Nogmaals Verbitterde stemming Ligboxen- en voerligboxenstallen BASF MECHANISATIENIEUWS 16 U hoeft meeldauw alleen te bestrijden als het echt nodig is. U kunt dan gericht spuiten. Dus effectief. Calixin rekent radicaal af met meel dauw in gerst. Bestrijdt bovendien aanwezige gele roest. Redenen genoeg om met Calixin te werken. Daar kunt u van op aan. Vraag informatie: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem, Tel.085 - 71 71 71. Gaiix//7 INGEZONDEN Aan de schryver :„Uit de Praktijk" wil onder getekende het volgende antwoorden. Naar het zich laat aanzien, wordt het voor een aantal landbou wers een rampjaar, want als ik zo om me heen kijk, zijn er meer lege velden dan groene, wat de opkomst betreft. Daar ik mijn bestaan als hoofd bron niet uit de landbouw haal, is het voor mij wel een tegenvaller, maar niet dodelijk! Maar indien er onder u mannen zijn die invloed kunnen uitoefenen, waardan ook, (uiteindelijk bij de regering) maak dan haast! Tk kom met nogal wat mensen in aanraking en de stemming loopt de kant op waar uiteindelijk grote moeilijkheden uit voort kunnen komen en zelfs wel erger! En dan geen beloften meer voor „we zullen 'het eens bekijken" en dan het befaam de spelletje uitstellen, en dan verder laten afglij den. Nu zijn toezeggingen nodig van maatregelen die direkt genomen moeten worden. Zo-niet, dan maar „burgerlijke ongehoorzaamheid!" Want vele moeilijkheden zijn er in de geschie denis al geweest voor diegenen die voor het dage lijks voedsel zorgen. Laat de Overheid er daarom voor zorgen dat ook de landbouw zijn deel krijgt en niet alleen de harde schreeuwers! F. DE WITTE, ZOUTELANDE. (Vervolg van pag. 13). Uitgegaan wordt van gestandaardiseerde ontwerpen geschikt voor uitvoering in montagebouw. De spantaf- stand bedraagt bijvoorbeeld bij alle stallen 330 cm. In de ligboxenstallen is aan het voerhek een eetplaats ter breedte van 65 cm of meer, terwijl in de voerlig- boxenstal die eetbreedte gelijk is aan de boxbreedte, namelijk 110 cm. De vereiste eetbreedte en de geko zen spantafstand hebben tot gevolg dat het aantal koeien bij de kleinste produktie-omvang in de verge lijking varieert van 63 tot 69 koeien. Het voerhek in de ligboxenstal bestaat uit zogenaamde voerboxen met een voorafscheiding van een rechte buis en in de voerligbovenstallen de voorzijde van de voerligbox van een schoftboom en een keerbuis. Alle ligboxen- en voerligboxenstallen worden uit gemest met behulp van een elektrisch aangedreven mestschuifinstaïlatie. De mestschuif brengt de dunne mest in een drijfmestkanaal van 100 cm breed en 150 cm diep. Op de plaats waar de mestschuif de mest afstort in het mestkanaal is dit kanaal afgedekt met stalen roosters. Via dit rooster moet de mest in het kanaal vallen. Vanuit het mestkanaal wordt de dunne mest in een bovengrondse betonnen silo ge*ompt. Deze heeft een waterdichte verharde vloer terwijl de capaciteit voldoende is voor 3 maanden opslag. Het mestkanaal is uitgevoerd met een zogenaamde retourleidiing, een persleiding die vanaf de pompput naar het begin van het kanaal loopt. De mest in het kanaal kan dan via -de pomp eerst worden gemengd en daarna in de silo worden gepompt. Alle bedrijfsgebouwen zijn voorzien van gelijmde houten spanten met vrije overspanning, houten wan den en een dakbedekking van asbestcement golfplaten (Zouten in de ontwerpen spanten met ondersteunings kolommen worden toegepast dan geeft dit enige be sparing op de stichtingskosten. Bij een gebouw ter breedte van 24,60 m bedraagt deze besparing 89,1 per box en bij gebouw van 12,00 m breed 42,per box). Alleen het gedeelte waarin de doorloopmelkstal, de melkkamer, de afkalfbox en de kalverstal zijn onder gebracht, is geïsoleerd. Het ruwvoer is in de vorm van voordroogkuil opgeslagen in rijkuilen, die langs de verharding zijn gelegen, zowel op het erf als langs de bed rijf sweg. Het zou ons te ver voeren hier uitvoerig op de ver schillende ontwerpen en kostenberekeningen in te gaan en moeten volstaan met de conclusie dat uit de begrotingen blijkt, dat de voerligboxenstallen lagere investeringen vragen dan de ligboxenstallen. Ditzelfde geldt voor de jaarlijkse kosten. De arbeidsbehoefte echter is bij de ligboxenstallen enigszins lager dan bij de voerligboxenstallen. Uit de gegevens kan worden afgeleid dat de totale stichtingskosten voor de bedrijfsgebouwen met bijbe horende voorzieningen voor een bedrijf met circa 65 koeien liggen tussen bijna 2.900,en ruim 3.400, per koe. Bij deze bedTagen zijn dan buiten beschou wing gelaten de .aansluitkosten op de openbare nuts voorzieningen, de aanlegkosten van de erfbeplanting, de architectenkosten en eventueel extra funderings- kosten voor het bouwen op een slappe ondergrond. Bij een verdubbeling van de veestapel van 65 naar ca. 130 melkkoeien daalt de investering per koe aanmerkelijk. Een daling die ligt in de orde van 800,— k 900,— per koe of 25 30 In het laatste hoofdstuk wordt ingegaan op de verwerking van mest en gier. Zowel voor gemengde als gescheiden bewaring wordt een aantal mestaf- voermogelijkheden gegeven. Ook de verschillende systemen van mestopslag worden besproken, even als het rondpompen van dunne mest, dat dient om moeilijkheden bij het uitrijden te voorkomen. DOWIDAT TANG NO. 166 AS Voor veler soort werkzaamheden is er een nieuw soort tang aan de markt met vele gebruiksmogelijkhe den. Zonder in- en/of nastellen geeft deze tang een bijzonder stevige „grip" op allerlei soort materiaal van velerlei afmeting en vorm. De chrom-vanadium stalen haakvormige bekken van de tang, die gekarteld zijn, houden zowel rond als plat materiaal tot 50 mm 0 muurvast in de klem Kan gebruikt worden voor vast houden, vastzetten en losmaken van bouten, moeren, pijpen, enz,, enz. De richtprijs voor deze Dowidat-tang No 166 AS is ƒ41,75, excl. BTW. Nadere inlichtingen bij Fa. W. van den Broek, Postbus 1128, Rijswijk (Z.H.), telefoon 070—904142. DRIJVENDE POMPINSTALLATIE Een drijvende pompinstallatie voor verpompen, beluchten en afzuigen van (vuil) water is de „Watermaster", in de handel gebracht door Merrem La Porte te Amsterdam, postbus 3259. De capaciteit, afhankelijk van het model, gaat tot 160 m3 per uur en de opvoerhoogte tot 18 m. De pomp heeft een 4-takt 'benzinemotor, het pomplichaam is van cor- rosiebestendige kunststof en weegt 19 kg. Verschillende hulpstukken als slangen, verbindings- en koppelingsstukken kunnen tevens worden geleverd. Gerstverbouwers: gebruik pas medicin als meeldauw optreedt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 16