TUINBOUW- KLANKEN Goede vraag naar kasaardbeien Einde van de grote droogte? Kan de fiscus meebetalen PIXGEJV VAJN DE WEEK IS Nu wij deze THOOLSE tuinbouwklank zitten te schrij ven, kondigt de TV juist aan dat er een grote kans 'bestaat van het eind van het droge en schrale weer. Vooral op de wat zwaardere grond lag veel van 'het ge zaaide gedeeltelijk droog, zodat veel gewassen een on gelijke stand te zien geven. Bovendien zijn er dit jaar veel schadelijke insekten, zodat dit de stand van üet gewas ook niet ten goede komt. Hopelijk dat, wanneer a.s. week de nodige regen komt, nog wat kan goed maken, want tot overzaaien mag men ook niet te vlug overgaan. Een voorjaar zoals wij nu hebben, laat weer duidelijk zien dat een vollegronds groentekweker ab soluut niet zonder beregeningsinstallatie kan. Zo is er voor het planten van aardbeien, koolgewassen, enz. van direkt belang of er bij de start, en de verdere groei van het gewas regelmatig water gegeven kan worden. Juist wanneer de veilingaanvoeren stagneren (en er dan dikwijls extra prijzen betaald worden) wordt het beregenen goe'd betaald. Dit voorjaar zijn er in ons distrikt weer plantuien ge poot en naar wij vernemen wordt er nu al gekocht voor 10 per roe, rooien voor rekening teler. Op zich zelf wel een aardige prijs, want voor eigen rekening heeft men alle risico tot en met de oogst toe. De teelt van verschillende bloemzaden is dit jaar ook weer flink uitgebreid, met meestal wat verhoogde kontrakt- prijzen. Vele in het kleinbedrijf laten hun suikerbieten teelt schieten, evenals de knolseldr ij teelt, omdat er te weinig rendement in zit. Gelukkig dat er toch steeds weer een vervangende teelt gevonden wordt voor de gewassen die van het programma moeten verdwijnen! Door de lange droogteperiode is de onkruidbestrij- ding ook niet tot zijn recht gekomen. Heel het tegen woordige zaaiplan is er op ingesteld om zo weinig mo gelijk wiedwerk te hebben, en lang niet alle teelten lenen zich er voor om een bespuiting uit te voeren na opkomst. Er zal dan ook rekening mee gehouden moe ten worden dat met groeizaam weer extra kosten en zorg zullen moeten worden besteed. Voor de witloftelers wordt het ook hoog tijd om in te zaaien, hetgeen vooral voor de vroege najaarstrek geldt. Naar het ons voorkomt Ook in WALCHEREN komt er gebrek aan wat flinke regenbuien, waar de gehele natuur zachtjesaan gebrek aan krijgt. Volgens de kranten, en die weten het, be ginnen we weer al bijna aan een droogterecord in 100 jaar! Nu we dit schrijven is het in 't oosten des lands aan het regenen, zagen we bij ,,'t Nieuws". Bij het ver schijnen van ons blad is er hopelijk ook in onze con treien het onontbeerlijke regenwater gevallen. De bro- coli, een grote watergebruiker in zijn laatste groeiperio de, ziet bijna glazig van armoe. Want natuurlijk komt ook de bemesting nu niet tot zyn recht. Onze buurman 'heeft naast ons bedrijf een fraai 'blok vlas gezaaid. Het fraaie zit echter meer in de flinke grootte en het mooie gezicht op het prille groen, dan in de fraaie opkomst. Want loopt men er door dan is er een zeer onregelmati ge tot zelfs slechte opkomst. Op het eigen bedrijf ligt een kleine ha uien, die er prachtig uitkomen. Net ge zaaid toen de grond op zijn mooist lag en de zaadjes nog juist ontkiemen konden. Als men maar zo ver kan komen dan zoeken ze snel genoeg de diepte op. Een bekend gezegde is, dat het bij schraal weer, harder on der dan boven de grond groeit. Ook, en dat vinden we erg bedenkelijk, zien we helaas veel klein