Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap vergaderde Geen redenen en mogeljjkheden invoering inkomenstoeslagen DINGEN VAN DE WEEK Resultaten aardappelonderzoek centrum (A.O.C.) 1973 17 LEIDIN G STROOK ZUID-BEVELAND In de op 25 april gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap sprak de Raad zich uit voor volledige handhaving van de leidingstrook in Zirid-Beveland, en waarvan thans reeds door enkele maatschappijen gebruik wordt gemaakt! Besloten wordt geen me dewerking te verlenen aan evtuele wijziging van het terzake reeds gevoerde beleid! De Geweste lijke Raad houdt dus als uitgesproken voorkeur vast aan het Zuidelijke Poeltracé, een voorkeur die zowel door Rijkswaterstaat, het Projectbureau Lei dingstraten als het Waterschap „De Brede Wate ring" van Zuid-Beveland wordt onderschreven. Dit in tegenstelling tot de Prov. Planologische Dienst voor Zeeland, de Provinciale Waterstaat en de ge meente Borssele, die een duidelijke voorkeur voor het R.W. 58 straattracé uitspreken. WET UITKERINGEN WEGEN De raad stelde zich achter het rapport van de Unie van Waterschappen inzake de wegenfinancie ring en besloot instemming te betuigen met een door het Landbouwschap te richten brief aan de Mi nisters van Verkeer en Waterstaat en Financiën, waarin wordt gepleit voor wijziging van de ver deelsleutel welke wordt toegepast voor de aan de provincies uit te keren gelden ingevolge de Wet Uitkeringen Wegen. Bij de thans geldende verdeelsleutel spelen de (Vervolg van vorige pag.) Q deze beleidsinstanties een verantwoordelijk heid zou opleggen, die zij, tegen de achter grond van onzekere en verschuivende econo mische verhoudingen zowel in nationaal als in internationaal verband, niet naar behoren zul len kunnen waarmaken en daarom niet kun nen dragen; naast het normale ondernemersrisico grote on zekerheden zou scheppen wat betreft de toe komst van personen en bedrjjven, hetgeen by de betrokkenen zeker sterke spanningen zal oproepen. Aanvullende inkomenstoeslagen kunnen op hun plaats zijn voor gebieden met ongunstige natuurlijke pro- duktie-omstandigheden waar de mogelijkheden tot opvoering van de produktiviteit beperkt of uitgeput zijn en die men uit hoofde van buiten de landbouw- produktie liggende overwegingen (zoals het tegengaan van ontvolking, de instandhouding van het land schap) ip cultuur wil houden (regeling voor bergboe- ren c.a. in de .E.G.). QP de vorige week gehouden jaarvergadering van de veiling „Zuid-Beveland" te Goes heeft voor zitter J. Valkier enkele behartenswaardige opmerkingen gemaakt over de appelcrisis van dit moment, welke in feite de crisis van één ras is en wel van de Golden Delicious. De heer Valkier heeft er op gewezen dat er eigenlijk sprake is van een kwaliteitscrisis bij dit ras. Er wordt veel te veel aangeboden van een mindere kwa liteit, dat zeer beslist niet in goede toestand bij de con sument komt.. De Goesse veilingvoorzitter heeft er geen twijfel over laten bestaan dat het voor de telers van Golden Delicious van het grootste belang is dat zij zorgen voor een kwa- liteitsprodukt dat gevraagd js op de markten in binnen- en buitenland. Er is over dat punt in bedoelde vergadering later op de avond nogal wat discussie over geweest en besloten werd nader te bekijken op welke wijze de telers voorge licht kunnen worden over de belangen die er voor hen op het spel staan. Met name zal het er om gaan een beter produkt op te slaan in het koelhuis en samen met het Consulentschap voor de Tuinbouw willen de fruittelers uit Goes en omgeving daaraan aandacht gaan besteden. Wij dachten dat dit een bijzonder belangrijke zaak is. oppervlakte en het inwonertal per provincie een overwegende rol, waardoor de uitkeringen per kilo meter quartaire weg, waarbij de landbouw groot belang heeft, in de verschillende provincies in zeer grote mate van elkaar afwijken. Dit is een onbevre digende situatie die niet langer mag voortduren. Het Landbouwschap pleit er tevens voor dat de verdeling der gelden in de provincies in handen blijft van het Provinciaal bestuur. AANKOOP GANZENGEBIED „DE POEL" Door de raad werd met instemming kennis ge nomen aan de mededeling van de H.I.D. voor de Landinrichting dat thans de mogelijkheid bestaat tot aankoop van de in het z.g. ganzengebied gelegen gronden over te gaan. De raad had reeds eerder gewezen op de noodzaak tot aankoop, teneinde de grondeigenaars