor de ruilverkaveling die in de afgelopen 15 jaar een ge weldige verandering met zich meebracht voor het gehele gebied. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de ruilverkavelingscommissie mr. G. A. Bax, die in zijn openingswoord de aanwezigen welkom heette, waar onder ir. H. A. van Haaren, lid van Gedeputeerde Staten; de rechter-commissaris mr. Urlings; ir. C. P. Lambregts en zijn medewerkers van de Dienst Landinrichting; ir. Van der Wulp en diens medewerkers van het Kadaster; notaris Jongerius; de vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Heidemij; van de landbouworganisaties en de mede- werkers(sters) van het ruilverkavelingsbureau. Na het openingswoord van de voorzitter werd de ruil verkavelingsakte gepasseerd, waarvoor als comparanten optraden mr. Urlings als rechter-commissaris, mr. Bax als voorzitter en ir. Van Dam als secretaris van de ruil verkavelingscommissie. Rest nu nog de vaststelling van de lijst van geldelijke regelingen, waarmee het eindpunt van de ruilverkaveling zal zijn bereikt en de inliggende eigenaren de ruilverkavelingsrente zullen gaan betalen. HOE HET BEGON riE stemming voor de ruilverkaveling vond plaats in november 1968, waarna in mei 1959 de plaatselijke commissie werd geïnstalleerd Jarenlang was de rvk. Land van Heusden en Altena met zijn 14200 ha het grootste ruil- verkavelingsblofc van ons land Reeds kort na de tweede wereldoorlog begonnen de landbouworganisaties in dit ge bied zich te beraden over de wenselijkheid van ruilverkave ling. Waterbeheersing, ontsluiting en kavelindeling lieten veel te wensen over. Bovendien werd het gebied door de oorlog zwaar getrof fen en werden 156 van de 841 grotere boerderijen ver woest, terwijl in de winter 1944/*45 de helft van die totale oppervlakte cultuurgrond werd geïnundeerd De meeste be drijfsgebouwen stonden in de dorpskernen of langs de dij ken, terwijl1 de bij het bedrijf behorende percelen her en der verspreid lagen. Het gehele middengebied bestond uit slecht ontwaterd grasland, met een extensief grondgebruik. Voorts dreigde het gebied doorsneden te worden door aanleg van een rijksweg (KeizersveerGorinchem) en aan sluitende provinciale wegen. Er moest iets gebeuren om dit gebied op een hoger peil te brengen en nieuwe mogelijk heden te Weden. Het middel daarvoor was ruilverkaveling en de georgani seerde landbouw heeft jarenlang aan dé voorbereiding, met name ook de mentale voorbereiding, daarvan gewerkt. Veel weerstanden en misverstanden moesten worden overwonnen, maar van lieverlee groeide het begrip naar een gezamenlijke en totale aanpak. Op de dag van de stemming werd de ruil verkaveling dan ook met een ruime meerderheid aangeno men! De samenstelling van de plaatselijke commissie, be staande uit 9 leden en enkele deskundigen, leverde daarna nog enige moeilijkheden op, maar zomer 1969 kon met het werk een aanvang worden gemaakt. Met de uitvoering van de werkzaamheden werd de Heidemij belast. ONTSLUITING EN WATERBEHEERSING |)E landbouwwegen in het blok bestonden voor het grootste deel uit kleibanen en half verharde wegen met een lengte van in totaal 290 km. Voorts was er 100 km verharde wegen. Door de ruilverkaveling werden 210 km wegen verbeterd of nieuwe aangelegd met een kopbreedte variërend van 2.70 m tot 4.50 m. Thans kan met 310 km wegen of 24 meter per ha van een goede ontsluiting worden gesproken. De waterbeheersing berustte bij 32 waterschappen en 2 particuliere polders. Er waren 6 overkoepelende waterschap pen, die) de algemene belangen van de afwatering, de water voorziening en het dijkbeheer behartigden. Deze 6 overkoe pelende waterschappen omvatten weer 4 boezemschappen, waarvan elk waterschap tot taak had een aantal polders zo goed mogelijk te bemalen. Hiervoor waren een aantal ge malen, windmolens en sluizen voor vrije lozing beschikbaar. Met dit zeer gecompliceerde waterbeheersingsstelsel kon echter niet die peilfoeheersing worden bereikt, die uit land bouwkundig oogpunt noodzaketijk was. Thans is er één waterschap voor het gehele gebied, met twee bemalingsgebieden. Het elektrisch gemaal te Sleeuwijk bemaalt ruim 7400 ha, het dieselgemaal te Drongelen be maalt ruim 6200 ha. Beide bemalingsgebieden zijn door mid del van een z.g. koppelstuw verbonden. Aan waterlopen werd aangelegd of vernieuwd voor een lengte van ca. 326 km (vroeger 500 km). Het blok is ingedeeld in 15 verschillende peilgebieden met peilen variërend tussen 020 m NAJP. en 1.60 m N.AJP., een verschil in hoogte dus van 1.90 m. DE KAVELINRICHTING g