<^Oocr de <~Drouw ENGELSE PLATTELANDSVROUWEN OP ZELFDE GOLFLENGTE 21 onder redaktie van de Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland en Brabant: Els Deurloo Markt 1 Tholen Tel. 01660 - 504 ENGELSE plattelandsvrouwen en wij, andere taal, zelfde golflengte. Op de onlangs gehouden kader middag voor afdelingsbesturen was het werk van de Engelse Bond van Plattelandsvrouwen het uitgangspunt van de bespreking. Nu Engeland is toegetreden tot de E.G. zoekt men daar op allerlei manieren contact met de andere lidstaten. Dat was dan ook de reden, dat twee van onze A.S.V.sters, mejuffrouw Van der Leeden en mejuffrouw Vorkink in het najaar een studiereis maakten door Engeland, daartoe uitgenodigd door de N.F.W.I., (national federation of women's institutes) de Engelse organisatie van plattelandsvrouwen. Een dergelijk contact was ook al gelegd met Denemar ken en Frankrijk. Inmiddels hebben twee Epgelse dames al een tegenbezoek afgelegd als gasten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Uitermate nuttig, want zulke reizen zijn blikverruimend. Men ontdekt heel veel punten van overeenkomst met el kaar terwijl men echter ook grote verschillen ziet. Ge lukkig maar, anders zou het weinig interessant zijn op deze manier uit te wisselen! Wat wij gemeen hebben is in de eerste plaats de doel stelling: bevordering van het levenspeil op het platte land en vorming en ontwikkeling van de vrouw. Ook de programma's van de afdelingsbijeenkomsten komen veel met de onze overeen, leerzaam maar vooral óók gezel lig. Typisch vrouwelijk die hang naai gezelligheid? Alleen speelt bij onze Engelse buren het wedstrijdele ment een grotere rol: géén bijeenkomst zonder een of andere competitie zoals b.v. in „gehaakte hoedjes", „mijh oudste kop en schotel", „een pot zelfgemaakte jam" en natuurlijk het bakken van de lekkerste cake. ORGANISATIE EN FINANCIËN T}E N.F.W.I. heeft een half miljoen leden en vraagt een contributie van, schrik niet, Nederlandse plattelandsvrouw van V2 (ongeveer 3,Een voorstel om dit te verhogen tot 1 werd verleden jaar afgestemd. Het maandblad „Home and Country" is echter niet bij de contributie inbegrepen. Hierop kan men zich apart abonneren, indien men er belangstelling voor heeft. De uitgaven worden door de inkomsten van deze con tributie niet gedekt, ook niet door de landelijke en pro vinciale subsidies. Maar in 1966 heeft het landelijk bestuur een beroep op de leden gedaan om 1 per persoon in een fonds te storten, drie jaar later had men 500.000 bij elkaar. Met de rente hiervan kan men heel wat doen. Bovendien zijn zij erg knap in „raising money" b.v. door de verkoop van hun grote aantal bondsuitgaven, het organiseren van ver lotingen, het houden van koffieavonden enz. Dit kost wel veel energie en tijd maar, zegt men, het bevordert ook de zelfwerkzaamheid en betrokkenheid van de leden. Zowel het landelijk als het provinciaal bestuur wordt iedere twee jaar door de afdelingen gekozen. Men is echter voor het leven herkiesbaar! Het komt dan ook wel voor dat iemand al 25 jaar presidente is. Alleen de landelijke presidente treedt bij stilzwijgende overeen komst om de vijf jaar af. INVLOED OP (REGERINGS)BELEID "NJ IET alleen bij de bestuursverkiezing kunnen de af- delingen dus haar stem laten horen, ook op het beleid kunnen zij invloed uitoefenen door middel van z.g. resoluties. Dat zij zeer bewust van dit recht gebruik ma ken blijkt wel uit het grote aantal resoluties (soms 172) dat voor een algemene vergadering wordt ingediend. De resoluties worden niet allemaal in stemming gebracht. Een commissie, waarin vertegenwoordigsters van alle provinciale besturen zitting hebben bepaalt welke behan deld zullen worden. Voorbeelden van resoluties. „Hoewel de N.F.W.I. zich onthoudt van partijpolitiek en niet godsdienstig gericht is, is het toch mogelijk om politieke of godsdienstige onderwerpen op het program ma te zetten". „Aan de regering wordt gevraagd de kinderbijslag niet aan de vaders te geven, zoals is voorgesteld, maar door te gaan deze aan de moeders uit te betalen". „De regering wordt gevraagd de export van levende dieren