Met de 2Czlm naar Mallorca HCT eiland Mallorca is ongeveer zo groot als de provin cie Utrecht. Het hoort bij Spanje en ligt ter hoogte van Valencia. De hoofdstad Palma telt ongeveer 240.000 in woners. De andere plaatsen zijn veel kleiner, die grootsten zoals Manacor, Soller en Puebla komen niet verder dan 12.000 tot 20.000 inwoners. De wegen op het eiland zijn goed, maar smal. Alleen rond Palma is iets aan moderne wegenbouw gedaan met rotondes, viaducten, e.d. DE LUMUMBA SMAAKTE PRIMA MET DE MUILEZEL OP STAP DE lezers (er> lezeressen) van dit blad zien elk voor jaar berichten over te maken excursies. Dit jaar was er zelfs keuze uit drie mogelijkheden: naar Malorca, naar Ierland en naar Denemarken. De reizen worden vaak ondernomen door wat oudere deelnemers, aangevuld met enkele jongeren. Degenen die er een keer aan mee hebben gedaan, gaan hier meestal mee door. Dit heeft tot gevolg dat men na enkele keren meegeweest te zijn elkaar beter heeft le ren kennen en waarderen. In de loop der jaren ontstaat er hierdoor vriendschapsbanden en dat maakt alles extra aantrekkelijk. DE HEENREIS I>rr jaar zijn we meegeweest naar Mallorca en hierover wilden we U iets vertellen. Op 4 april vertrokken we per bus uit Zeeland naar Schiphol. Twee uur na aankomst konden we vervolgens door de grote slurf in het vliegtuig gaan: een DC 9 van Martin Air. Het duurde overigens wel even voordat ieder op zijn plaats zat en de veiligheidsriem om had, want er waren 112 passagiers. Hiervan nam de ZLM er 46 voor zijn rekening, 's Namiddags 5 uur zaten we 'm de lucht na een voorspoedige start. Tijdens de vlucht was er van moeder aarde weinig te zien want er was een dik wolkendek. We vlogen op ruim 9 km hoogte en de buiten temperatuur was daar 4045° onder nul, zodat onderweg uitstappen zonder winterjas en wanten niet aan te bevelen was Rond 7 uur, dus na een vlucht van 2 uur, waren we ge land op het vliegveld van Palma. Vandiaar gingen we per bus naar ons hotel te El Arenal, op ca 7 km van de hoofd stad Palma. Ons hotel was bijna nieuw. We ontdekten trou wens al vlug dat in de naaste omgeving overal met man en macht werd gebouwd aan nieuwe hotels. Voorzover er nog ruimte over was, werd die gebruikt voor het storten van vuil en andere rommel. Het gaf ons wel enige moeite om aan die vuilnisbeltachtige indruk te wennen VEEL TOERISME Het toerisme op (Mallorca is zeer snel in opkomst. Er is nu al meer logeergeJegemheid dan bijv. in drukke badplaat sen als Torremolinos en Benidorm samen; dus dat is nogal wat! Het strand is erg lang, maar smal. Wel is er mooi zand, zonder stenen. Heel veel rieten kapjes op paaltjes geven op het strand beschutting tegen de veelal felle zon. Die rieten parasols geven het strand een leuk aanzien. Ze vertonen ge lijkenis met de hutten van bijv. negers in Afrika. Het ver schil tussen hoog en laag water is klem, namelijk maar een halve meter. Dat komt omdat het gaatje bij Gibraltar te klein is om in tijd van enkele uren veel water door te latea De kustweg ziet er keurig uit, met nieuwe frisse gebou wen (meest hotels) en mooi aangelegde tuinen en perken. EEN SPAANS-ZEEUWSE GIDS yANAF de dag na onze aankomst zijn we behalve 's zondags elke dag met de bus op excursie ge gaan. Toen woensdag 10 april het programma was afgewerkt hadden we het eiland dan ook bijna helemaal kunnen bekij ken. Het landschap was echter zo gevarieerd, dat we steeds andere indrukken opdeden. We boften daarbij dat we op onze bustochten werden be geleid door een gids die weliswaar op Mallorca geboren en getogen was, maar toch Hollands sprak. Hij deed dat wel met een Spaanse mander van spreken (bijv. ures, dages, maandes en jares) maar bij goed luisteren was het behoor lijk bij te houden. (Hij droeg de naam Delphin, door ons ver basterd tot Dolf of Dolfie en voelde zich prima bij ons thuis. Dat! kwam mede omdat hij getrouwd was met een meisje uit Terneuzen! QNZE eerste tocht, op vrijdag 5 april, reden we bij don ker kil weer naar Oriënt en Sollerich, aan de voet van de bergen. Onderweg vroegen we onze gids waarom alle blinden van de huizen dicht waren. Daarop kregen we te horen dat een Mallorcaan anders is dan een Hollander, zij houden namelijk niet van de zon want daarvan kan men blijkbaar ook te veel krijgen! In Oriënt kwamen we aan tijdens een mals regenbuitje. Onze gids gaf ons het advies om geen koffie te bestellen, maar om een Lumumba te vra gen. Niemand wist wat dat was, maar iedereen volgde de raad op. 