tarweteler: met Cycocel Extra oogst u meer succes! rde manifestatie gestalte te geven zullen een aantal commissies en werkgroepen in het leven worden geroepen en wel de volgende: Agrimarkt b.v. de **Urouw VOOR UW DIEPVRIES Heel aantrekkelijk vleespakket: BASF JAAR VAN DE VROUW 17 kilo voorI fcOi" GOES Tel. 01100 - 4020 Weer zo'n uitgedokterd BASF produkt! onder redaktie van de Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland en Brabant: Els Deurloo Markt 1 Tholen Tel. 01660 - 504 MEVROUW LEEMREYZE-BORSBOOM ST. MAARTENSDIJK VARKENSFOKBEDRIJF EN HUISHOUDEN VELE HANDEN MAKEN LICHT WERK |N de afgelopen drie jaar hebben we erg veel biggen afgeleverd, we kunnen met een ze kere voldoening terugkijken op die periode Aan het woord is mevr. LeemreijzeBorsboom, houd ster van een varkensfokbedrijf aan de provinciale weg tussen St. Maartensdijk en Stavenisse. Op een zonnige voorjaarsmiddag bezoeken we dit be drijf dat een capaciteit heeft van 100 zeugen en 400 biggen en praten met mevr. Leemreyze on der het genot van een vers kopje koffie waar bij ze zeer bescheiden haar man, beheerder van het ijzerpark van ,,De Holland", machinefabriek te Bergen op Zoom en zes kinderen naar voor schuift als zouden die het leeuwenaandeel van het werk op zich nemen. Zelf afkomstig van een veeboerde rij kon zij niet zonder de hiermee verbonden be drijvigheid. ^"LJDENS de rondleiding door de gebouwen geeft ze één van de vier beren achteloos een klopje op de schou der en zegt: „Hallo, kerel hoe is het met'jou?" Over haar dagindeling merkt ze op nooit de varkens te gaan voeren als het nog donker is. „Nu het voorjaar is begin ik wat vroe ger n.l. om half acht, de varkens zijn snel gewend aan de wisseling van de seizoenen." Zelf afkomstig van een veeboerderij kan mevr. Leem reyze niet zonder de hiermee verbonden bedrijvigheid. De eerste taak ligt in het onvoorstelbaar grote hok (opp. 480 m2) waar 25 kraamhokken zijn ondergebracht. Met een schraper wordt de mest weggehaald en ter voorkoming van rALS wellicht bekend zal zijn hebben de Ver enigde Naties het jaar 1075 uitgeroepen tot het Jaar van de Vrouw. De gezamenlijke vrouwen organisaties (zo'n 40) in Nederland landelijk verenigd in een z.g.n. .Jnterimstichting" heb ben het plan opgevat om ter gelegenheid hiervan gedurende de periode 20 mei tot en met 8 juni 1075 een grote manifestatie te houden in de Jaar beurs te Utrecht. Er heeft een gesprek plaats ge vonden tussen afgevaardigden van de Interim stichting en ambtenaren van het ministerie van CRM over de subsidiemogelijkheden. Hoewel het definitieve fiat van de minister van CRM nog ge geven moet worden, heeft men het advies gekre gen door te gaan met de voorbereidingen voor deze manifestatie. De manifestatie zal worden sa mengesteld uit de volgende onderdelen: tentoon stelling; congressen; lezing en programmaverga- deringen. Centraal bij dit alles staat de rol van de vrouw in de maatschappij. 1. een manifestatiecommissie, die in samenwer king met deskundigen van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs de voortgang en de voor bereidingen van de manifestatie begeleidt. 2. een werkgroep voor vrouw en beroepskeuze en arbeidsproces. 3. een werkgroep voor vrouw en gezin. 4. een werkgroep voor vrouw en maatschappe lijk leven. 