c(§&Luid TERUGBLIK OP DE VIERWEEKSE 1974 Erf en akker V oorlichtingsdagen .Veiligheid in de landbouw" Jongerenaktiviteiten 23 Voorlopig: Onder redaktie van: Secretariaat ZLM - Goes Zoals iedier jaar werd er in januari weer een Vierweekse kursus gehouden voor jongeren in Bergen (N.-H.) en Bakke- veen (Fr.). Het woord Vierweekse betekent niet zomaar vier weken omgaan met elkaar, het houdt meer in! Zo deed men in Bergen aan: Sport en Spel, Politiek, met balken de gracht over, jazz dansen, kreatief spel, handen arbeid en nog veel meer. Ook zijn we in werkgroepen bezig geweest over Ontwikkelingshulp, Massa Media, Boer en boerin in de toekomst en Samenlevingsvormen. Van het werken in deze vorm hebben we veel geleerd vooral wat betreft samenwerken maar ook over de onderwerpen zelf. In Bakkeveen werkte men ook in deze geest. Hier had men de weken onderverdeeld. Zo stond in de le week Ken nismaking centraal, dit gebeurde door middel van spelletjes, leren discussiëren, sport en spel enz. De 2e week ging om „Informatie". Er kwamen versdiillende sprekers ons infor meren over de landbouw, een Tweede Kamerlid over de politiek, films over ontwikkelingshulp en man-vrouw ver houding. De 3e week werd Zelfwerkzaamheid door middel van projectgroepen. De projecten met de volgende onder werpen: Criminaliteit, Creatief bezig zijn (beeldhouwen, Man Vrouw Gezin, Stoffelijke veranderingen in de maat schappij en Landbouw en E.E.G. namen veel tijd in beslag en we leerden er veel van. De vierde en laatste week was Thuiskomst. We kwamen langzamerhand weer terug in de bewoonde wereld door leuke excursies en rollenspelen. De cursussen werden afgesloten met een grandiose slot- avond. We vonden het allemaal erg jammer dat we uit elkaar moesten en weer terug in ons eigen leventje. Met plezier zien we onze reünie tegemoet en raden ieder een aan eens een „Vierweekse" mee te maken. De Zeeuwse cursisten: ANNEKE, LIA, WIJNA, MARLIES, MARIA GARETTI, HELEEN, CEES, FRED, WIM, MARTIEN, JEANNE, NELLEKE, LIESBETH, NEL, AGAATHA, INEKE en EVELINE. VERSLAG VAN DE EERSTE BIJEENKOMST VAN DE REGIONALE AGRARISCHE KOMMISSIE Maandag 6 mei j.l. werd in „Caisson" te Kapelle de eerste vergadering van de Regionale Agrarische Kom missie Noord- en Zuid-©eveland gehouden. Op deze avond werd door de heer Joris Schouten een inleiding gehouden over „Het prijsbeled in de Landbouw". De heer Sdhoutën ging hierbij uitvoerig in op het prijsbe leid gevoerd dbor de EEG en de tot standkoming daar van. Hij zei dat het prijsbeleid in de eerste plaats is afgestemd op de consument en niet op de producent, dus een zo laag mogelijke prijs voor het voedselpakket. Dit kan dan tot standkomen doordat een vrijhandels- verkeer mogelijk is onder de negen lidstaten, zowel van landbouw- als van industriële produkten. 'Verder vertelde hij dat de Nederlandse Landbouw er zonder de EEG, waar dan wel veel tegen aan geschopt NOORD- EN ZUID-BEVELAND wordt, er zo slecht voor zou staan, dat er geen droge boterham in te verdienen zou zijn. Hij moest toegeven, dat het noodzakelijk is om de produkten, daar te telen waar dit het goedkoopste kan gebeuren, b.v. men kan nooit een tarweprijs afstemmen op een gebied als Gro- ninigen, als blijkt dat dit in Noord-Frankrijk veel goedkoper kan. Dit waren enkele punten uit de inlei ding van de heer Schouten. 