10 JAAR SAMENWERKING EUROPESE CHIPINDUSTR1ËN Uniek samenwerkingsverband IBVL wint „Beardsley" prijs Europese Chippers in Brouwershaven Modernste ontwikkeling bij aardappelsorteerbedrijf 12 VAN 2426 april j.l. hield de Potato Chips Industry Research Group (P.C.I.R.G.) voor de tiende maal haar jaarlijkse conferentie te Wageningen. In deze re searchgroep zijn voornamelijk Westeuropese aardappelchipsfabrikanten vertegenwoor digd en ook Amerika. De deelnemers van deze conferentie kwamen behalve uit Neder land, ditmaal uit Denemarken, Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Noorwegen, Spanje, U.S.A. en Zwitserland. Nauw betrokken bij het werk is het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten, I.B.V.L., te Wageningen. In de tien jaar van haar bestaan is deze vereniging uitgegroeid tot een uniek samenwerkings verband, waarbinnen de leden onderling produktiecijfers en ook gegevens over pro- duktiemethoden e.d. uitwisselen. Dit is een omstandigheid waarvan de consument in heel West-Europa zonder meer profijt heeft. De volkomen open wijze waarop de chips fabrikanten hun vraagpunten aan het I.B.V.L. voorleggen, stelt dit instituut in staat zijn onderzoekprogramma direkt op de werkelijke problemen van de industrie te richten. Dit betekent dat er altijd wordt gewerkt aan die problemen die spelen in het land waar de industrie het meest geavanceerd is. Hierdoor kon ook tijdig worden vooruitgelo pen op multinationale problemen als de water- en luchtverontreiniging. Via het direkte contact met de bedrijfstak als geheel, komen de onderzoekresultaten aan alle leden chippers ten goede. Het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten (I.B. V.L.) ontving 25 april j.l. de „Beardsley Award", tijdens de 10e jaarlijkse conferentie van de P.CJ.R.G., een voornamelijk uit Westeuropese aardappel chipsfabrikanten bestaande onderzoekgroep. V.lji.r. de heren ir. A. de Zeeuw, directeur-generaal voor de landbouw en de voedselvoorziening; ir. P. Wiertse- ma, directeur van het I.B.V.L. en G. B. Beardsley, de scheidende voorzitter van de researchgroep. Bij Van Beveren B.V. te Brouwershaven wapperden de vlaggen ter ere van het buitenlands bezoek aan dit moderne aardappelsorteerbedrijf. Achter de opslaghallen is nu een nieuw sorteerbedrijf in aanbouw. JN de afgelopen tien jaren is een aantal belangrijke zaken tot stand gebracht. Onder andere kunnen worden genoemd: het succesvolle onderzoek naar de voor de chipsbereiding meest geschikte aardappel- rassen; de toepassing in de praktijk van zgn. sandwich-panelen bij de bouw van aardappelbewaarplaatsen; de ontwikke ling van de vacuum bakoven (voor kwa liteitsverbetering van het eindprodukt); de ontwikkeling van de tegenstroomwas machine voor chipsschijfjes (besparing op waterverbruik, belangrijk in verband met de waterzuivering)het opstellen van ana lysevoorschriften voor kwaliteitsbeoorde ling van grondstoffen en eindprodukten. Er komt nog heel wat voor kijken om van aardappelen goede chips te maken. Dat ons Nederlands Instituut voor Bewa ring en Verwerking van Landbouwpro dukten bij het onderzoek daarvan in Euro pees verband een centrale rol speelt is van grote betekenis voor de Nederlandse aardappelteelt en -afzet. Vandaar dat tij dens deze conferentie het I.B.V.L. te Wa geningen de eer te beurt viel voor de eer ste maal de uit te reiken wisselprijs „Beardsley Award" in ontvangst te mo gen nemen. De heer G. B. Beardsley die deze prijs heeft ingesteld verrichte de uit reiking tijdens een ontvangst op het jacht slot St. Hubertus op de Hoge Veluwe. Gastheer daarbij was ir. A. de