VEE EN VLEES Bespreking minister van Landbouw en Landbouwschap De maand mei op het 12 z.-w. landbouwbedrijf LICHTE STIJGING PRIJZEN SLACHTVEE In de week tot 26 april is de gemiddelde EEG-markt- prijs voor slacl tvee iets opgelopen ten opzichte van voorgaande week. Dat was ook het geval met de gemid delde prijs in Nederland. De slachtveemarkt was vrien delijk gestemd. Opmerkelijk is de ruime aanvoer op de grote veemarkten gedurende de laatste maanden. Daar staat tegenover dat de invoer belangrijk kleiner is dan vorig jaar. In het le kwartaal daalde de invoer van rundvlees van 17,7 milj. kg tot 11,1 milj. kg. Ook de invoer van levende dieren was belangrijk kleiner. In april was de aanvoer van slachtrunderen op tien grote veemarkten bijna 50 hoger dan vorig jaar, terwijl de aanvoer in maart ruim 50o groter was. Er is de laatste weken een licht herstel van de prijzen op te merken. De gemiddelde EEG-marktprijs ligt vrij constant op 90 procent van de verhoogde oriëntatieprijs. De interventie verleent duidelijk steun aan de markt. KALVERPRIJZEN OMHOOG De gemiddelde marktprijs voor slachtkalveren in de EEG was ihoger dan voorgaande week, terwijl in Neder land de marktprijs sterk steeg. De uitvoer van kalfsvlees bedroeg in de week tot 19 april 2237 ton, terwijl aan levende nuka's 1935 stuks het land uitgingen, 1542 naar Duitsland en 393 naar Italië, waarheen ook nog 674 mestkalveren werden afgeleverd. Opgemerkt kan wor den dat de afgelopen week de handel in nuchtere kal veren vlot genoemd kon worden en dat de prijzen hoger waren Overzicht prijsver loop: EEG-gemiddeMe 423,25 (425,8i); Nederland ƒ470,30 (434,80); België ƒ424,47 (onv.); Luxemburg ƒ447,31 (417,36); Duitsland ƒ429,70 (431,80); Frankrijk ƒ474,46 (472,53); Italië ƒ435,09 (436,55); Denemarken ƒ301,72 (onv.); Ierland ƒ276,89 (293,14) en Engeland ƒ430,01 (419,99). WOLVEE De markt voor wolvee was in de afgelopen week vrij willig, met vaste prijzen. In Sneek noteerde men voor vette lammeren 7,50ƒ8,00 (onv); vette schapen ƒ4,50ƒ5,00 (onv.); weidelammeren 140185 (onv.); Purmerend noteerde voor weidelammeren 100175 (100'165); vette lammeren ƒ160250 (onv.); vette schapen ƒ1452C0 (onv.); Leiden, vette lammeren 175—235 (175—250); vette schapen 140—200 (130 240). Momenteel is er naast de schapenmarkt in Purmerend dinsdags ook sdsapenmarkt in eiden. Purmerend heeft bezwaar tegen het houden van een schapenmarkt in Leiden op dinsdag. Van de zijde van het ministerie van landbouw is gevraagd aan het Produktschap een visie te geven over dit door Purmerend aangevoerde bezwaar. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft het standpunt ingenomen dat aan de minister geadviseerd dient, dat het verzoek van de gemeente Leiden om op dinsdag schapenmarkt te wouden, moet worden voldaan. Het bestuur stlt zich daarbij op het eerder ingenomen standpunt dat de ontwikkeling vrij gelaten te worden. Men voelt er weinig voor markten dwingend te binden aan een voorgeschreven marktdag. De situatie blijft onzeker. In de eerste plaats was er nog de onzekerheid ten aanzien van de BTW-restitutie van 2 °/o, hetgeen al een 67 cent per kg uitmaakt, an derzijds de mogelijke maatregelen in verband met de verscherping van maatregelen bij invoer uit derde lan den. Van veel betekenis kunnen deze laatste niet zijn, gezien de geringe omvang van de invoer uit derde lan den. Voorts komt daar nog bij dat b.v. de invoer van wat carbonades uit Polen uit een oogpunt van prijzen bepaald niet aantrekkelijk is. Het was dat wel uit een oogpunt van kwaliteit! In de week vanaf 8 april was de gemiddelde EEG-re- ferentieprijs ƒ3,20 (3,36). In de verschillende lidmaten waren de referentieprijzen die week de volgende: Ne derland ƒ2,94 3,08); België