MECHANISATIE- NIEUWS Overheid duidelijk in gebreke gebleven 8 ■i NIEUWE LELY KUNSTMESTSTROOIER TYPE L 3000 GROTE ORDER SAMÉ TREKKERS - WELGER OPRAAPWAGENS Onlangs, n.l. op donderdag 18 april, leverde Cebeco-Han- delsraad via haar dealerorganisatie C.A.F. te Leeuwarden een order af van 6 Samé trekkers en 10 Weiger opraap- wagens aan de Coöp. Grasdrogerij „Gaasterland-Oosterzee" te Harich. Vanwege een dergelijk niet dagelijks gebeuren werd aan deze aflevering, ter waarde van ongeveer een kwart miljoen gulden, een feestelijk tintje gegeven. Bij aankomst van de „karavaan" op het terrein van de drogerij werden de aan wezigen begroet door de voorzitter van .Gaaster 1 and-Ooster zee", de heer Tj. Hepkema te Sloten. Onder de aanwezigen bevonden zich ondier meer Ir. B. J. Hof, directeur van CAJF. Leeuwarden en Ir. G. I. Bierma, directeur van de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco-Handelsraad te Steenwijk. De overdracht van de werktuigen vond plaats bij monde van Ir. Hof, die bij deze gelegenheid opmerkte dat deze order de grootste was sinds het bestaan van die mechanisatieafde ling van de CA.F. Hij achtte het een goede zaak dat de; ster ke omzetstijging die de laatste jaren bij de CA.F. heeft plaatsgevonden ook de leden van de grasdrogerij „Gaaster- 1 and-Oosterzee" hun vertrouwen in de C.A.F. hebben ge steld. Ir. Hof was van mening dat dit mede een gevolg was van die uitbreiding van het aantal C.AJ\-reparatie- en ser vicebedrijven, onder andere te Lemmer. Hij wenste het be stuur met dit nieuwe werktuigenpark veel succes. Tijdens de bijeenkomst die later werd voortgezet in hotel Boomsma te Balk merkte Ir. Bierma onder meer op dat Cebeco-Hande 1 s ra ad als importeur van onder andere Samé en Weiger produkten, bijzonder verheugd was dat de leden van de drogerij tot dit besluit waren gekomen. Hij schetste vervolgens de ontwikkeling van de afdeling Land- en Tuin bouwmechanisatie van Cebeco-H andels raad en kwam daar bij tot de conclusie dat sinds Samé voor het eerst in Neder land in 1959 werd geïntroduceerd de verkoop een enorme vlucht heeft genomen en een belangrijk marktaandeel is be reikt. Weiger produkten hebben een wereldnaam. Ook de Wei ger opraapwagens hebben uitzonderlijke kwaliteiten. Na er nog op te hebben gewezen dat Cebeco-Hande 1 sraad, ook veel andere activiteiten ontplooit, sprak Ir. Bierma de hoop uit dat de Coöp. Grasdrogerij „Gaasterland-Oosterzee" met deze investering de baten zal vinden die zij er van verwacht. ELICON STAPELAARS rioai Lely Industries N.V. te Maasland heeft een nieuwe kunst meststrooier type L 3000 aan het Lely verkoopprogramma is toegevoegd. Door de grote voorraadbak met een inhoud van 1.500 liter speciaal bestemd voor de grote landbouw- en loonbe drijven .In het bijzonder voor het strooien van lange per celen is de grote voorraadbak een zeer groot pluspunt! Vanzelfsprekend is ook deze L 3000 kunstmeststrooier voorzien van het Lely strooimechanisme, dat bestaat uit een grote werpschijf met 6 lange gebogen schoepen en een snel- sluitdoseerinrichting, welke vanaf de trekker te bedienen is. Door dit Lely strooimechanisme is een gedwongen kunst- mestdosering verkregen met als resultaat een zeer regelma tig strooibeekl en een grote strooibreedte van tenminste 16 meter. Ook bij de L 3000 kunstmeststrooier is de zeer degelijke constructie een waarborg voor een jarenlang storingvrij ge bruik. Enkele technische gegevens: Inhoud voorraadbak: 1.500 liter Gewicht: 375 kg Transportbreedte: 2.50 m Vulhoogte: 1.60 m Strooibreedte: 16 meter Ophanging: Cat. II Op een landbouwbedrijf zijn regelmatig lasten variërend van licht tot zwaar te verplaatsen. Een gemakkelijk hulp middel daarbij kan zijn de Elicon stapelaar „Serie 800" spe ciaal ontworpen om lasten van 501000 kg te heffen en te verrijden. Een stapelaar met veelzijdige gebruiksmogelijk heden waardoor dit