i EREGALERIJ Zitdagen gropatax 2 IN MEMORIAM D. E. C. HARTOG Op 22 april j.l. overleed te Tholen op 89-jarige leeftijd de heer D. E. C. Hartog. De heer Hartog, geboren te Scherpenisse op hoeve „De Lente" begon zijn loopbaan als Adjunct- Inspecteur bij het Nederlandse Rundveestamboek. Later werd hij Directeur Vee-Export van het N.R.S. en legde hij de grondslag voor de export van het zwartbonle vee naar het buitenland. In deze functie die hij tientallen jaren bekleedde, wist hij deze ex port te brengien tot het voor de Nederlandse zwart- bontfokkerij zo belangrijke hedendaagse peil. De heer Hartog, die vooral de ouderen in onze provincie zich zullen herinneren was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en lid van verdienste der ZLM. Moge hij in vrede rusten. BESTEMMINGSPLANNEN Oss. Vanaf 24 april ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „Ussen". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Middenschouwen. Vanaf 3 mei ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan „Ellemeet". Zij, die zich tijdiig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, als mede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Borsele. Vanaf 25 april ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan „Aanlegsteiger Total". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. Vanaf 25 april ligt ge durende een maand ter inzage het door G.S. goedgekeurde bestemmingsplan ,,'s-Gravenpolder 1973". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. heb ben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Nuenen c.a. Vanaf 25 april liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen „Nuenen-Oost", „Wettenseind" en „Industrieterrein Zuid (de Spaarpot". Ge durende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Westerschouwen. Vanaf 26 april ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Haamstede Kom". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Boxtel. Vanaf 29 april ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Gemonde 1970", waaraan door G.S. goedkeuring werd onthouden. Een ieder die hiertegen be zwaren heeft kan gedurende deze termijn beroep instellen bij de Kroon. Deurne. Vanaf 29 april liggen gedurende een maand ter inzage de vastgestelde bestemmingsplannen „Neerkant I - herziening Vinkenbroek", hoofdzaak herziening „Schans- weg" en „D'Ekker", herziening III". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen bin nen een maand bezwaren indienen bij G.S. Veghel. Vanaf 27 april ligt gedurende een maand ter in zage het ontwerp van de herziening van de bebouwingsvoor schriften behorende bij de bestemmingsplannen „Industrie terrein Dorshout', Industrieterrein 1 en 2, Industrieterrein CHV en uitbreidingsplan gemeente Veghel 1950". Geduren de deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden inge diend bij de gemeenteraad. LAND- EN TUINBOUWBLAD Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant Eindredaktie: Ing. J. F. Blanksma, Grote Markt 28, Goes, Postbus 46 (Tel. 01100-5010, huis 01185- 1422.) Technische verzorging Combinatie drukkerij Vink B.V. - Axel en drukkerij Van de Sande B.V. - Terneuzen Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B.V., Nassaustraat 1, Postbus 16, Axel, Telefoon 01155-2020 Telex 55230, Postgiro 2069912 W. VAN WESTRENEN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN De administrateur van het K.N.L.C., de heer W. van Westrenen, is ter -^gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dat deze koninklijke onderscheiding vol komen verdiend is zullen degenen die deze hardwerken de, consciëntieuze functionaris kennen volledig beamen. De uitstekende wijze waarop hij ruim 25 jaar niet alleen de administratie van het K.N.L.C., maar ook die van een aantal andere instellingen heeft gevoerd en de voortref felijke notulering van de hoofdbestuursvergaderingen van het K.N.L.C. verdient alle lof. En zijn 15-jarig secre tarisschap van het Centraal Comité voor Uitwisseling van jonge boeren en tuinders heeft hem ook in de kring van de plattelandsjongeren tot een bekende figuur gemaakt. Namens het hoofdbestuur en het secretariaat van het K.N.L.C. wensen wij de heer Van Westrenen van harte geluk met deze onderscheiding. H. J. ROERING GERIDDERD Het zal velen deugd doen, dat de heer H. J. Roerink te Enschede door H. M. de Koningin is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij is een goede bekende in de landbouworganisaties: eerst als voorzitter van de P.J.G.N., later, bestuurslid van de O.L.Men het K.N.L.C. Als voorzitter van de K.N.L.C.