De grote risico's van de boer Overzaaien of afwachten Landbouw steeds verder „in de hoek'' gedreven WAT ZAAIEN BIJ UITRIJDEN? NA UIEN Geen kans meer om erwten te telen Het tegengaan van legering van vlas 7 Het nog steeds droge en schrale weer is de oorzaak dat in deze rubriek niet bepaald optimistisch over de situa tie op SCHOUWEN-DUIVELAND t.a.v. de groeiontwik- keling der gewassen geschreven kan worden. De zozeer verlangde en noodzakelijke regen (bij mate), vooral op de zwaardere en moeilijk bewerkbare gronden, is uit gebleven. Het totale beeld van de stand van de gewas sen is nu, na de eerste week van mei, wel zodanig, dat we geen optimische verwachtingen mogen koesteren betreffende de opbrengst (behoudens uitzonderingen en dan toch nog niet t.a.v. van alle facetten). In 't algemeen zijn het enkel moeilijkheden waarmee we te maken heb ben. Voorts op de zwaardere grond is het een zaak van droogligging van het gezaaide. .Daar, waar de op komst niet of weinig te wensen overlaat, hebben we ook te maken met o.a. aardappelopslag. Chemisch zijn hier tegen geen afdoende middelen, wèl wat surrogaat. Bo vendien is de werking van de toegepaste bodemmidde len onvoldoende. Verder is op Sehouwen-Duiveland nog al wat Temik bij de bietenzaai toegepast. Ook «hierbij on voldoende effekt. Zo ziet men maar weer hoe groot het risico is, dat de boer moet dragen. Het wordt m.i. hoog tijd dat de Overheid zich over deze problemen ook eens buigt. Het lijkt er op, dat de Landbouw als een vergeten groep beschouwd wordt en dan te weten wat die Land bouw presteert en betekent voor onze economie. Polari satie en nivelering zijn uitlatingen die dikwijls gehan teerd worden „in het buitengebeuren", maar zo wer- AF en toe hebben we op ZUID-BEVELAND wat regen gehad, maar om hier wat nut van te hebben was het allemaal veel te weinig. Een fikse regenbui met wat regenverlet zou bij velen heel wat waard zijn. De mees te problemen zijn er met de suikerbieten. Naast een aantal bedrijven waar men al met het doorslaan en verdunnen is kunnen beginnen, zijn er een vrij groot aantal bedrijven waar er op dit moment nog lang geen zekerheid is of men voldoende plantjes (heeft of zal krijgen. Tot nog toe is de hoeveelheid bodemvocht en de hoeveelheid neerslag te gering geweest om een vlot te kieming mogelijk te maken. Vooral als het zaad on voldoende diep tegen de vochtige ondergrond is gezaaid. Zolang het zaad nu nog droog heeft gelegen, zal de kiemkracht nog niet geleden hebben. Moeilijker wordt 'het als het zaad enig vocht heeft kunnen vinden om te kiemen maar daarna is verdroogd. In de loop van deze en komende week zullen er beslissingen genomen moe ten worden, soms misschien wel wat geforceerd. Voor velen zou een fikse regenbui vele problemen oplossen en weg kunnen spoelen. Tot nog toe zijn er enkele per celen overgezaaid. Toch is het 'beter om met 40 a 50.000 planten verder te gaan dan van een over te zaaien ge was meer te verwachten! Een ander probleem bij de bietenteelt is de onkruid- ken ze mede aan de ondergang van de agrarische onder nemingsgeest. Zoals gezegd, plaatselijk vooral op zwaar dere en moeilijk 'bewerkbare gronden, problemen met de opkomst o.a. t.a.v. suikerbieten, uien, erwten en zomer granen. De eerstgenoemde zijn wel het ergste. Hierbij komt veel opslag van aardappelen en een mindere werking van de toepgepaste bodemmiddelen. Dit alles resulteert in meer kosten voor arbeid, machi nes en chemische middelen. Als buiten de landbouw iets „mis" gaat, wordt door betrokkenen al gauw aan de bel getrokken en veelal met succes. Heeft de agra riër geen recht meer? De wintertarwe geeft over het algemeen geen gunstig beeld te zien; evenmin het graszaad en karwij. Ook hier spelen droogte en kou een rol. Plaatselijk wordt voetziekte oogvlekkenziekte) in de wintertarwe ge constateerd. Controleer uw percelen, want het is nu de tijd deze schimmel te bestrijden. Er zijn enkele midde len goedgekeurd (reeds off. gepubliceerd). De groei van de tarwe is over 't algemeen ook achter bij andere jaren. Naast de minder rooskleurige situatie t.o.v. de stand en groei, komt ook nog de ongunstige prijssituatie van de aardappelen. Al met al een min of meer pessimistisch beeld, maar vergeef me, ik kan het moeilijk verkrop pen dat de hard werkende agrariër zo weinig waardering krijgen voor hun arbeid en kapitaal, waarmee gewerkt moet worden. Hopenlijk iheb ik (krijg) het finaal mis en keert het getij. Ook op THOLEN en ST. PHLIPSLAND zitten we nog steeds op voldoende