apparaat in grote series vervaardigd kan worden hetgeen in de prijs tot uitdrukking komt. Mede door de kampakte bouwwijze en de vele gebruiksmogelijkheden heeft de stapelaar in de industrie zijn bruikbaarheid reeds ruimschoots bewezen. Er rijn verschillende uitvoeringen waarvan wij de volgende vermelden! MET VOETPOMP. De benodigde oliedruk wordt dmv. een voetpomp verkregen. Deze uitvoering is daar aan te bevelen waar niet te zware lasten worden geheven of voor gebruik waarbij de vorken onbeladen omhoog worden gepompt en beladen terugkomen (bijv. lossen van vrachtwagens). KRACHTSTROOM-ELEKTRISCH 380 V - 3 FASEN. Dit is een ideale uitvoering indien met de stapelaar weinig ge reden behoeft te worden, dus min of meer plaatsgebonden is. De krachtstroommotor is immers een zeer betrouwbare energiebron. BATTERIJ-ELEKTRISCH. Dit is de handigste en meest universele stapelaar. Niet gebonden aan toevoerkabels. Ge reed om overal te gebruiken. Laadapparaat wordt door ons medegeleverd. BREEDSPORIG-UITVOERING. Voor dubbeldeks paletten zonder inrijgleuf en in gevallen waarbij de rijpaten in de weg zitten, is een stapelaar met breedspoor aan te bevelen. De rijpoten blijven dan buiten de paletten en kunnen even tueel van grotere wielen worden voorzien om het rijden te vergemakkelijken. HEFPLATEAU. Naar wens is iedere stapelaar uit te voe ren met een plateau, al dan niet voorzien van scharnierende oprijkleppen. Met enige extra voorzieningen is een dergelijk hefplateau zelfs bruikbaar voor verdiepingvervoer. Een indruk betreffende prijzen geeft onderstaand over zicht (excl. B.T.W. - af fabriek Den Haag). Hefhoogte Voetpomp Krachtstroom elektr. Batterij elektr. 150cm ƒ1.790,— 2.900,— 3.250,— 280 cm 2.650,— 3.700,— 3.950,— Tegen meerprijs leverbaar: Breedspoor uitvoering: 500, Verstelbare "vorken: 535,Vastzetinrichtimg: 150,en Tandemwielen: 105, Daarnaast, zo schrijft N.V. Machinefabriek Elioon, Satur- nusstraat 35, Den Haag, tel. 070857696, kunnen er ook afwijkende modellen en speciale uitvoeringen op korte ter mijn worden geleverd. Voor standaard apparatuur is de mogelijkheid aanwezig deze geheel vrijblijvend een week op proef te bestellen, zo dat een en ander zelf in het eigen bedrijf uitgeprobeerd kan warden. Nauwelijks een investering en wel een werktuig dat rijn geld zal opbrengen, zo wordt in de brochure hier over opgemerkt! (Vervolg van pag. 3) die toepast? Naar onze mening is het door de minister gestelde een voornemen van hem zelf. Wij hadden graag gezien dat het hele kabinet zich zou aansluiten bij uni forme gedragslijnen in de Gemeenschap. Dat had dan ook betekend dat de compensatie van de revaluatie op geheel andere wijze en in overeenstemming met de ge bruikelijke E.G.-methoden zou geschied zijn. Blijkbaar kunnen andere leden van het Nederlandse kabinet zich niet met deze zienswijze verenigen. n/TJ blijven er op staan dat alle moeite aangewend moet worden om het E.G.-landbouwbeleid voort te zetten. Dat betekent dat in Brussel beslissingen geno men moeten worden en dat alle lid-staten gelijkelijk be handeld moeten worden. Is men het niet eens met de Gemeenschapsbesluiten dan zal men zich daarbij toch moeten neerleggen. Er is immers geen andere weg, want anders valt de gemeenschappelijke landbouwpolitiek daarmee ook de E.G. in elkaar. De tekenen hiervan zjjn overigens al zichtbaar. Het moet mij van het hart dat de door de regering ge volgde procedure over de b.t.w-compensatie allerminst bevredigt. Terwijl we om overleg gevraagd hebben krij gen we een dictaat opgelegd. De regering voert argu menten aan die overigens al langer bekend waren en waarover wij desgevraagd met de regering heel graag hadden willen overleggen. Wij missen bovendien de cij fers. Eï wordt in de brief van de regering gesproken over door het Landbouw Economisch Instituut gepubli ceerde berekeningen. Welke moeten dat dan zijn? De