-commissie Veredelings- landbouw vertegenwoordigt hij het K.N.L.C. in diverse Landbouwschapsorganen. Daarnaast heeft hij jarenlang zich intensief beziggehouden met de verbetering van de verhouding stad-platteland door het begeleiden van ste delingen bij bezoeken op het platteland. Hartelijk gefeliciteerd, mede namens hoofdbestuur en secretariaat van het K.N.L.C. KUYLMAN K.N.L.C. GOES "i i 1.1 it11ii i HULST: maandag 6 mei in „The Clipper". WESTKAPELLEmaandag 6 mei in „Kasteel v. Bata via", van 91512.30 uur. OOSTBURG: woensdag 8 mei in café „De Windt". MIDDELBURG: donderdag 9 mei in hotel „De Een dracht", van 14 uur. ZIERIKZEE: donderdag 9 mei in hotel „Huis van Nasi- sau". THOLEN: zaterdag 11 mei in ,yHof van Holland", van 10.3013 uur. De zitdag van ST. PHILIPSLAiND van vrijdag 10 mei komt te vervallen. e IN HET LANDBOUWHUIS dinsdag 7 mei van 13.3017.00 uur. CURSUS PAARDENGEBRUIK EN MENNEN VOOR ASPIRANT-LESGEVERS De laatste jaren is er een grotere belangstelling gekomen voor het volgen van cursussen op het gebied van verzorging en gebruik van paarden en pony's. Een probleem bij het geven van een cursus in paardengebruik en mennen vormt het ontbreken van een aantal bekwame lesgevers. In overleg met de inspecteur van het landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw en Visserij is besloten een kadercursus te organiseren in „Paardengebruik en Mennen". De kadercursus zal worden gehouden in september-oktober 1974 in het Nederlands Hippisch Centrum te Deurne. De cursusduur is totaal 10 dagen of wel 5x2 dagen. In beginsel is de mogelijkheid aanwezig om de gemaakte reis- en ver blijfkosten ten behoeve van de cursus te vergoeden. De aanmeldingen voor de cursus dienen te geschieden vóór 25 mei 1974, bij het secretariaat van de afdeling Paar- denhouderij van het Landbouwschap, Raamweg 26, 's-Gra- venhage (tel. 070—656920). Bij aanmelding dient opgegeven •te worden de gevolgde schoolopleiding en de ervaringen in de paarden- en ponyhouderij o.a. fokkerij en sport. Voorts reeds gevolgde cursussen op het gebied van de paardenhou- derij, bijvoorbeeld cursus paardengebruik, cursus toiletteren en voorbrengen van paarden. Na de aanmelding zullen aan de belangstellende personen zo spoedig mogelijk nadere be richten worden opgezonden. 1 VERPLICHTE DAGEN BOEREN- EN TUINDERSHULP ZEEUWSCH-VLAANDEREN Oost Zeeuws-Vlaanderen: 7, 8 en 9 mei: L. Cornelissen, Terhole; 10, 13 en 14 mei: A. Dieleman, Hulst. Bedrijfsver- zorger S. J. Steyaert, Hulsterseweg 149, Terhole, tel. 04140 —2181. West Zeeuws-Vlaanderen: 3, 6 en 7 mei: A. v. d. Hemel, Groede; 8, 9 10 mei: A. Verhage, Breskens. Bedrijfsverzorger: P. P. de Visser, Oranjepolder 24, Biervliet, tel. 01152293. Nadere inlichtingen: J. J. M. Kips ,tel. 01143278 of 330. RADIO Dinsdag 7 mei a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: „Demo cratisering in de landbouw, ontwikkelingen in ondernemin gen, openbaar bestuur, onderzoek en onderwijs", een vraag gesprek met prof. mr. J. M. Polak, hoogleraar aan de Land bouwhogeschool te Wageningen naar aanleiding van de voordrachtenreeks die vrijdag 10 mei a.s. in het Internatio naal Agrarisch Centrum te Wageningen zal worden gehou den. Vrijdag 10 mei a.s., Hilversum I, 12.3012.40 uur: „Hoe de provincie Gelderland het agrarisch landschap tracht gaaf te houden", een vraaggesprek met mr. S. J. Wijnperle, lid van G.S. voor de provincie Gelderland. /N de eerste dagen van april heeft de Tweede Kamer zich beziggehouden met de voorstellen van de rege ring om de belastingvrije sommen in de inkomstenbelas ting te verhogen. Tevens werd