TUINBOUW- KLANKEN Het kan verkeren Toenemende pessimisme! Nog steeds volop appelen Afgelopen week hebben we op SCHOUWEN en DUI- VELA ND met verlangen de regenbuien zien aankomen. De gevallen neerslag is echter beperkt gebleven bij enkele mm. en zal weinig effekt opleveren voor droog- liggend zaad en aan waterbehoeftige gewassen. We leven nu in de tweede week van mei, en als we zo de polders doorrijden dan is er, wat de veldgewassen betreft, nog weinig moois te zien. In veel gevallen een onregelmatige opkomst. Een goede opbrengst zit er voor veel percelen al niet meer in. In onze omgeving komen grote verschillen voor. Zij, die dit voorjaar aan de vroege kant zijn gestart, zitten tot heden nog het beste. Geduld hebben kan toch ook wel eens negatief uitvallen! Een sprekend voorbeeld hiervan zien we bij de plantuien. De vroege geplante percelen staan er over het algemeen goed voor, hoewel die percelen ook zeer dankbaar zouden zijn voor een fikse regenbui, nodig voor de verdere ontwikkeling. Be paald ongunstig staat het er voor met de laat geplante plantuien. De struktuur van de grond was by het plan ten uitgesproken beter, maar de aanhoudende droogte is oorzaak geworden dat een gedeelte thans nog droog ligt en de rest moeite heeft met de ontwikkeling. Voor dergelijke percelen zien we het niet meer zitten. De kans is groot dat bij eventuele regenval de groei dermate achterop is, dat het gewas niet meer zal uitgroeien. De stand van de zaaiuien is zeer wisselend. Percelen met een uitgesproken goede opkomst zijn zeldzaam. In later stadium is nogal met de gladde rol gewerkt, maar meestal te laat. Wel is op die percelen bij enkele mm OLIE-VOORSCHOT BIJ BANKEN AANVRAGEN Voor de aankoop van olie kunt U een lening sluiten bij de bank tot een maximum van f 30,per ton zware olie, dan wel 3 cent per liter voor lichte olie of petro leum. De aankoop van de olie heeft alleen betrekking op de hoeveelheid olie die in de bepaalde periode nodig is, d.i. voor zware olie van 1 maart1 oktober 1974, voor lichte olie of petroleum van 1 januari1 oktober 1974. Voor de lening moet U zelf 5 rente opbrengen. Het resterende rentebedrag neemt de overheid voor haar rekening. De Staat staat GARANT voor de lening die U bij de bank sluit. Of U per 1 maart 1975 de lening zal moeten aflossen of dat de overheid dat voor U zal doen hangt af van de bedrijfsresultaten die in het algemeen in 1974 zullen wor den behaald. Het is in ieder geval wenselijk hiervoor een lening bij Uw bank af te sluiten. U kunt er niets mee verliezen, hoog stens wat winnen I Tuinbouwconsulentschap Tilburg Ir. J. S. BARENDSE. 'Het is uw THOOLSE tuinbouwsdhxyver, pa het lezen van de laatst verschenen ZLM-krant opgevallen dat er in de „De Praktijk" en nog meerdere rubrieken een steeds voortgaand pessimisme groeit. By enig nadenken moet men wel tot de konklusie komen dat daar jammer genoeg, ook steekhoudende redenen voor zyp. Allereerst dan, waar ook de vollegrondstuinder mee te maken heeft is wel de nog steeds voortdurende „grote droogte" Schreven wij vorige keer in de hoop dat de regenkansen toenamen; het is tot op heden (maandag) op een teleur stelling uitgelopen. Nog steeds ligt een zeer groot per centage van het gezaaide, droog in de grond, nadat het soms al zes weken geleden gezaaid werd. Men moet dan wel als mens van een bijzonder soort zyn om niet uit eindelijk de moed te verliezen, in de verwachting van een behoorlijke oogst! Uit ervaring weet men dat men niet te vlug tot overzaaien mag overgaan, maar nu is de tijd naby dat het hiervoor te laat wordt. Vervolgens is ook ee n„steen des aanstoots", het EBG-beleid en de belastingdruk die uitzonderlijk op de zelfstandige on dernemers drukt, met nergens geen verhaal op! Geen wonder dat er dan eindelijk zo hier en daar kritiek los komt van een zich tekort gedaan voelend lid van de samenleving. Uiteindelijk