uitkomsten 1973/1974 zijn bepaald slechter dan die in 1972/1973 en de vooruitzichten voor de komende oogst zijn nog veel slechter! Men kan er dus niet afleiden dat de situatie beter is dan in het voorgaande jaar. De rege ring spreekt ook over COPA-cijfers. De enige cijfers die gebruikt zijn hebben betrekking op een periode waarin de revaluatie helemaal niet speelde. Dat alles is blijk- baai* voor de regering niet de moeite waard om er nog verder over door te praten. Onze besprekingen in sep tember en oktober j.l hadden ons bepaald beter doen verwachten. Als slotconclusie zou ik kunnen en willen zeggen dat de overheid duidelijk in gebreke is gebleven om haar beleid te motiveren! J>ETREFPENDE de door Italië afgekondigde belem- merende maatregelen voor de invoer merkte ir Knottnerus op, dat is gebleken dat Italië hier een nood procedure heeft gevolgd, ondanks het feit dat de moei lijkheden betreffende de nationale betalingsbalans en de lire reeds lang bekend zijn. De Italiaanse maatregelen betreffen alle uitgevoerde goederen, met uitzondering van grondstoffen en kapitaalgoederen. Het is dus geen typische landbouwmaatregel. Het eenzijdige Italiaans in grijpen betekent daarom niet alleen een gevaar voor de gemeenschappelijke landbouwpolitiek, maar ook voor de gehele markt in de gemeenschap! Uit de jongste ontwikkelingen blijkt weer dat men in de E.G. tijd heeft verdaan aan allerlei kleinigheden. De essentiële zaken heeft men niet opgelost! Al vele jaren hebben wij erop gewezen dat een gemeenschappelijk landbouwbeleid gevolgd moet worden door een gemeen schappelijk beleid betreffende handel, economie en fi nanciën. Dat komt nu duidelijk tot uitdrukking. Na deze maatregelen van Italië zullen de Europese ministers zich van nu af aan permanent bezig moeten houden met het oplossen van de fundamentele vraagstukken. Als men dit niet doet is het duidelijk dat de E.G.-markt uiteen zal vallen in enkele delen. Dat is naar mijn mening niet in h|et belang van Europa als geheel! HET GAAT ONS NIET NAAR DE VLEZE IN het bestuur van het Landbouwschap werden mede- delingen gedaan over diverse besluiten van de EEG- commissie ter verlichting van de moeilijkheden op de vleesmarkten. In de varkenssektor bleef gelukkig de ex portrestitutie op ham naar Amerika (ze had door de ho ge voergraanprijzen van de laatste tijd kunnen dalen), er komen bescheiden restituties voor karkassen en bui ken. Verder is er een extra-invoerheffing wegens te lage aanbiedingen uit derde landen opgelegd (de gewone in voerheffing moest inmiddels worden verlaagd, ook door de recente hoge voergraanprijzen). In de jongste Ministerraad is de Belgische aktie voor nu al uit de markt nemen etc. op niets uitgelopen. Voor lopig is ook een aktie van de „gedevalueerde" invoer- landén om van hun invoersubsidie af te komen afge houden. Wat de rundvleesmarkt betreft wordt gepro beerd de overschotten weg te werken of verder te voor komen. De meeste bevroren-vleesinvoer wordt aan ban den gelegd, verder wordt er een week lang geen ver gunning voor vee- en vleesinvoer afgegeven. Wil men bevroren fabrieksvlees invoeren, dan moet men tegelijk ook EEG-opslag-vlees aenkopen. De volle importbelas ting gaat weer gelden voor kalveren en jongvee voor rundveemesterij. In studie zijn nog het beschikbaar stel len van overschot-vlees voor instellingen-zonder-winst oogmerk en het inblikken van zulk vlees. Met dit al hoopt men de gemiddelde slachtveeprijs weer wat om hoog te krikken. Vooral twee dingen trokken de aandacht van de Landbouwschapsbestuurders. Hoe konden de vleesmark ten toch zo omslaan, hoe betrouwbaar zijn prognoses? En verder wordt het hoog tijd dat de slagers goedkoper worden! De jongste berichten over slachtpluimvee (ex portrestitutie en Russische aankopen) bleken tenslotte ook weer wat hoop te geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 8