zuid-westelijk landbouwbedrijf De maand mei op het D1 Voor j aarsperiode Drukke maand voor de boeg Voorkom overwaaien van bestrijdings middelen 10 Schade door het spuiten met een vuile tank". Vooral na gebruik van groeistol Gramoxone de tank zorgvuldig reinigen. WINTERTARWE ZOMERGRANEN Door de onregelmatige opkomst van de bieten op verschillende percelen en de onvol doende werking van de bodemherbiciden, zal men alle aandacht nodig hebben voor de te volgen werkwijze bij de verdere ontwikkeling van dit gewas. KOOLZAAD VOOLZAAD is een gewas dat de laat- ste jaren zeer sterk in areaal is in gekrompen. Was vorig jaar de bloeitijd te kort wat o.a. veroorzaakt werd door schade van de koolzaadglanskever, nu is het nog erger daar de massa van de bloem- C. COVERS en ING. R. v. d. MEER C.A.R. - Goe9 knoppen door dit insect werd aangevre ten, zodanig dat vele percelen amper nog in bloei zijn gekomen. Het is wellicht triest voor echte kool zaadliefhebbers, maar we kunnen nu haast wel zeker stellen; stoppen voor een aan tal jaren met koolzaad telen, want er ko men steeds meer koolzaadbelagers en de chemische middelen bleken dit jaar on voldoende. Deze teelt is op deze wijze niet meer rendabel te maken. Een enkel perceel dient wellicht nog te gen de koolzaadsnuitkever en koolzaad- galmug te worden gespoten. Dit kan met het vliegtuig worden uitgevoerd met mid delen als fosalone of Nexagan, of volgens de U.L.V.-methode met Nexagan en Zolo- ne-Ultra. Deze middelen zijn veilig voor bijen. KAR WIJ T gewas heeft zich de laatste paar jaar, voornamelijk dank zij de gun stige prijzen flink uitgebreid. Qua ziekten- bestrijding is het een vrij gemakkelijk ge was. Tegen de rupsjes van de karwijmot kan het noodzakelijk zijn een bestrijding UET systeem van gedeelde N-giften wordt op wintertarwe steeds meer toegepast. Het beste tijdstip voor het uit strooien van de 2e gift is stadium 7. Dit stadium wordt als regel pas in de tweede helft van mei bereikt. Mogelijk dit jaar op de vroege percelen wat eerder. Het ge was is dan zo'n 35 a 40 cm hoog, zodat de kunstmest nog goed over het gewas heen kan worden uitgestrooid. De hoogte van de 2e gift kan aangepast worden aan de stand van dat moment. De ervaring heeft geleerd dat de als 2e gift gegeven kunst mest het gewas niet vlug nog te zwaar maakt. Deze stikstof komt vooral tijdens de periode van korrelvulling ter beschik king. De voordelen van de gedeelde N- gift zijn overduidelijk. CCC bij voorkeur niet later toepassen dan bij een gewashoogte van 35 cm. De minder goede ervaringen met CCC bij de tarweteelt in enkele voorgaande jaren zijn veelal te wijten geweest aan te hoge N-giften in relatie tot de N-rijkdom van de grond. Ook bij te verwachten legerings- schade van voetziekte is CCC op zijn plaats gebleken. Met de voetziekte in de wintertarwe blijkt het mee te vallen dit voorjaar. Een van de weinige voordelen van het droge schrale weer in april is dat deze ziekte zich slechts weinig uitbreidde. Zowel het aantal zieke planten, als de mate van aan tasting per plant waren eind april van dien aard, dat dit jaar geen ernstige aan tasting verwacht wordt. Natuurlijk is het wel zaak om ook de eerste helft van mei deze zaak op al Uw tarwepercelen te blijven volgen. Blijkt het, dat inderdaad het aantal planten of liever; halmen met een duidelijk oogvlek toeneemt dan kan tot half mei een behandeling met een systemisch fun gicide op zijn plaats zijn. Bij een gering aantal zieke halmen per y