in de vergaderingen, waar in deze zaak aan de orde was, ook gedebatteerd over de machtigingswet en wat daarmee samengaat. Belangrijke onderwerpen kwamen aan de orde en de kamerleden hebben er dan ook vele woorden aan gewijd. Het ging o.a. over de positie van midden- en kleinbedrijf van de tuinders, maar ook over de inflatie-correctie, be schouwingen over het nationale inkomen en vele andere zaken. Het is niet de bedoeling op de debatten in het al gemeen in te gaan. Wat ons interesseert is in de eerste plaats hoeveel verlaging er nu wel na deze voorstellen voor ons inzit. Wat de inkomstenbelasting betreft moeten wij ons dan het schijventarief voor ogen stellen. Dit tarief komt hier op neer, dat voor ieder die onder de loon- en inkomsten belasting valt, het belastbare inkomen wordt verminderd met de belastingvrije som. De uitkomst van die bereke ning is de belastbare som en daarop wordt dan het tarief toegepast. Iets anders opgezet heeft men dus: Belastbaar inkomen min belastingvrije som belast bare som. De belastingvrije sommen worden voor 1974 hoger en de belastbare sommen dus lager als< de Eerste Kamer ook accoord gaat met dit wetsontwerp. Daarop mogen we wel rekenen, want de Eerste Kamer pleegt de Tweede niet in de wielen te rijden! F\E belastingvrije sommen bestaan, zoals langzamer hand wel bekend is, uit een basisbedrag afhankelijk van de tariefgroep waarin men wordt ingedeeld en be paalde verhogingen daarvan n.l. wegens kinderaftrek, arbeidsonongeschiktheidsaftrek en bejaardenaftrek. Voor onvolledige gezinnen kan nog een extra aftrek van toe passing zijn. Wat de kinderaftrek betreft is er verschil tussen loon- trekkenden en zelfstandigen. De eerste groep krijgt meer kinderbijslag dan de tweede. De kinderbijslag wordt se dert 1 januari 1973 niet meer als inkomen beschouwd. De bedragen voor kinderaftrek zijn vastgesteld door daar mee rekening te houden. Dit leidt vanzelf tot verschil lende kinderaftrekken. Het is een regeling die misschien ingewikkeld lijkt, maar dat valt mee. De oude regeling, waarbij kinderbijslag wel belast was, gaf in de praktijk nogal eens wat moeilijkheden. Daar zijn wij vanaf, zonder dat dit geld behoeft te kosten. fiVER de belastingverlaging die uiteindelijk voor 1974 uit de voorstellen te voorschijn komt moet men zich geen overdreven voorstelling maken. De basisbedragen van de belastingvrije som zijn voor 1974 verhoogd voor: tariefgroep 1 (gehuwde vrouw) van 1.395,tot f 1.483,—. tariefgroep 2 (ongehuwden jonger dan 35 jaar) f4.045,— tot f 4.173,— tariefgroep 3 (ongehuwden boven 35 jaar) f 5.439, tot f 5.611, tariefgroep 4 (gehuwde man) f6.972,tot 7.192,—. De verhogingen bedragen dus voor tariefgroep 1 f 44, voor tariefgroep 2 f128,groep 3 f172,en groep 4 f 220,De verhogingen van de kinderaftrek lopen van f 19,tot f 74,Met de andere aftrekken is het nave nant. Nu moet u rekenen dat het voordeel daarvan voor de meeste mensen 25 tot 31 procent bedraagt en zult u het met mij eens zijn dat dit geen bedragen worden, die iemand in deze tijd in staat stellen kromme sprongen te gaan maken! Als wij de hoogte van de staatsuitgaven zien kan dit natuurlijk ook> niet. Kunnen wij dan de huidige belastingen blijven betalen? TJF'T is zeer de vraag of wat dit betreft meer ingrijpen- de maatregelen achterwege kunnen blijven. Voor lagere inkomens speelt dan de premieheffing van 16 procent van het inkomen daarbij nog een veel grotere rol dan de inkomstenbelasting. Aanpassing van de volksverzekeringen aan de gestegen inflatie, wat betreft de bedragen die buiten invordering blijven en die ontstellend laag zijn is dringend nodig! De S.E.R. is op dit probleem aan het studeren. Die studie moeten ze, dachten wij, maar voorrang geven boven ver schillende andere zaken. Bijna hadden wij geschreven prioriteit geven, maar wij houden niet van vreemde woorden als er zulke goede Nederlandse zijn om zijn ge dachten over te brengen. Overigens mag de S.E.R. en de regering die wel gebruikenAls ze die premies maar ver lagen! PA AU WE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 2