't Smaakte prima. Het drankje bleek als volgt te zijn samengesteld: een dubbele portie cognac, aangevuld met warme chocolademelk, samen opgediend in een groot glas. Je kon daar trouwens ook pure oognac (echte, dus geen Vieux) kopen voor amper 40 et per glaasje. Het dorpje Oriënt is het kleinste op het eiland Het heeft i9>h9W B In de omgeving van Palma ziet men honderden van dergelijke windmolentjes, die dienen om het grondwater op te pompen. tevens het kleinste kerkje en het kleinste schooltje. Dit schooltje telt 8 leerlingen, zogenaamd verdeeld over 67 klassen» maar alles ondergebracht in één klein lokaaltje met vijf banken. De kinderen waren met de juf bezig met palm takken, want twee dagen later was het Palmpasen. In Solle rich bezochten we een oud landgoed, waarbij een kapel, een olijfperseriji en een prachtige tuin. EEN MAALTIJD OM TE ONTHOUDEN! |y|AANDAG 8 april bezochten we de omgeving van La Puebla, een gebied waar we de meeste en beste- land- en tuinbouw aantroffen. We brachten o.a. een bezoek aan een gemengd bedrijf en een coöperatie. Deze laatste ex ploiteerde ook een café-restaurant waar ons een soort rijste pap werd aangeboden. Het was een bijna complete maaltijd Bij informatie vernamen we wat er zo al in zat. Rijst als Het landschap Is mooi en afwisselend, maar de bevol king maakt geen welvarende indruk. Er wordt echter vaak nog zeer primitief gewerkt! hoofdbestanddeel, dan erwtjes, fóppelever, garnalen, var kenskluifje, kreeft, inktvis, mossels, olijfolie, konijn, krui den en artisjok. Of we er nu zijn weten we niet, maar 't smaakte bij velen wel voortreffelijk. De 9e april zagen we de mooie grotten van Drach en Hams. Onderweg stond nu en dan een mooie mimosaboom. Velen dachten dat mimosa een plantje of struikje was (ik ook) en stonden toch wel te kijken van de omvang van de bomen. Op deze route zagen we ook heel grote cactusplan ten; de fel-rode vruchten hiervan worden benut als varkens voer. De laatste excursiedag, woensdag 10 april, gingen we naar Valdemosa en Soller in het berggebied van Mallorca. De bergen zijn hier tot 1500 meter hoog, onderaan begroeid met olijven en boven kaal. We troffen het slecht. Op 500 m hoogte kwamen we in laaghangende wolken terecht en zagen we eigenlijk niets meer. De chauffeur had dan ook een zware taak om ons heelhuids weer thuis te brengen. ^OEN 's woensdagavonds de excursies achter de rug waren, kwamen we tot de konklusie dat we geen ver gelijkbare landbouw hadden ontdekt, maar wel een voor ons nieuw en zeer interessant landje hadden gezien. In de vlakte van Jordi bij Palma kwam nogal veeteelt vcor, doch de veehouderij wordt heel anders bedreven dan wij gewoon zijn. De meeste koeien lopen op een ruimte bij het erf, waar ze dan met lucerne worden gevoed. De boer gaat met een muilezel of een klein soort paard voor een tweewielige kar met houten wielen en een zeis wat lucerne maaien en opladen. Vijftig jaar geleden zag men dat zelfde bij ons, maar dan niet voor de koeien maar voor de werkpaarden. Typerend voor het geoied zijn üe veie wind- molentjes, waarmee het water voor bevloeiing en beregen.ng uit de ondergrond wordt opgepompt in 'bassins. AMANDEL-EILAND £EN groot deel van Mallorca is bergachtig, dan wel zo rotsig en vol stenen dat er geen cultuurgewassen kunnen worden verbouwd. Dat de mogelijkheden toch wel tot het uiterste worden benut was te zien in de bergen, waar tot flinke hoogte olijfbomen op moeizaam aangelegde ter rassen groeien. Overigens is Mallorca vooral het eiland van de amandel. Van deze fruitsoort staan'er 6 4 7 miljoen bomen. Men ziet ze vrijwel overal, waar men ook loopt of rijdt. Ze beslaan naar ruwe schatting bijna de helft van de cultuurgrond.'Als de bomen in februari bloeien moet dat een fantastisch ge zicht zijn als over afstanden van tientallen kilometer onaf gebroken tussen de bloesem gereden kan worden. Zo te zien