ƒ3,01 (3,32); Luxemburg 3,95 (4,02); Duitsland ƒ2,87 (3,02); Frankrijk ƒ3,56 (3,69); Italië 3,73 (3,71); Denemarken ƒ3,35 (3,63); Ierland ƒ3,31 (3,54) en Engeland ƒ3,12 (3,31). Het aanbod van slachtrijpe varkens ligt de laatste weken rond de 230.000 stuks. Een niet onbelangrijk deel daarvan verlaat ons land levend. Als de belangrijkste reden van Let momenteel zwakke prijspeil werd ook het verminderde verbruik genoemd. In dit vehband vroeg men zich af of de oliecrisis een zekere economische recessie (teruggang) inhield. Feit is dat het besteedbare inkomen in vele huishoudingen is gedaald en besparin gen op het huishoudbudget plegen nogal eens gauw plaats te vinden in de sektor vlees. De „hoge" prijzen in het recente verleden zijn daar niet gei.eel vreemd aan. 't Is daarom te hopen dat de lagere inkoopsprijzen door de slagers ook tot uitdrukking komen in de pu- bliekprijzen. In vele plaatsen blijwt dat ook het geval tezijn. Er zal deze dagen een persconferentie gehouden worden, waarin de publieksprijzen aan de orde zullen komen. Dit om te trachten het verbruik wat op te vijzelen. Op woensdag 24 april j.l. heeft het Landbouwschap de maandelijkse bespreking gehad met de minister van Land bouw. De belangrijkste onderwerpen die aan de orde ge weest zijn betreffen de situatie op de vleesmarkt, de pro blemen in de glastuinbouw en de ruilverkavelingen. Het Landbouwschap heeft de minister tijdens het gesprek gevraagd naar de overheidsplannen inzake de b.t.w.-com- pensatie voor de gevolgen van de opwaardering van de gul den. In een brief aan het kabinet is gevraagd) naar de gege vens over de gevolgen van de revaluatie. Minister Van der Stee zal op korte termijn voor 1 mei namens de rege ring antwoorden in een brief aan het Landbouwschap. VLEESMARKT Het Landbouwschap heeft zijn zorgen uitgesproken over het prijsverloop en de afzet in de varkenssector. Om de af zet te handhaven is bij de minister aangedrongen op de handhaving en zo mogelijk uitbreiding van de restitutie die gegeven wordt bij uitvoer van vleesconserven naar de lan den buiten de E.G. De heer Van der Stee zal zijn invloed in Brussel aanwen den om de exportrestitutie na 1 mei te handhaven. Ook zou de lijst van produkten waarvoor deze restitutie gegeven wordt uitgebreid moeten worden met hele en halve geslach te varkens, omdat daarvoor waarschijnlijk meer uitvoermo- gelijkheden zijn naar bepaalde landen. Tenslotte verdient het prijspeil bij invoer van varkens(vlees) uit derde landen alle aandacht met het oog op het zo nodig toepassen van sluis- prijsheffingen (heffingen om te voorkomen dat ingevoerd wordt beneden een minimum-import-of sluisprijs). In Brus sel zal men nagaan of de sluisprijzen geëerbiedigd worden. Als dit niet het geval is worden een sluisprijsheffing (extra invoerheffing) opgelegd. Het Landbouwschap heeft bij de minister aangedrongen op verdergaande interventie-maatregelen ter ondersteuning van de markt voor rundvlees. Er is uitvoerig gesproken over de vleessituatie, ook met het oog op de bijeenkomst van de E.G.-Landbouwministers die zich op 29 en 30 april over het E.G.-vleesbeleid beraden. Het Landbouwschap heeft de minister gevraagd de per manente interventie in Nederland uit te breiden. Deze inter ventie is tot nu toe beperkt gebleven tot stieren le en 2e kwaliteit en vaarzen le kwaliteit. Volgens het Landbouw schap zouden de overheidsaankopen ook voor koeien moe ten gelden. De heer Van der Stee is geen voorstander van een uitbrei ding, gezien ook de lichte opleving op de slachtveemarkt. Hij is van mening dat voor koeien de regeling inzake de premie voor particuliere opslag toegepast kan worden. De bewinds man ondersohrijft de bezwaren van het Landbouwschap tegen het huidige E.G.