Fruitteelt- notities Appelen werden wat duurder DITMGE1V VAI\ DE WEEK 17 VEEL BLOESEM DE fruitbomen bloeien In 't algemeen overvloedig. Voor pruimen is dat normaal en voor de peren was het te verwachten na de kleine oogst van vorig jaar. Bij de appels lag het o.a. voor de Goudreinette niet zo voor de hand. De zonnige zomer van 1973 heeft waar schijnlijk de knopvorming gunstig beïnvloed. De vraag is thans of na de rijke bloei ook een grote oogst zal volgen. De ontwikkeling was abnormaal vroeg. De peren bloeiden 2 a 3 weken vroeger dan andere jaren. Het weer was echter prima tijdens de bloei van de pe ren. Voorlopig laat de vruchtzetting zich ook gunstig aanzien. Natuurlijk moet de rui nog volgen en pas daar na kan de balans worden opgemaakt. Als gevolg van het droge schrale weer zou de rui wel eens zeer zwaar kun nen zijn. Maar bij diverse rassen is dat ook nodig. Som mige bomen staan er afgepeigerd bij na een zware bloei en thans veel overtollige vruchtjes. En dan nog daarbij weinig vocht en kunstmest die droog ligt en dus niet kan werken. Een paar flinke buien regen zouden heilzaam werken, maar anderzijds kan dat tegelijk een weersom- slag betekenen waarbij er al vlug te veel water valt. En daar is niemand mee gediend. Eigenlijk zou iedereen wekelijks een redelijke portie neerslag willen en ver der goed weer. De structuur is slecht na de vorstloze winter en de grond is daardoor extra vlug droog en hard, erg gevoelig voor droogte maar ook gevoelig voor te veel regen. WELOVERWOGEN SPUITEN |i£ gewasbescherming levert dit jaar vooral wat de schurft betreft weinig problemen op. De spuit moest erg vroeg van stal en daardoor leek het een dure affaire te worden vóór de bloei. Maar in de meeste delen van Zeeland is er nog nauwelijks infektiegevaar geweest. Door de voorlichting over geleide bestrijding is er een tendens om ook bij de bestrijding van schimmels meer doordacht en overwogen te werk te gaan. Dus om niet uit Golden. Deze appel is daarom beslissend voor het in komen van zeer veel fruittelers. Pikant genoeg, vooral van de fruittelers met de jongste, modernste bedrijven. Wat nu te doen. Geen Golden meer planten? De jonge Golden boompjes zo vlug mogelijk omenten? Het is moeilijk te zeggen wat het beste is. Raadzaam lijkt ons eerst even wat meer afstand te nemen van het probleem. Er is altijd neiging te sterk te reageren op de situatie van het moment, op de prijs van de laatste vei lingdag. Op de bloembollenbedrijrven is het nu een drukke tijd.. Hier brengt het machinaal tul pen-koppen verlichting in de arbeidspiek die er bij de bollenteelt in het voorjaar nu vooral door het bijzonder gunstige weer elk jaar in het voorjaar optreedt. LANG KANS OP NACHTVORST DE meeste fruittelers zijn niet blij met de vroege ont wikkeling. Er is meer en langer kans op nachtvorst en de temperatuur is thans tijdens de bloei van de ap pels nogal laag voor een goede vruchtzetting. Anders kan het zo gezellig gonzen van de insecten die op de bloemen vliegen, maar nu is het maar aan de stille kant. Met de aanhoudende noordenwind daalt de temperatuur 's nachts regelmatig tot dicht bij het vriespunt. Soms ziet het gras 's morgens vroeg enigszins wit. Maar tot nu toe valt het mee met de schade, althans tot het moment dat dit geschreven wordt. Ook van elders zijn er nog geen alarmerende berichten gekomen en die dringen an ders toch al vlug door als het werkelijk erg is. Tot half mei blijft het echter spannend, dus nog ruim 3 weken. En dat is nog lang. Pas na de IJsheiligen (10, 11 en 12 mei) neemt het gevaar snel af, al is er ook eind mei nog wel eens veel schade opgetreden. Bij nachtvorst bevriezen niet alleen de bloemen. De jonge vruchtjes zijn ook erg gevoelig. Nachtvorst na de bloei is minstens even erg als tijdens de bloei. Zeeland heeft de naam door de ligging aan de zee minder last te hebben van nachtvorst als b.v. de Betuwe. Die naam is echter vooral verkregen in de tijd toen- de boomgaar den hier „zwart" werden gehouden tegenover in de Be tuwe in gras. Nu heeft Zeeland ook zijn grasstroken en daarmee is een deel van de voorsprong verloren gegaan. Met de grasstroken is de kans op nachtvorstschade toe genomen. Volledigheidshalve kan nog worden opgemerkt dat kort maaien het risico weer verkleint. De laatste jaren was cr geen