11 meent de heer Wabeke, die voorlopig daarvoor soya- schroot heeft gekozen. In de wei wordt ook, als de gras- groei minder wordt, bijgevoerd, eerst voeraardappelen en daarna als dat beschikbaar komt bietenblad. Bij de afzet, overwegend naar de handel soms aan de slager, wordt afgeleverd op een gewicht van 250300 kg. MILIEUPROBLEMEN \/OOR de huisvesting van het mestvee staat gedeel- telijk een oude stal ter beschikking waarin voor namelijk de jongere dieren op stro gehouden worden met daarnaast een roostervloerstal met drijfmestsysteem voor de oudere dieren. Op den duur zal echter in verband met het mest- en gierprobleem een oplossing gevonden moeten worden voor de opslag hiervan. De maatregelen die genomen zullen moeten worden ter voorkoming van de verontreiniging van het oppervlaktewater zullen, naar worden in Walcheren ondergebracht. De uien moeten tot het voorjaar bewaard worden, dus van zo goed mo gelijke kwaliteit zijn. Gemiddeld valt er vooral in een strook langs de duinen wat minder neerslag en op aal tjes vrije grond geteeld levert het een prima bewaarui. Het zaad moet aaltjesvrij afgeleverd worden. Zaak is dus om zowel voor de zaaiuien als voor het uienzaad uit te gaan van aaltjesvrije grond. Uitgangspunt voor de vermeerdering moet zijn een ui van de hoogste kwaliteit, een goede opbrengst bewaar- baarheid huidvastheid. Van de geoogste uien worden de grootste partijen in een cel bewaard, de kleinere in m3-kisten. Totale opslag 80 a 100.000 kg, waarvan 25 a 30% als plantuien wor den gebruikt en de rest op de consumptiemarkt wordt af gezet. Door de sorteerwerkzaamheden die bij minder goed weer als binnenwerk worden uitgevoerd is die af zet vrij .regelmatig over het seizoen gespreid. De plantuien worden het volgende voorjaar voor de tjesonderzoek. Als de uitslag bekend is, volgt ontsmet ting tegen kiemschimmel en koprot, afwegen en verpak ken in de gewenste hoeveelheid .waarvan de 1 kg plas tic verpakking het grootste aandeel uitmaakt. De N.A.K.G. controleur verzorgt plombering, trekt een monster, dat in het a.s voorjaar op de N.A.K.G. proeftuin wordt uitge zaaid. Dan vindt aflevering aan handel, coöperaties en particulieren plaats. Uit deze bepaald niet volledige beschrijving blijkt wel, dat er bij de uienzaadteelt een en ander om de hoek komt kijken. De heer Wabeke zegt er zelf van: ,,Er moet wel een zekere mate van liefhebberij bij zijn. Het is evenals bij de uien een wat lucratieve teelt met soms sterk wisselende uitkomsten. Zo kan een regen periode in de bloeitijd de opbrengst halveren. De uien en zaadteelt vergen jaarlijks zo'n 3000 arbeids uren. Wij doen dit zonder onderbreking vanaf 1936 en zijn er dus ingegroeid". De proefveldresultatén van de S.N.Ui.F. doorbladerend, Naast het werk in de akkerbouw-, fruitteelt en veehouderijsector, speelt de Het knippen van de bolletjes - een arbeidsintensief werkje, uienzaadteelt een belangrijke rol; gunstig voor de werkspreiding in najaar /en wintermaanden. de heer Wabeke verwacht, een bijzonder kostbare zaak worden. In verschillende delen van ons land blijken de heffingen bij lozing op het oppervlaktewater, als geen zuivering wordt toegepast, nu al ongeveer neer te ko men op ƒ100,per stuks grootvee per stalperiode. Om het beschikbare niet scheurbare weiland dan toch te kunnen blijven exploiteren zal er een oplossing voor moeten worden gevonden waarbij het zijns inziens bij de keuze zal neerkomen op de volgende mogelijkheden: geen vee meer in de winterperiode houden an 1 jarige pinken in het voorjaar kopen, gierkelder bouwen. Een onzekere factor is