VERBITTERDE STEMMING Denk aan het voorkeursrecht Corrigeert de natuur zich weer na deze droogteperiode van de pachter! Rond de Schelde Uitzonderlijk droog UIT DE PRAKTIJK 5 Noord-Beveland ligt middenin het zuidwestelijk klei gebied. „Zuidwestelijk" betekent op dit moment, dat alle KNMI-record8 voor wat betreft voorjaars-droogte gesla gen worden. „Kleigebied" heeft altijd ingehouden en betekent nog: hoofdzakelijk akkerbouw. En ten aanzien van deze akker bouw worden langzamerhand alle records gebroken met betrekking tot de vergaand discriminerende behandeling vanuit Den Haag en Brussel. Met andere woorden: De zuidwestelijke bouwboer wordt geconfronteerd met een, door het over hem gestelde nationaal en internatio naal gezag, achteloos terzijde schuiven van de nijpende inkomensproblemen in de akkerbouw op korte èn op langere termijn; inkomensproblemen van een zeer be kwame boerenstand, die louter en alleen een gevolg zijn van de geweldige concurrentievervalsing en disharmonie binnen de EEG, en van de overmatige „in de wattenleg- gerij" van de loontrekkende ten koste van de zelfstan dige ondernemer in ons eigen land. En dat op een moment, dat diezelfde boer met maxi male inventiviteit en werklust (die zeker niet onder het burgerlijk Nederlands gemiddelde zullen liggen) verbeten bezig is de zichtbare en opdoemende droogteschade, voor zover mogelijk, nog enigszins te beperken of te her stellen. Een confrontatie met feiten, die leidt tot de verbitterde stemming waar de hoofdartikelschrijver vorige week ge wag van maakte. Een verbitterde stemming, omdat: a. Slechts weinigen konden en kunnen profiteren van de hoogste markt van „vrije" produkten. b. De hoge aardappelprijzen van oogst '72 slechts incidenteel waren; getuige ook het prijsniveau nu. c. Bij een hollende inflatie van 10 a 15%, de gega randeerde landbouwprijzen na jarenlange bevrie zing verhoogd worden met een belachelijke bagatel van enkele procenten. (En dat tegen de achter grond van veelal dubbel zo hoge wereldmarktprij zen.) d. De geflatteerde norm van het bruto boerenarbeids- inkomen, vertaald in netto-verteerbaar-inkomen in vele gevallen bedroevend laag is. e. Normaal calculerend, de akkerbouw binnen één twee jaar te maken zal hebben met een verdere kostenstijging van =t= ƒ400,1per ha (pacht/eige- naarslasten, kosten van grondstoffen en hulpmid delen, lonen.) Kostenstijgingen, die niet beïnvloed baar zijn. en fvult u zelf maar verder in Er wordt van ons boeren dikwijls gezegd, dat we (te) vlug klagen. Dat moge zo zijn: over het weer, over inci dentele tegenvallers in het werk, kortom over details die in ons vak zelden alle tegelijk optimaal kunnen zijn. We hebben echter nu reden tot oprecht klagen; over de grote lijn, over de neergaande trend van ons bedrijf en ons bestaan. Laten onze voormannen van Landbouwschap, KNLC en ZLM onze verbitterde stemming voldoende luid weer geven ten opzichte van de regerende overheden. Laat het geluid sterk en fel genoeg zijn, anders dreigt het we derom verloren te gaan in de cacafonie van geschreeuw van Groeneveld, Dennendal en anderen. Scherpe taal en harde eisen, in plaats van beschaafde formuleringen en beleefde compromisvoorstellen, zullen nodig zijn! Nodig enerzijds, om niet verder gediscrimineerd te wor den bij de verdeling van de welvaartskoek (zo daar nog een kruimel van over is). Nodig anderzijds, om ons ZLM-leden te weerhouden van het plegen van obstructie, zowel buiten als binnen onze organisatie. Voor wat schrijver dezes betreft, heeft het uur voor „Burgerlijke ongehoorzaamheid" (hoofdartikel vorige week) voor de georganiseerde landbouw geklonken! Terwijl we deze regels schrijven pakken donkere wolken zich samen boven OOST ZEEUWS-VLAANDE