Zeeuw de direkteur-generaal voor de landbouw en de voedselvoorziening. I\E Beardsley Award zal eenmaal per drie jaar uitgereikt worden aan een persoon of een instelling, die zich bijzon der verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de technologie van de aard appelverwerking. De heer Beardsley heeft de wisselprijs aan het I.B.V.L. toegekend vanwege de grote verdiensten van het werk van dit instituut voor de gehele Europese aardappelverwerkende indus trie. De toekenning houdt tevens in dat de heer Beardsley de wisselprijs overdraagt aan het I.B.V.L., met de opdracht ervoor te zorgen dat de prijs iedere drie jaar wordt uitgereikt. Een speciale commissie van deskundigen zal een bindende voor dracht opmaken. De wisselprijs bestaat uit een koperen plaquette met inscriptie, waarin twee tekeningen die de verwer king van aardappelkncl tot aardappelpro- dukt uitbeelden. De opbouw van de P.C.I.R.G. en de tot standkoming van de hechte relatie P.C.I. R.G.I.B.V.L. zijn voor een groot deel het werk van de thans scheidende voor zitter, de heer G. B. Beardsley te Epsom Downs, Engeland. De heer Beardsley, ge pensioneerd direkteur van United Bis cuits Limited, is vanaf de oprichting in 1963 voorzitter geweest. In november 1968 werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, wegens zijn verdienste voor de oprichting van de speciaal op de Westeuropese chipsindustrie gerichte on derzoekgroep. NAAR BROUWERSHAVEN I\E laatste dag van de aardappelchips- fabrikanten werd besteed met een excursie naar van Beveren B.V. te Brou wershaven, dochteronderneming van Hol ding Zingstra B.V. te Assen. Een modern opgezet aardappelopslag- en sorteerbe- drijf, dat zich speciaal richt op de aard- appelafzet aan de verwerkende industrie. De heer Zingstra mocht dan ook vele re laties onder de deelnemers begroeten. Ter begroeting waren namens Van Be veren B.V. o.m. aanwezig de direkteur de heer W. C. van Beveren, de adj.-dir. Drs. J. de Vries en de voorzitter van de telers groepering de heer L. J. A. Klompe te Dreischor. De bezoekers namen met belangstelling kennis van de opzet van dit bedrijf, waar bij de voor het eerste seizoen in gebruik zijnde twee modern ingerichte opslaghal len van elk 4.000 ton, aller aandacht had den. Men had de gelegenheid het trans port- en vulsysteem (afstorten langs het natuurlijk talud) te bekijken, daar één van de loodsen leeg was en in de andere hal een begin was gemaakt met de af voer naar de sorteerafdeling voor afleve ring. Een aardige bijkomstigheid was dat één van de bezoekers de ontvanger was van deze aardappelen voor het maken van chips! Voor de praktische opbouw, waarbij de moderne inbrengmethode speciaal voor het gezelschap gedemonstreerd, en het toegepaste beluchtingssysteem, voor los- gestorte bewaring, waarby door ventilatie de luchtvochtigheid en temperatuur auto matisch geregeld worden hadden de be zoekers grote belangstelling. Wij hoorden van verschillende kanten uit dit interna tionale gezelschap waarderende woorden over de opzet van dit efficiënt werkende bedrijf, dat" leveringstechniek en kwalita tief in staat is de verwerkende industrie van de nodige grondstof te voorzien! BLIK VOORUIT UAN de zyde van Van Beveren B.V. werd in het kort aan de bezoekers de doelstelling van het bedrijf uiteenge zet. Wie zich daadwerkelijk toelegt op le vering aan de industrie moet in zijn in vesteringspolitiek rekening houden om de industrieële ontwikkeling bij te kunnen benen. Daarbij moet hij zich vooraf ten doel stellen de filosofie van de verwer-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12