INNEN het stramien van wegen en waterlopen is een nieuwe kavelandeling gemaakt. Afhankelijk van de behoefte zijn kavelsloten gegraven of verbeterd. Door dem ping van overbodige sloten werd de totae lengte aan sloten teruggebracht van ca. 2.000 km tot ca. 700 km. Voorts wer den grondverbeteringswerken uitgevoerd en werd ongeveer 10.000 ha opnieuw gedraineerd. Als bijzondierheid kan nog worden vermeld, dat in 1964 werd besloten de komgronden (plm. 5.000 ha) zodanig te verbeteren, dat een optimale graslandexploitatie mogelijk werd. In die gebieden werden de overtollige sloten gedempt met specie uit hiervoor gegraven zandputten. Het aantal kadastrale percelen werd verminderd met 35 (van 17.000 naar 10.700). HET PLAN VAN TOEDELING ^AN de totstandkoming van het plan van toedeling is een tijdelijke gebruiksrageling vooraf gegaan, gepaard gaande met het kavelwerk. Daarbij is steeds getracht het gebruik zo min mogelijk te verstoren. In de tweede helft van 1969 werd begonnen met de definitieve toedeling. Voor jaar 1972 vond de ter inzage legging plaats. Hierop werden 582 bezwaarschriften ingediend, die voor 80 door de plaatselijke commissie kondén worden opgelost De rechter-commissaris kreeg 116 bezwaarschriften te behandelen, waarvan 51 overbleven voor behandeling door de Rechtbank. Die wees op 8 februari j.l. de laatste vonnis sen. Hiermee kwam het plan van toedeling vast te staan. DE BEDRIJVEN gJÊN van de gevolgen van de uitvoering van de ruilver kaveling is een sterk toegenomen specialisatie. De tijd, dat op een en hetzelfde bedrijf akker- en weidebouw en fruitteelt werd bedreven, is voorbij. Doel van de ruilverka veling was de bedrijven, elk naar zijn aard, zo gunstig mo gelijk te doen ontwikkelen. Voor de akkerbouwers bracht dit o.a. grotere mogelijkheden bij de keuze van gewassen. Een grote toename van b.v. de teelt van aardappelen en conservengewassen is dan ook duidelijk waar te nemen. Ook de melkveehouderij kreeg nieuwe mogelijkheden. Mede dank zij de aaneengesloten kavels en het sterk ver beterde grasland worden nu ca. 2.000 stuks melkvee méér gehouden op 500 ha minder oppervlakte grasland dan vóór de verkaveling. Ook in de tuinbouw voltrok zich een sanering, gepaard gaande met een sterke ontwikkeling van de overblijvende bedrijven. Van de 120 groenteteeltbedrijven bleven er 37 over. Twintig bedrijven specialiseerden zich in bloemen teelt. Van de ruim 300 bedrijven met fruitteelt bleven 34 gespecialiseerde fruitteeltbedrijven over. De Stichting Beheer Landbouwgronden verwierf door vertrek naar de Noord oostpolder en door aankoop 890 ha, die beschikbaar kwamen voor bedrijfsvergroting. Aan 49 verplaatste bedrijven werd gem. 5 ha per bedrijf toegewezen, verder konden 130 bedrij ven met ook gem. 5 ha worden vergroot. Voorts werden nog een aantal bedrijven verplaatst zonder bedrijfsvergroting. In de tuinbouwsector werden 19 bedrij ven verplaatst HET LANDSCHAP In overleg met Staatsbosbeheer werd dan ook een aan gepast landschapsplan opgesteld, waarbij de struikbeplan ting grotendeels werd vervangen door boombeplanting. De aanwezige belangrijke landschappelijke elementen (kornbos, eendekooien, griendcomplexen enz.) werden veilig gesteld. Aangebracht werd 80 km wegbermbeplanting met bomen (10.000 stuks), 6 km beplanting met struiken, 150 erfbeplan- tingen, 35 ha populierenbos en griend, voorts plantsingels rond sportvelden, zwembaden enz. In totaal werden vele honderdduizenden bomen en struiken geplant. HET WOON- EN LEEFKLIMAAT DE aanleg van een groot aantal wegen is van aanzien lijke betekenis voor de interne ontsluiting van het ge bied, maar ook voor de verbindingswegen naar buiten. Ook de niet-agrarische bevolking profiteert hiervan. Een deel van het wegennet is dan ook door het waterschap in het kader van de ruilverkaveling overgedragen aan de betref fende gemeenten. De afvloeiing van de arbeidskrachten uit de landbouw is geleidelijk verlopen. Velen vonden werk buiten het gebied, maar ook in het gebied groeide nieuwe werkgelegenheid. De werkloosheid in het land van Heusden en Altena ligt dan ook niet boven het landelijk gemiddelde, wel beneden het gemiddelde van overig Noord-Brabant. TENSLOTTE ■yOOR de start van de ruilverkaveling in 1959 werd een proces op gang gebracht, dat tot in alle secto ren van de samenleving doordrong. Door de betere ver keersverbindingen, door verbetering van de gehele in frastructuur kreeg de ontwikkeling een sterke injectie. De totale kosten van de ruilverkaveling bedroegen bijna 67 miljoien gulden. Ook hier