13 kleinuerpaUWing verladen Silo's MODERNSTE SORTEERBEDRIJF JMADERHAND bleek adj.-dir. drs. J. de Vries ing., gaarne bereid ons iets te vertellen over dit sorteerbedrijf dat, naar men ons van de zijde van het I.B.V.L. ver zekerde met Van Tuyl te Gameren, qua automatisering en controle tot 's werelds modernste gerekend mag worden. Hoe krijgt nu zo'n opzet zijn beslag? De heer Zingstra is bij zijn ideeën uit gegaan van de negatieve punten van be kende sorteerinstallaties, weke beslist niet in het nieuwe ontwerp mochten voorko men. Daarbij werden gevoegd de kenmer ken, die beslist wel aanwezig moeten zijn. In het algemeen zullen deze laatste per bedrijf al naar gelang produkt en afzet verschillen. Negatieve punten, waaraan vele sorteer- bedrijven nog mank gaan zijn o.a. koppe ling tussen sorteermachine en leestafel, opstelling van lezers in sorteerhal, d.w.z. in stoffige en lawaaiige omgeving, moei lijke bereikbaarheid van de arbeidsplaats. In de nieuwe opzet bestaat dit bedrijf uit vier zelfstandige onderdelen, te weten: ontvangen; sorteren; lezen; verladen. Elk van deze werkzaamheden kan afzonder lijk en onafhankelijk van elkaar verricht worden. Men kart ze echter evenwel ook koppelen, geheel of gedeeltelijk. Bewaking met camera's Daar er nog wat extra mogelijkheden zijn, levert het geheel nog al wat combi naties op. De bediening wordt er daardoor niet eenvoudiger op. Het bedieningspro bleem is opgelost door automatisering. Men behoeft slechts een keuzeschakelaar te bedienen en men heeft een program ma in werking gesteld, dat automatisch wordt afgewerkt. Net als bij een volauto matische wasmachine. Zo zijn er buiten de handbediening een twintigtal keuze programma's. Dit brengt mee, dat er een centrale regelkamer moet zijn. En om toch nog iets met het oog te kunnen waarne men, worden een tiental TV-camera's ge- installeerd, die op de resp. monitoren een continu-overzicht geven, vanwat er in het bedrijf gebeurt. BINTJES VAN HET ZUID-WESTELIJK KLEIGEBIED IS het eenvoudig om een dergelijk aan- tal wensen in één installatie onder te brengen? Achteraf wel, aldus De Vries, maar als je het aantal plannen ziet, dat ter tafel is gebracht, is er veel energie aan besteed. En bovendien kan pas geconstateerd wor den of de opzet geslaagd is, als het ge heel dit najaar in bedrijf is, merkt hij nuchter op. Eigenlijk hadden wij er ook dan pas mee voor het voetlicht willen komen. Nu deze top-figuren uit de Europese chipswe- red op bezoek kwamen, terwijl wij al aan het bouwen waren, wilden wij toch ook wel een stukje van de sluier oplichten. Onze opzet te komen tot een op de toe komst gericht sorteerbedrijf is, dachten wij, ook van belang voor de eigen omge ving. Het zijn aardappeen van de zuid westelijke klei, die het bedrijf werk ver schaffen. Maar om op het realiseren van de plan nen terug te komen. Er zijn in en buiten Nederland een aantal bedrijven, die ge specialiseerd zijn in het maken van sor- teerinrichtingen. Met enkele van hen heb ben wij de plannen tot een offeFte sta dium gebracht. En daarnaast hebben wij altijd veel plezier van de goede relatie met het I.B.V.L. in Wageningen. In dit geval hebben wij meerdere malen de de gens met hen gekruist en ik kan wel zeg gen, dat met name van de adviezen van ing. De Haan een dankbaar gebruik is ge maakt. OVERCAPACITEIT SORTEREN TOT slot stelden wij nog een drietal vragen aan de heer iDe Vries. Wat is volgens U het essentiële van de in stallatie? Het wezenlijke van de installatie is de scheiding, die is aangebracht tussen sor teren en lezen. Voor het sorteren is straks één man nodig. De sorteercapaciteit is 60 a 70 ton per uur. Mocht het nodig zijn, dan kunnen wij gemakkelijk extra uren sor teren, zonder dat daarvoor een volledige bezetting nodig is, zoals thans het geval is. De arbeidsinzet van onze mensen is gelukkig groot, maar men mag er niet onbeperkt op speculeren, dat men steeds lange dagen wil blijven maken. In de nieuwe opzet nu, kan praktisch één man ontvangen, sorteren en beladen. Extra pieken hopen wij op deze manier op te kunnen vangen. Daar komt nog iets bij, vervolgt De Vries. De gescheiden lees kamer stelt ons in staat eventueel part timers in dienst te nemen. Extra lezers betekent straks, dat er een leesbandje extra ingeschakeld wordt. Schematische opzet van de ontvangst, op slag en verwerking tot aflevering van de aardappelen bij Van Beveren B.V. PRETTIGE WERKOMSTANDIGHEDEN 4 WAT vindt U het prettigst in de