regen te verlangen. Op de zwaar dere gronden ligt nog heel wat bieten en uienzaad droog! Zelfs gerst staat er «hier en daar maar zeer dun op. Ve len vrezen dan ook, dat de enkele mm neerslag die we gehad hebben het zaad net zullen doen ontkiemen, maar dat het kiemplantje zal onderdrogen. Zeker is dat veel percelen een ongelijkmatige stand te zien zullen geven met alle moeilijkheden vandien voor wat betreft de bewerkingen en bespuitingen. Door de aanhoudende droogte hebben de herbiciden maar ma tig gewerkt, zodat extra bespuitingen of handwerk nood zakelijk is en we hebben toch al kosten genoeg! Vele percelen tarwe staan er bont en aan de schrale kant bij. We verwachten dan ook weinig last van schimmelziek ten. Hopenlijk wordt dit nog een goed uitgangspunt voor een redelijke oogst, want we zullen het toch van kg- opbrengst moeten hebben! Als we deze „Praktijk" schrijven is het zaterdag 4 mei en gaan onze gedachten terug naar het einde van de 2e wereldoorlog en gedenken hen die hun leven gaven voor de bevrijding. We denken daarbij ook aan de le na oorlogse jaren, toen de „landbouw" mede ten dienste werd gesteld aan de opbouw van ons land. En terecht, menen wij. Hoe heel anders liggen de zaken nu, nog geen 30 jaar later. Een „landbouw" die steeds verder in de hoek gedreven wordt waar de slagen vallen! Die geen of onvoldoende compensatie krijgt voor de gestegen kos ten en maar moet zien «hoe ze dat opvangt. En naar onze vaste overtuiging is er een eind gekomen aan die op vangcapaciteit! Het wordt dan ook de hoogste tijd dat onze organisatie's, niet zoals we in het verslag van de hoofd'bestuursvergadering lazen, alleen scherp stelling nemen, maar stellingen met scherp gaan innemen, wan neer er met onze belangen gesold wordt! En dat er met onze belangen gesold wordt, blijkt uit de opheffing van de 2% BTW-compensatie toch duide lijk! Op grond van het feit dat hij de werkelijke gevolgen van de revaluatie niet kan overzien, komt de minister van Landbouw tot de conclusie, dat de 2°/o BTW-com pensatie wel afgeschaft kan worden! Nou ja, het is ook geen vakbond die je zoiets in de Door de abnormaal droge omstandigheden moet dit voorjaar in meer gevallen dan normaal besloten worden tot uitrijden van bepaalde gewassen. In vele gevallen zal op deze uit te rijden gewassen reeds gespoten zijn tegen het onkruid met EEN BODEMHERBICIDE. De nawerking van deze bodemherbiciden is van dien aard dat het de keuze van het vervangend gewas meestal zal beperken. Aan de hand van proefveldresultaten en praktijkervarin gen wordt in het volgende overzicht GLOBAAL aange geven welke mogelijkheden of moeilijkheden er in dit ver band zijn. Dus uitsluitend bekeken uit het oogpunt van de nawerking van de bodemherbiciden. De opmerking: Elk jaar is toch weer anders, moet hier wel bijzonder ter harte worden genomen. Onder de wel zeer bijzondere omstandigheden van dit voorjaar kan een gewas wel eens heel anders reageren dan in voorafgaan de jaren het geval was. I. NA BIETEN (GESPOTEN MET PYRAMIN) Tussen de behandeling met Ramrod en opnieuw in zaaien geldt de volgende wachttijd; uien en kool spinazie bonen bieten wortelen/witlof 0 weken 2 weken 3 weken 6 weken 10 weken bestrijding. Mede door de droogte is de Pyramin groten deels uitgewerkt. Een tweede bestrijding met Betanal al of niet aangevuld met IVz a 2 kg Pyramin zal op meerdere percelen gewenst en noodzakelijk zijn. Ook bij de wintertarwe laten vele percelen zien dat we met een langdurige droogte te maken hebben. De tarwe lijkt op dit moment minder welig als enkele we ken terug. Percelen waar men wat te zuinig of wat laat met de N is geweest, zijn goed te herkennen. Op meer dere percelen zal een tweede gift N in de tweede helft van mei wel gewenst en nog veel goeds kunnen doen. Ook bij andere gewassen als uien, blauwmaanzaad, vlas, erwten en zomergranen heeft men Ihier en daar nog te maken met een ongeregelde opkomst. Minder goede struktuur en soms een wat ondiepe zaai zijn hierbij als oorzaken te noemen. In de afgelopen nazomer was op vele percelen de ont wikkeling van de karwij door de droogte maar zeer matig. Nu in het volle groeiseizoen ontbreekt het deze planten aan voldoende vocl.vt. Het gewas begint al te bloeien, maar het geheel ontwikkelt zich veel te wei- niig. Het blijft veel te kort en zal onvoldoende gevuld raken. Hoge prijzen zullen het hier moeten doen; jam mer genoeg zal het niet van een hoge kg-opbrengst kun nen komen! Tot maandag hield de droogte in de WESTHOEK nog steeds aan. Naar het er naar uitziet is er volgens de weerberichten de komende dagen echter weersverande ringen op til met regenkansen, et wordt hoog tijd, want er komt nu echt flink wat droogteschade! Het zijn er maar enkelen die met geen moeilijkheden zitten. De één heeft een mankement aan zijn bieten, de ander heeft wat aan zijn erwten en een derde heeft banen in de gerst terwijl een vierde overal wat moeilijkheden mee heeft. We houden momenteel twee maal per dag inspectie. 