blijkt echter weer, dat de kost voor de baat uit gaat! Dank zij de ruilverkaveling kan het land van Heusden en Altena nu gerekend worden tot de goed geoutilleerde landbouwgebieden van ons land, waar het goed wonen en wericen is. De leden van de ruilverkavelingscommissie en allen, die bij de uitvoering betrokken waren mog/en met voldoening terug zien op wat in de afgelopen 15 jaar werd gepres teerd! KORTEWEG. IJEEDS geruime tijdi geleden werd overwogen dat de Suiker Unie een Centraal kantoor zou gaan bouwen. Een groot en centraal gelegen kantoor is nodig, omdat het hoofdkantoor aan de Boompjes in Rotterdam al jaren kampt met een gebrek aan ruimte en omdat de centrale organisatie tevens nog vele afdelingen verspreid heeft gehuisvest, te weten op twee plaatsen m Rotterdam (Boompjes en de Westblaak), verder in twee kantoren in Roosendaal (be- stuurssecretariaat en de centrale inkoop) en de centrale administratie met de computerafdeling in Stampersgat Vele problemen worden daardoor dagelijks aan den lijve onder vonden; een verhuizing naar een centraal punt bleek zodoen de niet alleen wenselijk, maar vooral ook economisch ver antwoord. Na uitvoerige studies werd Breda als vestigingsplaats voor het nieuwe hoofdkantoorgebouw van de Suiker Unie gekozen. De keuze ging daarbij tussen de vestigingsplaatsen als Rotterdam, Roosendaal, Bergen op Zoom, Breda, Dordrecht en. Goes. Getoetst werd op een aantal factoren als arbeidsmarkt, verkeerstechnische ontsluiting, leefkli maat en verplaatsingskosten minimum. Roosendaal en Breda kwamen als meest geschikte uit de bus waarna aan de hand van tal van andere factoren de definitieve keuze van bestuur en direktie op Breda viel. HET programma van eisen voor een nieuw centraal kan toor werd eveneens zorgvuldig opgesteld. Enerzijds was er de zorg om met een blik in de toekomst een stafkan toor op te zetten dat een complete centrale organisatie zou kunnen huisvesten, anderzijds was er de zorg om de kosten van nieuwbouw niet uit de pan te laten rijzen, maar binnen een bepaalde begroting vast te leggen. Suiker Unie ver langde van de architect geen duur gebouw, doch een solide stafkantoor met een minimum aan onderhoud. Architect Prof. Quist te Rotterdam kwam vorig jaar met een origineel ontwerp, een vijfwandig gebouw, waarvan de twee wanden van de voorgevel onder een hoek van ne gentig graden naar binnen lopen. Vanuit de lucht gezien: een vierkant, die aan één zijde een driehoek mist. Naar het zich laat aanzien zal medio augustus de eerste grond worden verzet. De bouw zal ongeveer anderhalf jaar in beslag nemen. Dit betekent, dat zo spoedig mogelijk na die campagne 1975 de eerste médewerkers naar Breda zullen gaan. Uitgegaan is van een bezetting van circa 130 mede werkers, welk aantal nog tot 19801985 kan worden opge voerd tot 160 185 medewerkers. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid om op het vijf bouwlagen tellend kan toor nog een verdieping te plaatsen, waardoor een werk ruimte wordt geschapen voor nog eens 45 medewerkers. In totaal zouden dan 230 personeelsleden in het hoofdkantoor kunnen worden gehuisvest Voor het gebouw is geen heiwerk nodig; het bouwwerk rust op een betonnen kelder, waarin allerlei verzorgings installaties zullen worden ondergebracht. De parterre is gereserveerd voor de receptie, een kantine, de postkamer en het computercentrum. Op de eerste verdieping zullen de administratie, de landbouwkundige zaken en de buitendienst worden gehuisvest. Het bestuur en de directie, alsmede de secretariaten hiervan, de typekamer, de directiesecretaresses en de «fdieling voorlichting en public relations worden op de tweede etage ondergebracht. De commerciële afdelingen en de dochteronderneming Limako nemen de derde verdie ping voor hun rekening. De technische adjunctddrecteuren met hun medewerkers en de afdeling personele en sociale zaken krijgen een plaats op dé vierde verdieping. De werk kamers zullen in hoofdzaak aan de drie rechte zijden van het gebouw zijn gelegen. In het midden worden de ruimten benut voor het trappenhuis, de liften, garderobes en toilet ten, ontvangstkamers enz. Het plan is om het ruime parkeerterrein nabij het kantoor te laten verzinken, zodat de aanblik van de tuin wordit ver groot. Voor adviezen over het grondverzet en de aankleding van het terrein rondom het gebouw, waarop ook een groot gazon en een volleybalveldje worden aangelegd alsmede de parkeerterreinen enz., is tenslotte de Grontmij ingeschakeld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 8