onkruid. zal de aardbeienoogst geen topjaar worden, gezien het aantal bloemstengels. Debet zal daar wel aan zijn dat •het in het plantseizoen augustus 1973 óók al te droog was. In het staandglas is na de radijsteelt alles weer be plant met tomaten en snijbonen en wij hopen dat ook die teelten aan de verwachtingen zullen voldoen. De winterbloemkooltelers zitten dit jaar met de prijzen weer in een goede hoek! Het schijnt toch dat deze groen tesoort door selectie steeds beter aangepast wordt aan het hier heersende klimaat. Voor de vakbekwame teler die in april en mei waf tijd over heeft, is hiermee de laatste paar "jaar, toch goede resultaten igeboekt. Zo volgt de afzet van (het ene produkt, na het andere, het geen juist in ons beroep zo'n mooie variatie geeft, en daardoor kan bijdragen tot voldoening van de verrich te arbeid! Ook in de afgelopen week namen de kasaardbeien een belangrijke plaats in op verschillende veilingen. Zaltbom- mel blijft het 'belangrijkste aanvoerpunt van dit produkt en daar zijn dagelijks vele tienduizenden doosjes met aardbeien te koop, maar ook in Breda en Venlo zijn aan voeren van betekenis en in Bergen op Zoom begint het ook te komen. In Zeeland is de aanvoer alleen in Kapelle-Biezelinge van enige betekenis en hier komen er belangrijk minder dan in andere jaren door de omschakeling van de tuin ders van aardbeien op bloemen. Toch zijn degenen die de aardbeien trouw bleven nog altijd zeer tevreden over het resultaat, want hoewel na de paasdagen de prijs geleidelijk is teruggelopen, is ze toch steeds redelijk gebleven en werd midden vorige week in Zeeland voor de goede kwaliteit rond 1,25 per doosje met 200 gram betaald. In het begin van de week lag de prijs rond 1,50 per doosje. Kennelijk heeft de onkruidbestrijding geen voldoende effect gehad. Een ook onkruid groeit harder onder dan boven de grond! Maar bij weersomslag groeit elk on kruid dubbel en meer dan onze kuituur ge wassen! Erfic)' verwachten we veel narigheid met de onkruidbestrij ding, zodat, en dat geldt voor vele gewassen, zowel in land- en tuinbouw de bodemherbiciden momenteel meer winst aan de leverancier beloven dan aan de ge bruiker. En de tijd om met de hand onkruid te wieden is praktisch voorbij. Zelfs in onze dure kosprodukten, waar in wezen sprake is van toch. maar kleine opper vlakten, wordt tegenwoordig ook intensief gewerkt met onkruidbestrijdingsmiddelen. Dit eist wel veel zorg en kennis, maar hier zijn onze tuinders niet bang voor. Hoofdzaak is dat men met minimaal loonkosten een ma ximale opbrengst haalt. Toch geloven we dat menigeen wat te ver gaat, want we hebben het enkele jaren terug al eens voorgerekend, de loonpost en sociale lasten zijn als bedrijfsonkosten volledig aftrekbaar. Heeft men nu een flink bedrijf dat rendabel is en (die zijn er ge lukkig toch ook nog), dan helpt de fiscus door die af trekbaarheid aan die arbeidskosten een flinke portie mee te betalen! Een collega waar we dit thema mee behandelden gaf ons volkomen gelijk, maar merkte tevens op, dat hij voor veel produkten die hij vóór of na de normale ar beidstijd veilingklaar moest maken, dus precies als een boer die zijn koeien vrij vroeg moet melken, dan weer extra loon moest betalen. En dit liefst niet op de loon lijst. En hier paste onze collega o.i. zéér terecht voor! Van ons als ondernemers wordt terecht geëist enge- controleerd dat alle verdiensten worden opgegeven. Daarover moet progressief belasting worden betaald! Maar, en we willen niet generaliseren, er zyn nogal wat