en gebrui kers niet te belasten met de gevolgen voortvloeien de uit de op dit gebied te leggen bestemmingen, zonder dat daar enige financiële regeling tegenover staat. Nu de mogelijkheid tot aankoop aanwezig is, kan, zo nodig middels af te sluiten beheersovereen komsten, een wellicht voor alle partijen aanvaard bare oplossing worden bereikt. RUILVERKAVELING KIELDRECHT De raad nam met belangstelling kdnnis van de resultaten van de besprekingen inzake de verdere uit voering van het noordelijke deel van de ruilverkaveling, waaruit mag worden afgeleid dat op korte termijn een gunstige beslissing is te verwachten. De werkzaamheden in dit gebied waren in verband met de plannen voor een Baalhoekkanaal voorlopig opgeschort. SCHADEREGELING LUCHT VERONTREINIGING ZUID-SLOE Besloten werd de voorstellen van de industrieën be treffende de instelling van een werkgroep voor de gla- diolenteelt te aanvaarden. Hierdoor kan worden bereikt, dat een voor de praktijk meer bevredigende regeling kan worden getroffen. De schade door luchtverontrei niging aan gladiolen in 1973 werd door de Technische Commissie vastgesteld op ruim ƒ2.600. Onder bijzondere omstandigheden, zoals het langdu rig ontbreken van voldoende werkgelegenheid bui ten de landbouw, kan er aanleiding zijn aan bedrijfs- hoofden die binnen de landbouw geen bevredigend inkomen kunnen verwerven, een of andere vorm van „overbruggingstoeslag" toe te kennen. Daarbij mogen evenwel de gevolgen die dit voor de werking van het landbouwstructuurbeleid kan hebben, niet uit het oog worden verloren. Wanneer we op de buitenlandse markten de kwaliteit zien van de Franse Golden Delicious, dan moeten we zonder meer vaststellen dat deze voortreffelijk is. We hebben ook in Nederland Golden Delicious, waarvan de kwaliteit gaat in de richting van het Franse produkt, maar we hebben veel meer van deze appelen die in kwa liteit ver achteraan komen! UR is een toenemende vraag naar een wat groener getinte Golden Delicious. Op de buitenlandse markten is de gele Golden Delicious zelfs niet of alleen tegen lage prijzen te verkopen omdat de consument daar de ervaring heeft dat een gele Golden afgeleefd en niet meer zo sappig en knapperig is als de groene. Reeds bij de teelt zullen we rekening moeten houden met deze toenemende vraag naar een groene appel. Vooral zal dat echter moeten gebeuren bij de bewaring. Daaraan man keert namelijk nog erg veel. Niet aan de kwaliteit van het bewaren op zich maar wel aan de kwaliteit van het produkt dat wordt opgeslagen en aan de manier waarop het vervolgens wordt aangeboden. Veel te veel fruit en vooral Golden Delicious wordt te lang bewaard. Op het moment dat men gaat veilen is het produkt dikwijls reeds te geel geworden en men moet dan helemaal maar ver geten hoe het aankomt bij de consument. Op dit punt zullen de bakens verzet moeten worden, willen wij zowel in binnen- als buitenland onze Golden Delicious blijven verkopen. We weten wel dat het gemak kelijker is in de theorie dan in de praktijk om een gladde ONTEIGENING ZUID-SLOE Hoewel de uitspraak van de Rechtbank in de proef- procedures tot lagere grondprijzen heeft geleid dan die welke oorspronkelijk door de Staat op vrijwillige basis werden betaald, was de raad met de belanghebbende grondeigenaren van mening dat tegen deze uitspraak niet in cassatie moest worden gegaan. Nu ook de Staat inmiddels heeft besloten niet in cassatie te gaan, mag worden verwacht dat in alle lopende zaken een nieuw aanbod zal volgen op basis van de door de Rechtbank bepaalde prijzen. Zoals bekend bedragen deze ƒ2,50 per m2 voor verpachte grond en ƒ3 per m2 voor niet- verpachte grond. RAPPORT COMMISSIE OOSTERSCHELDE Op verzoek van de Raad voor de Waterstaat werden een aantal vraagpunten aan genoemde raad voorgelegd, waarbij de visie van de landbouw op het rapport van de Commissie Oosterschelde is weergegeven. Daarbij werd primair gesteld, dat een alternatieve oplossing voor de landbouw slechts aanvaardbaar is indien opti male veiligheid in 1978 is gewaarborgd, zulks overeen komstig de oorspronkelijke opzet van bet Deltaplan. ONROEREND-GOEDBELASTING Door de gemeentebesturen worden voorbereidingen getroffen voor de invoering van de onroerend-goedbe- lasting. De raad besloot middels een binnenkort door het Landbouwschap uit te geven brochure, aan het standpunt van de landbouw een zo groot mogelijke be kendheid