leest men dam nog dat er óók nog kritiek op kritiek is! En dan is de cirkel weer geslo- neerslag de kans op kiemen gauwer aanwezig. Deze week zyn nog uien overgezaaid. Ieder jaar staat op zich zelf, maar persoonlijk staan we toch wat huiverig tegen een zo late zaaitijd voor zaaiuien. Dan moet alles wel meezitten in het verdere groeiseizoen. De droge en koude periode heeft voor diverse onder nemers een gunstig effekt gehad en wel op het prijsver- loop van de aan te voeren produkten. We doelen hier op hen die de laatste weken b.v. uien, witlof, winterbloemkool of andere groentesoorten had den aan te bieden. De houders van zaaiuien hebben uit eindelyk toch nog mogen profiteren van een goede prys- opleving. De witlof uit de koude kuilen heeft gemiddeld goed geld opgebracht. Een bijzonder gunstige periode hebben de bloemkool telers gehad. De ontwikkeling is zeer regelmatig verlo pen. Over het algemeen een goede kwaliteit, een ge spreide aanvoer en beste prijzen Zo zien we maar weer hoe een bepaald weertype zo wel negatieve, maar ook .positieve kanten heeft binnen de eigen sektor. Het kan verkeren! Vanuit de bloembollenhoek valt wat onze regio be treft weinig opwekkends te melden. De weinige tulpen percelen die Schouwen en Duiveland telt, zijn hard aan neerslag toe. De aanhoudende koude heeft er tot hiertoe nog voor gezorgd dat het gewas niet hard is achteruit gegaan. Voor een goede bolontwikkeling zou het wen selijk zijn dat op korte termijn neerslag van betekenis kwam. De bloemen waren er vroeg af. Over het alge meen zyn weinig tulpen gesneden voor de bloem. De prijs was te laag om tot rendement te komen. Toen de bloemen duurder werden waren de tulpen gekopt en zodoende verstoken van levering. De opkomst van de gladiolen laat over het algemeen veel te wensen over. Vandaag aan de dag ziet het er bepaald niet gunstig uit. Gedeeltelijk droog liggen, maar ook nog een trage ont wikkeling van de kiem vanwege de koude. Tot heden een voorjaar met vele wederwaardigheden. Het gezegde: „Hoe genoeglijk rolt het leven des genis ten landmans heen", is vandaag voor weinigen van ons van toepassing! (Zto verder peg. 17) Nog altijd zijn er op de fruitveilingen volop appelen te koop en dat zal nog wel enkele weken voortduren, al is het nu zo, dat het sortiment beperkter wordt. Op enkele veilingen is namelijk ook de Winston uit het veilingsbeeld verdwenen en dan blijft alleen de Golden Delicious over en daarvan dan uiteraard overwegend de wat gelere partijen. De restanten van de Winston- oogst 1973 werden vorige week weer tegen hoge prijzen verkocht. De grote maten noteerden tussen 1,25 en 1,30 per kg. De maat 05/70 mm werd rond 1,05 ver kocht en voor de klasse I 60/65 werd tussen 80 en 85 ct per kg betaald. Ook de Golden Delicious lag wat beter in de markt en daarvan dan in hoofdzaak de kleinere maten. Deze kwamen op of soms iets boven de meiprijs ten, zodat de karavaan weer verder moet, naar een vol gende ronde. Gevoegelijk moet wel gesteld worden, dat de natuur zich niet laat dwingen als zijnde, dingen van een hogere orde, maar het zich ten achter gesteld voe len als Nederlands staatsburger, zou toch door de rege ring en leidinggevende instance's in goede banen geleid dienen te worden! Zo is dat bij de landbouw met de vastgestelde prijzen en in de tuinbouw met de hoge stookkosten enz., enz. Bedroevend is dat er zo weinig gezamenlijk optrekken is, in het veilingwezen, zomede als in het coöperatiewezen Bij de strijd om het bestaan, is by het „geven en nemen", het laatste, dikwijls het meest aan bod. ïn deze tijd van het jaar houden ook de verschillende Thoolse veilingen weer hun jaarvergade ringen, zodat men de stand van zaken weer eens op kan nemen. Dank zy de in het afgelopen seizoen goede prijzen voor uien en vroege aardappelen, kon de zaak goed rondgezet worden. Dit stemt wel tot dankbaarheid over