arbeiders die van hun extra verdiensten liever geen belasting willen betalen, want dan blijft er „te weinig" van over! Met de constatering van deze in consequente houding van velen, willen we ditmaal ons stukje beëindigen! Op de fruitveilingen gaat het nu in hoofdzaak om Gol den Delicious en in mindere mate om Winston. De Golden Delicious lag vorige week gemiddeld wat zwakker in de markt. De allerbeste kwaliteit kwam met moeite aan 50 cent per kg en veel werd verkocht rond 45 cent en de klasse H lag rond en iets boven 40 cent per kg. De maat 6570 mm werd voor 65 cent tot iets boven 40 cent per kg verkocht. Veel beter deed de Winston het, want de grote maten van dit ras noteerden tussen 1,20 en 1,35 per kg en voor de maat 6570 werd 1,10 tot 1,20 per kg betaald, terwijl zelfs de maat 6065 mm tot tegen een gulden per kg liep voor de best gekleurde partijen. Klas se H betrof overwegend de partijen met weinig of geen kleur en daarvoor werd dan al gauw rond 20 cent per kg minder betaald dan voor de klasse I. Zeer duur bleven de Conferenceperen, waarvan Goes- Krabbendijike een behoorlijk aanbod hield. De grote en middenmaten liepen tussen 1,'50 en 1,60 per kg en voor de maat 55-60 mm werd tussen 1,40 en 1,50 per kg be taald. Kroetappelen daalden tot 8 9 cent per kg. ^OG altijd was het iedere dag opnieuw, behoudens 1 hier en daar een bui, droog en schraal weer. De gevolgen voor de tuinbouw vallen tot op heden wel mee maar het is te hopen dat het reeds anders is geworden op het moment dat u dit leest want het is toch een zeld zaamheid omstreeks deze tijd van het jaar een zo lang durige droge periode. Wanneer ze nog enige tijd mocht voortduren zullen de nadelige gevolgen zeker niet uitblijven. Overigens moeten we bedenken 'dat door de tijden heen de ge volgen van overmatige regen meestal funester waren voor de tuinbouw dan de gevolgen van overmatige droogte. Het is echter een gelukkige omstandigheid dat we zelf het weer niet te regelen hebben! Wel zijn er de hulpmiddelen om 'de gevolgen van droogte op te vangen en deze be wijzen op het ogenblik uitstekende diensten. Vooral in de vollegrondstuinbouw is het van zeer groot belang dat er mogelijkheden zijn om in tijden van droogte water toe te dienen. De gebieden waar dat niet kan hebben beslist een achterstand op de gebieden die wel kunnen berege nen. Het koude en schrale weer is waarschijnlijk minder gunstig voor de bloei van de appels 'die nog steeds vol op aan de gang is. Het is wat we noemen een langdurige bloei geworden en de teler ziet dat niet graag want voor de vruchtzetting kan dat wel eens minder gewenst zijn. De peren hebben een bijzonder snelle bloei te zien ge geven en de vruchtzetting hiervan lijkt op dit moment bijzonder goed. We weten dat er nog heel veel kan ge beuren alvorens er definitief een oordeel uitgesproken kan worden over de omvang van de komende oogst maar op het ogenblik ziet het er bij deze fruitsoort veelbelo vend uit. Naar aanleiding van die goede zetting in eerste instan tie, horen we weer al geregeld opmerkingen over de mogelijkheid dat in het komende najaar alles de inter ventie in zal draaien. We hebben toch wel ernstige be zwaren tegen een dergelijke benadering van een goede vruchtzetting. Nimmer kan vooruit worden bekeken hoe een seizoen zal verlopen en het is toch ook zo dat er eerst een produktie moet zijn. Daarvoor zijn we toch im mers teler. Wanneer we geen enkel vertrouwen meer hebben in de afzetkansen dan is het erg slecht gesteld. T^AAR is trouwens ook geen aanleiding