te geven. Verder zullen enkele vergaderingen worden gehouden, waarvoor ook de gemeentebesturen zullen worden uitgenodigd. BENOEMINGEN Besloten werd de heer G. J. de Jager te Anna Jacoba- polder opnieuw voor te dragen ter benoeming tot lid van het Algemeen Bestuur van het E.T.I. voor Zeeland. Als vertegenwoordiger van de raad in de door Gedepu teerde Staten te formeren werkgroep voor de planolo gische voorschriften in het agrarisch gebied, werd aan gewezen de secretaris van de raad, de heer W. Goeman te Goes. Tot het verlenen van produktgebonden toeslagen' kan, zoals thans reeds in de E.E.G. geschiedt, in bepaalde gevallen aanleiding bestaan, bijv. uit een oogpunt van concurrentie met andere produkten van agrarische of industriële oorsprong, dan wel uit specifieke handels politieke overwegingen. Voorwaarde daarbij is dat, teneinde de lasten voor het overheidsbudget beperkt te kunnen houden, de betreffende produkten in het totale agrarische produktiepakket van bescheiden be tekenis zijn. en groene Golden te telen, maar we zullen er niet aan voorbij kunnen gaan want de concurrentie slaapt niet DIJ de bewaring zulen we ook steeds meer over moe- ten gaan tot scrubben omdat hiermede de beste resultaten worden bereikt. Een andere zaak die dringend de aandacht nodig heeft van alle bij de afzet betrokken instanties is die van de aanvoer van versleten appelen in de wintermaanden, leder jaar wordt vanaf december de markt bedorven door de zogenaamde schuurappelen die blijven komen tot diep in januari. In België kent men een regeling dat na een bepaalde datum omstreeks eind november of begin december de schuurappelen alleen nog voor de industrie geleverd mo gen worden. Wij zijn van mening dat dit een bijzonder belangrijke zaak is die verder aangepakt en uitgewerkt zal moeten worden. We hebben beslist wel afzetkansen op de buitenlandse markten maar we zullen daarvoor een eerste klas kwaliteit moeten leveren. De heer Valkier zei in Goes vorige week, geschrokken te zijn van de gang van zaken rond de Golden Delicious, het hoofdras van de Zeeuwse appeltelers. Elke teler zal er van schrikken wanneer hij zich intensief bezig houdt met de gang van zaken rond dit ras. Dat er iets moet gebeuren staat vast. We hebben be slist kansen op de binnen- en buitenlandse markten maar er is een veel te groot aanbod van slecht fruit, soms slecht geteeld, maar dikwijls ook slecht geworden door te lang bewaren. Daar zullen we met z'n allen iets aan moeten doen! (Vervolg van pagina 11.) WEL OF NIET DOODSPUITEN Als de opbrengst, tijdens het ontstaan van doorwas, nog gering is, doet men er verstandig aan het gewas vol ledig te laten uitgroeien en het natuurlijk te laten af sterven. Bij natuurlyk afsterven is de kans op „glas" klein. Men dient daarom vooral aandacht te besteden aan de phytophthora-bestrijding. De bespuitingen tegen phytophthora zullen tot het einde van het groeiseizoen moeten worden voortgezet. Wanneer men toch voortijdig moet doodspuiten (bijV. bij pootgoed), dan is het het beste om de wachttijd tus sen doodspuiten en rooien zo klein mogelijk te houden. Men moet dan tussen twee kwaden kiezen: of meer „glas" of meer beschadiging. Is, bijv. bij pootgoed, de opbrengst redelijk tijdens het ontstaan van doorwas, dan doet men verstandig om het gewas voortijdig dood te spuiten. Indien men in plaats van doodspuiten gaat looftrek- ken, dan is de kans op „glas" eerder meer dan minder*, zoals bleek uit proeven op de Proefboerderij „Westmaas". Waarschijnlijk is dit het gevolg van het feit dat de voedingsstroom van blad naar knol in één keer wordt afgebroken. Als men na het looftrekken gelijk gaat rooien, is dit niet qadelig. Proeven met het langzaam doodspuiten van het ge was gaven geen duidelijk resultaat. Aangezien veel per celen de kans hebben gehad om natuurlijk af te sterven is het percentage „glas" in vergelijking met 1957 gemid deld genomen minder. Dit als gevolg van het verschil in weersomstandigheden na het optreden van doorwas. De warme en droge periode in augustus heeft het natuur lijk afsterken duidelijk in gunstige zin beïnvloed, in het algemeen dus minder „glas". Uitzondering hierop kun nen de Eigenheimer-percelen zijn. In deze percelen met veel doorwas bleef het gewas veel langer groen en werd er zelfs „glas" geconstateerd terwijl het loof nog groen was.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 17