5. een werkgroep voor vrouw en kerk. Het provinciaal bestuur van de Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Zeeland geeft middels een schrijven het verzoek van het hoofdbestuur door zo spoedig mogelijk namen door te geven van leden die de deskundigheid en de tijd hebben om gedurende anderhalf jaar mee te denken en mee te werken aan deze manifestatie. Gevraagd worden: Naam, adres en telefoonnum mer. Globale opgave van de beschikbare tijd (full time, half'time of enige uren per week). Voorkeur voor een oomimissie of werkgroep. Het is geen een voudig verzoek omdat men naast een inzicht in de vrouwenorganisatie over de nodige tijd moet be schikken, men zal b.v. regelmatig naar Utrecht moeten gaan. De Interimstichting; zal over de be noeming van de kandidaten beslissen. Hiertoe kan men zich aanmelden bij het Provinciaal Bestuur van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, Grote Markt 28, Goes, t.a.v. Mw. A. v. d. Leeden. 18 besmetting wordt schone stro onder de uiers gelegd. In diie afdeling zijn ook de opfOkzeugen gehuisvest die in gemak kelijk te bedienen hokken liggen. Met een handle worden ze opengemaakt zodat de opfok dragende zeugen hun eten kunnen krijgen en tegelijk de mest kan worden verwijderd. In de ligboxen treffen we 26 zeugen aan die ook hun voer krijgen uit een van de drie silo's met een capaciteit van 11.000 kg. Nadat we een rij perebomen gepasseerd zijn komen we in een hok met 42 zeugen die aan de band liggen van elkaar gescheiden door hekken. Iedere zeug krijgt 2,5 tot 3 kg zeu genkorrels afhankelijk van de conditie van de zeug. Als de varkens hun maaltijd genuttigd hebben staat er water op het menu dat uit een slang komt die van de ene goot in de andere geplaatst kan worden. Dan is er nog een schuur met 18 kraamhokken waar het op het moment dat wij er waren een gekrioel van pasge boren biggetjes was. Ontroerend was het de kleintjes te zien vechten voor hun leven, waarbij een enkeling het wel licht niet zal overleven. „Ja, een gewrichtsontsteking, ik denk niet dat hij het haalt, maar je hoopt 't toch. Lijden kan ik niet zien bij die kleine biggetjes", aldus mevrouw Leemreyze. ^LS hier alles verzorgd is stapt ze om half tien weer haar prettig te onderhouden bungalow (met alle com fort) binnen om zich met de huiselijke zaken bezig te hou den. Als er een zeug moet biggen gaat ze af en toe een kijkje nemen, wel minder dan vroeger omdat je met zoiets steeds meer ervaring krijgt. Pas om half vijf neemt ze haar var- kensfoktaak weer op geholpen door zoon Jos (eindexamen klas H.A.V.O.) en jongste dochter Mirjam (Brugklas) om de dieren te voederen. Om zes uur wordt in huize Leemreijze gegeten. De heer Leemreijze gaat dan met zoon Fons (19) naar de varkens om het zware werk te doen n.l. uitmesten 2 kilo|magere Runderlappen; 2 kilo Riblappen; 4 kilo magere Varkenslappen; 3 kilo Gehakt; 2 kilo Ribkarbonade; 2 kilo magere Speklappen; 1 kilo Schenkel; 1 kilo Soepvlees is voor de gemiddeld zeer lage prijs van 7,40 per kilo of 3,70 per 500 gram. Bij het bestellen van vleespakketten, wat U persoonlijk of telefonisch kunt doen, is het gewenst dat U minstens één dag tevoren bestelt en uw pakket dinsdag, woensdag of donderdag afhaalt. Betaling: kontant, waarvoor U ook betaalchèques of girobetaalkaarten kunt gebruiken. van Doornestraat 2 Cycosel Extra verstevigt de halmbasis en kan-derhalve worden gebruikt om legering ten gevolge van oogvlekken- voetziekte tegen te gaan vroege legering bij zware gewassen te vermijden het oogsten te vergemakkelijken het aantal werkbare uren met de maaidorser aanzienlijk te vergroten te besparen op droogkosten van het geoogste produkt. Toepassen op het moment dat het gewas een hoogte heeft van 15-25 cm. Dosering in wintertarwe: 1V2 a 2Vi liter per ha. In zomertarwe: 1 liter per ha. Vraag informatie: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem, Tel.: 085-71 71 71.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 18