te verbieden". Met haar half miljoen leden wordt deze grote vrouwen vereniging door de regering gezien als representatief voor de Engelse vrouw. Vrij regelmatig wordt haar me ning gevraagd over allerlei zaken en veel leden hebben zitting in officiële instanties. VRIJWILLIGE MEDEWERKSTERS JEN heel belangrijke funktie hebben de „Voluntary County Organizers" vrijwillige medewerksters, die de schakel zijn tussen de afdeling en provinciaal bestuur en afdeling en landelijk bestuur. Haar taak is het om de afdelingen te begeleiden, te helpen met programme ren, de besluiten van het hoofdbestuur toe te lichten. Zij alleen mogen nieuwe afdelingen oprichten. Voordat zij aan dit werk beginnen krijgen deze V.C.O.'s een vrij zware opleiding: Gedurende een aantal maan den moeten zij een schriftelijke cursus volgen, waarna zij nog een week gekaderd worden op „Denman College". Bovendien worden zij na drie of vier jaar bijgeschoold. Denamn College. Onze Engelse zusters zijn zo gelukkig om een eigen conferentieoord te bezitten, een groot landgoed bij Ox ford, gekocht met geld, door de leden bijeengebracht en met steun van een nationaal fonds. Wat een voorrecht om in een „Eigen Huis" cursussen te kunnen volgen in alles, waar je maar belang instelt van „koken en naaien" tot „moderne architectuur en ar cheologie" toe. Bij sommige cursussen zijn ook de echt genoten welkom! Natuurlijk worden hier ook de kader cursussen gehouden-voor de bestuursleden, voor koor leidsters, voor leidsters van toneelgroepjes enz. MARKTEN TN 1932 werd op de algemene vergadering een reso lutie aangenomen waarin besloten werd tot bet or ganiseren van coöperatieve markten. Als je als Engelse plattelandsvrouw een centje wil bijverdienen met zelf gemaakte cake's of jams, met groenten uit eigen tuin, zelfgekweekte planten, met kaas of room kun je dat doen door deze produkten naar de eigen markt te brengen, die eenmaal per week gedurende enkele uren in het dorp of naburige stadje gehouden wordt. De prijzen worden vastgesteld door de marktcommissie die weer wordt be geleid door daartoe speciaal opgeleide V.C.O.'s. 90 van de opbrengst mag je houden, de rest wordt besteed aan administratie. Ook niet leden mogen hun produkten er brengen. Er is veel belangstelling voor deze winkeltjes, de ko pers staan soms in de rij te wachten. Er wordt ook wel eens op bestelling gewerkt voor bruiloften en partijen. Handenarbeid artikelen komen nog niet regelmatig voor, het prijzen ervan vormt een beetje een probleem. Toch lijkt het mij niet onaardig voor die leden, die beter kun nen handwerken dan cake bakken. Op zo'n manier krij gen zij ook eens een kans om van de produkten harer handen verlost te worden. Voor gehandicapten zou dit tevens een goede mogelijkheid zijn. PSYCHIATRISCHE INRICHTINGEN TA7AARIN de Engelse Plattelandsvrouwen ons zeker vóór zijn, is het initiatief om afdelingen op te rich ten in psychiatrische inrichtingen. Het grote belang hier van is, dat patiënten, die voor niet al te lange tijd in een inrichting hoeven te blijven hierdoor het contact met de buitenwereld behouden. Zij bezoeken n.l. ook groepsbij eenkomsten met andere afdelingen. Bovendien is er daar door bij terugkeer in de maatschappij meteen een groep mensen waar ze „bijhoren". Het bestuur van zo'n afdeling bestaat meestal uit staf leden samen met enkele patiënten. Er worden maande lijkse bijeenkomsten gehouden, waar ook sprekers voor worden uitgenodigd. In 1957 hiermee begonnen zijn er nu al 65 van deze afdelingen. De N.F.W.I. heeft een groot aantal commissies vanzelf sprekend op wat uitgebreider schaal dan de Nederland se Bond. Ook zij houden zich steeds meer met maat schappelijke vraagstukken bezig: milieu, abortus, ver keersveiligheid, gelijke beloning gelijke kansen, bejaar denzorg om er maar enkele te noemen. Natuurlijk zijn er verschillen tussen de N.F.W.I. en onze Bond! Maar is het niet zo, dat wij ondanks de taal barrière elkaar toch heel goed verstaan, wij vrouwen van het platteland! Mevr. M. KAKEBEEKE—OCHTMAN. LEVENSLANG LEREN Aan de universiteit van Toulouse is een nieuwe afde ling opgericht, uitsluitend