nachtvorstschade, hier niet en elders in ons land ook niet. Dan wordt men in slaap gewiegd, er is een neiging om te denken dat het nachtvorstgevaar toch eigenlijk wel meevalt. Maar het gevaar is er wel degelijk. klakkeloos elke 710 dagen tegen schurft te spuiten, maar meer rekening te houden met het weer. Vooral dit voorjaar was daarmee geld te verdienen of beter gezegd: kon men daarmee aanzienlijk besparen op tijd en de kosten van gewasbeschermingsmiddelen. HET GOLDEN PROBLEEM DIJ de appelteelt vormt de in 't verleden hoog gepre- zen Golden Delicious thans een groot probleem. De Winston brengt tot 1,30 per kg op en zelfs een Lombarts Calville brengt het tot een gulden per kg» Maar de mooiste Golden haalt nauwelijks de ƒ0,50. Dat zou allemaal niets zijn als de Golden evenals de Lombarts een paar proeent van de aanvoer uitmaakte. Maar meer dan de helft van alle winterappels bestaat Het is duidelijk dat er te veel Golden is in de EEG. En dan vooral in Frankrijk. Daar zal de aanplant van Golden ook wel stopgezet worden en zal het omenten met Granny Smith wel versterkt doorgezet worden. Dat is dan een pluspunt. Verder moet bedacht worden dat het Golden probleem extra scherp naar voren komt bij een grote appeloogst in West-Duitsland. Dan kan Frank rijk daar zijn Golden niet kwijt en overstroomt de mark ten in de andere landen met zijn overtollige produkt. Als dit jaar de oogst in West-Duitsland een half mil jard kleiner is dan in 1973 (en dat is min of meer te verwachten als terugslag op de topoogst) dan ligt de Golden weer veel beter in de markt. Nieuwe aanplant van Golden moet natuurlijk worden afgeremd. De klemmende vraag is met welke rassen ver antwoord uitgebreid kan worden. Winston, Rode Goud reinette? Hoe ver kan men daarmee gaan? - I Op de fruitveilingen was vorige week een ruim aan bod van overwegend goede kwaliteiten appelen. Golden Delicious bleef uiteraard de eerste plaats innemen, maar ook Winston werd in hoeveelheden van betekenis aan geboden. Golden Delicious klasse 1 in de kleur 2/3 kwam op rond en soms nog iets boven 50 ct per kg voor de maat 70/30 mm, terwijl de klasse I 66/70 mm rond "en iets boven 40 ct per kg werd verkocht. De klasse II was gemiddeld ongeveer 5 ct per kg goedkoper. Winston met een goede kleur kwam in de grote maten tot 1,20 per kg en voor de klasse I 66/70 mim werd rond 1 per kg betaald. Wanneer de kleur niet al te best was lag de prijs al gauw 20—^30 ct per kg lager. Onder meer waren hij de veiling in Fijnaart vorige week prach tige partijen van dit ras te koop. Goudreinette was er bij de veiling te Goes nog in een kwantum van betekenis te koop. De grote maten klasse I en II kwaliteit noteerden tussen 66 en 70 ct per kg en voor de maat 65/75 mm werd tussen 50 en 55 ct per kg betaald. Zeer groot was de vraag naar Conferen ce die alleen nog op de C.V. GoesKrabbendijke in een kwantum van betekenis te koop was. De grote maten deden tot f 1,50 per kg en van de klasse I en II 5560 mm werd tot 1,27 per kg betaald. Kasaardbeien wer den na de Paasdagen aanzienlijk goedkoper. Vrijdag werd voor dit produkt rond 1,50 per doos met 200 gr inhoud betaald. Bij de veiling in Breda waren vorige week reeds dagaanvoeren van 20.000 doosjes aardbeien. FNKELE van onze multi-nationale ondernemingen hebben in de afgelopen periode aan de weg ge timmerd. Het Philipsconcern hield haar jaarvergadering. We hebben de indruk dat het niet meer zo'n feest en uitgaansdag is als een tiental jaren en meer geleden toen men op de jaarvergadering in Eindhoven steevast een echte Brabantse koffietafel kreeg aangeboden, ge volgd door een excursie naar één van de onderdelen van het bedrijf en aan het eind nog een cadeautje voor mee naar huis. Meestal was dat dan een grammofoon plaat. Het was verschillende jaren achtereen een gezel lig dagje uit. Naarmate de popularisering van het effec tenbezit werd uitgebreid en het aantal aandeelhouders groter werd, nam ook de belangstelling voor dit jaarlijk se Philipsgebeuren toe. Nu zijn het meer de „echte" financieel deskundigen die de aandeelhoudersvergade ring bijwonen. Zij hebben vorige week van jhr. Van Riemsdijk, de president van het Philipsconcern kunnen horen dat het bedrijf het jaar 1974 is begonnen met be langrijk hogere omzetten dan het vorig jaar. De omzet heeft zich