's-Morgens voor dag en dauw zetten we de vechtpet op en gaan dan de „kanonnen" in 't erwtenland inspecte ren. 's-Avonds doen we het nog eens over en dan wor den „de vuurmonden" tot zwijgen gebracht! 't Verhaal doet hier cfe ronde dat men in België een middel mag gebruiken, dat voor het zaaien gebruikt wordt. Dit mid del zou bijzonder afschrikwekkend werken voor duiven en eenden. In Nederland zou het middel echter weer niet vrijgegeven worden. Het is het beste maar dat me vrouw Vorrink zelf naar de erwtenblokken komt, want wij zien geen kans meer om op deze manier meer erwten te telen! Je zou in staat zijn om naar zeer effectieve middelen te grijpen, 't gezond verstand weerhoudt er ons echter van! Wat de bieten betreft, beweren de geleerden, dat de droge zaadjes nog wel zullen kiemen. We hebben dan intussen wel bieten in drieëerlei stand. Anderen zijn radicaal geweest en hebben mede onder drang van veel onkruid het mes er in gezet en de boel eruit gereden. Wanneer met bodemherbiciden is gespoten,kunnen al leen bieten worden teruggezaaid. Is dat niet het geval, dan is de keus wat ruimer, 't Is te hopen dat onze mi neurstemming spoedig plaats kanmaken voor andere ge luiden, want anders ziet het er niet best uit. Voeg daarbij nog de beslissing over de BTW in Den Haag en de sombere situatie ligt voor de hand! Laten we maar eindigen met wijze woorden, niet van ons zelf, maar toch kan je er behoefte aan hebben: „De mensheid lijdt het meest, voor 't lijden dat zij vreest en nimmer op komt dagen!" Laat ons hopen jjat 't voor 1974 aan het eind van dat jaar zo kan worden vertaald! maag stopt; het is slechts de georganiseerde landbouw en die zijn hoogstens verontwaardigd. Maar zijn wij dan niet de producenten van de eerste levensbehoeften?! En ieder die dertig jaar geleden bewust leefde, weet toch wel wat het betekent als die ontbreken! III. NA BLAUWMAANZAAD In meer normale jaren met enige regenval bleek dat wanneer een maand na de laatste bespuiting met ASU- LEX mais of stambonen werden gezaaid de ontwikkeling hiervan vrijwel normaal verliep. Dit jaar zal de uitspoe ling echter vrijwel minimaal zijn en de risiko's voor de volggewassen ongetwijfeld groter. P. VERHAGE C.A.R. - Goes suikerbieten, kroten aardappelen mais zomergerst bruine bonen stamslabonen knolselderij witlof wijn-peen spruitkool luzerne Italiaans raaigras zonder meer mogelijk opbrengsten sterk wisselend bleek vrij goed mogelijk grote kans op mislukking redelijke kans van slagen wisselvallig grote kans op schade opbrengst viel tegen stand en opbrengst vielien mee gaf vrij normaal gewas matig, mogelijk nog één snede ondanks een matige stand vielen de opbrengsten mee Links: onbehandeld. Midden: behandeld met Ethrel-A VA 1/ha Lux an Uitvloeier-H 0,925 Rechts behan deld met CCC 6 1/ha, Het legeren van vlas tijdens de groei is één van de oorzaken waardoor de kwaliteit en de opbrengst sterk wordt verminderd. Vooral in regenrijke jaren is dit een voortdurende vrees voor de vlasteler. Daar komt nog bij dat mechanisch oogsten van gelegerd vlas een ge weldig probleem is. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat het onderzoek naar middelen die het legeren tegen kunnen gaan de hoogste aandacht heeft van de vlaste ler. Het IBS te Wageningen heeft de afgelopen jaren veel onderzoek gedaan met het produkt Ethrel-A van Luxan. Dit onderzoek was dermate succesvol dat er een toelating werd verstrekt voor de toepassing. Ethrel-A is een groeiregulator die de stevigheid van het stro verbetert en daardoor legering tegengaat. In veel gevallen «heeft dit een opbrengstverhoging van het vlas tot gevolg. Bovendien wordt de kwaliteit van het lint verbeterd. Ethrel-A wordt eind mei toegepast als het vlas 3045 cm lang is. Er wordt dan 11,5 liter per ha in minstens 600 liter water gespoten. Per 100 liter water wordt er 26 ml Luxan Uitvloeier-H toegevoegd, aldus meldt ons de BJV. Chemische Pharmaceutische In dustrie „Luxan" te Eist (Gld), Postbus 9, afd. Marke ting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 7