vraagt de amandel weinig teeltzorgen. Per boom schijnt men 30 kg te kunnen oogsten, al zal de gemiddelde opbrengst heel wat lager zijn. De prijs van die amandels is de laatste 2 jaar fors gestegen, van ca. 7,50 tot 11,per kg. Voor de economie van het eiland lijkt dat een belang rijke zaak. SINAASAPPELS EN CITROENEN gEHALVE amandelen groeit er nog een rijke verschei denheid van andere fluitsoorten. We noemden reeds de olijfbomen in de bergen. De stammen van die bomen zijn vaak meer dan 1000 (zegge: duizend) jaar oud en van een bizarre schoonheid. Meestal zijn oorspronkelijk drie boompjes diiaht bij elkaar geplant en deze boompjes zijn ge leidelijk in elkaar geschrengeld en vergroeid tot één grillig gevormde stam. Buitengewoon mooi, echte kunstwerken van de natuur! De kroon wordt regelmatig verjongd; de stam is tijdloos. Lager in de valleien groeien Johannisbroodbomen (ook erg mooi), vijgen, druiven, perziken, sinaasappelen, citroenen, pruimen .appels, peren, mispels, enz. Vooral de sinaasappels en citroenen maakten indruk op 't gezelschap. De sinaasappels hingen rijp aan de bomen (pluktijd januarijuni) en het is toch wel een belevenis die zo te kunnen plukken. Eigenlijk mag niet gesproken worden van plukken, want ze worden van die bomen geknipt met een soort snoeisöhaar. De citroenen zijn nog interessanter. Die dragen het hele jaar door, 4 oogsten per jaar. Steeds zijn er bloemen, jonge vruchtjes en rijpe vruchten tegelijk aan dezelfde boom. De oogstbare citroenen hingen in lagen op de bomen. De oppervlakte sinaasappels en citroenen is op Mallorca echter beperkt, waarschijnlijk omdat aan andere produkten meer te verdienen valt. DRIE OOGSTEN PER JAAR yyE merkten al op dat de vallei van Puebla een vrucht bare indruk maakte. De grond is goed, met weinig stenen. Er stonden overal sproeiers voor beregening; het water werd tientallen meters diep uit die ondergrond opge pompt. De gewassen groeiden goed en zagen er overwegend verzorgd uit. Het schijnt mogelijk drie oogsten per jaar te verkrijgen, o.a. van vroege aardappelen (mei oogstbaar, be stemming export), daarna witte bonen (juli oogstbaar) en tenslotte nog eens late aardappelen. Aardappelmoeiheid zou hier geen problemen opleveren! Verder waren o.a. diverse granen te zien, artisjokken, capucijners en ook een groot veld (paar ha) met doordragen de aardbeien op plastic. Enkele vrouwen waren aan 't oog sten. De vruchten werdien daarbij in grote plastic emmers verzameldi. De vruchten waren groot, dof donkerrood en stevig. Ze brachten (begin oogst) ca. 10,per kg op. Op de coöperatie te Puebla was men bezig met het ver- zendklaar maken van late aardappelen, oogst vorig jaar. Prijs ca. 30 ct per kg, dus niet onbevredigend. Trouwens, in 't algemeen waren de prijzen die voor de diverse produkten werden genoemd' zeker niet aan de lage kant. Toch maakte het platteland een armelijke indiruk. Er wordt in een kalm tempo en vaak ontstellend primitief gewerkt, zodat de post arbeid zeer hoog moet liggen. Slechts zelden zag men bijv. een trekker. De aardappelen werden tegen phytophthora met de rugspuit gespoten, de stalmest werd met een soort zaai- bekken verspreid, enz. Behalve met paarden en muilezels werd het meeste met de hand gedaan. De stenen in de grond en die vaak steile hellingen bemoeilijken op veel plaatsen het werk ook in sterke mate. WEER THUIS IJIT waren enkele indrukken van het landschap en de land- en tuinbouw op het eiland. Toen we alles had den gezien, was er weer des te meer waardering over de omstandigheden in eigen land. Niemand wou dan ook ruilen met de Mallorcaanse boer! Donderdagmorgen 11 april werden er nog wat inkopen gediaan en de koffers gepakt en daarna vertrokken we weer naar het vliegveld van Palma, waar we omstreeks 2 uur met dezelfde DC 9 van Martin Air naar Schiphol vertrokken. Precies 2 uur na het vertrek landen we daar, zodat ieder voor bedtijd weer thuis kon zijn. 't Was alles bijeen een rus tige, gezellige en mooie reis. We hopen met dit gezelschap nog meerdere malen een dergelijke excursie te kunnen mee maken, zij het dan naar een ander land! TWEE REISGENOTEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 15