'Op deze avond werd verder het doel en het zomerpro- gramma van het RAJC. bekend gemaakt. Het doel is o.a. om de jonge agrariërs te bundelen en een brugfunktie te zijn tussen deze jongeren en de standorganisaties, als mede om de jongeren mee te laten denken over de pro blemen die in de regio's leven. P. J. Z. OOST ZEEUWS-VLAAND EREN Vanaf 3 juni tot en met 5 juli komen er weer een groep Amerikaanse jongens en meisjes. Hiervoor wor den gastgezinnen gezocht bij onze leden en donateurs. Wie belangstelling heeft mag het zo spoedig mogelijk - laten weten aan: Greet Dekker, Pr. Mauritsstr.4 te Axel, tel. 011552639. Wie denkt dat hij dit jaar mee wil doen met toneel, mag zich ook zo snel mogelijk opgeven bij Greet Dekker, Pr. Mauritsstr. 4 te Axel, tel. 011552639. Aan de hand van belangstellende spelers kan er dan een toneelstuk worden gekozen. P.J.Z. Oost-Zeeuws-Vlaanderen organiseert een biljart- tournooi tegen de ZiLM-afd. van Axel, Hulst en KPJ- kring Hulst. Nodig voor zo'n avond zijn per afd. 9 per sonen. Alle wedstrijden worden gespeeld in de loop van augustus 1974augustus 1975. Welke afdeling ons de grootste nederlaag toe kan brengen ontvangt een suprise. Voor belangstellenden meer inlichtingen bij: Mark Quaak, Rozenstraat 10 te Kloosterzande, tel. 01148-1936. Uitslag kulturele selektie, gehouden op 11 mei 1974 te Lochem: 1) Afd. Zenderen, Overijssel, met het kabaret „Gelijke kansen? Kom nou!" Afd. Oosterwolde, Friesland, met de mini-musical „Gijs Kant-en-Klaar". 2) Afd. West Zeeuws-Vlaanderen, Zeeland, met de revue over de oliekrisis. 3) Afd. Sleen, Drente, met de revue „Drente Anno". 4) Afd. Laren, Gelderland, met het kabaret „Dag Krant". Afd. Bunnink, Utrecht, met het kabaret „Het Tentje". STAGIAIR C. Vogelaar, Fr. den Hollanderlaan 31 te Goes, wil tijdens zijn zomervakantie gedurende ongeveer vijf we ken op een landbouwbedrijf (liefst een gemengd bedrijf) werken. Indien het bedrijf in de Bevelanden of op Wal cheren ligt behoeft niet voor lo«gies te worden gezorgd. Degene(n) die deze stagiair wil opnemen worden ver zocht zich in verbinding te stellen met het PJZ-secreta- raat, Landbouwüuis te Goes (0110050-10). KURSUS ONKRUIDPLANTEN HERKENNING De Regionale Agrarische 'Kommissie organiseert io mei een kursus: Onkriiidplanten herkenning. Deze bestaat uit 1 avond theorie en 3 avonden praktijk herkenning. De kursus is bedoeld om het onkruid wat beter te leren kennen in de praktijk en staat los van elke spuitkursus. De eerste avond is op dinsdag 28 mei in de Groene school te Kapelle om 7.30 uur. Opgave tot en met 24 mei bij: André Boogaard, tel. 01102—1754. Hola, 23 april '74 Nog een aantal dagen en we gaan weer eens voor de zoveelste keer de koffers pakken om met verlof naar Nederland te vertrekken. Zoals we al schreven lag het aanvankelijk in de bedoeling dat we voor goed naar huis zouden keren. Maar de ontwikkelingen hier recht vaardigen een vertrek mijnerzijds nog niet. De jaren lange ervaring kan nog niet gemist worden nu we be trokken zullen zijn bij de opzet van het nieuwe grote veertig duizend gemeet projekt in Bura, ongeveer 40 km hier vandaan. Ook langs de Tana rivier. Het is toch een hele beslissing geweest om er weer ja tegen t>e zeggen. Want deze keer zal het betekenen dat ons hechte gezin uit elkaar zal moeten. Dat doet wellicf.it niemand graag, maar je doet het zeker niet graag, want na 7 jaar lief en leed samen te hebben gedeeld in het Tana distrikt, kun je jezelf nauwelijks voorstellen dat straks de kin deren in Nederland zullen blijven. Het werkt op je sen timent en als je dat de boventoon liet voeren dan zou je zeggen: we doen het niet; laat ze hier maar barsten; we blijven lekker bij elkaar! Maar zet je het sentiment wat opzij, dan zijn er toch ook positieve punten aan te voeren die een tijdelijke scheiding