nieuwe opzet? Het fijne van de nieuwe installatie is de konsekwente doorvoering van de geschei den leeskamer. Deze is in de diverse plan nen praktisch aan alle zijden van het ge bouw geprojecteerd geweest, zowel onder als boven. Uiteindelijk komt de leeska mer boven op gelijke hoogte met de kan tine en de regelkamer. In de leeskamer, kan, doordat het een gescheiden ruimte is, iets gedaan worden tegen stof en la waai. Bovendien komt er aan beide kop- wanden daglicht binnen en in het plafond eveneens. De leesbanden zijn gemakkelijk te bereiken, kortom ik ben van mening, dat het gewoon een prettige omgeving is om straks in te werken. Het probleem in ons soort bedrijven is de hoge gemiddelde leeftijd van de lezers. Ook daarvoor is het nodig, dat wij de arbeidsomstandigheden in onze bedrijven wat aantrekkelijker ma ken. LAGE KOSTEN PER EENHEID PRODUKT If OMT U niet op ontzettend hoge sor- teerkosten bij zo'n investering Het gaat om de kosten per ton. Nu is het zo, dat je in totaliteit een hoop geld mag uitgeven als je maar genoeg tonnen aardappelen omzet. Onze huidige sorteer capaciteit in Brouwershaven heeft zijn top bereikt bij zo'n 50.000 ton per jaar. Onze omzet is nu reeds veel groter, zodat wij grotendeels voor reeds bestaande behoefte bouwen. Nu komen onze kosten by de nieuwe capaciteit niet hoger dan thans per ton aardappelen. Dan houden wij nog geen rekening met een verhoogde lees- capaciteit door continu-dosering en werk sfeer. Tegen de bezoekers van vandaag, die de processing-industrie vertegenwoordigen, heb ik gezegd dat wij eenvoudig ons be drijf aan hun wensen aanpassen. Dan groeien wij met 15 per jaar net als zij. Maar zo eenvoudig is dat nu ook weer niet. Dat vergt enorme investeringen. Die investeringen moeten wel verantwoord zijn, daar moeten b.v. wel contracten ach ter staan. Wij kunnen ons daarbij niet per- miteren te duur te werken. Een fabrikant wil per definitie zijn grondstof voor de laagst mogelijke PrÜs inkopen of dat nu aardappelen of aardnoten zijn. En hij kan zijn keuze doen uit een overvloedig aan bod. Daarom gaat in de nieuwe installatie een grote omzet gepaard met een lage kostprijs. Een andere opzet is in strijd met onze bedrijfspolitiek en zou nooit de goedkeuring van de directie verkregen hebben. OPEN HUIS I OT slot vroegen wij of er evenals vorig jaar een open huis zou worden ge houden Eigenlijk zijn we vandaag al een beetje op die beslissing vooruit gelopen, door de aanwezigen daarvoor uit te nodigen. Het ligt wel in de bedoeling het bedrijf te laten zien als het klaar is, maar misschien zit er zoveel strategische know-how in verwerkt, dat wij het alleenrecht daarvan nog een poosje voor onszelf willen hou den. Maar een dergelijke gedragslijn ligt niet in de lijn van ons handelen. Wij stre ven ernaar met de ontwikkeling in de be drijfstak mee te gaan met de eersten. En in die filosofie is alles, wat gerealiseerd is, verouderd en zijn wij dus voortdurend op zoek naar iets nieuws, aldus De Vries. Tot nog toe is VAN BEVEREN B.V. in Brouwershaven daarin, naar onze mening uitstekend geslaagd! De ontvangst zoals die voorlopig geregeld is. Belangstelling- van de gasten voor het toegepaste transportsysteem. Hei laden van het sorteerde produkt met de heftruckkantelinstallatie in de op het aardappeltransport ingerichte vrachtautocombinatie. Eén van de gasten was de ontvanger van deze aardappelen. kers te accepteren. Een fabrikant wenst te beschikken over grondstoffen van een bepaalde kwaliteit tegen de laagst moge lijke prijs en zal bij voorkeur keuze ma ken uit een zo groot mogelijk aanbod. Het bedrijf moet terdege met de ver- werkingsproblematiek op de hoogte zijn, om een zo goed mogelijke kwaliteit grond stof te leveren. Om de beschikbaarheid te waarborgen, werden de opslaghallen vorig jaar bij het sorteerbedrijf gebouwd. Thans is een nieuw sorteerbedrijf in aanbouw. Als dit gereed is, zal het een aantal aantrekke lijke kenmerken dragen: 1. Het gescheiden door het bedrijf laten lopen van de partijen. Momenteel ver oorzaakt dat de grootste kopzorg. 2. Het binnen 24 uur na het opscheppen verwerken tot friet of chips. 3. Betere arbeidsomstandigheden voor de mensen, die aan de leesband staan. 4. Lagere kosten per kg. 5. Leveringsmogelijkheid op elk moment van de dag of de nacht en in elk jaar getijde. Dit wordt bereikt door een scheiding te brengen tussen het sorte ren en het lezen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13