LANDBOUWTREKKERS ^avisf/>, Modern van vorm en techniek BASF 47-105 PK (5 types) DURE OLIE OP DE GOLVEN 16 "EVENALS zoveel andere vergaderingen in de sektor glastuinbouw stond ook de onlangs gehouden vergadering van de commissie Bloem kwekerij van het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité onder voorzitterschap van de heer C. Nell sr. te Aalsmeer in het teken van de grote zorgen bij de telers over de scherp stijgende ener gieprijzen De maatregelen van de regering om de tuinbouw de helpende hand te bieden acht men niet geheel duidelijk. Afgezien van het direkte effekt van de maatrege len acht de commissie de komende herfst a.s. vast te stellen prijs van het aardgas de allerbelangrijk ste vraag. De mededeling dat de regering niet eerst de omschakeling van olie op aardgas gaat stimu leren om daarna de prijs van het gas te hoog op te drijven, wordt als een enigermate geruststellen de faktor in het zorgelijke toekomstbeeld be schouwd. Terecht is door de Energiecommissie van het Landbouwschap gesteld, dat de energiepro- blematiek een onderdeel vormt van de concurren tieverhoudingen. Het harmoniseren van de over heidsinvloeden op het energiebeleid zonder de overige concurrentiebedingen gelijktijdig te harmo niseren trekt de concurrentieverhoudingen noc schever. Er dient vanuitgegaan te worden dat elke nationale overheid bij de te nemen maatregeler steeds de totale concurrentiepositie van de betref fende bedrijfstak beziet. SCHEEFGETROKKEN CONCURRENTIEVERHOUDINGEN "T)E vergadering kon daarom gaarne instemmen met de volgende voorbeelden genoemd door de Energiecommissie van het Landbouwschap van de vele andere terreinen, waarop de positie van de Nederlandse glastuinbouw schril afsteekt bij die van de collega's in verschillende andere EEG-lan- den: het sociale beleid b.v. in Duitsland en Frankrijk, waar de overheid een zeer aanzienlijk aandeel betaalt voor verschillende sociale voorzienin- gen; het fiscale beleid in vele landen, o.a. Belgie, Italië, Frankrijk en Duitsland, die het forfaitaire stelsel kennen, hetgeen voor de betere bedrij ven een grote stimulans betekent; het monetaire beleid met inbegrip van compen^ saties voor eventuele nadelige koerscorrecties zoals deze b.v. in Duitsland reeds vele jaren be staan; ihet BTW-beleid, waarbij geheel verschillende percentages worden gehanteerd; het phytosanitaire beleid, hetwelk soms gelijk waardig kan zijn aan invoerbeperkingen c.q. ver boden of als zodanig gehanteerd kan worden; het energiebeleid om langs bilaterale weg tus sen produktie- en consumptielanden grote kwanta te reserveren, waardoor de traditionele handelsstromen belemmerd kunnen gaan wor den. OVERLEG MET DE OVERHEID T overleg dat de 3 Hollandse Landbouworga nisaties met overheid hebben gehad, he -ft mogelijk de scherpste kanten van de opstelling van het georganiseerde bedrijfsleven in dit gewest wat weggenomen. De informatieve bijeenkomst op 27 april kan nuttig zijn om als organisaties verantwoor ding af te leggen aan de leden over al hetgeen is ondernomen om hun belangen in deze ko kritieke situatie zo goed mogelijk te behartigen. Mogelijk klinkt het standpunt van het Kabinet dat de inko menspositie van de glastuinbouw in tact dient te blijven enigszins geruststellend. RENTESUBSIDIEREGELING QM in de slijtageslag zo sterk mogelijk te staan, kan worden bijgedragen door de rentesub sidieregeling. Een verhoging van het percentage van vier naar vijf is gezien de gestegen rente stand niet overbodig en als een recht trekken te beschouwen. De vergadering ziet toepassing var de volledige rentesubsidie ook voor uitbreidingen als een rechtvaardige zaak en wil daarmede de levensvatbaarheid van de bedrijfstak onderstrepen. De procedure voor de verkrijging van deze sub sidie wordt te omslachtig geacht. Investeringsbe slissingen moeten op korte termijn worden uitge voerd. Vereenvoudiging en verkorting van deze procedure is daarom van essentieel belang. Daar om blijkt de uitvoering van een plan in fasen in de praktijk veel moeilijkheden op te leveren. De commissie is het eens met de hantering van het vergelijkbare inkomen. Een te hoog opvoeren van dit inkomen mag er echter niet toe leiden dat be paalde goede bedrijven niet in aanmerking voor een subsidie zouden kunnen komen. BEDRIJFSBEËINDIGINGSREGELING UEN goed werkende bedrijfsbeëindigingsrege ling is noodzakelijk dan ooit. Hoe de ener gieprijzen in de toekomst ook komen te liggen, een sterkere afvloeiing zal zeker plaatsvinden. In het noorden is dit proces reeds in volle gang. Door ve len wordt daarom de verhoging van de beëindi gingsvergoeding tot f 8,per vierkante meter glas te gering geacht. Een grote afvloeiing betekent een lagere totale produktie tegen mogelijk hogere prij zen Daartegenover staat dat vooral verschillende landen buiten West-Europa erop uit zijn de weg vallende produktie op te vangen C. G. TROUW. Bavistin zet voetziekte in granen de voet dwars Met oogvlekkenziekte valt niet te spotten. Het gevolg van deze aantasting is verminderde toevoer van water en mineralen, hetgeen later zgn. witarigheid veroor zaakt. Na legering gaat het onkruid het gewas over woekeren wat oogsten met de maaidorser bemoeilijkt. Oogstverliezen van 20-30% en meer behoren niet tot de uitzonderingen. Bavistin is een probaat middel tegen voetziekte. Bavistin bevat BCM en wordt gespo ten als 15 a 20% van de planten zijn aangetast. In de praktijk zijn goede resultaten bereikt in combinatie met Cycocel Extra voor het verstevigen van de halm basis en in combinatie met MCPA tegen akkerdistels. Vraag informatie: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem. Tel.: 085-71 71 71. Tekoop 1 partij betonblok ken 70 x 30 Fa. Joh. Gunst en Zn. Ringbaan-West 2 Goes tel. 01100-5351 of 4141 (na half zes) Ook leverbaar met voorwielaandrijving TEKOOP Rumptstad ploeg, 2-schaar, met kokerbalk. Rumptstad 5-scharige pelploeg. Busatis dubbele messenbal- ken Vicon kunstmeststrooiers Vicon Sleepboord met pennen slinger Strela B.Z. hooimachines Breston stortbak met ket- tingzeef 1 stel wiedwielen, 7X36, met schijven. 3 Betonmolens met elektro motor 220 V. 2 H.A.K. Aanaarders (voor 75 cm) 1 stel messen voor nobel frees. Fa. van Eijzeren BORSSELE Tel. 01105 - 1436

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 16