9 fereert hij voor de conditie van het vee echter de grup- stal. Maar ja, het uitmesten daarvan kost veel arbeid en daar die schaars en duur is, geeft de roostervloer be paald daarin verlichting. Er wordt met de melkmachine gemolken echter nog in melkbussen. Geleverd wordt aan Menken Landbouw te Goes al zal op den duur wel over geschakeld moeten worden op tankmelken. Het is echter voor een verdere mechanisatie van het melktransport, ook voor de fabriek, een moeilijk gebied. In de afgelo pen jaren is er een grote terugval geweest van het aan tal bedrijven met melkvee. Het bezwaarlijke daarbij is dat op de nu ca. 250 resterende bedrijven het aantal stuks melkvee verhoudingsgewijs niet gestegen is. Ove rigens zijn er wel reeds enkele bedrijven met melktank zodat de voorzieningen voor het ophalen van de tank- melk er wel reeds zijn. Het mestvee dat de heer Van Overbeeke houdt varieert tussen de 10 en 12 stuks. De rest van zijn veestapel naast de 25 stuks melkvee zijn kalveren en vaarzen. Het mestvee wordt op 2- a 21/2-jarige leeftijd op ca. 350 kg gewicht naar de handel afgezet. Tenslotte heeft hij nog een 25 schapen, waarvan de aanwas eveneens via de handel wordt afgezet. Bij de stal is een gierkelder voor de drijfmest en een mestput aangelegd. Met 2 a 3 maal per jaar uitrijden is de opslagcapaciteit voldoende om de stalperiode te over bruggen. ARBEID f"}P het bedrijf werkt naast de heer Van Overbeeke en zijn zoon een vaste medewerker mee om het werk rond te krijgen. Vader en zoon hebben met instem ming van de eigenaar het bedrijf in een Maatschap onder gebracht. De heer Van Overbeeke is in verband met een aantal funkties in ZLM-verband, Waterschap enz. nog al eens op pad. Zijn aandeel is vooral 's ochtends en 's na middags de melkerij en de veeverzorging. Daarnaast wordt voor verschillende werkzaamheden de loonwerker ingeschakeld. Die verzorgt het combinen van het graan en het zaaien en de oogst van de suiker bieten. Wat de stamslabonenteelt betreft, die wordt zo wel wat het zaaien als wat de oogst betreft door de firma Balkenende, in overleg met Van Overbeeke, geregeld. De aanwezige werktuigen verschillen niet van datgene dat normaliter op een dergelijk gemengd bedrijf aanwe zig is. Vermeld kunnen nog worden de mestverspreider en een hydraulisch kraantje dat voor het laden van bie- tenloof en het uitrijden van de mestput wordt gebruikt. De bedrijfsopzet van dit gemengde bedrijfstype brengt met zich mee dat er het hele jaar door volop werk te doen is. De heer Van Overbeeke en zijn zoon kennen dan ook geen vijf-daagse werkweek want ook op zon en feestdagen moet vanzelfsprekend het melken en de veeverzorging normaal doorgang vinden. Ze doen dit overigens met plezier, maar dan moeten al die extra uren wel terug te vinden zijn in het arbeidsinkomen! En daar, we zijn weer terug bij het begin van ons gesprek, ont breekt nog al wat aan! Hoe daarin verbetering te bren- Op de voorgrond een kleindochter van Janke's Adema. In het midden en jam- Eigen fok met eigen stier Minke's-Adema 40. mer genoeg slechts ten dele zichtbaar Minke 32. Daarachter Martha 46, ook aangewezen als S.I.P.-koe, een kleindochter van de stier Adema 44. AFSTAMMING: MINKE'S ADEMA 40 V Blitsaerd-Jet-Adema A.B. 85 pnt M: Blitsaerd-de-Kleine 61 F.R.S. Pref. Stam moeder, 90 pnt. V: M: Nette 82 A.B. 89 pnt. Adema 384 Pref. Stammoeder, F.R.S. 85 pnt. Titus F.R.S. 83 pnt. M: Adema 508 F.R.S. 84 pnt. V Steven R.P.S. Pref. 11 B 84 pnt. M: Minke 12 K.S. Pref. Stammoeder 81 pnt. VBlitsaerd-Keimpe Pref. I 88 pnt. M: Adema 500 F.R.S. 86 pnt. Pref. Stammoeder V Adema 577 R.P.S. 86 pnt. M: Minke 24 Pref. Stammoeder K.S. P R- Predicaat V: Adema 729 A.B. 86 pnt. Minke's-Adema 40 M: Minke 26 K.S. 86 pnt. Pref. Stammoeder AFSTAMMING: MINKE 32 V M: V M: V: M: V: M: Nette 82 A.B. 89 pnt. Adema 413 F.R.S. 82 pnt Alita's-Adema's Pref. Stammoeder 85 pnt. Jartke 13, 82 pnt. Titus F.R.S. 83 pnt. Adema 508 F.R.S. 84 pnt. Steven B-F 84 pnt. Pref. 2e klasse Minke 12 B 81 pnt. Pref. Stammoeder V Adema 469 86 pnt. A.B. Pref 2e klasse M: Janke 25 K.S. 83 pnt. B V Adema 577 A.B. 85 pnt. R.P.S. V M: M: Minke 24 K.S. 80 pnt. Pref. Stammoeder Pred. P.R. koe. Janke's-Adema A.B. 89 pnt. Minke 32 Minke's 26 A.B. 86 pnt. K.S. Predicaat K.E. Ook de schapen zijn een onderdeel van het bedrijsge- beuien gen is een vraagstuk waar de gehele land- en tuinbouw voor zal moeten vechten. BLANKSMA. Gezicht op de roostervloerstal. Het vee was op de dag van ons bezoek juist voor het eerst naar buiten. V: Hiltje's-Adema A 84 pnt. M: Nette 75 91 pnt. V: Bütenmoork-Juweel 84 pnt. M: Adema 192 90 pnt. Pref. Stammoeder VWillem-Gerard M: Alita Pref. Stammoeder V Adema M: Janke 7 V Gladiator 77 pnt. M: Tet 54 85 pnt. Pref. Stammoeder Het jongvee (toen nog) op stal in het stro. Adema 469 86 pnt. A.B. Pref. 2e klasse Adema 438 82 pnt. Noorman R.P.S. 82 pnt. Aafke 238 84 pnt. Blitsaerd-Steenhuizen B 80 pnt. Minke 10 B 79 pnt. Pref. Stammoeder V: M: V M: V: M:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 9