NATIONAAL TUINBOUWCONGRES 74 Op 3 en 4 september a.s. wordt als vijfde in de reeks van tweejaarlijkse congressen het Nationaal Tuinbouwcongres 74 gehouden. De vorige congres sen vonden in het Westen des lands plaats, voor dit congres is Wageningen gekozen. Het Internationaal Agrarisch Centrum biedt een uitstekende gelegen heid voor dit doel. Het congres staat weer onder auspiciën van alle landelijke ondernemersorganisaties werkzaam op het gebied van de tuinbouw, grotendeels ressor terende onder de 3 Centrale Landbouw Organisaties en de Nederlandse Tuinbouwraad. Voor het thema van het congres ,J>e concurren tiepositie van de Nederlandse tuinbouw" verwach ten de organisatoren veel belangstelling, gezien de zeer snelle ontwikkeling vooral de laatste tijd van allerlei faktoren die de concurrentiepositie van de ondernemers in deze bedrijfstak beïnvloeden. De opzet van het congres is in grote lijnen dezelf de als van de voorgaande congressen. De algemene problematiek wordt in gemeenschappelijke bijeen komsten belicht, terwijl voor de uifmeping van de specifieke sektorproblemen sektiebijeenkomstert worden gehouden. Het programma omvat voorts o.a. bezoeken aan verschillende Wageningse instituten, terwijl de avond van de eerste dag enige ontspan ning zal worden geboden. Voor overnachting van de deelnemers zal zorg worden gedragen, indien men dat wenst. Wij verzoeken allen die belangstel ling hebben voor dit congres dinsdag 3 en woens dag 4 september aj. nu reeds te reserveren. Over enige tijd zullen nadere bijzonderheden worden gepubliceerd. het behaalde resultaat, maar met verdergaande geldont waarding zal er wel blijvend zorg zijn over de steeds groeiende onkosten. Wanneer door steeds goed bijgehou den accomodatie, niet direkt zwaar geïnvesteerd moet worden, is er nog geen direkt gevaar. (Bedenkelijker is het wel, wanneer door géén verdere groei van de organisatie er géén kapitaal voor investe ringen meer nodig is, want eigenlijk pleegt men dan roofbouw op de onderneming als zodanig. De leden mo gen wel dankbaar zijn dat door bestuur en direktie naarstig wordt gezocht welke mogelijkheden nog verder benut kunnen worden in het belang van de organisatie. Wat dat betreft mogen wy niet uitgaan van een de primerend pessimisme, maar nodig is, een vast geloof in de haalbaarheid van gezonde doelstellingen. Alleen de realistische optimist heeft kans van slagen, wat van een pessimist nóóit gezegd kan worden! Ondanks de moeilijkheden die er heden in het dagelijkse werk, en op organisatiegebied heerst, zal men het goede doel nooit uit het oog moeten verliezen, en dén kan het ook haalbaar zijn! van de bijzondere termijn transakties van Centraal Bu reau 2 voor de D.D.R. Deze prijs bedraagt klasse I 65/70 mm 42 ct, I 60/65 mm 34 ct, H 76/70 mm 38 ct en II 60/05 mm 32 ct per kg. In de voorgaande weken lag de prijs nogal eens onder de DD.R.-prijs, maar dat is nu veranderd. De grote maten Golden Delicious werden verkocht voor 45-50 ct per kg. Oonferenceperen zijn er thans alleen nog te koop op de veiling in Krabbendijke. De prijs was vorige week onveranderd, namelijk f 1,50 tot 1,60 per kg voor de klasse I kwaliteit Het aanbod van kasaardbeien werd wat groter, maar bleef toch ach ter bij de verwachtingen en dat hoofdzakelijk vanwege de tegenvallende kilo-opbrengst op de meeste bedrijven. De prijs kon zich goed handhaven. "Vanaf de tweede helft van de vorige week werd voor de klasse I kwali teit rond 1,20 per doosje met 200 gr inhoud betaald. DINGEN VAN DE WEEK TATE hebben in deze rubriek ree'ds dikwijls geschreven over de noodzaak om op de internationale groen ten- en fruitmarkt een prima kwaliteitsprodukt aan te bie den. Niet genoeg kan elke teler hiervan doordrongen zijn. Wanneer men op de markten in binnen- en buiten land komt en ziet hoe onze concurrenten het daar doen, beseft men eens te meer het belang