dat nog niet bekend is of en hoeveel weiland hem in het kader van de herverkaveling toegewezen zal worden. Zou dit te weinig worden, dan moet met de mesterij gestopt worden. Bij voldoende wei land zal, afhankelijk van de omstandigheden en de kos ten, een keuze gemaakt moeten worden tussen gierkel der en geen vee meer opstallen. UIENZAADTEELT PEN bijzondere en aparte tak van het bedrijf is de uienzaadteelt, waarbij zowel kweekwerk als ver meerdering om de hoek komt kijken. Een arbeidsinten sieve teelt! Buiten de V/2 2 ha op het eigen bedrijf wordt ook op Walcheren vermeerdering ondergebracht. Dit uit een oogpunt van werk- en risico-spreiding. Ook de zaaiuien zaadteelt uitgeplant, met een 3-rijige half automatische plantmachine, speciaal voor dit doel ontworpen. De uien moeten op de juiste wijze en niet op zijn kop in de grond terecht komen. Daarna komt weer de verzorging van het groeiende ge was, waarbij de chemische onkruidbestrijding een belang rijke rol speelt. De vroeger bestaande onkruidbestrijdingsproblemen van dit open blijvende gewas zijn door de nieuw ontwik kelde middelen praktisch opgelost. DE OOGST T)E oogst van de zaadbollen is een werk apart, dat nog geheel in handwerk gebeurt. Met de hulp van jeugdige seizoenwerkers worden de bollen stuk voor stuk afgeknipt in goed doorlatende zakjes gedaan en naar de droogcel vervoerd. Een droogvloer van 2 x 60 m2 met ventilator en verwarming staat daarvoor ter beschikking. De groen geoogste zaadbollen liggen 3 weken in de droogcel voor het vocht er uit is. Om broei te voorko men moet vooral in het begin dag en nacht geventileerd worden. Na droging wordt afgedorsen met de combine. De kleine partijtjes met een proefvelddorsmachine. Van het direkt voorgeschoonde zaad worden monsters getrokken, opgestuurd naar de N.A.K.G. voor bepaling van kiemkracht en voor aaltjesonderzoek. Aan de hand daarvan wordt later bij normale kiem kracht normaal, bij lagere kiemkracht, zwaar geschoond. Zijn er aaltjes aanwezig dan moet teruggedroogd wor den en begassing volgen. Dan weer kiemkracht- en aal zien we over de afgelopen jaren de naam .selectie Wa beke" regelmatig opduiken met gemiddeld gunstige tol zeer gunstige resultaten. NIET CADEAU TA7IJ begonnerr reeds in het begin van deze reportage met te stellen dat het bedrijf van de heer Wabeke zowel door opzet als ligging een arbeidsintensief be drijf is. In de wintermaanden is er net zoveel werk als in de zomermaanden. Het hele jaar door moet er op toe gezien worden om alles op tijd rond te krijgen. Naast de heer Wabeke zetten zijn zoon, die een groot gedeelte van het bedrijf voor zijn rekening neemt en een vaste werknemer hun krachten in om dit voor elkaar te krijgen. Wel wordt voor verschillende werkzaamheden, als het zaaien-van de bieten, bij de graanoogst en voor het bie ten rooien de loonwerker ingeschakeld. Het sproeiwerk de verzorging van de bieten en het rooien van de aard appelen doen ze zelf. Daarbij komt nog de fruitteelt, de uienzaadteelt en de verzorging van het vee, enz. Door het sterk gemengde bedrijfstype, waarbij de mee vallers de onvermijdelijke tegenvallers weer enigszins goedmaken, wil de heer Wabeke over de gemiddelde bedrijfsuitkomsten niet klagen. Het is wel een opgave om tegenwoordig alles op tijd rond te krijgen, want zo zegt hij: ,,De landbouw krijgt het niet cadeau"! BLANKSMA. Na droging en het dorsen vindt het schonen in etappen plaats. mmmmmrnm De (pootaardappel)zakjes met de bolletjes worden in gedroogd te worden. een cel opgeslagen om

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11