rechtvaardigen. Er zullen weinig moeders in Nederland te vinden zijn die hun kinderen dag en nacht rond zicf.n hebben. Het zou de grote -vraag zijn hoe lang ze dat vol hielden, vooral als men daarbij bedenkt, dat het meestal heet is. Dat er nauwelijks enige afleiding voor de moeder is buitens huis. Corry's leven speelt zich af binnen de vier muren van het huis, waar ze de verantwoordelijkheid heeft voor het gezin. Een verantwoordelijkheid, die zich ook uitstrekt tot het zelf onderwijs geven aan Jacky en Kris- tian. Jacky wordt bijna» acht jaar en Kristian is zes en een half. De eerste heeft immers al weer de tweede klas met goed gevolg doorlopn, terwijl de jongste in de tiende en tevens laatste maand is van de eerste klas. Dagelijks, met uitzondering van de zondagen, werd de gang naar boven gemaakt om school te gaan doen. Dat lijkt allemaal erg interessant, maar dat is toet niet na een dag waarop het allemaal niet zo goed gaat. Als de kinderen van de hitte van .hun stoeltjes afzweten, de muggen venijnig steken en de sommen fout zijn, de taal verkeerd wordt gespeld, de kinderen als ze vrij zijn hevige ruzie's maken om een stuk speelgoed. Dan wordt het allemaal wel eens wat te veel! En dan de jongens; die hebben zich eigenlijk hier altijd wel redelijk kun nen vermaken. Maar we kunnen zien dat hieraan nu een einde komt. Ze zoeken andere jongens op, die ook wilde jongensspelletjes willen doen. Hun enig -blank kinder gezelschap zijn twee lieve meisjes van ongeveer dezelf de leeftijd, maar let wel. het zijn meisjes. Die klim men niet in de bomen, die voelen er weinig voor om te gaan vissen, nesten uit te halen en met de katapult te gaan schieten. De lokale jongens dan, nou ja, 't zijn bes te kereltjes, maar de ontwikkeling in Hola is nog niet van dien aard dat je vlot en zonder bezwaar kunt zeg gen: ga maar spelen met die knapen.! Ten eerste is het niet goed, want ze kijken zo ontzettend op tegen die blanke jongens, dat ze altijd de baas zijn en nooit eens op hun donder krijgen. Ten tweede zijn die jongentjes vaak verstoken van enigerlei vorm van hygiëne, vooral thuis niet. Je kunt je kinderen niet blootstellen aan de gevaren van bilharzia (wormziekte), schurft en weet ik wat nog meer. Dat kun je eigenlijk niet; maar probeer het maar eens niet te doen. Dat merken we nu steeds beter. Want Jacky vooral ziet al die „onzinnige" gevaren helemaal niet. Waarom zou hij niet net als die jongens een bad kunnen nemen in het irrigatiekanaal, waar bil- Lvarzia volop in voorkomt; waar bloedzuigers rondzwem men en slangen in het -hoge riet langs de kanten hui zen. Je kunt er zo verdomd gezellig vissen en als altijd die vader mee moet om op je te letten is de lol er ook al af. We hebben hem nu een paar vriendjes toegestaan, waar hij mee om kan gaan, voorzolang het nog duurt. We hebben ze een broek, onderbroek en een blouse ge geven. Je kende die kereltjes ineens niet meer terug. En ineens ben je ze kwijt! Na uren zoeken vind je ze dan. Allemaal gewapend met een levensgevaarlijke katapult, op jacht naar houtduiven in de bush. Daar sta je dan als vader en moeder. Je kunt er geen drama van maken, want je kunt niet eeuwig met je neus in de boekjes zit ten of creatief met lego bezig zijn, vooral niet als je een vrijbuitersnatuur hebt zoals die jongens van ons. Nee, nu gaat er een einde aan komen. We hebben ze voorbe reid op de kostschool. Corry, die zelf een aantal jaren op zo'n school is geweest, probeert ze het zo aantrekke lijk mogelijk voor te stellen. En ze willen best, want ze zijn al wijs genoeg om te weten dat er straks