dat er voor ons als telers op het spel staat. Nederland is één van de belangrijkste leveranciers van groenten en in mindere mate van fruit op de Europese afzetmarkten. In het jaarverslag over 1S73 van het Uit voer Controle Bureau voor Tuinbouwprodukten, dat dezer dagen verscheen, werd er nog eens op gewezen dat Ne derland deze positie heeft kunnen bereiken door het leve ren van hoogwaardige kwaliteiten. Het U.C.B. wijst er op, dat ongetwijfeld de integrale controle op de uitgevoerde produkten een gunstige in vloed heeft gehad op het kwaliteitsniveau. Inmiddels wor den echter enkele produkten in massale hoeveelheden ter veiling aangevoerd. Met het huidige systeem van blok vorming bij veilingaanvoer ontstond bij deze massa-aan voer een tendens tot kwaliteitsnivellering en kwaliteits vervlakking. Het U.C.B. zegt van mening te zijn dat dit laatste tegengegaan moet worden. De goede naam die het Nederlandse produkt op de buitenlandse markten nog steeds geniet, mag niet leiden tot zelfgenoegzaam heid. Het U.C.B. constateert tijdens de kwaliteitscontrole nog al eens wat manco's. Voor een deel zijn deze onont koombaar door weersinvloeden of anderszins maar voor een belangrijk deel zijn ze het gevolg van menselijk falen. Vooral de verzorging van de produkten is niet altijd opti maal; dit wordt er door de hoge loonkosten niet beter op. Met klem wijst het U.C.B. er dan op dat hoge loon kosten nooit aanleiding mogen zijn tot het leveren van mindere kwaliteit, daar hierdoor geleidelijk onze concur rentiepositie wordt ondermijnd. 1-IET doorlezen van het uitvoerige jaarverslag van het U.C.B. is een interessante bezigheid. Naar hoe veelheid blijkt de uitvoer van onze tuinbouwprodukten weinig schommelingen te vertonen. West-Duitsland is de laatste drie jaar goed voor ongeveer */a van onze export. Vanaf 1971 liep de uitvoer naar het Verenigd Koninkrijk elk jaar procentueel iets terug. Naar België nam ze het vorig jaar wat toe. De totale geëxporteerde hoeveelheid groenten en fruit bedroeg in 1973 1.263.844 ton, dat was een kleinigheid meer dan in 1972. In de kwaliteitscontrole van het U.C.B. is de veilingkeu ring de belangrijkste schakel. Gewezen wondt op het feit dat het fundament van een goede kwaliteit allereerst bij de teler ligt. Deze moet er voor zorgen een goed pro dukt te telen en een goede kwaliteitssortering toe te pas sen. De kwaliteitscontrole op de veiling moet starten met het nazien van de telers-aanduiding op of in de colli. Het ontbreken van de telersaanduiding blijkt nogal eens voor te komen. Indien dan ook de kwaliteit niet goed is, is er meestal van opzet sprake. Gepleit wordt voor een goede controle op de veiling op de telersaanduiding. Vooral nu de aanvoer op pallets steeds meer wordt toegepast is het onmogelijk een goede controle tijdens de aanvoer toe te passen. De telersaanduiding zal hier zeker toege past moeten worden. CEN andere zaak waarvoor het U.C.B. de aandacht vraagt is die van de gewichtscontrole. Ook de maatsortering heeft dikwijls niet de aandacht die nood zakelijk is. We zullen u niet vermoeien met het opnoemen van de geëxporteerde hoeveelheden per produkt en de landen van bestemming. Alleen een enkele uitzondering: zo wer den er in 1973 87 miljoen kg appelen uitgevoerd, waar van 79 miljoen kg verse markt en 8 miljoen kg industrie. Hiervan was 47 Golden Delicious, 24 Schone van Boskoop, 14% Cox's Orange Pippin en 2 James Grieve. West-Duitsland nam 48 van onze appelen af. Oost-Duitsland 14%, Frankrijk 13%, België-Luxemburg en Engeland elk 7 Tenslotte een heel ander produkt, de bramen. Hiervan werd 367 ton geëxporteerd, waarvan 64 naar Zwitserland en 32 naar West-Duitsland. We laten het hierbij, maar vonden het toch belangrijk deze opmerking over de kwaliteitscontrole van onze tuin bouwprodukten hier weer te geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 15