-invoerbeleid. De E.G. dient een beter overzicht te krijgen van de situatie op de wereldmarkt wat betreft in- en uitvoer van vlees. Het Landbouwschap is van mening dat regelmatig overleg ge wenst is met verschillende overzeese landen, die een belang rijke vleesexport naar de Gemeenschap hebben. In elk geval zal een zo actief mogelijk uitvoerbeleid gevoerd moeten wor den om te voorkomen dat teveel vlees via de interventie wordt opgeslagen. Zowel het Landbouwschap als minister Van der Stee heb ben gewezen op het belang dat de lage producentenprijzen zoveel mogelijk aan de consument worden doorgegeven. Het Landbouwschap heeft de minister maatregelen ge vraagd ter verbetering van de situatie in de slaohtkuiken- sector. Voorgesteld is een extra restitutie bij uitvoer naar derde landen. Ook de sluisprijzen in de E.G. dienen herzien te worden. Minister Van der Stee heeft meegedeeld dat de Europese Commissie een exportrestitutie zal voorstellen. In Brussel zal men zich op korte termijn beraden, over een herziening en verhoging van de sluisprijzen ter bescherming aan de bui tengrens van de Gemeenschap. De minister is teleurgesteld over het feit dat het betrokken bedrijfsleven in de E.G. geen overeenstemming heeft bereikt over de vrijwillige productie beperking. In verband met de openbare discussies over het houden van mestkalveren heeft het Landbouwschap bij de minister aangedrongen op een aangepaste regeling inzake de huis vesting van vleeskalveren. De heer Van der Stee zal dit vraagstuk behandelen in de aan de Tweede Kamer toege zegde nota over de intensieve veeteelt. Hij is op verzoek van het Landbouwschap bereid aan het huisvestingsvraag- stuk aandacht te schenken. GLASTUINBOUW Het Landbouwschap heeft met de minister gesproken over het toekomstig aardgasbeleid en de wensen van de glastuin bouw terzake. De heer Van der Stee herhaalde wat daar over in de Tweede Kamer is gezegd door minister president Den Uyl, minister Lubbers en hemzelf. Er blijft een pariteit tussen olie- en aardgasprijzen. De aanpassing van de aardgasprijs zal geschieden in het licht van de draagkracht van de productiesector. De gasprijzen zullen niet schoksgewijze (dus geleidelijk) verhoogd worden. RUILVERKAVELINGEN Het Landbouwschap heeft met de heer Van der Stee ge sproken over de totale omvang van het voorbereidingssche ma voor ruilverkavelingen. De omvang van de op het volg- ordeschema geplaatste ruilverkavelingen in voorbereiding bedroeg de laatste jaren 500.000 ha. Thans wordt voorge steld deze omvang met ongeveer 40.000 ha te verminderen. De hedendaagse opvattingen over landinrichting en de daar bij gewenst inspraak maken het niet mogelijk met de be staande mankracht de voorbereiding van een ruilverkave ling in het oude tempo te handhaven. Het Landbouwschap heeft bij de minister gepleit voor een onverminderde vaststelling van de voorbereiding en de uit voering van het ruilverkavelingsprogramma. De minister is van mening dat een snelle, zorgvuldige en geconcentreerde aanpak bij de uitvoering van ruilverkave lingen gediend is met een beperking van het voorbereidings programma. Volgens de bewindsman is het streven erop gericht een maximale oppervlakte in ruilverkaveling te brengen met beperkte middelen. Hij wijst erop dat andere belangrijke instrumenten (zoals kavelruil) onverminderd moeten doorgaan en zo mogelijk uitgebreid worden. (Vervolg van pag. 11) STAMBONEN EN STAMSLABONEN IYEZE bonen worden deze maand ge zaaid. De belangstelling voor preci- siezaai neemt nog ieder jaar toe. De komst van de precisiezaaimachine voor mais heeft dit nog bevorderd. De gewenste zaaiafstand in de rij is 10 a 12 cm bij 33 cm rijafstand, bij 37,5 cm is dit 9 a 11 cm. De gebruikte zaaizaad- hoeveelheid