een andere wereld voor hen open zal gaan. Een wereld waarin plaats is voor allerlei aktiviteiten die hier in geen vel den of wegen te vinden zullen zijn. Daarom, als we het los van het gemakkelijk opkomende sentment zien, kun nen we niet anders zeggen dan dat het goed zal zijn voor de jongens. Ze hebben hun deel van et onderontwik kelde Afrika nu voorlopig wel gehad. Natuurlijk hopen we ze wel op gezette tijden te zien. En gelukkig is de school niet ver uit de buurt van de grootouders. En die hebben beloofd, dat ze hen in hun vrije week-ends goed op zullen vangen. En daar zijn we van overtuigd. Niette min zal het een hele overgang zijn. Niet alleen voor de kinderen, maar ook voor ons! Toch nu we nog een poos je doorgaan met het werk hier, hebben we gemeend dat we onze eigen sentimenten aan de kant moeten zetten en de belangen van de kinderen het eerst moeten laten komen. Die zijn er niet langer bij gebaat om nog in de bush te wonen. Het worden al grote knapen. Dat val je niet altijd zo op als je ze hier _in huh korte broeken, met bloot bovenlijf rond ziet sjouwen. Maar vorige week, toen we in Mombasa waren, moesten er kleren gekocht worden voor de thuisreis naar Nederland. Voor ieder een modern overhemd en een modieuze lange broek. Dan ineens sta je er van versteld hoe ze zijn gegroeid; wat een knapen het al zijn. In Hola besteden we weinig aandacht aan kleding. Maar nu, ik gloeide van trots. Waren dat mijn zonen, die heertjes daar!? Ze liepen zelf ook haast naast hun schoenen. Toen we ze 's avonds in een hotel aan de kust meenamen voor het diner, en ze ook een piep klein glaasje wijn mee moch ten drinken, begrepen we ineens dat het niet eens zo lang meer zou duren of het zouden mannen zijn! SCHRUFKOUTER Het aantal ongevallen in de land bouw is ieder jaar nog bijzonder groot. Aan het veilig werken in de landbouw kan nog bijzonder veel worden gedaan. Laat daarom deze gelegenheid niet voorbij gaan om u voldoende te oriënteren omtrent het voorkomen van ongevallen. Op donderdag 6 en vrijdag 7 juni a.s. worden in de gebouwen van de Landbouwpraktijkschool te Schoon- dijke voorlichtingsdagen georganiseerd op het gebied van veiligheid in de landbouw. Deze voorlichtingsdagen wor den georganiseerd door de studieclubs in Zeeuwsch- Vlaanderen in samenwerking met de Arbeidsinspectie en het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundvee houderij te Goes. Op genoemde dagen zal vooral aandacht worden be steed aan het veilig werken en het voorkomen van onge vallen in de landbouw. Enkele punten waarop de aandacht zal worden geves tigd zijn: goede afscherming van machines; het gevaar van het werken aan draaiende machines; remsystemen met luchtdruk en oliedruk op landbouw- wagens; verlichtings- en herkenningstekens op het langzaam verkeer jn de landbouw; het gebruik van veiligheidscabines op trekkers, waar bij tevens aan de lawaaidoofheid van de chauffeur extra aandacht wordt besteed; geluidswerende materialen en persoonlijke beschut tingsmiddelen voor gebruik in lawaaierige cabines; dia- en/of fllmserie over veilig werken in de land bouw. Bovendien zal worden gedemonstreerd met enkele van de genoemde remsystemen, het achteroverslaan van een trekker met een veiligheidsbeugel, doorstroombegrenzer op een kipwagen en geluidsmetingen in trekkercabines. De voorlichtingsdagen zijn toegankelijk op donderdag 6 juni 's middags van 1317 uur en 's avonds van 1921 uur, op vrijdag 7 juni 's middags van 1317 uur. DEZE DAGEN ZIJN VOOR EEN IEDER TOEGANKELIJK

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 23