AN de zomergewassen is dit voorjaar het overgrote deel pas in de eerste helft van april aan de grond kunnen worden toevertrouwd. Maart was aan de natte kant, en toen eindelijk kon worden begonnen was de struktuur van het zaaibed om bekende redenen niet altijd goed te noemen. Mede door de hoge temperaturen overdag in april, maar ook van de grond zelf kon den de gewassen over het algemeen vlot kiemen, alhoewel er nogal wat percelen zijn aan te wijzen waar dit niet zo is, als gevolg van een te diep uitgedroogd zaaibed of van te ondiepe zaai. De regen bleef uit en dit heeft ook zijn weerslag gehad op de werking van bodem herbiciden. Deze is tot nu toe onvoldoende geweest. plant en alleen oppervlakkig, op de buiten ste vliezen, aanwezige oogvlekken heeft bestrijding echter pas zin als het meren deel van de planten aangetast is. De systemische fungiciden Bavistin, Benlate, Desoral en Topsin kunnen ge mengd worden verspoten met MCPA of eventueel (op late percelen!) ook nog met CCC. Tegen het einde van de maand kan op de vroege percelen wintertarwe mogelijk het topblad nog juist zichtbaar zijn. Komt er dan meeldauw van betekenis voor dan kan het zin hebben een bespuiting uit te voeren met middelen als AAmasul, Ca- lixin, Cryptosan, Goldion spuitpoeder, Imugan of Thiovit spuitzwavel uit- vloeier. Men kan zich afvragen of het geen zin heeft ook aan Calixin, Imugan en Thiovit maneb toe te voegen. Voor de bestrijding van klein hoefblad is het nu de hoogste tijd. Er kan gebruik gemaakt worden van 2,5 liter.2,4-D, 14 da gen later gevolgd door MCPA, dat tevens de distels bestrijdt. Indien ook veel muur en ereprijs voorkomt, kan beter worden gespoten met 3 liter ioxynil/MCPP 2 liter MCPA of Certrol Combin. UET areaal hiervan is ten opzichte van 1973 een flink stuk afgenomen. In de meeste gevallen kan met goed succes wor den gespoten met DNOC. In enkele geval len kan het klein hoefblad nog problemen geven. Hiervoor zijn MCPA/MCPP of Cer trol Combin geschikt. Afhankelijk van de onkruidsoorten komen verder ioxynil/ MCPA, Faneron MCPP of Basagran P in aanmerking. CCC, tegen 11,5 liter kan ook in zo- mertarwe zonodig worden toegepast. In haver is de dosering 3 liter per ha. De werking van CCC is in dit gewas minder effectief. Als de zomergerst te zwaar dreigt te worden geeft een bespuiting met 20 kg mengaansulfaat per ha dikwijls be hoorlijk resultaat, mits gespoten wordt met weinig water en bij zonnig weer. Meeldauw in gerst kan met Calixin, Imugan of Milgo-E worden bestreden als op het 3e blad van bovenaf gerekend, meeldauw aanwezig is. Benut op die per celen, waar dit enigszins mogelijk is, de kansen voor het telen van een groenbe- mester. De wintergewassen zijn vroeg voor de tijd van het jaar; o.a. het koolzaad waar even eens de insecten zeer vroeg verschenen. De maand mei is een drukke maand, waarin de verzorging van de gewassen veel ar beid vraagt. De werkzaamheden in de voorjaarsperiode aan bijna alle gewassen wor den enerzijds steeds geringer door o.a. de betere toepassingsmogelijkheden van che mische onkruidbestrijdingsmiddelen, het mechanisch dunnen en het op eindafstand zaaien van de bieten. Anderzijds worden de oppervlakte en het aantal eenheden per man groter, zodat men nauwkeurig en effi-ciënt te werk moet gaan. Bij het spuitwerk is het van groot belang dat men zich aan de voorschriften houdt. Wees in alle opzichten punctueel om moeilijkheden te voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10