bestemd voor 60-f-ers. De oud ste student is al in de 90! Er wordt een grote verscheidenheid van mogelijkheden geboden aan lezingen, cursussen, excursies en studie projecten. De onderwerpen variëren van „Sociale demo cratie in Zweden" tot „Voorkoming van ouderdomskwa len". Niet alleen de hersenen worden op die manier in conditie gehouden, ook de spieren blijven soepel door gymnastiek en lichte sport. De ster van de klas is een 80-jarige, die op zijn hoofd kan staan! De initiatiefnemer hoopt, dat zijn studenten weer groe pen bejaarden kunnen gaan leiden en lesgeven in de omgeving van Toulouse, zodat een „olievlekeffect" wordt bereikt. BRABANT PROVINCIA ITALIANA Italiaanse zang en muziek tijdens een grote manifesta tie „Brabant: Provincia Italiana" met allerlei Italiaanse evenementen en specialiteten! O.a. zal optreden het ook n Nederland al zo bekende Quartetto dit Roma en wel op vrijdag '10 mei in de Grote Kerk in Den Bosch en op zaterdag 11 mei in de Grote Kerk van Breda (aanvang van beide 20.15 uur). Het Madrigaal-koor uit Genua treedt 10 mei op in Den Bosch in de Helftheuvel-zaal; op 11 mei in de Grote Kerk in Den Bosch (aanvang van beide 20.15 uur) en op 12 mei in de Beyerd in Breda (aanvang 12 uur des middags). Het Koor uit Assisi „Calendimaggio" zal op 14 mei in het Jeroen Bosch-Huis n Den Bosch; ou 16 me in de Stadsschouwburg in Breda (aanvang van beide 20.15 uur) en op 18 mei tijdens het sluitings-concert van de Dante lig'iieri in de foyer van de Stadsschouwburg in Den Bosch (aanvang 20 uur) optreden. Over al deze evenementen in het kader van het cul turele gedeelte van deze manifestatie kunt u nadere in lichtingen inwinnen bij de V.V.V.'s resp. van Den Bosch en Breda; plaatsbespreking aan de zalen van de diverse theaters. BLIKKEN Konserveblïkken zijn met een dun laagje tin overtrok ken. Dit metaal lost zich langzaam op en komt zo in de inhoud terecht. De hoeveelheid is zo gering, dat er geen sprake kan zijn van een schadelijke werking (mits dade lijk gekonsumeerd en/of doelmatig bewaard). Daaren boven wordt tin sleghts in geringe mate door het orga nisme opgenomen. Een tingehalte van 250 mg per kg zou volgens de levensmiddelenwet toegestaan zijn. In Duits land heeft men nu de hoeveelheid tin in gekondenseerde melk opnieuw bepaald die in geopende blikken tengevol ge van de toevoeging van tin zich grauw kleurde. En wat vond men? Een gehalte van 400 mg/kg in de nog onbe- In Amerika is men met het volgende experiment bezig: enkele tientallen ouderen tussen de 60 en 80 jaar wo nen tegen een lage huur in een van de studentenverblij ven op de campus van een universiteit. In hetzelfde ge bouw is ook een kleuterdagverblijf gevestigd. Behalve dat de oudere bewoners nu gelegenheid hebben om le zingen, cursussen, concerten bij te wonen, kunnen zij ook een waardevolle hulp zijn bij het toezicht en de verzorging van de kleuters. twistbaar goed smakende melk. Bovendien bleek dat bij voortduring van de geopende toestand en bij toenemende bewaartemperatuur het tingehalte (niet alleen in melk) toeneemt. Eerst op de vierde dag na het openen nam men bij in koelkasten bewaarde gekondenseerde melk een grauwkleuring waar, die op overmatige hoeveelheden tin (opgelost uit het blik) wees. Het lijkt onderzoekers beter toe de inhoud van geopende blikken in b.v. glazen flessen over te hevelen en zo in de koelkast op te bergen. VOOR U GELEZEN Luise Rinser: De vrouw als ontwikkelingsgebied. In dit populair-wetenschappelijk werk wordt de rol van de^vrouw in de loop der eeuwen nader bekeken aan de hand van fragmenten uit de bijbel en enkele recentere beschrijvingen. Luise Rinser is een geëmancipeerde vrouw, men moet dan ook geen objectieve beschrijving van haar verwach ten. Ze valt de man aan, omdat hij altijd een overheerser geweest is, de vrouw verwijt zij het feit dat ze zich in haar ondergeschikte functie geschikt en aangepast heeft. Er wordt geen pasklare oplossing gegeven voor de gestel de problemen, de lezer (es) moet deze zelf maar vinden indien daartoe behoefte bestaat. MARIJE DEURLOO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 21