veel beter ontwikkeld dan werd verwacht, al dus de president-direkteur die het echter nog te vroeg vond om de prognose voor 1974 opwaarts te herzien. Voor 1974 houdt men het bij Philips namelijk op een omzetstijging van 9 We hopen dat we in onze tuin- bouwsektor een zelfde stijging zullen hebben, al moet het voor ons eigenlijk wel wat meer zijn omdat we de laatste jaren teveel zijn achtergebleven. We hebben hier echter te maken met niet vergelijkbare grootheden. Jhr. Van Riemsdijk heeft ook verteld op de aandeel houdersvergadering dat zijn bedrijf steeds meer produk- ten laat maken in wat men noemt de arme landen. Op fele wijze heeft hij gereageerd op de kritiek die er dik wijls wordt geuit op de grote ondernemingen ten aanzien van hun politiek ten opzichte van deze arme landen. Phi lips voert bewust een beleid om steeds meer fabrieken te vestigen in ontwikkelingslanden en hoopt hiermede een bijdrage te leveren tot het op een hoger plan bren gen van het levenspeil in deze landen. PEN ander multi-nationaal, namelijk het AKZO-con- cern kwam met een jaarverslag dat getuigde van een grote visie op de toekomst. Ook bij deze onderne ming loopt het weer bijzonder goed met de afzet en winstontwikkeling en men heeft grote plannen voor de toekomst. Deze onderneming wil niet minder dan een miljard gulden investeren in nieuwe bedrijven. Alleen is het opmerkelijk dat men nog 'niet weet of en hoeveel van dit bedrag in Nederland besteed zal gaan worden. Het arbeidsklimaat in ons land is niet meer wat het is geweest en dat maakt sommige ondernemingen wel iets terughoudender om hier grote investeringen te doen. Niettemin is het toch een gelukkige ontwikkeling dat het kennelijk goed gaat met omzet en winstontwikkeling van de grote ondernemingen die zulk een grote bijdrage kunnen en ook moeten leveren aan het welvaartspeil van het land. We vinden het opmerkelijk dat er in grote delen van het bedrijfsleven op het ogenblik niet veel meer over is van het pessimisme dat er heerste in het afgelopen na jaar toen de olie-crsisis zich aandiende. Er blijken in het economische leven toch veel grotere krachten van herstel te schuilen dan we voor mogelijk hielden. Dat mag ook ons als tuinders vertrouwen geven en hoop op een betere tijd dan we de laatste jaren hebben gekend. \70RIGE week schreven we over de start van het nieuwe seizoen die voor verschillende groepen niet slecht is. Op het ogenblik begint voor de vollegroods- tuinbouw de droogte behoorlijk parten te spelen. Er wordt geschreven over grote schade die hiervan het gevolg kan zijn. Persoonlijk zijn we nog niet zo pessimistisch want we zijn van mening dat dikwijls de schade door te veel regen veel groter is dan de schade door grote droog te! In de fruitteelt staan nu "de appels in bloei en het is een bijzonder fraai en kleurig geheel. Het noodt tot het maken van een bloesemtocht. Degene die er nog van wil genieten zal dat in de komende dagen moeten doen want de bloei verloopt snel dit jaar. „Een vlugge bloei is een zekere bloei" is een bekend gezegde in de fruittelers wereld. Het is nog te vroeg om een verstandig woord te kunnen zeggen over de vruchtzetting. We weten en zien echter dat de peren er op dit moment dik op zitten. Ze hebben een zeer goede bloeitijd gehad. De laatste tijd is het vooral in de nachten wat kouder geworden en de kans op nachtvorst is nog steeds aanwezig. In sommige nachten is het trouwens wel erg koud geweest. Toch hebben we tot op dit moment niet de indruk dat hiervan schade van betekenis is gekomen. Het wat kou dere weer was ook gunstig voor degenen die appelen uit de koelhuizen moesten klaarmaken. De vraag naar Golden Delicious nam toe en de prijzen kwamen weer iets hoger af, al blijven ze nog altijd veel te laag voor de tijd van het jaar. Degenen die nog uien hebben dikwijls zijn dat niet meer de telers konden in de afgelopen weken profi teren van het koudere weer waardoor de vraag naar dit produkt op de buitenlandse markten groter werd. Enige tijd reeds ligt dit produkt moeilijk in de markt omdat toen de prijs zo hoog was opgelopen, ze uit alle hoeken en gaten van Europa en daarbuiten te voorschijn kwa men. Afstanden spelen een steeds kleinere rol als er vraag is naar een bepaald produkt!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 17