REN, en de agrariër krijgt moed dat er na een lange periode vari droogte eindelijk weer wat regen zal vallen. Ruim een maand droog en schraal weer, het patroon van vele voorjaren, wil men graag vaarwel zeggen, verschillende percelen bieten vertonen een slechte stand, enkele planten staan boven, maar het grootste percen tage zit nog als zaad in de grond! Zullen ze straks als het geregend heeft, nog kiemen, of is het zaad "beschim meld? Als men zo rond kijkt ziet men vele percelen koolzaad en karwij die een slechte stand vertonen. Top- opbrenlgsten moet men daar niet van verwachten; even zo vertonen percelen vlas ook die ongelijke stand, wat straks de kwaliteit niet ten goede zal komen. De aardappeloogst van 1973, waarvan afgelopen na jaar de prijs goed inzette, zit thans aan de grond en brengt de teler verlies. Het is het risico van het vak, zal men zeggen, maar de steeds stijgende onkosten en een bijna constant en te laag prijsniveau voor landbouw- produkten doet de positie van de agrarische onderne mer steeds wankeler worden. Maar voor de boer geldt geen minimum loon, ondanks de vele uren die hij meer werkt dan de werknemers in de industrie en de grote geldelijke risico's die hij loopt! Nog donkerder wolken pakken zich samen over onze streek, zij I et dan in een andere zin van het woord, n.l. de aanslag die Rijk en Provincie weer zullen ple gen op de landbouwgronden in verband met de aanleg van de wegvakken HoekSluiskil (brug) en Axelse Sas singSt. Anna en in verdere toekomst de weg Rustwat Spui. Hoeveel gedupeerden zullen hier straks weer zijn als goede percelen landbouwgrond weer zullen wor den doorsneden? Hoeveel resteren er met een slechte perceelsvorm, hoeveel km zal men moeten omrijden om zijn perceel te bereiken? Zeker er wordt omr ij schade betaald, maar wat zegt dit binnen b.v. 5 of 10 jaar? Wat zal dit bedrag dan nog zijn, met de steeds verder gaande geldontwaarding? Wat zal men voor zijn grond ontvangen al§^ vergoeding en wat kan men er voor terugkopen? Een ieder weet dat dit niet eenvoudig is. Wat betaalt men voor de vrije grond, als ze te kopen is? Onlangs vernamen we een geval dat een pachter de 'bij hem in pacht zijnde grond had gekocht van zijn eigenaar voor een prijs die aanmerkelijk boven de Grondkamer- prijs lag. Dit omdat hij niet op de hoogte was met de gang van zaken en dus geen gebruik maakte van zijn „voorkeursrecht", met taxatie door de Grondkamer. Laat iedere paclvter die van zijn eigenaar grond kan kopen, toch kontakt opnemen met de voorlichters der ZLM, het kan soms duizenden guldens verschil geven! Het uitblijven van regen van betekenis gaat ook op WALCHEREN steeds meer zichtbaar worden. Op zeer veel percelen is er een onvoldoende opkomst. Dikwijls is nog minder dan de helft van het gewenste aantal planten aanwezig. We hebben nog steeds hoop dat bij voldoende regen er nog wel zoveel goed zaad aanwezig is, dat we een voldoende plantenbestand krijgen. Het wordt echter wel laat met de opkomst. Hoe later op komst, hoe korter groeiseizoen! De ervaring is, dat de opbrengst gunstiger uitvalt in een lang groeiseizoen, dan in een kort. We zullen dit alles maar rustig af moeten wachten, met de wens dat diegenen gelijk krijgen, die van mening zijn dat de natuur meestal zichzelf corri geert. Met andere woorden, dat we in het verdere groeiseizoen zodanig gunstige groeiomstandigheden krij gen dat de opbrengsten niet te veel afwijken van het geen normaliter het geval is. De laatste jaren is er nogal wat studie gemaakt over het voorkomen van de legeringsvoetziekte bij winter tarwe. Er is wat meer inzicht in het tijdstip van optre den, de mate van aantasting en de mogelijkheden wat de bestrijding betreft. Wij