voor. De Westeuropese appelmarkt ligt op het ogenblik moeilijk maar het probleem is toch in hoofdzaak een Golden Delicious probleem en het was al jaren bekend dat hiervan een veel te grote produktie plaats vindt wan neer er een grote oogst is. De overige appelrassen bren gen op dit moment allemaal beste prijzen op. Vooral geldt dat voor de Winston, voor ons gebied nog steeds een belangrijk ras. Voor de gemiddelde appelteler zal 1973 1974 een jaar worden met lage bedrijfsuitkomsten maar dat komt dan in hoofdzaak door zijn afhankelijkheid van de Golden Delicious. Het schijnt vrijwel zeker te zijn dat er weer een Euro pese rooiregeling gaat komen en gesproken wordt over een bedrag van f 4300,per ha dat voor het rooien van fruitopstanden gegeven zal worden. Het ziet er naar uit 'dat er ook in ons land opnieuw fruitaanplantingen zullen verdwijnen wanneer deze rege ling defintief van kracht is geworden. Toch is duidelijk dat de pijn van de appelcrisis niet in Nederland ligt maar dat met name Frankrijk en ook Italië hiervan de hoofdschuldigen zijn. Wanneer de Europese rooiregeling er is, zullen deze landen in de eerste plaats veel fruit aanplantingen op moeten ruimen. Een voordeel kan zijn dat de gehele premie vanuit Brussel betaald zal worden zodat de nationale overheid er niets aan tekort komt. Het is overigens wel een zware gang om te komen tot betere verhoudingen op de Europese fruitmarkt. De crisis duurt nu reeds vele jaren en de gevolgen voor vele onder nemers zijn niet mis. Toch blj^/en ook in de fruitsektor de optimisten aan wezig want het is opvallend dat er in verschillende ge bieden deze winter toch weer geplant is geworden. Dik wijls is dat gebeurd door fruittelers die een deel van hun bedrijf wilden vernieuwen en dat is ook een verstandige zaak wanneer men fruitteler is en het wil blijven maar het getuigt van vertrouwen in de toekomst. "^/E zijn van mening dat dit vertrouwen voor de aller beste ondernemers in de fruitteelt gerechtvaar digd is. Dat er fruitteel blijft in Nederland staat voor ons als een paal boven water en dat dit fruitteelt zal plaats vinden op moderne bedrijven die zich geregeld aanpas sen aan de tijdsomstandigheden is ook een zaak waar we van overtuigd zijn. We vernamen dat er in kringen van de handel die op onze veilingen koopt 'de vorige week nog al wat beroe ring is ontstaan door een besluit van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen om de centrale betalings regeling steviger te gaan toepassen. Deze betalingsrege ling geldt reeds vanaf 1952. Er is soms wel wat de hand mee gelicht waardoor de gemiddelde crediettermijn voor de afnemer steeds gro ter werd. In de regeling staat dat de aankopen betaald moeten zijn op de dinsdag volgen op de week waarin de weekafrekening voor de aankopen is ontvangen. Dat betekent in de praktijk dat de aankopen van een be paalde week binnen 10 dagen betaald moeten zijn. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen stelt nu dat het zo moet zijn dat op die datum het geld bij de vei lingen binnen moet zijn. Ook het accepteren van chèques als bewijs van betaling zal niet meer gebeuren. In het Westland past men deze regeling reeds vele jaren toe. Elders in het land is men er wat gemakkelijker tegen over gaan staan maar zal ze nu ook stringent worden toegepast. De bonafide handel heeft er overwegend geen bezwaren tegen maar degenen die gewoon waren veel zaken te doen met geld van de tuinder (veiling) hebben er moeite mee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13