is dan 120—150 kg/ha afhan kelijk van de zaadgrootte. Een zaaidiept.e van minimaal 3 cm is gewenst. Aresin of linuron toepassen direct na het zaaien. Ivorin, vooral toegepast op lichte grond en bij de teelt van stamsla- bonen, kan tot enkele dagen voor opkomst gespoten worden. Na opkomst kan nog Ivosit worden gespoten. Bonen zijn ech ter gevoelig voor een na-opkomstbespui- ting. VLAS ALS het vlas 4 a 5 cm lang is, kan cr reeds een chemische onkruidbestrij- ding uitgevoerd worden. .Het resultaat op het onkruid is dan beter en de schade aan het gewas het geringst. Dit kan gebeuren met Na-DNOC tegen vooral zwaluwtong en MCPA tegen distels en witte krodde. Een mengsel van beide is mogelijk. Ondervruchten als rode kla ver en luzerne verdragen deze middelen Tegen thrips kan zonodig worden gespo ten met 1,6 1 parathion per ha. Ethrel-A (een groeiregelaar) bleek in proeven een gunstige invloed te hebben op de groei en produktie van vlaslint en zaad. WORTELEN VOOR de onkruidbestrijding in worte- len is thans ook toegelaten het mid del Dosanex (ook gebruikt als grassenbe- strijder in tarwe). Het wordt gespoten als de wortelen 2 echte blaadjes hebben ge vormd en deze goed ontwikkeld zijn. MAIS UET areaal korrelmais is van geringe betekenis. Snijmais breidt zich ook in onze provincie uit, zij het dat het om nog betrekkelijk kleine percelen gaat. De fritvlieg kan na de opkomst worden bestreden met 2 kg/liter parathion 25 op het riioment als de maisplanten 2 a 3 bladeren hebben. Wat de onkruidbestrijding betreft ver dient atrazin offBladex bij de zaai de voorkeur, atrazin -f uitvloeier kan ook worden gespoten na opkomst tot een ge wasgrootte van 6 bladeren. Latere be spuitingen geven meer kans op schade. Een onkruid als hanepoot steekt hier en daar steeds meer de kop op. Als men van dit lastige onkruid problemen verwacht kan beter kort na het zaaien bij de atra zin of Bladex, 34 1 Lasso per ha worden toegevoegd. Een behandeling voor of na opkomst met DNOC valt vaak tegen. Ook schoffe len verdraagt mais slecht, evenals een groeistofbespuiting. GRASLAND EN VOEDERWINNING MEDE door de hoge temperaturen en het droge weer van begin april is het vee vroeg in de wei gegaan. Er was voldoende gras en voor veel veehouders was het vroege inscharen welkom. Rond de Pasen was het weer schraal en koud. Er is echter voldoende gras om begin mei te beginnen met de voederwin ning voor de komende winter. De tendens is er dat vooral de grotere veehouders meer overgaan naar het win nen van voordroogkuil. Naast het voeren van snijmaiskuil in de winter is eiwitrijke voordroogkuil een uitstekende aanvul ling. Veel veehouders willen nog teveel massa van het te maaien voordrooggras. Te laat maaien voor voordroogkuil heeft enkele belangrijke nadelen: 1. De voordroogkuil zal minder voeder- waarde in de droge stof hebben. 2. De conservering is moeilijker. 3. Er is meer kans op broei en schimmel bij het uithalen uit de kuil. 4. Latere hergroei van het gras. Door vroeg te maaien kunt U nu de basis leggen voor een goed rantsoen voor de komende winter. Het eiwit zal ook ko mende winter weer duur zijn als U het moet kopen. Door goede graslandverzor ging kan het grasland veel Z.W. en eiwit opleveren. RUNDVEEHOUDERIJ HE meimaand is een gevaarlijke maand voor het optreden van kopziekte bij melkvee. Vooral bij koud weer dient men extra op de dieren te letten. Een eerste indicatie bij melkgevende dieren (vaak met een hoge produktie) is het plotseling sterk dalen van de melkgift. Op bedrijven waar wormziekten bij het vee voorkomen wordt aangeraden om het jongvee steeds op gemaaid grasland te weiden. Dit geeft de minste kans op besmetting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12