hebben hier ook eens wat meer aandacht aan besteed. De indruk is dat het met de aan tasting in ons gebied wel meevalt. Sommige collega's besloten in twijfelgevallen toepassing van één der goed gekeurde middelen. Dit is zeker aan te bevelen op die percelen waarvan bekend is uit het verleden, dat er in aanzienlijke mate legering op kan treden, veroorzaakt door voetziekte. Door de aanhoudende droogte en wat minder groei- In WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is op een paar millimeter regen na, sinds eind maart geen regen meer gevallen. De meeste boeren kunnen nu zo zachtjes aan de aangerichte schade door de droogte wel ongeveer vaststellen. Karwij, koolzaad en graszaad krijgt te wei nig „kleren", met als gevolg een zeer onvoldoende bloei. Kg-opbrengsten, gereduceerd tot 10 a 20°/o van normaal zijn te verwachten. Uitrijden is op de zware gronden niet altijd mogelijk, alhoewel er veel koolzaad en karwij is uitgereden, waarin dan weer bonen of aard appelen komen. Op sommige percelen kwam het blauwmaanzaad zelfs niet gedeeltelijk boven. Meestal ligt het zaad dan ge barsten in de grond. Herzaai en uitrijden was eveneens aan de orde van de dag. Met de bieten is het iets 'beter gesteld, alhoewel ook hier een aantal velden voorkomen waar gewoon geen planten boven staan. Ook met de granen en vlas verloopt het niet naar wens. Al met al een treurige situatie, die ook al heeft het (hopelijk) reeds veel geregend als u dit leest, maar weinig meer zaamweer is ook de grasgroei niet wat ze in mei kan zyn. Op de meeste bedrijven is de oppervlakte, bestemd voor voederwinning, thans te klein, daar een te grote oppervlakte voor beweiding nodig is. De telers van win terbloemkool hebben in bet algemeen gesproken een goed seizoen achter de rug. Per oppervlakte een flink aantal van goede kwaliteit met in doorsnee een goede prijs. De vraag naar deze groente blijkt groot te zijn. We vragen ons af of een redelijke uitbreiding van deze teelt verantwoord is. Klmatologisch is ons gebied het meest geschikt. Er is een aantal bedrijven waar er vol doende arbeidsaanbod is voor een aangepaste opper vlakte. Daarnaast is ook een geschikte grondsoort van belang, niet te zware, goed doorlatende en ontwaterde grond. Enige kennis en liefhebberij voor deze teelt moet echter wel aanwezig zijn. In verband met mogelijke dui- venschade dient het perceel wel vlak bij het bedrijf te liggen! RECTIFICATIE „DE MAAND MEI In één van de groengedrukte tips die bij „De maand mei" in ons vo rig nummer waren opgenomen, blijkt een fout te zijn geslopen. Want houdt bij het spuiten van chloor IPC tenminste 200 m. afstand van gewassen als vlas, blauwmaan zaad en bloeiend graszaad! kan goedmaken voor sommige gewassen. Een positieve kant is dat klachten over schade van bodeml erbiciden niet voorkomen; echter wel dat ze onvoldoende effekt hebben gesorteerd. Voor een goede werking van herbiciden te spuiten over het gewas is het weer al evenmin ideaal te noemen, getuige hier en daar de praktijkgevallen. Wij zijn als boer momenteel in een moeilijke positie gekomen. Voor veel bedrijven dienen donkere wolken zich aan voor wat het geld- inkomen betreft. De uitgaven echter stijgen in een steeds sneller tempo. Belasting dient betaald te worden over de vrij goede voorgaande één of twee jaren! Menig be drijf dreigt in een ongunstige liquiditeitspositie te geraken. Dit is gevaarlijk omdat dit vaak tot een on verantwoorde bedrijfsvoering leidt. Denken we daarbij dan ook nog aan de voor ons, Nederlanders, schadelijke invoermaatregelen genomen door de Italianen (is er nu eigenlijk wel een EEG), dan kunnen we de nabije toekomst bepaald niet hoopvol tegemoet zien! (Zie verder pagina 7) We hebben nu een weekend adhter de rug met af en toe een dreigende lucht waar wel eens een plas water uit zou kunnen vallen, maar de tijd zal het leren of het uitkomt zoals we het zo graag zouden willen heb ben. Afgelopen week hebben meerdere boeren het ge duld niet meer op kunnen brengen om nog langer op kale bietenpercelen op een enigszins verantwoorde op komst te moeten blijven wachten en hebben daarom het kloeke besluit tot overzaaien van de bieten dan ook maar genomen. Onder deze uitzonderlijke droge omstan digheden en bij de Ihuidige slechte struktuur van de grond is het succes van overzaaien ook nog niet direkt verzekerd. Bovendien trekken we met het opnieuw klaarmaken van het land weer een lichte streep door de werking van de toegepaste bodemherbiciden en daar om zal een aanvulling hierop toch wel weer noodzake lijk zijn. Dit brengt veel extra kosten met zich mee en zo ook door de aankoop van bietenzaad wat goed aan de prijs is. Deze overgezaaide bieten zullen dus laat aan de groei zijn en daarom ook weinig schieters geven, maar zonder twijfel zal de opbrengst ook veel minder zijn. Zulke gewassen zijn maar weinig interessant voor de boer meer en dat zal aan het „onderste regeltje" straks goed merkbaar zijn. Ook voor de suikerfabrieken zal dit gevolgen hebben, want de leveringen in de eerste helft van de campagne zullen wel niet volgens het vaste schema kunnen verlopen daar de overgezaaide bieten dan nog een te jong gewas zijn om dit min of meer te slachten. Het lijkt allemaal wel erg gecompliceerd en zo is het ook! Door de toepassing van bodemherbici den leggen we een soort van claim op de percelen, waardoor de inzaai van een ander vervangend gewas niet meer mogelijk is. Het zou daarom heel nuttig zijn, dat er in deze geest eens proeven aangelegd werden aangaande de vraag wat dan nog wel en wat niet meer mogelijk is. Op wel zeer ongelegen momenten hebben we bepaald behoefte aan deze kennis. Ook bij het uit rijden van met maanzaad gezaaide percelen zitten we met hetzelfde probleem. De karwij lijdt als vroege gewas ook erg onder de droogte. Het blijft erg kort en een veel te open gewas. De opbrengst kan niet groot meer worden en dat zal aan de prijs straks wel goed te merken zijn. Nu al wordt enige speculatie daarin gesignaleerd! Zo te zien lijkt er heel wat handwerk in de gewassen straks op ons af te komen. Vooral de aardappelopslag zal ons bij heri valing bezig houden. Daarbij zal de onregel matige bietenstand het gebruik van dunmachines ook wel danig in de weg staan. Bovendien lijkt het erop, dat het hele arsenaal van onkruidbestrijdingsmiddelen in de uien onder deze droge omstandigheden voor bepaalde onkruiden de boot al reeds gemist heeft. We hebben dus nog geen vakantieplannen te maken, want we weten nu al waar we naar toe kunnen! Ook weten we waar we met dit landbouwbeleid terecht komen en dat is be paald veel erger dan men wel denkt! Het wordt hoog tijd dat er van boven af eens spijkers met koppen wor den geslagen. Gelukkig is de Federatie van Verenigingen van Bedrijfsvoorlichting voornemens om. a.s. winter een studiedag te organiseren met als tf.ema: „Het boerenin- komen en de bedrijfsfinanciering in deze tijd". Er gaan echter nu al veel stemmen op om de datum van deze studiedag te vervroegen daar thans de tijd er meer dan ooit rijp voor is! Vaktechnisch is de landbouw zeer goed bij de tijd, maar economisch is ze nergens meer en er zullen toch middelen gevonden moeten worden om uit deze impasse te geraken. In Oost Zuid-Beveland is al reeds vroeg aan de bel getrokken, maar het lijkt er op dat we alle klokken moeten laten luiden voordat ze het pas goed in Den Haag zullen horen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5